Бөлімі:
| 4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау»
|
Педагогтің аты-жөні:
|
|
Күні:
|
|
Сыныбы:
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
| 4.9. Практикалық жұмыс
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану.
|
Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы үшін:тармақталу алгоритмдерімен таңдау алгоритмдерін программа құруда қолдануды қалай ұйымдастыруға болатынын біледі.
Оқушылардың көбі үшін: тармақталу және таңдау алгоритмдерін математика және геометрияда қолдануға мысалдар келтіреді.
Кейбір оқушылар үшін: тармақталу және таңдау алгоритмдеріне қатысты өзіне таныс мәселелерді программалайды.
|
Бағалау критерийлері
| Тармақталу алгоритмдерімен таңдау алгоритмдерін программа құруда қолдануды қалай ұйымдастыруға болатынын біледі.
Тармақталу және таңдау алгоритмдерін математика және геометрияда қолдануға мысалдар келтіреді.
|
Тілдік мақсаттар
| Диалогтер мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
Тармақталу алгоритмдерімен таңдау алгоритмдерін программа құруда қолдануды қалай ұйымдастыруға болады? Тармақталу және таңдау алгоритмдерін математика және геометрияда қолдануға мысалдар келтір. Тармақталу және таңдау алгоритмдеріне қатысты өзіңе таныс қандай мәселелерді программалауға ұсынған болар едің?
|
Құндылықтарға баулу
| “Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “Жалпыға бірдей еңбек қоғамы” құндылығы қалыптасады.
|
Пәнаралық байланыстар
| Математика.
|
Алдыңғы білім
| Таңдауды ұйымдастыру.
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы 7 мин.
| (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылармен амандасу. Шаттық шеңберінде «Досыма тілек» әдісі арқылы оқушылар шеңбер бойымен тұрып, бір-біріне тілек айтады, бір-бірінің көңіл күйін көтереді.
| Топтастыру үшін мұғалім «Жеміс ағашы» әдісін қолданады. Оқушылар өздеріне ұнаған жемістерін тақтадан таңдау арқылы бірігеді. Жемістің артқы жағында жазылған «Білімділер», «Дарындылар» деген атаулар бойынша 2 топқа бірігеді.
|
| Жемістер бейнеленген жапсырма қағаздар
|
| Ұжымдық жұмыс «Миға шабуыл» әдісі
Алдыңғы білім мен бүгінгі сабақты байланыстыру мақсатында төменде берілген сұрақтарға жауап береді.
Сұрақтар топтамасы интербелсенді тақтадан көрсетіледі
| Тармақталу алгоритмдерімен таңдау алгоритмдерін программа құруда қолдануды қалай ұйымдастыруға болады? Тармақталу және таңдау алгоритмдерін математика және геометрияда қолдануға мысалдар келтір. Тармақталу және таңдау алгоритмдеріне қатысты өзіңе таныс қандай мәселелерді программалауға ұсынған болар едің?
| Бағалау: Мұғалімнің оқушыларды қорытынды бағалауы «Басбармақ» әдісі
арқылы жүргізіледі.
|
|
Сабақтың ортасы
31 мин.
| Практикалық жұмыс
(Т) 1-тапсырма
А және В сандары берілген. Осы сандардың қайсысы бүтін сан екенін анықта. Егер тек А саны бүтін болса «1», тек В саны бүтін болса «2», екеуіде бүтін сан болса «3», ал екеуі де бөлшек сан болса онда «0» саны экранға шықсын. Тапсырманың блок-схемасын құрастыр.
| Дескриптор:
Берілген сандардың қайсысы бүтін сан екенін анықтайды. Егер тек А саны бүтін болса «1», тек В саны бүтін болса «2», екеуі де бүтін сан болса «3», ал екеуі де бөлшек сан болса, онда «0» санын экранға шығарады. Тапсырманың блок-схемасын құрастырады.
| Бағалау: Топта оқушылар бір-бірін «Басбармақ» әдісі
арқылы топтық бағалау жүргізеді.
| Информатика
7-сынып оқулығы
|
| (Ж) 2- тапсырма
Қазақ халқында 12 жылдық циклдағы жылдарға әртүрлі аң аттарын берген. Бұл атаулар: 1) тышқан; 2) сиыр; 3) барыс; 4) қоян 5) ұлу; 6) жылан; 7) жылқы; 8) қой; 9) мешiн; 10) тауық; 11) ит; 12) доңыз. Берілген жыл нөміріне қарап, сол жылдың атауын беретін программа жаз.
Мысалы
| Нәтиже
| 4
| қоян
| 29
| ұлу
|
| Дескриптор:
Берілген 12 жылдық циклдағы жылдарға әртүрлі аң аттарын жыл нөміріне қарап, сол жылдың атауын беретін программа жазады.
| Бағалау: Жұпта оқушылар бір-бірін «Басбармақ» әдісі
арқылы жұптық бағалау жүргізеді.
| Информатика
7-сынып оқулығы
Компьютер
|
| (Д) 3-тапсырма
Үш сан берілген. Осы үш санның арасындағы жұп сандарды квадратқа, тақ сандарды кубқа көтеретін программа құр. Программа нәтижесін экранға шығар.
Мысалы
| Нәтиже
| 3 5 6
| 27 125 36
|
| Дескриптор:
Берілген үш санның арасындағы жұп сандарды квадратқа көтеретін программа құрады. тақ сандарды кубқа көтеретін программа құрады. Программа нәтижесін экранға шығарады.
| Бағалау: Оқушылар бір-бірін «Басбармақ» әдісі
арқылы өзара бағалау жүргізеді.
| 7-сынып оқулығы.
Компьютер
|
| (Д) 4-тапсырма
Екі пікір берілген: A = «Күн суық» және B = «Қар қалың емес». Төмендегі пікірлердің мәнін анықта. Логикалық өрнектің мәні ақиқат немесе жалған болады.
№
| Логикалық өрнек
| №
| Логикалық өрнек
| 1
| not (А)
| 5
| А or В
| 2
| not (В)
| 6
| not (not (В))
| 3
| А and В
| 7
| А and not (В)
| 4
| not (А) and not (В)
| 8
| not (A or B)
| Дескриптор:
Берілген екі пікірлердің мәнін анықтайды. Логикалық өрнектің мәні ақиқат немесе жалған болатынын көрсетеді.
Бағалау: Оқушылар бір-бірін «Басбармақ» әдісі арқылы өзара бағалау жүргізеді.
|
Сабақтың соңы
мин.
Рефлексия
| Сабақты бекіту
(Д) «Aлмa aғaшы» әдісі
Oқушылapғa caбaқ бacындa eкi түcтi aлмa бepiлeдi.
Caбaқ coңындa oны aлмa aғaшынa iлу кepeк.
| Қызыл түcтi aлмa – мeн бүгiн бәpiн түciндiм.
Capы түcтi aлмa – мeн тaпcыpмaны opындaй aлмaдым, caбaқты дұpыc түciнбeдiм.
Жасыл түсті алма – бүгінгі сабаққа қатысты түйген өз ойым.
| Бағалау Мұғалімнің оқушыларды қорытынды бағалауы «Басбармақ» әдісі
арқылы жүргізіледі.
| Алма ағашы, түрлі-түсті алма суреті бейнеленген стикерлер.
|