Главная страница
Навигация по странице:

  • Педагогтың аты-жөні Күні

  • Сабақтың тақырыбы: Екіөлшемді массив О қу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

  • Сабақтың мақсаты: Барлық оқушылар

  • Көптеген оқушылар

  • Сабақтың кезені/ уақыт Педагогтың әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау

  • 9 сынып инф 23. Екілшемді массивтер мен диагональдарын анытау


    Скачать 16.87 Kb.
    НазваниеЕкілшемді массивтер мен диагональдарын анытау
    Дата23.05.2023
    Размер16.87 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла9 сынып инф 23.docx
    ТипДокументы
    #1152576

    Қысқа мерзімді жоспары

    Бөлім




    Педагогтың аты-жөні




    Күні




    Сынып 9

    Қатысушылар саны




    Қатыспағандар саны




    Сабақтың тақырыбы:

    Екіөлшемді массив

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


    9.3.3.2 – екіөлшемді массивтерді пайдаланып Python программалау

    тілінде бағдарламаларды жасау

    Сабақтың мақсаты:

    Барлық оқушылар:

    Екіөлшемді массивтер мен диагональдарын анықтау;

    Көптеген оқушылар:

    Python программалау тілінде екіөлшемді массивтерді қолдану;

    Кейбір оқушылар:

    Екіөлшемді массивтерді Python программалау тілінде қолданудың

    маңыздылығын тұжырымдау


    Сабақтың барысы:


    Сабақтың кезені/ уақыт

    Педагогтың әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    1.Оқушылармен амандасу.

    2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

    3.Жаңа тақырыпқа шолу

    Программалау тілінде де математикадағыдай өрнектерді орындаудың өз ережесі бар.

    1.Мұғаліммен амандасады.

    2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

    3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.






    Сабақтың ортасы


    / Миға шабуыл сұрақтарымен жұмыс істеу

     Матрица ұғымын қалай түсінесің? Техникада

    қай салаларда кездеседі?

     Күнделікті өмірде кесте түрінде берілген

    деректермен жұмыс жасауға қандай мысалдар

    келтіре аласың?

    Оқулықпен жұмыс

    Жаңа ақпаратпен танысу. Әдістемелік берілген

    сұрақтарға жеке, топта, ұжымда жауап береді.

    Мұғалім толықтырып отырады.

    1-тапсырма

    Екіөлшемді массивтің бас және жанама

    диагональдарының айырмашылықтарын

    салыстырыңдар.

    Дескриптор:

    Екіөлшемді массивті анықтайды;

    Диагональдарын салыстырады.

    2-тапсырма.

    2-мысал:А[N] [N] екіөлшемді массиві берілген

    (1
    орналасқан элементтердің қосындысын тап.

    from random import randint

    N=int(input())

    A = [ [0 for j in range(N)] for i in range(N)]

    for i in range(0, N):

    for j in range(0,N):

    A[i][j]=int(input())

    S=0; i=0

    for i in range(N):

    for j in range(N):

    if i == j: (бас диагональді анықтау шарты)

    S+=A[i][j]

    print(S)

    3-мысал:А[N] [N] екіөлшемді массиві берілген

    (1
    төменгі бөлігінде орналасқан элементтердің

    арасынан нөлге теңдерінің санын анықта.

    Жұптарының қосындысын тап.

    from random import randint

    N=int(input())

    A = [ [0 for j in range(N)] for i in range(N)]

    for i in range(0, N):

    for j in range(0,N):

    A[i][j]=randint(0, 1)

    print(A[i][j], end=' ')

    print()

    S=0;

    for i in range(0,N):

    for j in range(0,N):

    if i>N-j-1 and A[j][i]==0:

    S+=1

    print(S)

    Дескриптор

    Екіөлшемді массивтерді анықтайды;

    Python программалау тілінде қолданады.

    Дескриптор

    Екіөлшемді массивтерді анықтайды;

    Python программалау тілінде қолданады.

    Топтық жұмыс

    Екіөлшемді массивтердің қызметіне талдау

    жасаңдар. Массив элементтерін цикл көмегімен

    енгізу қалай жүзеге асады? Түсіндіріп беріңдер.

    Оқушылардың жұмыстарын бағалау кестесіне

    балл қою арқылы бағалау.

    Мұғалімді тыңдайды






    Сабақтың соңы

    Өздеріңе таныс күнделікті қолданып жүрген

    екіөлшемді кестелерге массив құрап, ұсыныңдар.

    Мысалы, көбейту кестесін алуға болады.

    «БББ кестесі».

    Оқушылар сабақ туралы не білетінін, сабақта не

    білгенін, не білгісі келетінін кестеге жазады..Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

    2.Кері байланыс:

    Білем Білдім Білгім келеді



    Өзін-өзі бағалау.




    Оқулық


    Үй тапсырмасы

    Оқулықта берілген тапсырманы орындап келу










    написать администратору сайта