Главная страница

конспект лекцій (ТСПП). Конспект лекцій з дисципліни 07 технологія створення програмних продуктів напряму 050101 Компютерні науки


Скачать 14.87 Mb.
НазваниеКонспект лекцій з дисципліни 07 технологія створення програмних продуктів напряму 050101 Компютерні науки
Анкорконспект лекцій (ТСПП).docx
Дата15.12.2017
Размер14.87 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файлаконспект лекцій (ТСПП).docx
ТипКонспект
#11579
страница11 из 62
1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   62

3.1. Загальна характеристика і компоненти проектування.


Призначення зовнішнього опису програмного засобу і його роль в забезпеченні якості програмного засобу.

Розробникам великих програмних засобів доводиться вирішувати дуже специфічні і важкі проблеми, особливо, якщо цим ПС має бути програмну систему нового типу, в погано комп'ютеризованій предметній області. Розробка ПС починається з етапу формулювання вимог до ПС, на якому, виходячи з досить смутних побажань замовника, має бути отриманий документ, що досить точно визначає завдання розробників ПС. Цей документ ми називаємо зовнішнім описом ПС.

Дуже часто вимоги до ПС плутають з вимогами до процесів його розробки (до технологічних процесів). Останні включати в зовнішній опис не слід, якщо тільки вони не пов'язані з оцінкою якості ПС. У разі потреби вимоги до технологічних процесів можна оформити у вигляді самостійного документу, який використовуватиметься при управлінні (керівництві) розробкою ПС.

Зовнішній опис ПС грає роль точної постановки завдання, рішення якого повинне забезпечити ПС., що розробляється. Більше того, воно повинне містити усю інформацію, яку необхідно знати користувачеві для застосування ПС. Воно є початковим документом для трьох паралельно протікаючих процесів: розробки текстів (кiinoрoeрiaaie? і кодуванню) програм, що входять в ПС, розробки документації по застосуванню ПС і розробки істотної частини комплекту тестів для тестування ПС. Помилки і неточності в зовнішньому описі, кінець кінцем, трансформуються в помилки самої ПС і обходяться особливо дорого, по-перше, тому, що вони робляться на самому ранньому етапі розробки ПС, і, по-друге, тому, що вони поширюються на три паралельні процеси. Це вимагає особливо серйозних заходів по їх попередженню.

Початковим документом для розробки зовнішнього опису ПС є визначення вимог до ПС. Але оскільки через цей документ передається від замовника (користувача) до розробника основна інформація відносно необхідного ПС, те формування цього документу є досить тривалим і важким ітераційним процесом взаємодії між замовником і розробником, з якого і починається етап розробки вимог до ПС. Труднощі, що виникають в цьому процесі, пов'язані з тим, що користувачі часто погано уявляють, що їм насправді треба : використання комп'ютера в "вузьких" місцях діяльності користувачів може насправді зажадати принципової зміни усієї технології цієї діяльності (про що користувачі, як правило, і не здогадуються). Крім того, проблеми, які необхідно відбити у визначенні вимог, можуть не мати певного формулювання, що призводить до поступової зміни розуміння розробниками цих проблем. У зв'язку з цим визначенню вимог часто передує процес системного аналізу, в якому з'ясовується, наскільки доцільно і реалізовується ПС, що "замовляється", як вплине таке ПС на діяльність користувачів і якими особливостями воно повинне володіти. Іноді для прояснення дійсних потреб користувачів доводиться розробляти спрощену версію необхідного ПС, звану прототипом ПС. Аналіз "пробного" застосування прототипу дозволяє іноді істотно уточнити вимоги до ПС.

У визначенні зовнішнього опису легко впадають у вічі дві самостійні його частини. Опис поведінки ПС визначає функції, які повинна виконувати ПС, і тому його називають функціональною специфікацією ПС. Функціональна специфікація визначає допустимі фрагменти програм, що реалізовують функції, що декларують. Вимоги до якості ПС мають бути сформульовані так, щоб розробникові були ясні цілі, які він повинен прагнути досягти при розробці цього ПС. Цю частину зовнішнього опису називатимемо специфікацією якості ПС (у літературі її часто називають нефункціональною специфікацією, але вона, як правило, включає і вимоги до технологічних процесів). Вона, на відміну від функціональної специфікації, реалізується неформализованно і грає роль тих орієнтирів, які значною мірою визначають вибір відповідних альтернатив при реалізації функцій ПС, а також визначає стиль усіх документів і програм ПС., що розробляється. Тим самим, специфікація якості грає вирішальну роль в забезпеченні необхідної якості ПС.

Зазвичай розробка специфікації якості передує розробці функціональної специфікації ПС, оскільки деякі вимоги до якості ПС можуть зумовлювати включення у функціональну специфікацію спеціальних функцій, наприклад, функції захисту від несанкціонованого доступу до деяких об'єктів інформаційного середовища. Таким чином, структуру зовнішнього опису ПС можна виразити формулою:

Зовнішній опис ПС = специфікація якості ПС + функціональна специфікація ПС

Таким чином, зовнішній опис визначає, що повинне робити ПС і якими зовнішніми властивостями воно повинне володіти. Воно не відповідає на питання, як повинно бути влаштовано це ПС і як забезпечити потрібні його зовнішні властивості. Воно повинне досить точно і повно визначати завдання, які повинні вирішити розробники необхідного ПС. В той же час воно має бути зрозуміле представником користувачем - на його основі замовником досить часто приймається остаточне рішення на укладення договору на розробку ПС. Зовнішній опис грає велику роль в забезпеченні необхідної якості ПС, оскільки специфікація якості ставить для розробників ПС конкретні орієнтири, що управляють вибором прийнятних рішень при реалізації специфікованих функцій.

1   ...   7   8   9   10   11   12   13   14   ...   62


написать администратору сайта