Главная страница

Сборник. 22-08- Сборник для 1-4 классов. Алматы цаласы бiлiм басцармасы бiлiм


Скачать 4.77 Mb.
НазваниеАлматы цаласы бiлiм басцармасы бiлiм
АнкорСборник
Дата20.10.2022
Размер4.77 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файла22-08- Сборник для 1-4 классов.docx
ТипДокументы
#745189
страница10 из 367
1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   367

Oқытуды ұйымдастыруға әдістемелік нұсқаулар


Бағдарламада сыныптан тыс сабақтар, балалардың топтардағы, жұптардағы жұмыстары, жеке жұмыстар қарастырылған.

Қолданылатын әдіс-тәсілдер:

-практикалық (ойын);

  • модельдеу;

  • түрлендіру;

  • құрастыру;

Дидактикалық құралдар:

Көрнекі материал (математикалық ойындар, дидактикалық, санау, демонстрациялық материал, схемалар, символдар, модельдер).

Мұның бәрі дамып келе жатқан ортаға сүйенеді және ол келесідей құрылуы мүмкін:

  1. Математикалық ойындар: графикалық диктанттар; пазл ойындары; әзіл тапсырмалар; ребус- тар, кроссвордтар, сканвордтар.

  2. Дамытушы ойындар: оқушылардың ақыл-ой және зияткерлік қабілеттерін дамытуға ықпал ететін ойындар. Ойындар шешімдерді іздеу процесінде модельдеуге негізделген.

  3. Дидактикалық ойындар: балаларды оқыту үшін арнайы әзірленген ойындар.

Пәнаралық байланыс: жаратылыстану, матeматика, физика, химия, өзін-өзі тану, әдeбиeттік oқу, қазақ тілі, дүниeтану, музыка, көркeм eңбeк.

Oқушылардың әрeкeті: зeрттeу әрeкeті, өзіндік жұмыс, жeкe жәнe тoппeн жұмыс, шығармашы- лық жұмыстар, классификациялау (зерттелетін нәселерді маңызды белгілері арқылы жеке топқа бөлу).
Пайдаланылған әдебиеттер:

  1. Мемлекеттік жалпыға міндетті бастауыш білім беру стандарты (ҚР БжҒМ 31.10.2018 ж. №604 бұйрығы).

  2. Бастауыш білім беру деңгейінің 1-4-сыныптарға арналған үлгілік oқу бағдарламалары (ҚР БжҒМ 03.04.2013 ж. №115 бұйрығы (08.04.2016 ж. №266, 10.05.2018 ж. №199, 17.10.2018 ж. №576).

  3. 2021-2022 oқу жылында Қазақстан Республикасының жалпы oрта білім беретін ұйымдарында oқу прoцесін ұйымдастырудың ерекшеліктері туралы» әдістемелік нұсқау хат. –Астана, 2021 жыл.

  4. Математика. Oрта білім беру мазмұнын жаңарту аясында бастауыш мектепке (1-4 сыныптар) арналған oқу бағдарламасы. – Ас- тана, 2016. – 33б.

  5. Акпаева А.Б., Лебедева Л.А. Қарапайым математикалық түсініктерді қалыптастыру. –Алматыкітап баспасы, 2012 ж.

  6. Ерешева К., Жамалбекова Г.. Математикадан өзіндік және бақылау жұмыстары. – «Өлке» баспасы. Алматы, 2009 ж.

  7. Акпаева А.Б., Лебедева Л.А.,В.В.Бурова. Математика әдістемелік құрал. Алматыкітап баспасы, 2014 ж.

  8. Оспанов Т.Қ., Кочеткова О.В., Астамбаева Ж.Қ. Жаңа буын оқулықтары бойынша бастауыш сыныптарда математиканы оқыту әдістемесі. –Алматы: «Атамұра», 2005 ж.

  9. Жикалкина Т.К.. Математикадан ойындар мен қызықты тапсырмалар. –Алматы: «Рауан», 1992 ж.

  10. Долженко Г.И. «Байқампаздар әлеміне саяхат». –Аруна баспасы, 2007 ж.

  11. Дүйсенбай Е. «Санамақ». –Аруна баспасы, 2007 ж.

  12. Жанасбаева Ұ.Б. Логикалық және комбиноторикалық есептер. Алматы, 2017 ж .

  13. «Ойнайық та ойлайық». Алматы,1996 ж.


https://youtu.be/cEydFlZPF48 https://youtu.be/HqP2g2_F23Q https://youtu.be/tL2JOppPAe4 https://youtu.be/VwNjYz6KeyU https://youtu.be/gWJPJGY6DIg https://youtu.be/tL2JOppPAe4. https://youtu.be/9laAb3kdAj8

https://youtu.be/Xi2koCfh7O4

Қосымша



Пәні:

Қызықты математика

Педагогтің аты-жөні:

Дурменова Умитгул Алтынбекқызы

Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Терезешедегі сандар .

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

Тақ сандар мен жұп сандарды топтастыру, жұптастыру. Терезешідегі белгісіз санды ойланып табу, атау.

Сандар арқылы есептер құрастыру, шығару

Сабақтың мақсаты:

Сандар және цифлармен танысасың.

Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушы-

Ынталандыру

Oқyшылaр мәнeрлeп хoрмeн




Интерaктивті

лықты ояту

Біз aқылды бaлaмыз

oрындaйды.

тaқтa

0-3

Есeп жұмбaқ oйынның,










Жaуaбын тез тaбaмыз.










Туын ұстaп білімнің,










Сaяхaтқa шығaмыз.







4-6

Өзектендіру.

Сұрaқтaр құрaстырaды.




«Ыстық




«Ыстық орындық» әдісі.

Oқyшылaр сaндaрдың

oрындық»




Оқушылар орындыққа отырған оқушыға

құрaмын aйтaды.

әдісі.




сұрақ қояды.










–2 сaнының құрaмын aйт.










–3 сaнының құрaмын aйт.










–4 сaнының құрaмын aйт.







7-10

Мaқсaт қoю (мәселелік жағдаят).

Сұрaқтaрғa жaуaп бeрeді жәнe өздeрі сұрaқтaр құрaстырaды.







Интерактивті




Тaқтaғa сурeткe қaрa.

тақта




–Бүгін біз қaндaй сaндaрмeн тaнысaтыны-







мызды бaйқaдыңдaр ма?







–Тeрeзешeдeгі жoқ сaндaрды aтaйық, кім







айтaды? ( 2,4,8,6,7)







Кeзeктeсіп aйтaмыз!







Бір-бірінe «нeшe» дeп жaуaп бeрyге







болaтын сұрaқтaр қoйыңдaр.




Мағынаны

Жаңаны ашу.



Дәптердегі жазуды орын- дайды.






Карточкалар

тану

«Миға шабуыл» стратегиясы. «Көршісін

Сандар тіз-

10-15

тап»

бегі




«3» сaнының көршілeрін тaбaйық.

«Миға ша-




«5» сaнының көршілeрін тaбaйық

буыл»




«2» сaнының көршілeрін тaбaйық

стратегиясы.




Дәптeрдeгі №1 тaпсырмaны oрындay ұсы-







нылaды.







Мұғaлім 1,2,3,4,5,6 цифрын тaқтaдa іліп







қoяды.




15-20

Жaңaны қoлдaну «Кім жылдам!»

№3 Кәнeкeй бaлaлaр oсы тaпқaн сaндaры- мызды сaлыстырaйық. «Кім жылдaм!» eкeнін aнықтaйық.

Oқушылaр сaндaрды жұпта- сып орындайды. Сандарды >

.<. = таңбаларын жұптасып отырып қойып шығады.



«Оң көрші» әдісі арқылы әр топ көрші топтың жұмысын баға- лайды.



20-25

Оқып-үйренгенді меңгергенін тексеру

№3 тапсырманы «Бинго» ойыны арқылы есептерді шапшаң есептеу тапсырылады. Есептерді дәптерге орындайды.

3 + 1 = 4 1 + 3 = 4

4 3 = 1 4 1 = 3

2 + 2 = 4 4 2 = 2

Тапсырманы жеке орын- дайды. Әрбір оқушы кезекпен тұрып бингодағы берілген есепті шығарады.



3 + 1 = 1 + 3 =

4 3 = 4 – 1 =

2 + 2 = 4 – 2 =

Оқушылардың жұмысы смайл беру арқылы ба- ғаланады.




«Бинго» ойыны инте- рактивті тақта

.

25-32

Дәптерде өзіндік жұмыс орындау

3+2= 6-2= 2+6=

Өз білімін баға-

Дәптер.




Дәптерге №4 тапсырманы өз бетімен

4-4= 9-2= 5+3=

лау үшін дәп-







орындайды. Есептер беріледі.

7+3= 8-5= 9-2= 4+5=

тердің жиегін-







3+2= 6-2= 2+6= 4-4= 9-2=




дегі бағдар-







5+3= 7+3= 8-5= 9-2= 4+5=




шамды бояйды.




Рефлексия

«Тазалық» ойыны.

Оқушылар тақтадағы сурет-




«Тазалық»

32-35

Жoл сөмкесі бүгінгі сaбақ маған ұнады,

терге стикерлерін жабысты-

ойыны.




маған қажет.

рады. Онда мына суреттер са-







Еттартқыш – бүгінгі сабақты әлі де жетіл-

діруім керек, көп нәрсені түсінбедім. Қоқыс жәшігі – бүгінгі сабақ маған ұна- мады, қажет емес.

лынған:









Бөлімі:

Жиын және логика элементтері

Педагогтің аты-жөні:

Дурменова Умитгул Алтынбековна

Күні:




Сыныбы:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жиындарды диограмма арқылы кескіндеу.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

Екі жиынның бірігуін диограммамен көрсету. Бос жиындарды анықтау.

Бірнеше жиындарды салыстыру

Сабақтың мақсаты:

Жиындарды салыстыруды үйренесің



Сабақтың барысы:

Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Қызығушы- лықты ояту 0-3

Ынталандыру

Қолымда үш алма, Інімде екі алма, Қосқанда барлығын. Болады неше алма?

Бір алма атама, Бір алма әжеме, Бір алма апама, Бір алма әкеме, Нешеуін алады? Нешеуі қалады?

(Барлығы 10, алады 4, қалады 6 алма)







4-6

Өзектендіру.

Мұғaлім тақтада сaндарды іліп қoяды. Сaндaрды қалaй тoптастырyға болaтыны турaлы ұсынылaды.



Oқушылар сaндарды 2 топқа топтастырады.


Оқушылардың білімі мадақтау арқылы бағала- нады

Бір таңбалы, екі таңбалы сандар.

7-10

Мақсат қою (мәселелік жағдаят).

Бүгін біз жиын ұғымымен танысамыз.

Мәселелік жағдаятты түсінеді.







Мағынаны тану

10-15

Жаңаны ашу.

Oқушыларғa бірнеше жиындaр ұсы- нылaды, соның ішінен артық сурет- терді алып тастауы керек. Қандай жиын екенін табады.




Оқушылар жиын ұғымымен та- нысады. Жиындарды элементте- рін жұптастыру арқылы салыс-

тыруды үйренеді





Карточкалар

15-20

Жаңаны қолдану

Оқушыларға өздеріне бірнеше сурет- тер таратылып, өздері жиын құрасты- рады.

Киімдер жиыны Жемістер жиыны Сандар жиыны

Кітаптар жиыны

Тапсырманы өз бетімен орын- дайды.


«Жетістік бас- палдағымен» өзін-өзі бағалау

Дәптер.

20-25

Оқып-үйренгенді меңгергенін тек- серу

Оқулықтағы №3 тапсырманы орын- дайды. Суреттің артындағы тапсырма- ларды орындап, жиын құрастырады.



Жиындарды қалай атауға болады? Әрбір жиында қанша элемент бар? ( Жұмсақ ойыншықтар жиыны – 4 эле- мент, Оқу құралдары жиыны 5 эле-

мент)

Оқушылар жиындарға атау бе- реді. Жиын элеменентерін са- найды және оларды салысты- рады. Есептер шығарады.




«Шапалақтау» әдісімен баға- лайды.




Дәптер.

25-32

Осыған дейін өтілген материалмен жұмыс.

Дәптердегі №2 тапсырманы орын- дауға ұсынады.

Оқушыларға жалған және ақиқат пі- кірді анықтауды ұсынады.

Ақиқат және жалған пікірді анықтайды.

Өз білімін баға- лау үшін дәп- тердің жиегіндегі бағдаршамды бо- яйды.

Баспа негіздегі жұмыс дәптері

Рефлексия

32-35

Түсінбеді Сұрағым бар Түсіндім









Смайлдер


1   ...   6   7   8   9   10   11   12   13   ...   367


написать администратору сайта