5-бөлім. Ақпараттық жүйелер
| Сабақтың тақырыбы Күні: 1.04.21ж. Сынып: 10 «Б»
| § 5.1 BIG DATA Мұғалімнің аты-жөні: Туганбаева Г.Т. Қатысушылар: Қатыспағандар:
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу
программасына сілтеме)
| 10.3.1.4 Big Dataны пайдалануда оң және теріс әсерлерін бағалау
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы: Big Data ұғымы мен қызметін анықтайды
Көпшілік оқушы: Big Dataны пайдалану мысалдарын ұсынады
Кейбір оқушы: Big Dataның артықшылығы мен кемшілігін салыстырады
| Ойлау дағдылары
| Білу, түсіну, қолдану, жинақтау, талдау, бағалау
| Бағалау критерийі
| Big Data ұғымы мен қызметін анықтайды. Big Dataны пайдалану мысалдарын ұсынады.
Big Dataның артықшылығы мен кемшілігін салыстырады.
| Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика және терминология:
Big Data, көлем- объем- volume, жылдамдық-скорость- speed, операция- operation, болжам- прогноз- forecast, аналитика- analytics, даму- развитие- development, цифрлық құрылғылар- цифровые устройства- digital devices
| Диалог /жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы
Big Data ұғымы қандай мағынаны білдіреді?
Адам үшін ақпараттың шамадан тыс көп болуының пайдасы мен зияны қандай?
| Құндылықтарға баулу
| Топта бірлесіп жұмыс істеу, топ ережесіне бағыну, бір-бірінің пікірін
тыңдау
| Пәнаралық байланыс
| Ағылшын, орыс тілдеріндегі сөздер қолданылады
| Алдыңғы білім
| Деректер базасымен орындалатын әрекеттер
| Сабақтың барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Уақыт
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| мин
мин
| Ұйымдастыру: Сәлемдесу, түгендеу
Шаттық шеңбері: Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер айтып, сабаққа көңілді қатысады.
Топқа біріктіру: Оқушылар физикалық терминдер «жылдамдық», «көлем», «салмақ»
|
Физикалық терминдер
|
|
7 мин
| болып топқа бірігеді. Өткен сабақты пысықтау: «Тізбектер» әдісі Оқушылар тізбектеле тұрады. Мұғалім, не бір оқушы тақырыпқа қатысты бір сөз айтады. Келесі тұрған оқушы оны жалғастырады, яғни тақырыпқа қатысты сөз айтады. Осылайша жалғаса береді. Кезегінде айта алмаған оқушы шығып кетеді.
Смайлдер арқылы бағалау
| Смайлдер
| Сабақтың ортасы
| 2 мин
5 мин
5 мин
5 мин 8
|
мин
| «Миға шабуыл» әдісі
- Big Data ұғымы қандай мағына білдіреді?
- Адам үшін ақпараттың шамадан тыс көп болуының пайдасы мен зияны қандай?
|
|
| «Джигсо» әдісі
Оқушылар оқулықпен жұмыс істейді. Түсінгендерін топта талдайды.
Мұғалім білімдерін толықтырады.
| Оқулық. Слайд материалдары
|
| 1-тапсырма.
- Интернетті пайдаланып, төмендегілерге талдау жасаңдар:
Үлкен ақпараттардың негізгі көздеріне Бизнестің дамуына Big Dataның ықпалын Біздің елімізде Big Dataның дамуына
Дескриптор:
Big Data ұғымы мен қызметін анықтайды.
Смайлдер арқылы бағалау
|
|
| 2-тапсырма.
- Big Dataны пайдалануда оң және теріс әсерлеріне екі мысал ұсыныңдар. Түсініктеме беріңдер.
Дескриптор:
Big Dataны пайдалану мысалдарын ұсынады.
|
|
| 3-тапсырма.
- Пайдасы мен зиянын бағала:
Big Dataны пайдаланудың; Адам үшін ақпараттың шамадан тыс көп болуының; Қоғам үшін ақпараттың шамадан тыс көп болуының.
Дескриптор:
Big Dataның артықшылығы мен кемшілігін салыстырады.
Смайлдер арқылы бағалау
|
| Сабақтың соңы
| 3 мин
| Тест жұмысы
Оқушылар тест сұрақтарына жауап береді.
Өздерін бағалайды
| А4 парағы
|
| 2 мин
| Кері байланыс: «Басбармақ» әдісі
Оқушылар сабақтан алған әсерлерін басбармақтары арқылы білдіреді.
|
| Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті
оқушыларға қандай тапсырма бересіз?
| Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау
| Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту. Шаттық шеңбері, Топқа біріктіру: «Сағат» әдісі, «Тізбектер» әдістері бойынша өткен тақырыпты пысықтау, «Миға шабуыл», «Джигсо» әдістері.
Деңгейлік тапсырмалар, кері байланыс орнату: «Басбармақ»
| Смайлдер арқылы ауызша, жазбаша түрде қалыптастырушы бағалауды іске асыру
| Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін еске түсіру
| Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері\ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
| |