Главная страница

Лекція 6-10. Лекція 6 джерела оперативного струму пристрої автоматики, управління, сигналізації, а також релейного захисту для роботи потребують живлення


Скачать 1.17 Mb.
НазваниеЛекція 6 джерела оперативного струму пристрої автоматики, управління, сигналізації, а також релейного захисту для роботи потребують живлення
АнкорЛекція 6-10.doc
Дата01.09.2018
Размер1.17 Mb.
Формат файлаdoc
Имя файлаЛекція 6-10.doc
ТипЛекція
#23905
страница4 из 4
1   2   3   4

3 огляду на можливі аварійні режими, частка навантаження, підключеного до АЧР, в енергосистемах України складає порядку 60%.

Інакше буде протікати процес зміни частоти при наявності АЧР (крива //). Нехай, наприклад, автоматичне частотне розвантаження складається з трьох черг з уставками спрацьовування 48; 47,5 і 47 Гц. Коли частота знизиться до 48 Гц (точка У), спрацюють АЧР 1-й черги і відключать частину споживачів, дефіцит активної потужності зменшиться, завдяки чому зменшиться і швидкість зниження частоти. При частоті 47,5 Гц (точка 2) спрацюють АЧР 2-Ї черги і, відключаючи додатково частину споживачів, ще більше зменшать дефіцит активної потужності і швидкість зниження частоти. При частоті 47 Гц (точка 3) спрацюють АЧР 3-Ї черги і відключать ще частину споживачів. Зниження частоти зупиниться. Однак, як уже говорилося, для збереження надійної роботи системи частоту необхідно підняти вище 49.0 Гц. У такий спосіб робота АЧР повинна бути продовжена іншими пристроями АЧР. Пристрої АЧР, використовувані для ліквідації аварійного дефіциту активної потужності в енергосистемах, підрозділяються на три основні категорії.

Перша категорія автоматичного частотного розвантаження АЧРІ швидкодіюча (t=0,3 -0,5 с) з уставками спрацьовування від 48,5 Гц (в окремих випадках від 49,2 – 49,3 Гц) до 46,5 Гц. Призначення черг АЧР-не допустити глибокого зниження частоти в перший час розвитку аварії. Уставки спрацьовування окремих черг АЧРІ відрізняються одна від іншої на 0,1 Гц. Потужність, що підключається до АЧРІ, приблизно рівномірно розподіляється між чергами.

Друга категорія АЧР призначена для відновлення частоти до довготривалого припустимого значення – вище 49,0 Гц. Друга категорія АЧР II працює після вимкнення частини споживачів від АЧРІ, коли зниження частоти припиняється, і вона встановлюється на рівні 47,5 – 48,5 Гц.

Уставки спрацьовування всіх АЧРІІ приймаються близькими по частоті в діапазоні 48,5 -48,8 Гц. Витримки часу АЧРІІ відрізняються друг від друга на 3 с і приймаються рівними 5–90 с. Великі витримки часу АЧРІІ приймаються для того, щоб поступово довести частоту до потрібної величини, не допустивши підвищення її до величини суттєво вище 49 Гц. Вважається, що енергосистема може стійко і довготривало працювати при частоті перевищуючої 49.2 Гц. Доведення її до номінальної означає, що буде вимкнена додаткова частина споживачів яка могла б залишитися в роботі.

Сполучена АЧР складається з двох пристроїв АЧРІ- АЧРІІ діючих на те ж навантаження.

Крім двох категорій автоматичного частотного розвантаження – АЧРІ й АЧРІІ в експлуатації застосовуються деякі інші черги АЧР. Спецчерга АЧР, яка має уставки 49.2 Гц, 0.3-0.5 сек. повинна перешкоджати зниженню частоти нижче 49.2 Гц, а захисна черга АЧР 49.1Гц 0.3-0.5 сек. не повинна допустити зниження частоти нижче 49 Гц, небезпечної внаслідок можливого розвантаження атомних електростанцій і подальшого зниження частоти. АЕС виробляють близько 50% енергії на Україні, тому і доводиться утримувати частоту на необхідному рівні. Потужність навантаження підключена до двох останніх черг АЧР недостатня для того щоб забезпечити підйом частоти при важких аваріях, пов'язаних з виділенням вузла зі значним дефіцитом потужності. Ця задача покладається на потужність підключену до АЧРІ й АЧРІІ. Таким чином, в сучасних умовах мається 2 системи АЧР. Одна -спецчерга і захисна черга утримує частоту на довгостроково припустимому рівні і потрібна для роботи системи при недоліку потужності, що генерує, коли не представляється можливим утримувати номінальну частоту, тому що для цього потрібно відключити додаткову кількість споживачів. Друга система АЧР потрібна для роботи при аварійно виниклих великих дефіцитах потужності, відключає значно більший обсяг навантаження і також доводить частоту до довгостроково припустимого рівня перевищуючого 49.0 Гц. Може застосовуватися також додаткове розвантаження по інших факторах, наприклад при вимкненні ліній зв'язку або генератора, у результаті якого раптово виникає дефіцит потужності. Така автоматика не чекає зниження частоти і відключає навантаження негайно. Усі ці види автоматики мають назву – протиаварійна режимна автоматика. Неважко помітити зміна пріоритетів у цієї протиаварійної автоматики – вона призначена втримувати нормальну роботу системи за рахунок вимкнення споживачів. У кінцевому рахунку, пожертвувавши частиною споживачів, зберігається в роботі інша. Неважко зрозуміти, що жоден зі споживачів не хоче стати жертвою, за рахунок якої збережуться інші. Тому при виборі споживачів, які вимикаються оцінюється його значення – виникаючий збиток, зниження випуску продукції, ушкодження устаткування, небезпека для життя людей тощо. Важливий також порядок підключення споживачів до черг АЧР: споживачі, підключені до черг АЧР, що має більш високі уставки по частоті і менші витримки часу, вимикаються частіше.

У відповідальних споживачів навантаження розділяються на кілька категорій. Найбільше відповідальне навантаження 1 категорії звичайно відключенню не підлягає. Для того, щоб мати можливість уникнути вимкнення відповідальних споживачів 1 категорії при роботі АЧР, а все-таки відключити інше навантаження, прагнуть наблизити місця установки АЧР до споживача, що означає, що АЧР необхідно виконувати на кожній підстанції.

Ще одною причиною розподілу АЧР по багатьох об'єктах є те, що в такому випадку АЧР стає ще самонастроюваною: унаслідок розкиду уставок реле частоти в різних пристроях АЧР вимкнення відбувається дрібними дозами, що відповідають уставці АЧР на даному об'єкті і тому забезпечують баланс між частотою і відключаємим навантаженням для її відновлення. Директивні матеріали допускають неселективну роботу суміжних черг АЧР тому що енергосистемі байдуже, на якій саме підстанції вимикається необхідне навантаження.

Зовсім очевидно, що такий розкид уставок не вигідний споживачеві, тому що він не хоче бути відключеним замість іншого з більш високими уставками. Особливо це характерно для регулюючого частоту АЧР – спецчерги і захисної черги АЧР із різницею частот у 0.1 Гц. Робота таких АЧР в умовах дефіциту потужності може проходити неодноразово в плині дня , що практично паралізує роботу підприємства. Тому для цих АЧР застосовуються реле високої точності, похибки яких не перевищують 0.01 Гц.
1   2   3   4


написать администратору сайта