|
3 сынып қмж. ысамерзімді жоспар 1саба. Сабаты таырыбы міріміздегі айталаулар
Қысқамерзімді жоспар
1-сабақ. Сабақтың тақырыбы: Өміріміздегі қайталаулар
Бөлімі:
| Ұзақмерзімді жоспар тарауы:
1-бөлім. Программалау (ортақ тақырыптары: «Жанды табиғат»,
«Жақсы» деген немене? «Жаман» деген немене?)
| Педагогтің аты-жөні:
| Досманова Ж
|
| Күні:
| 6,7.09.2022 ж
|
| Сыныбы: 3 А, б
| Қатысушыларсаны: Қатыспағандар саны:
|
| Сабақтың тақырыбы:
| Өміріміздегі қайталаулар
|
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 3.4.1.1 қайталаудықолданатын алгоритмдер құрастыру (циклі);
|
| Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушы үшін:
Циклдің адам өміріндегі маңызын түсінеді.
Оқушылардың көбі үшін:
Күнделікті тұрмыстағы іс-әрекеттерге циклдік алгоритм мысалдар келтіреді.
Кейбір оқушылар үшін:
Циклдік алгоритмдерді құрастыруды үйренеді.
| ретінде
| Сабақтың барысы:
Сабақтыңкезеңі/уақыты
| Педагогтің ісәрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Ұйымдастыру кезеңі:
1-7 мин.
| Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу
І. Қызығушылықты ояту
«Жаңалық ашамыз» ойыны
Заттардың негізгі қасиеттерімен қоса қосалқы қасиеттерін ашу үшін тапсырма беріледі. Бұл кәдімгі жеңіл ойдан арылу, айналаға сын көзбен қарау, жаңалық ашуға ұмтылу үшін керек.
Мысалы, «Сіріңке жанып,жарық беріп қана қоймайды, бір жағынан салмағы мен ұзындығын жоғалтады; су – сұйық, бірақ оны қатырған кезде құрылыс материалы ретінде қолдануға болады (мұз қала салу) т.с.с.
Оқушыларға қарапайым заттардың өзгеше қасиеттерін ашу тапсырылады.
Мысалы, полиэтиленді қақпақ, қаламсаптың пайдаланылған өзекшесі, шеге, балмұздақ т.с.с.
Бұл тапсырма талантты және дарынды балалардың қабілетін ашуға көмектеседі.
Сонымен қатар оқушыларға психологиялық тұрғыдан жағымды әсер сыйлайды.
| Топтастыру:
| Топтастыру. «Фигуралар» әдісі
Фигуралар көмегімен оқушыларды 3 топқа біріктіру. Алдымен оқушылар фигуралар салынған хатқалта ішінен көзбен көрмей, қолына ілінген қағаз фигураны алады. Сол фигура бойынша ұқсас топтарға бірігеді.I топ . Үшбұрыштар
топ. Дөңгелектер топ.Төртбұрыштар
Мақсаты: белсенді оқу, оқушының мұғалімді мұқият тыңдап қана қоймай, белсенді жұмысқа тартылуын көздейтін оқыту мен оқу әдістерінің бірі болғандықтан, оқу мақсаттарына қол жеткізуде оқушылардың қажеттіліктерін, қабілет деңгейлері мен қызығушылығын ескере отырып топтастыру жоспарланды.
Тиімділігі: топтық жұмыста пікірлесуге, өз ойын ортаға салуға; жұптық жұмыста - ақылдасып, келісімге келуге; өзгенің пікірін тыңдап, құрметтеуге; жеке жұмыста өзіндік пікір қалыптастырып, сын тұрғысынан ойлануына мүмкіндік болады.
Саралау: оқытудыңқажеттілігінеқарай топ құруда саралаудың «Жіктеу»тәсілі
қолданылады.
| Ой қозғау. «Миға шабуыл» әдісі
| Оқушыларға интерактивті тақтадан төменде берілген сұрақтар мен 1, 2- суреттеркөрсетіледі.
Оқушылар суреттер бойынша ұжымдық үлгіде өз
| Ой қозғау сұрақтары
1, 2- суреттерде не бейнеленген?
Әңгімеле.
Бұл екі суретке қандай ортақ тақырып беруге
| Қалыптастырушы бағалау
Мұғалім оқушыларды сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісіменбағалайды.
Жарайсың! Керемет! Жақсы! Талпын! Мақсаты:алдыңғы білім мен жаңа білімді ұштастыру үшін жетелеуші және түрткі сұрақтарды талқылау.
|
| ойларын айтып, сұрақтарға жауап береді.
| болады деп ойлайсың?
ü«Сызықтық жәнетармақталғаналгоритмдер» дегеніміз не?
Есіңе түсір.
Мысалдар келтір.
| Тиімділігі:Оқушыға сұрақ қою, проблеманы зерттеу арқылын,ой-өрісін дамытады, ойын еркін жеткізеді. Пікірлерінің еркін айтылуы ешқандай сынға ұшырамауы керек, қағазға түсіруге де, ауызша талқылау жұмысын жүргізуге де болады. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін, мұғалім интерактивті тақтадан сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлерімен таныстырады.
| Жаңа сабаққа дайындық.
| ІІ. Мағынаны ашу (білімді өзектендіру үшін)
Мәтінмен жұмыс істеу. «ДЖИГСО» әдісі
«ДЖИГСО» әдісімен жұмысістеуақпарат алу мен пысықтауға, ойлауға ықпал етеді. Оқытудың осы ұжымдық әдісін жүзеге асырудың мақсаты – жалпы мәселені алдымен жұпта, кейін ұжымда талқылау, үйрену мен үйрету. Бұл жағдайда әрбір оқушы бір сәт өзін мұғалім ретінде сезінеді, оқуға деген жауапкершілігі артады. Бұл тәсіл мазмұнды жан-жақты меңгеру, оқығанды есте сақтауғаұмтылу, жауапкершілік дағдысына баулу мақсаттарында аса тиімді. Оқушының оқуға деген қызығушылығы артады, ұжымда жақсы қарым-қатынас қалыптасады, саналы тәртіп орнайды.
| Сабақтың ортасы
(26 мин)
| Топтық жұмыс. «Бірлескен жұмыс дағдысын қалыптастыру» әдісі.
Сыныптастарды бағалау оқушылардан бірлесе жұмыс істей білуді талап етеді. Әрине, ОҮБның өзі бірлескен жұмысты білдіреді, сондықтан бірлескен жұмыс дағдысын айқын және анық қалыптастыру қажет. Ол үшін топпен бірлесе оқулықтағытапсырманы орындайды.
| 1-тапсырма
«Көмір тасудың» сөзбен сипатталған циклдік алгоритміне блок-сызба құрастырыңдар. Блоксызбаны құрастыру үшін 3-суреттегі циклдікқұрылымды қолданыңдар.
Дескриптор:
3-суреттегі циклдік құрылымды қолданады. Циклдік
алгоритмге блоксызба құрастырады.
| Қалыптастырушы бағалау
Топтағы оқушылар бір-бірін «Мадақтау сөздері» әдісіарқылы бағалайды. Жарайсың!,Керемет!, Жақсы!, Талпын!
Саралау
Бұл тапсырмада саралаудың
«Тапсырма» тәсілі қолданылады. Оқушылардың ойлау дағдыларын, жинақтау деңгейін дамыту мақсатында деңгейлік тапсырма беруді және қолдауды қажет ететін оқушыларға бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар қоюды жоспарладым. Оқушылардың материалды жеңіл меңгеруі үшін,тапсырманы Адеңгейінен Сдеңгейіне дейін күрделендіремін. Бұл тапсырма Адеңгейіне жатады.
|
| Жұптық жұмыс «Көршіңе
әңгімелеп бер»
әдісі
Бұл әдіс оқушылар өз ойларын дауыстап айтып беру үшін пайдаланылады: - сұрақ қойыңыз,
ойластыруға уақыт беріңіз;
- одан кейін оқушылардан өз
ойларын
| 2-тапсырма
Қанаттыңүйіне әкелінген көмірдің салмағы 500кг, ал көмір таситын шелекке 10 кг көмір сыяды. Осы деректерді пайдаланып анықтаңдар:
«Көмір тасудың» циклдік алгоритмі (цикл денесі) неше рет жұмыс істейді? Ал 2 шелекпен тасылса ше? Цикл саны анықталған «Көмір
| Қалыптастырушы бағалау
Жұптасқан оқушылар бір-бірін «Мадақтау сөздері» әдісіменбағалайды. Жарайсың! Керемет!
Жақсы! Талпын!
Саралау
Бұл тапсырмада саралаудың
«Тапсырма» тәсілі қолданылады. Оқушылардың ойлау дағдыларын, жинақтау деңгейін дамыту мақсатында деңгейлік тапсырма беруді және қолдауды қажет ететін оқушыларға бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар қоюды жоспарладым. Оқушылардың материалды жеңіл
|
| көршілерімен бөлісуді сұраңыз.
| тасу» алгоритмінің блок-сызбасы қалай өзгереді?
Дескриптор
«Көмір тасудың» циклдік алгоритмі (цикл денесі) мен 2 шелекпен тасылса
неше рет жұмыс істейтінін анықтайды.
Цикл саны анықталған «Көмір тасу» алгоритмінің блок-сызбасын сызады.
| меңгеруі үшін тапсырманы Адеңгейінен Сдеңгейіне дейін күрделендіремін. Бұл тапсырма Вдеңгейіне жатады.
|
| Жеке жұмыс «Еркін микрофон»
әдісі
Оқушылар өзіндік ой тұжырымдайды. 3-тапсырма бойынша берілген сұрақтарға өзінің жеке пікірін ұсынып, жауап береді.
| 3-тапсырма
Циклдің адам өміріндегімаңызы қандай? Күнделікті тұрмыста қандай іс-әрекеттерді циклдік алгоритм ретінде мысалға келтіруге болады? Блок-схеманы не үшін қолданады?
Дескриптор
Циклдің адам өміріндегі маңызы туралы айтады. Күнделікті
тұрмыстағы іс-
әрекеттерге циклдік алгоритм ретінде мысал келтіреді.
| Қалыптастырушы бағалау
Оқушылар тапсырма орындау деңгейіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісіарқылы өзін-өзі бағалайды. Жарайсың! Керемет! Жақсы!
Талпын!
Саралау
Бұл тапсырмада саралаудың
«Тапсырма» тәсілі қолданылады. Оқушылардың ойлау дағдыларын, жинақтау деңгейін дамыту мақсатында деңгейлік тапсырма беруді және қолдауды қажет ететін оқушыларға бағыттаушы, жетелеуші сұрақтар қоюды жоспарладым. Оқушылардың материалды жеңіл меңгеруі үшін тапсырманы АдеңгейіненСдеңгейіне дейін күрделендіремін. Бұл тапсырма Сдеңгейіне жатады.
| Сабақтың соңы
7 мин.
Сабақты бекіту.
Рефлексия.
| ІІІ. Ой толғаныс. Рефлексия
Жеке жұмыс
«Бір ауыз сөз» әдісі
Оқушылар стикерлерге сабақ туралы бір ғана сөз жазып, оны тақтаға жапсырады. Өз ойларын түсіндіріп береді. Стикерлерге сабақты бағалайтын келесі сөздерді жазуға болады (оларды алдын ала тақтаға жазып қойған дұрыс): ұнады, пайдалы, қажет, білдім, үйрендім, қызықтым, ұмтылдым, есте сақтадым т.б.
| Қалыптастырушы бағалау Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай «Мадақтау сөздері» әдісіарқылы бағалайды. Жарайсың! Керемет!
Жақсы! Талпын!
Тиімділігі
Оқушы алған білімін жинақтап, саралай білуге дағдыланады.
| |
|
|