Главная страница
Навигация по странице:

  • Сабақтың тақырыбы: Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу Оқу мақсаты

  • Сабақ мақсаты: Барлық оқушылар үшін

  • Бағалау критерийлері

  • Сабақтың кезеңі Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті

  • Сабақтың ортасы 4-тапсырма. Тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшеп, ауданын екі тәсілмен ауызша табады.

  • 6-тапсырма. Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын қалай табуға болады.1-тіктөртбұрыш

  • Сабақтың соңы 7-тапсырма.

  • 15-сабақ Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу. Малімні атыжні Манбетраым Карина Абайызы Сынып 3 Г


    Скачать 1.55 Mb.
    НазваниеМалімні атыжні Манбетраым Карина Абайызы Сынып 3 Г
    Дата15.01.2023
    Размер1.55 Mb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла15-сабақ Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу.docx
    ТипДокументы
    #887954



    Мұғалімнің аты-жөні:

    Мұқанбетрақым Карина Абайқызы

    Сынып: 3 «Г»

    Мектебі: №1 ЖББМ

    Күні:25.11.22.

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу

    Оқу мақсаты:

    3.3.1.3 тік бұрышты үшбұрыш, шаршы, тік төртбұрыш ауданы формуласын:

    S= (a·b):2, S=a2 , S=a·b шығарып алу және қолдану (a·b):2, S=a2 , S=a·b шығарып алу және қолдану

    3.5.2.3 бұрыштарды, көп бұрыштарды латын алфавитінің бас әріптерімен белгілеу, оларды белгіленуі бойынша оқу

    Сабақ мақсаты:

    Барлық оқушылар үшін:

    Ауданы болатын нысандарды атау және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды пайдалану.

    Бірқатар оқушылар үшін:

    Тіктөртбұрыштың S=a·b, шаршының S=a2ауданын табуға формулаларды құрастыру және қолдану.

    Кейбір оқушылар үшін:

    Тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу формулаларын қалай құрастыруға және қолдануға болатынын түсіндіру.

    Бағалау

    критерийлері

    -ауданы болатын нысандарды атап және ауданды өлшеуге арналған өлшемдер мен құралдарды таңдап алып, палеткамен өлшей алады;

    - тіктөртбұрыштың S=a·b формуласын қолдана алады;

    - тіктөртбұрыш пен шаршының ауданын табу формулаларын қалай құрастыруға және қолдануға болатынын түсіндіре алады.

    Сабақтың кезеңі

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы


    Сәлемдесу.

    Үй жұмысын тексеру.

    Тақырып, мақсаттармен таныстыру

    • Сен бүгін тіктөртбұрыштың және шаршының ауданын есептеуды үйренесің.

    Сәлемдеседі.

    Үй жұмысын оқиды.

    Сабақ мақсатымен танысады.

    Мадақтау

    Презентация № 2 бет



    Әр оқушы өз партасынан ауданын алақанмен өлшегенде қанша болғанын айтады.

    Ал енді мына шаршыда қанша торкөз бар екенін санап көрейік.

    Балалар, біз шаршының ауданын табу үшін, ұзындығына енін көбейтеміз.

    Яғни S = a x a= a 2



    а
    в
    Ал тіктөртбұрыштың ауданын қалай табамыз деп ойлайсыңдар?

    Тіктөртбұрыштың ауданын табу үшін ұзындығы мен енін көбейтеміз.

    Яғни S = a x b = b x a
    Балалар, тіктөртбұрыштың бір қабырғасы белгісіз болып, ауданы белгілі болса, белгісіз қабырғасын қалай табамыз деп ойлайсыңдар?

    S = 63 см 2

    a= 7 см

    b= ? см

    b= 63 см 2 : 7 см = 9 см

    b= 9 см
    1 см2 = 100 мм2

    1 дм 2 = 100 см2

    2 = 100 дм2 = 10000 см2
    Мысалы: 3дм 2 = 300 см2

    Партаны алақанмен өлшейді.

    Торкөздерді санайды.


    Шаршының ауданының формуласымен танысады.

    Тіктөртбұрыштың ауданының формуласымен танысады.

    Сұраққа жауап береді.

    Отшашу әдісі

    Мадақтау

    Презентация № 3,4,5 бет


    Сабақтың ортасы


    4-тапсырма.

    Тіктөртбұрыштың қабырғаларын өлшеп, ауданын екі тәсілмен ауызша табады.

    Sкв=a.b=b.a
    5-тапсырма.

    Аудан өлшем бірліктерінің кестесін пайдаланып, көрсетілген өлшем бірліктеріне өрнекте.

    6 дм 2 = см2 6 м 2 = дм2

    3 м 2 = дм2 3 дм 2 = см2

    5 дм 2 = см2 5 м 2 = дм2
    6 дм 2 = 600 см2 6 м 2 = 600 дм2

    3 м 2 = 300 дм2 3 дм 2 = 300 см2

    5 дм 2 =500 см2 5 м 2 = 500 дм2
    6-тапсырма.

    Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын қалай табуға болады.

    1-тіктөртбұрыш

    S = 15 см 2

    a= 5 см

    b= ? см

    b= 15 см 2 : 5 см = 3 см

    b= 3 см
    2-тіктөртбұрыш

    S = 24 см 2

    а = ? см

    b = 4 см

    b = 24 см 2 : 4 см = 6 см

    а = 6 см
    7-тапсырма. А)



    S = ? м 2

    а= 6 м

    в=4м

    S = 6 м х 4 м = 24 м 2

    S = 24 м 2

    S = ? м 2

    а=5 м

    S = 5 х 5=25 м 2

    S = 25 м 2

    25 м 2 - 24 м2 = 1 м 2

    Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру

    Смайликпен бағалау

    Презентация № 7бет

    Презентация № 8бет

    Сабақтың соңы


    7-тапсырма. Ә)

    Жылыжайдағы қияр егуге арналған жердің ауданы 12 м 2 . Оның ұзындығы мен ені қандай болуы мүмкін?

    S = 12 м 2

    а=? м

    в=?м

    Әр оқушыда әртүрлі нұсқа шығуы мүмкін.

    Сәйкес келетін нұсқалар:

    S = 12 м 2

    а=3 м

    в=4м
    S = 12 м 2

    а=4 м

    в=3м
    S = 12 м 2

    а=6 м

    в=2м
    S = 12 м 2

    а=2 м

    в=6м
    S = 12 м 2

    а=12 м

    в=1м
    S = 12 м 2

    а=1 м

    в=2м
    Үй тапсырмасы: 8 есеп.
    Рефлексия.

    Бас бармақ әдісі.

    Формула бойынша есепті шығарады.

    Сабақты түсінгендерін бағалайды.

    Cмайликпен бағалау

    Презентация № 9 бет



    написать администратору сайта