Главная страница
Навигация по странице:

  • Басшының оқу - өндірістік жұмысы жөніндегі орынбасары ______________________ Асгат Р №- 45

  • Педагог

  • 2. Мақсаты, міндеттері: Білімділік

  • Күтілетін нәтиже Электр жабдықтарын орнату үшін орындарын белгілеу әдістерін үйренеді. 4 . Қажетті ресурстар

  • 5. Сабақтың барысы

  • 2. Кіріспе нұсқау (ұзақтығы – 40 минут)

  • Өткен сабақ бойынша қайталау сұрақтары

  • Шебердің іс жүзінде жұмыстың орындалу әдіс – тәсілі (45 минут

  • 3.Ағымдағы нұсқау (ұзақтығы - 100 минут) Бірінші мақсаттық тексеріс

  • Екінші мақсаттық тексеріс Студенттерді тексеріс уақытында қадағалайтын сәтҮшінші мақсаттық тексеріс

  • Электр монтаждау жұмыстарын орындау. 45 Бейсен С. 472 бйрыына 4осымша азастан Республикасыны Оу аарту министрлігі


    Скачать 434.34 Kb.
    Название472 бйрыына 4осымша азастан Республикасыны Оу аарту министрлігі
    АнкорЭлектр монтаждау жұмыстарын орындау
    Дата28.03.2023
    Размер434.34 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла45 Бейсен С.docx
    ТипДокументы
    #1021531

    Қазақстан Республикасы

    Білім және ғылым министрінің

    2021 жылғы 16 қыркүйектегі

    472 бұйрығына 4-қосымша


    Қазақстан Республикасының Оқу – ағарту министрлігі

    Алматы қаласы Білім басқармасының

    «Алматы электрмеханикалық колледжі» КМҚК

    Бекітемін

    Басшының оқу - өндірістік

    жұмысы жөніндегі орынбасары

    ______________________ Асгат Р

    - 45 өндірістік оқыту сабақтың

    ЖОСПАРЫ

    Сабақтың тақырыбы: Электр жабдықтарын орнату үшін орындарын белгілеу

    Пән атауы: Жарықтандыру желісін монтаждау технологиясы

    Педагог(өндірістік оқыту шебері): Бейсен Серік

    2023 жылғы "__" ___

    1. Жалпы мәліметтер

    Курс, топ: ЭМ - 112 топ, 1 - курс

    Сабақтың түрі: тәжірибелік сабақ

          2. Мақсаты, міндеттері:

    Білімділік: Студенттерге Электр жабдықтарын орнату үшін орындарын белгілеу жолдарын түсіндіру және қандай түрлері бар жете меңгерту.

    • Дамытушылық: Студенттердің мамандығына ынтасын арттыру, шеберлік және іскерлік қасиеттерінің дұрыс қалыптасып дамуына ықпал жасау , дұрыс шешім таба білу дағдыларын қалыптастыру, олардың өндірісте жумыс істей білу дағдыларын дамыту.

    • Тәрбиелік: Студенттер бойында құрал – саймандарды күтіп ұстау, шикізаттармен материалдарды үнемді пайдалану,  жұмыс барысында ұқыптылық пен тыңғылықты еңбек қауіпсіздігі ережелерін қатаң сақтау қасиеттеріне тәрбиелеу.

    1. Күтілетін нәтиже

    Электр жабдықтарын орнату үшін орындарын белгілеу әдістерін үйренеді.

    4. Қажетті ресурстар: Арнайы киімдері, қажетті құрал-саймандар,электр сымдары,кабельдер, лазерлік аспап.

    5. Сабақтың барысы :


    Р.с.


    Мазмұны

    Уақыт

    Мазмұн нысаны

    1. Ұйымдастыру кезеңі (ұзақтығы - 5 минут)

    1. Психологиялық көңіл-күй

    2. Сабаққа қатысуын тексеру




    1. Сыртқы келбетін тексеру

    2. Студенттердің сұрақтарына жауап

    1

    1
    1

    2

    1.Сергіту сәті

    2. Білім алушылардың сабаққа қатысуын тексеру.

    3. Топ старостаның рапорты.

    4. Сыртқы түрін тексеру (арнайы киімнің болуы). Білім алушылардың біліктілігі мен дағдысын тексеру.

    2. Кіріспе нұсқау (ұзақтығы – 40 минут)

    1. Сабақтың тақырыбын хабарлау
    2. Сабақтын мақсатын хабарлау
    3.Өткен сабақ бойынша білімі мен дағдысын тексеру.
    4. Жаңа тақырыпты түсіндіру;


    1
    1
    13

    25

    1. Электр жабдықтарын орнату үшін орындарын белгілеу

    2. Кабель пакеттерін бекіту орындарын белгілеуді таныстыру;

    3.Сұрақ – жауап көмегімен үй тапсырмасын қайталау;

    4.Жаңа тақырыптың мазмұны мен жүйесін таныстыру.

    Өткен сабақ бойынша қайталау сұрақтары :

    1.Электр сымдары мен керек-жарақтарын түзетудің неше жолы бар?

    екі жолы бар - жасырын орнату және ашық сымдар

    2.Қабырғаларды қандай электр құралмен теседі? Перфератор

    3.Электр жабдығын орнату орындарын анықтағаннан кейін не белгіленеді ?

    электр сымдарының трассалары


    Жаңа тақырыптың мазмұны



    Белгілеу жұмыстары трассаларды кірмелер, тарату құрылғылары, іске қосу аспаптары мен электр энергиясын қабылдағыштардың орналасқан орындарына байланыстыра отырып бастайды. Жобаның жұмыс сызбалары бойынша трассалардың бағытын жəне электр жабдықтарын орнату орындарын анықтайды.

    Алдымен электр жабдықтарын бекіту үшін тесіктер, ұялар мен қуыстар тесілген жерді ажыратады. Содан кейін электр сымдарының трассасын, қабырғалар мен жабындар арқылы өтетін орындарды, ажыратқыш қораптарды орнату орындарын, кабельдерді төсеуге арналған бекіту бөлшектерін орнату орындарын ажыратады.

    Қолдану саласы. Электр сымының трассасын белгілеу сынама жұмыстарын жүргізу жəне кейіннен бекіту элементтерін монтаждау, сымдар мен кабельдерді төсеу үшін қажет.

    Белгілеу жұмыстарына қойылатын талаптар. Желісі келтіреді разметочным аспаптармен жəне құрылғылармен жұмыс. Белгіленген осьтер мен трассалар желілерінде көлденең сызықтармен конструкцияларды бекіту нүктелері белгіленеді. Сыналатын құралмен жұмыс істеу жəне монтаждау кезінде бұл нүктелер жақсы көрінуі тиіс. Тесіп өтетін тесіктер олардың сыртқы кескіндерін көрсете отырып, бөлінеді.

    Белгілеу жұмыстары кезінде қолданылатын құралдар мен аспаптар: белгілеу циркулі, сызғыш - рамка, тіктеуіші бар белгілеу бау, бауы бар екі алтыншы, тіктеуіші бар алтыншы, рулетка, мінбе-үстелшелер, баспалдақ немесе қосымша саты.

    Белгілеу жұмыстарына арналған материалдар: бауға арналған бояғыш, қарапайым қарындаш М4-М6, роликтер, оқшаулағыштар, қорғалған сымдар мен кабельдердің кесінділері, тармақтағыш қораптар, бекіту бөлшектері, оқшаулағыштарды орнатуға арналған







    Шебердің іс жүзінде жұмыстың орындалу әдіс – тәсілі (45 минут

    1. Электр жабдықтарын орнату үшін орындарын белгілеу жолдарымен таныстыру:

    1. Видеоролик көрсету


    Студенттің жұмыс реті:

    1. Техника қауіпсіздік ережесін сақтауды үйренеді

    2. Электр жабдықтарымен жұмыс орындап үйренеді

    3. Электр жабдықтарын орнату үшін орындарын белгілеуді жасап үйренеді




    3.Ағымдағы нұсқау (ұзақтығы - 100 минут)

    Бірінші мақсаттық тексеріс

    Мақсаты: Жұмыс орнын  ұйымдастыру, еңбек қауіпсіздік ережесін сақтау, студенттердің тәжірибелік тапсырманы орындауға дайындығы.

    Екінші мақсаттық тексеріс

    Студенттерді тексеріс уақытында қадағалайтын сәт

    Үшінші мақсаттық тексеріс

    Студенттердің жұмысын демонстрацияға дайындау.


    15


    70

    15

    1.Жұмыс орнының ұйымдастырылуын және құрал-саймандарды қолдануын тексеру.
    2.Еңбек әдістерінің дұрыс және технологиялық тізбекті орындалуын тексеру.
    3.Білім алушылардың өзін-өзі бақылауын іске асыру.


    Қорытынды (10 минут)


    1.Ескерту


    2.Үйге тапсырмасы

    3. Бағалау


    2

    3
    5

    1)Жұмысты орындауда білім сапасы.

    2)Топтың нәтижелі жұмыс (өзара көмек, өзара сыйластық, ұжымда жұмыс істей білу) соңына жетуі.

    3)Қателікті талдау

    2. Үй тапсырмасы

    1)Жұмыстың сапасын бірге бағалау

    2)Қорытынды бағалар




    Нысан 07.4-10 Басылым 1



    написать администратору сайта