|
Информатика 3-тоқсан 8-сынып_1641975606. Сынып 8 атысандар атыспаандар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: С.Толыбеков атындағы №3 IT-мектеп-лицей
Практикалық программалау Күні: 15/04/2022 Мұғалімнің аты-жөні: Піржан Мереке
Сынып: 8 Қатысқандар: Қатыспағандар:
| Сабақтың тақырыбы
| Алгоритмді әзірлеу
| Осы сабақта қолжеткізілетін оқу мақсаттары
| 8.3.1.1Pythonпрограммалаутіліндетапсырма модельдерінжасау;
8.3.2.1алгоритмніңтрассировкасынжүзегеасыру
| Сабақтыңмақсаты
| Барлық оқушы: Алгоритмді әзірлеуде тиімді алгоритмдерді анықтау;Көпшілік оқушылар: Алгоритмдерді әзірлеуде тиімді алгоритмдерді қолдану;Кейбіроқушылар:Алгоритмдіәзірлеудетиімдіалгоритмдердіқолданудың
маңыздылығынтұжырымдау.
| Ойлау
дағдылары
| Білу,түсіну,қолдану,талдау,жинақтау,бағалау
| Бағалау
критерийі
| Алгоритмдіәзірлеудетиімдіалгоритмдердіанықтайды; Алгоритмдердіәзірлеудетиімдіалгоритмдердіқолданады; Алгоритмді әзірлеуде тиімді алгоритмдерді қолданудыңмаңыздылығын тұжырымдайды.
| Тілдік
мақсаттар
| Пәндіклексикажәнетерминология:
Математикалықмодель-математическаямодель-mathematicalmodelТиімділік-эффективность-efficiency
Стандарт-стандарт- standardЖылдамдық-скорость-speed
Құрамасан-составной номер-compositenumber
| Диалог/жазбашажұмысқақажеттіпайдалыфразалартоптамасы
Программалауда тапсырмалардың көпшілігі ... анықтауға арналған есептер.Тиімдіалгоритмдер қайжағдайдақолданылады?
Алгоритмніңеңмаңыздыаспектісі...болыптабылады.
| Құндылықтарға
баулу
| “Мәңгілік ел” жалпыұлттық идеясы бойынша “ тарихтың, мәдениет пен тілдіңортақтығы”құндылығықалыптасады. Ынтымақтастық:топтықжұмысбарысындажылулыққарым-қатынастардамиды,ынтымақтастықдағдыларықалыптасадыжәнесындарлыкөзқарасдамиды,қарым-қатынастардықалыптастырукезіндесыниойлауқабілетідағдыланады. Академиялық адалдық: өзгелердің идеялары мен ойларын құрметтейді, яғниакадемиялық адалдықпринциптерінсақтайды. Өмір бойы оқу, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікдағдысықалыптасады.
| Пәнаралық
байланыс
| Программа кодын жазу үшін ағылшын тілінде сөздер, математикалық амалдарқолданылады
| Алдыңғы білім
| Мәселені қалыптастыру
| Сабақтыңбарысы
| Сабақтың
жоспарланған
кезеңдері/уақыт
| Мұғалімнің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі/5мин
Сыныпта психологиялық ахуал орнату Топқа біріктіру:/2мин
| Сәлемдесу,түгендеу.
«Қара жорға»биі.
«Мегополис» әдісі.Үш мегаполистің картасын интербелсенді тақтадан көрсетеді.
| Оқушылар мұғаліммен сәлемдеседі
Оқушылар қара жорға бийін билепсабаққакөңілді қатысады. Оқушылар еліміздегі үшмегаполистің картасын құрастыруарқылы топтарға бірігеді. «Нұр-сұлтан»,«Алматы»,«Шымкент»
|
Қошеметкөрсету
|
«Қаражорға» әні
| Қызығушылықты ояту
Өткен сабақты пысықтау/5мин Миға шабуыл/3мин
|
«Автор орындығы»әдісі
Миға шабуылстратегиясынегізінде өткен сабақпен жаңа сабақтыұштастыру
| Оқушы өткен тақырып бойыншажазған шағын эссесінортадағыорындықтаотырыпоқыпбереді.
Оқушыларберілгенсұрақтартуралыпікірлерін еркінжеткізеді.
Циклтақырыбындағыесептердің алгоритмдерінқұрудың қандайқиыншылықтарыбар? Циклдықалгоритмдердіқолданып құрастырылғанқандайтанымалалгоритмдерденхабардарсын?
|
ҚБ
|
Орындық.
Оқытудыңбелсенді әдістеріNIS.
Астана,
2013
| Сабақтың ортасы
Мағынаны тану Оқулықпен жұмыс/5мин
| Оқулықта берілгенақпараттыоқушылармен біргеталдау, слайдматреиалымен
демонстрациялайды.
| Оқушылар оқулықтағы ақпаратпентанысады. Визуалды ақпараталады. Мұғаліммен біргеталдайды.
|
|
|
Саралау тапсырмалары
|
|
|
| Информа-тика8-
сыныпоқулығы
| Топтық жұмыс/5мин
|
1-тапсырма жалпытапсырма. Мұғалімкөмектеседі.
|
1-тапсырманы мұғалімнің көмегімен орындайды.
|
4балл
|
|
|
| «Шарбақты бояу» есебінің
программасына(3-сурет)
|
|
|
Жеке жұмыс
|
2-тапсырма көлеміүлкентапсырма.
Алдымен мұғалімніңкөмегімен, соданкейін өз беттеріншеорындайды.
| талдау жасаңдар. Талдаубарысында түрлі жағдайлар-дықамтитынтесттапсырма-ларын дайындап, программажұмысын жан-жақты тексе-ріңдер.
Дескриптор
есепшартынанықтайды; математикалыққойылымынанықтайды алгоритмқұрады; программакодыментрассировкасынанықтайды.
тапсырманы мұғалімніңнұсқауымен өз бетіншеорындайды.
Төменде берілген есептің мәтінін күнделікті өмірмен байланысты есеп мәтініне аустырыңдар (үлгі ретінде практикалық жұмыстағы есепті ал).
Есеп: N мүшесі бар тізбек берілген.Осы тізбекте P-шы орынға дейінгі тізбек мүшелерінің қосындысын табатын программа құрастыр (1≤Р,N<100).
Дескрипторлар:
Есептің шартынанықтайды; есептің математикалыққойылымынанықтайды; есеп шешу кезінде тиімдіалгоритмдерді қолданутәсілдерін анықтайды; программакодыментрассировкасынанықтайды.
|
6 балл
|
| Сабақтың соңы Ой толғаныс Жаңа сабақты бекіту/5мин
| «Кезбетілші»әдісі
| Алгоритмді әзірлеу тақырыбындапрограммажасаукерек.
оқушы:
телефон соғылып жатқанғаұқсатып, сабақбойы орын алғаноқиғалартуралыхабарлайды.
оқушы:
Телестудиядағы диктор; жиынтықақпаратбереді.
| Өзара бағалайды
| Телефон
|
Кері байланыс:
/1мин
|
«Смайликтер»әдісі.
| оқушы:
Тілші; оқиға орнынан ақпаратұсынады.
оқушы:
Тілшісұхбаталатынкуәгер. Оқушылар сабақтан алғанәсерлерін смайликтер арқылыкөрсетеді.
|
|
| Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірекқолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларғақарағанда қабілетті оқушыларғақандай тапсырмаларбересіз?
| Бағалау- Сіз оқушылардың материалдыигеру деңгейін қалай текеруді жоспарлапотырсыз?
| Денсаулық жәнеқауіпсіздіктехникасын
сақтау
| Бірлескенжұмыс,жекежұмысарқылысабақты меңгерту.«Қара жорға» биіарқылыкөңілді ахуал орнату,
«Мегаполис» әдісіарқылы топқабіріктіру, «Автор орындығы» әдісібойыншаөткентақырыптыпысықтау,
«Кезбетілші»,Смайликтер.
| Ауызша, жазбаша түрдеқалыптастырушы бағалауды іске асыру,тапсырмаларғабаллқоюарқылыбағалау.
Жалпы10 балл.
| Компьютерменжұмыскезіндегіқауіпсіздікережеле
рін ескетүсіру
| Жалпыбағалау
Сабақтаең жақсыөткенекінәрсе(оқытуменоқуғақатысты)?
1:
2:
Сабақтыңбұдан дажақсыөтуіненеоң ықпалетереді(оқытумен оқуғақатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктеріқиыншылықтарытуралыненіанықтадым,келесісабақтарданенәрсегеназараударуқажет?
|
|
|
|