Главная страница
Навигация по странице:

  • 4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» Педагогтің аты-жөні: Рысбекова А.Б

  • Барлық оқушы үшін

  • Кейбір оқушылар үшін

  • Топтастыру

  • Ұжымдық жұмыс «Миға шабуыл» әдісі

  • Бағалау

  • Топтық жұмыс. Талдау Python программалау тілінде таңдауды ұйымдастыруда if - elif-else

  • Дескриптор: if-elif-else

  • Практикалық жұмыс (Ж) 1-тапсырма

  • Мысалы Нәтиже

  • Рефлексия Сабақты бекіту (Ұ) «Өрмекші торы» әдісі

  • §25 Таңдауды ұйымдастыру. 206 мектеп гимназия Тексерілді доіжо пні Информатика


    Скачать 72.1 Kb.
    Название206 мектеп гимназия Тексерілді доіжо пні Информатика
    Дата02.03.2023
    Размер72.1 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла§25 Таңдауды ұйымдастыру.docx
    ТипПрограмма
    #964847

    «№206 мектеп_гимназия» Тексерілді ДОІЖО________ Пәні: Информатика

    Қысқамерзімді жоспар

    Бөлімі:

    4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау»

    Педагогтің аты-жөні:

    Рысбекова А.Б

    Күні:

    7 «Б», «Е» 7 «Ж» 7 «И»,«З»

    06.03.2023 07.03.2023 10.03.2023

    Сыныбы: 7

    Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    §25 Таңдауды ұйымдастыру

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    7.3.2.1 Python (пайтон) программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу;

    Сабақтың мақсаты

    Барлық оқушы үшін:Python программалау тіліндегі таңдауды ұйымдастыру алгоритмін қалай программалауға болатынын біледі.

    Оқушылардың көбі үшін: таңдау алгоритмдерінің көмегімен қандай есептерді программалауға болатынын біледі.

    Кейбір оқушылар үшін: күнделікті өмірден алынған таңдау алгоритміне жататын мысалдар келтіреді.

    Сабақтың барысы:

    Сабақ кезеңі/Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы
    2 мин.


    (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі

    1. Сәлемдесу.

    2. Оқушыларды түгендеу.

    3. Психологиялық жағымды ахуал орнату.

    4. Сабақтың тақырыбы, мақсаты, критерийлерімен таныстыру.

    Топтастыру Оқушылар үш түсті кәмпитті қалауына қарай таңдау арқылы бірігеді.

    І топ, ІІ топ, ІІІ топ.










    5 мин.



    Ұжымдық жұмыс «Миға шабуыл» әдісі

    Алдыңғы білім мен бүгінгі сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді. Сұрақтар топтамасы интербелсенді тақтадан көрсетіледі.

    • Python программалау тіліндегі таңдауды ұйымдастыру алгоритмін қалай программалауға болады?

    • Заттар қандай параметрлермен сипатталады?

    • Заттардың параметрлеріне қарап таңдау үшін қоятын шарттарға қандай мысалдар келтіре аласың?

    • Таңдау алгоритмдерінің көмегімен қандай есептерді программалауға қолданады деп ойлайсың?

    Бағалау: Мұғалім оқушыларды «Мадақтау сөзі» әдісі арқылы бағалайды. Өте жақсы! Жақсы!

    Талпын!


    7-сынып оқулығы.

    Компьютер




    Жаңа сабаққа кіріспе.

    Оқушыларға жаңа ақпаратпен танысу үшін мәтінді оқуға және арнайы жасалғалған үлгілік есептен программаны құрастыру жолын үйренуге тапсырма беріледі.

    Сабақтың ортасы

    31 мин.






    Топтық жұмыс. Талдау

    Python программалау тілінде таңдауды ұйымдастыруда if - elif-else құрылымы мен сөздікті пайдалануды салыстырыңдар. Таңдауды ұйымдастыруда осы екеуінің қайсы тиімдірек? Себебін түсіндіріңдер.

    Дескриптор:

    • if-elif-else құрылымы мен сөздікті пайдалануды салыстырады.

    • Таңдауды ұйымдастыруда осы екеуінің қайсы тиімдірек екенін түсіндіреді.

    Бағалау: Топтағы оқушылар бір-біріне «Мадақтау сөзі» әдісі арқылы топтық бағалау жүргізеді. Өте жақсы! Жақсы!

    Талпын!







    Практикалық жұмыс

    (Ж) 1-тапсырма

    Айдың нөміріне қарап, айдың атын табатын программа және блок-схема құрастыр.

    Мысалы

    Нәтиже

    3

    Наурыз




    Дескриптор:

    • Айдың нөміріне қарап, айдың атын табатын программа құрастырады.

    • Айдың нөміріне қарап, айдың атын табатын блок-схема құрастырады.

    Бағалау: Жұптағы оқушылар бір-біріне «Мадақтау сөзі» әдісі арқылы бағалау жүргізеді. Өте жақсы! Жақсы! Талпын!

    7-сынып оқулығы.

    Компьютер.





    (Д) 2-тапсырма

    0-9 арасындағы цифрларды енгізгенде, олардың атын көрсететін жоба дайындаңдар.

    Мысалы

    Нәтиже

    3

    Үш




    Дескриптор:

    - 0-9 сандары арасындағы цифрларды енгізгенде, олардың атын көрсететін жоба дайындайды.

    Бағалау: Оқушылар өзін-өзі «Мадақтау сөзі» әдісі арқылы бағалайды. Өте жақсы! Жақсы! Талпын!

    7-сынып оқулығы.

    Компьютер


    Сабақтың соңы



    7 мин.

    Рефлексия



    Сабақты бекіту

    (Ұ) «Өрмекші торы» әдісі

    Бұл әдіс арқылы оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін, білгендерін бір-біріне жіпті ұзатып беру арқылы, сұрақ қойып, келесі оқушы жауап беріп, ары қарай өзі қалаған оқушыға сұрақ қоя отырып, өрмекші торы тоқылады.

    • Таңдауды ұйымдастыру алгоритмі дегеніміз не?

    • Күнделікті өмірден таңдау алгоритміне жататын қандай мысалда келтіре аласың?

    • Сөздікті пайдаланып, таңдау алгоритмін ұйымдастыру қалай жүзеге асырылады?

    • if - elif - else құрылымының шарт тексерудің басқа құрылымдарымен қандай айырмашылық жасайды?

    Бағалау: Мұғалім оқушыларды «Мадақтау сөзі» әдісі арқылы бағалайды. Өте жақсы! Жақсы! Талпын!


    Оралған тоқыма жіп




    Үй тапсырмасы

    Математикада 2n дәрежесінің соңғы цифрын табуға арналған есеп бар. Мысалы, 28 дәрежесінің соңғы цифры 6–ға тең. Бірақ есепті орындаудың қиындығы сол, n (010) санының шегі өте үлкен. Есептің математикалық шешімі оңай. 2 санының дәрежелерінің соңғы цифры белгілі заңдылықпен қайталанып отырады (3-сурет). Осы заңдылықты ескере отырып, таңдау алгоритмін қолданып, есептің программа кодын құрастыр. Төмендегі (3-сурет)


    написать администратору сайта