Главная страница
Навигация по странице:

  • Сабақтың тақырыбы 4.6. Else циклін басқару

  • Сабақтыңмақсаты Барлықоқушы

  • Тілдікмақсаттар Пәндіклексикажәнетерминология

  • Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы Еlse

  • Сабақтың жоспарланған кезеңдері/ уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті

  • Сабақтың басы Ұйымдастырукезеңі/5минСыныпта көңілді ахуал орнату

  • Топқа біріктіру/2мин Қызығушылық

  • Сабақтың ортасы Мағынаны тану Оқулықпен

  • Дескрипторлар: Программада циклдіңорындалуынанықтайды; Else циклінің жазылу кодынанықтайды; Программакодын тексереді.2)

  • Сабақтың соңыОй толғанысЖаңа білімдібекіту/5мин Керібайланыс /2мин «Венн

  • Саралау. Сіз қандай тәсілменкөбірек қолдау көрсетпексіз Сізбасқаларға қарағанда қабілеттірекоқушыларға қандай тапсырмаларбересіз

  • Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз Денсаулық жәнеқауіпсіздіктехникасын сақтау

  • Сабақтыңтақырыбы 4.7Алгоритмніңтрассировкасы

  • Сабақтыңмақсаты Барлық оқушы

  • Кейбіроқушылар

  • Тілдікмақсаттар Пәндік лексика және терминология

  • Диалог/жазбашажұмысқақажеттіфразалартоптамасы ...

  • Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері/ уақыт Мұғалімнің іс-әрекеті Оқушыныңіс-әрекеті

  • Бағалау Ресурстар Сабақтыңбасы

  • «Зерттеушілікконференция»

  • Информатика 3-тоқсан 8-сынып_1641975606. Сынып 8 атысандар атыспаандар


    Скачать 361.33 Kb.
    НазваниеСынып 8 атысандар атыспаандар
    Дата31.03.2023
    Размер361.33 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаИнформатика 3-тоқсан 8-сынып_1641975606.docx
    ТипПрограмма
    #1027668
    страница5 из 8
    1   2   3   4   5   6   7   8



    6-сабақ.



    Мектеп: С.Толыбеков атындағы №3 IT-мектеп-лицейі

    Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Python тілінде алгоритмдерді программалау
    Күні: Мұғалімніңаты-жөні: Піржан М.Б.

    Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:




    Сабақтың

    тақырыбы

    4.6. Else циклін басқару




    Осысабақтақол

    жеткізілетін оқумақсаттары

    8.3.3.3циклбасқарунұсқаулығын қолдану(continue,break,else);




    Сабақтыңмақсаты

    Барлықоқушы:Elseұғымыменқызметін анықтау;

    Оқушылардың көбі:Elseнұсқаулығының орындалуын талдау мен қолдану;Кейбір оқушылар:Elseнұсқаулығын қолданудың маңыздылығынтұжырымдау.




    Ойлаудағдылары

    Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау.




    Бағалаукритерийі

    • Elseұғымыменқызметін анықтайды;

    • Elseнұсқаулығының орындалуын талдайдыәріқолданады;

    • Elseнұсқаулығынқолданудыңмаңыздылығынтұжырымдайды.




    Тілдікмақсаттар

    Пәндіклексикажәнетерминология:

    Else-иначе-әйтпесе.




    Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы

    Еlse нұсқаулығы ...және ...циклдарының сыртында орналасады.Else операторы қолданылған for циклінің құрылымын жазыңдар.Else операторы қолданылған while циклінің құрылымын жазыңдар




    Алдыңғымбілім

    Break циклін басқару.




    Сабақтың барысы




    Сабақтың жоспарланған кезеңдері/ уақыт

    Мұғалімнің іс-әрекеті




    Оқушыныңіс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    Ұйымдастыру

    кезеңі/

    5мин

    Сыныпта

    көңілді ахуал орнату

    Сәлемдесу,

    Оқушылармұғалімменсәлемдеседі.







    түгендеу.







    «Мағандосымның ...ұнайды»әдісі.

    Оқушылар сыныптасының өзінеұнайтын тұстарын ғана айтады.Мысалы,Аиданың елгезектігіұнайды.

    Мақсаты:Оқушыларбір-біріне

    Қошемет көрсету.




    жақсықарым-қатынасорнатады,







    сондай-ақбарлықоқушының







    қатыстырылуыарқылысабаққа







    белсенділігіартады.




    «Мозайка»әдісі.







    Топқа біріктіру/2мин

    Қызығушылықты ояту
    Өткен сабақты пысықтау/5мин



    «Алтынсаха»

    ойыны.

    Оқушылар «жұлдыз», «ай», «күн»суреттерін құрастыру арқылытоптарғабірігеді.
    Оқушылар қоржыннан нөмірленгенсахаларды алып сұрақтарға жауапбереді.

    1. Вreakнұсқаулығы циклжұмысынақалайәсеретеді?

      1. for i in range(1,10): if i ==4 :breakциклінешеретжұмысістейді?

      2. Вreak-тіциклде шартсызқолдансақ, қандай нәтижеаламыз?

      3. Циклдебірнешеbreakнұсқаулығынқолдануғаболама?Себебінтүсіндір.

      4. Вreak пен сontinue цикл басқарунұсқаулықтарын программажазудақолданабілуқаншалықтымаңызды?

      5. Шарттексеруоператорының

    else командасы қандай қызметатқарады?Есіңе түсір.


    СмайликтерарқылыҚБ

    Суретқиындылары
    ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS.

    Астана,

    2013




    Сабақтың ортасы Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс\5мин

    Саралау тапсырма лары
    Жеке жұмыс

    Топтықжұмыс

    Оқулықтағыақпараттыоқушыларменбірге талдайды.Слайд материалыарқылытаныстырылымжасайды.

    1-тапсырма жалпытапсырма.

    Мұғалімкөмектеседі.

    Алдыменмұғалімніңкөмегімен,соданкейін өз бетіншеорындайды.

    2-тапсырма көлеміүлкентапсырма.

    Оқушылар оқулықтағы ақпаратпентанысады. Визуалды ақпарат алады.Мұғаліммен біргеталдайды.
    Мақсаты: аудиал мен визуалоқушылардыбілімменқамтамасызету.

    1-тапсырманы мұғалімнің көмегіменорындайды.

    1)

    Nнатуралсаныберілген.Солсанныңцифрларыныңарасында«7»цифрыболса,циклжұмысынтоқтатып

    «Error», әйтпесе санныңцифрларыныңқосындысын экранғашығаратын программа құрастыр.x=int(input('N='))

    k=s=0whilex!=0:

    k=x%10 x//=10s=s+k

    if k == 7:print('Error')

    break

    else:

    print(s)

    Дескрипторлар:

    • Программада циклдіңорындалуынанықтайды;

    • Else циклінің жазылу кодынанықтайды;

    Программакодын тексереді.

    2)

    Латын әріптерінен құралғанL жолберілген. Осы жолда «k» әрпі кездесеме?Анықтаңдар.Егеріздегенәріпкездессе,онда«bar»,алкездеспесе

    «joq»жауабынэкранғашығаратынпрограммақұрастыр.

    Программа коды:

    x=int(input('x='))k=s=0

    while x!=0:k=x%10x//=10

    ifk <5:

    print('Joq')break

    else:

    print('Ia')

    Дескрипторлар:

    • Программада циклдіңорындалуынанықтайды;

    • Else циклінің жазылу кодынанықтайды;

    • Программакодын тексереді.

    3)

    ҰзындығыN(1≤N≤20)бүтінсандармен бір ғана бөлшек саннан тұратынтізбекберілген.Бөлшексанкейжағдайлардатізбектекездеспеуідемүмкін. Осы тізбектебөлшек болса,ондасанның орнын, әйтпесе «joq»жауабынэкранғашығаратынпрограммақұрастыр.Программададеректертігінененгізіледі.

    Дескриптор:

    • Программада циклдіңорындалуынанықтайды;

    • Else циклінің жазылу кодынанықтайды;

    Программакодын тексереді.
    2-тапсырманы мұғалімніңнұсқауыменөзбетіншеорындайды.

    1,2-практикалықтапсырмалардың

    программа кодын талдаңдар (1, 3-суреттер). Екі программадағы еlseблогының қызметіне түсініктемеберіңдер.

    Дескриптор

    - Else операторының қызметінанықтайды.


    6балл

    4балл




    Оқулық,жұмысдәптері.

    Компьютер,оқулық.






    Алдыменмұғалімніңкөмегімен,соданкейін өз бетіншеорындайды.

    2-тапсырманы мұғалімніңнұсқауыменөзбетіншеорындайды.

    1,2-практикалықтапсырмалардың

    программа кодын талдаңдар (1, 3-суреттер). Екі программадағы еlseблогының қызметіне түсініктемеберіңдер.

    Дескриптор

    - Else операторының қызметінанықтайды.







    Сабақтың соңыОй толғанысЖаңа білімдібекіту/5мин


    Керібайланыс

    /2мин

    «Венндиаграммасы»

    «БББкестесі»әдісі.

    Оқушылар топтық жұмыс жасайдыВreakсontinue,еlseциклнұсқаулықтарының негізгі ұқсастықпен айырмашылықтарын салыстыраотырып, бағала. Бұлнұсқаулықтардың программақұрудағымаңызықандай?

    Программа құруды қаншалықтыжеңілдетеді?Ойыңдыортағасал.
    Оқушыларсабақтуралыбұрыннанне білетінін, сабақта не білгенін жәненебілгісікелетінін кестегежазады.

    Бірін-бірібағалау.

    А4

    парағы

    Саралау. Сіз қандай тәсілменкөбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілеттірекоқушыларға қандай тапсырмаларбересіз?

    Бағалау._Сіз_оқушылардың_материалды_игерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз__Денсаулық_жәнеқауіпсіздіктехникасын_сақтау'>Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?

    Денсаулық жәнеқауіпсіздіктехникасын

    сақтау

    Бірлескен жұмыс, жеке жұмыс,жұптықжұмысарқылысабақтымеңгерту.«Мағандосымның

    ...ұнайды» әдісін қолдану арқылысыныптакөңілді ахуалорнату,

    «Аспан денелері» арқылы топқабіріктіру. «Миға шабуыл» әдісіарқылыөткенсабақпен жаңасабақты ұштастыру, Мағынаны танубөлімінде оқып жатқан тақырыптыңқажетін түсінуге топтық жұмыс пендеңгейлік тапсырмалар беру, ойтолғаныс бөлімінде «Венндиаграммасы», шағын тест, керібайланысжасату:«БББ кестесі».

    Смайликтерарқылы, ауызша, жазбаша түрдеқалыптастырушыбағалаудыіскеасыру.

    Компьютер-менжұмыскезіндегіқауіпсіздікережелері н ескетүсіру.

    Жалпыбағалау

    Сабақтаең жақсыөткен екінәрсеқайсы?(оқытумен оқуғақатысты)

    1:

    2:

    Сабақтыңбұдан дажақсыөтуіненеоңықпалетереді?(оқытумен оқуғақатысты)

    7-сабақ.


    Ұзақмерзімдіжоспардыңтарауы: Мектеп:

    Pythonтіліндеалгоритмдердіпрограммалау
    Күні: Мұғалімніңаты-жөні:

    Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:

    Сабақтыңтақырыбы

    4.7Алгоритмніңтрассировкасы

    Осы сабақта қолжеткізілетін оқумақсаттары

    8.3.2.1алгоритмніңтрассировкасынжүзегеасыру;

    Сабақтыңмақсаты

    Барлық оқушы: трассировкалау ұғымы мен қызметін анықтау;Оқушылардың көбі: программадағы қателерді түзетудің орындалуынталдау,қолдану;

    Кейбіроқушылар:программадатрассировканықолданудыңмаңыздылығынтұжырымдау.

    Ойлаудағдылары

    Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау.

    Бағалаукритерийі

    • Трассировкалауұғымыменқызметінанықтайды;

    • Программадақателердітүзетудің орындалуынталдайды,қолданады;

    • Программада трассировканы қолданудың маңыздылығынтұжырымдайды.

    Тілдікмақсаттар

    Пәндік лексика және терминология:Түзету-отладка-debuggingТрассировка-трассировка-tracingҚадам-шаг-step

    Компиляция-компиляция-compilationҚате-неправильно-error

    Тестілеу-тестирование-testing

    Диалог/жазбашажұмысқақажеттіфразалартоптамасы

    ...кездесетін қатеменжұмысжүргізуретін білдіреді.

    ...–программаныңжұмысқабілетінтексеругеарналғанарнайыдайындалғандеректердікомпьютергеенгізу болыпсаналады.

    Құндылықтарғабаулу

    1. «Мәңгілікел»жалпыұлттықидеясыбойынша«еліміздіңұлттыққауіпсіздігіжәнебүкіләлемдік,өңірлікмәселелердішешугежаһандықтұрғыданқатысуы»құндылығықалыптасады.

    2. Ынтымақтастық: топтық жұмыс барысында жылулық қарым- қатынастардамиды, ынтымақтастық дағдылары қалыптасады және сындарлы көзқарасдамиды,қарым-қатынастардықалыптастырукезіндесыниойлауқабілетідағдыланады.

    3. Академиялықадалдық:өзгелердіңидеяларыменойларынқұрметтейді,яғниакадемиялық адалдықпринциптерінсақтайды.

    4. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікдағдысықалыптасады.

    Пәнаралықбайланыс

    Программакодыағылшынтіліндежазылады,математикалықамалдар

    қолданылады.

    Алдыңғыбілім

    Elseциклін басқару.

    Сабақтыңбарысы

    Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері/

    уақыт

    Мұғалімнің іс-әрекеті

    Оқушыныңіс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    СабақтыңбасыҰйымдастыру

    кезеңі

    Топқабіріктіру:

    Қызығушылығын ояту
    Миғашабуыл

    Сәлемдесу,түгендеу.

    Сыныпта көңілдіахуалорнату:«Сәлемсөздің патшасы».


    «Бағдаршам» әдісіарқылы топқабіріктіру.

    «Зерттеушілікконференция»әдісінқолдануарқылыжобажұмыстарынқорғауғаықпалету.

    Миға шабуылстратегиясыарқылыжаңа тақырып пенөткен сабақтыұштастыру.

    Оқушылармұғалімменсәлемдеседі.
    Оқушыларүлестірмеқағаздаралады.Қағаздажазылғанәрелдіңсәлемдесусөзімен сыныптасымен сәлемдеседі.Қазақтілінде–сәлеметсізбе!

    Орыс тілінде – здравствуйте!Ағылшын тілінде –hello! (хеллоу)Француз тілінде – bonjour! (бонжуу)Хинди тілінде – namastee! (намасти)Жапон тілінде – konnichiwa!(конничава)

    Қытай тілінде – nihoo! (нихао)Испан тілінде – Hola! (оль-ла)Түріктілінде–merhaba!(мерхаба)

    Мақсаты:Оқушыларбір-біріменжақсықарым-қатынасорнатады,сондай-ақбарлықоқушынықатыстыру арқылы сыныптың жалпысабаққабелсенділігі артады.
    Оқушыларбағдаршам түстеріарқылытоптарғабірігеді.

    Оқушылар ұсынылған тақырыпбойынша өз жобаларыментаныстырады. Жоба бойыншасыныптастарының пікірінанықтайды. Жинақталғандеректердің құнды болуынанықтайды.Жобанықорғайды.

    Оқушыларберілгентапсырманыорындайды.






    Үлестірмеқағаздар

    ОқытудыңбелсендіәдістеріNIS.

    Астана,

    2013

    Интерактив

    -тітақта


    1   2   3   4   5   6   7   8


    написать администратору сайта