Главная страница
Навигация по странице:

  • Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі

  • Күні: 21.10.2022 Мұғалімнің аты-жөні: Садибекова Н.Т, Жақсылық А

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

  • Пәнаралық байланыстар Дүние жүзі тарихымен байланысты сабақ

  • Тарихи концепт Интерпретация

  • Сабақ барысы Сабақтың жоспарланған кезеңдер і

  • Интерпретация

  • Топтық жұмыс.

  • 1 топ

  • 3 топ: Қыш құмыра (керамика) жасаушылар

  • 4 топ: Этнографтар

  • Мысалы келесі қарапайым заттарды пайдалануға болады

  • ІІІ топ

  • Үй жұмысы

  • Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз

  • Жаһандық азаматтану Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз

  • Сабақ бойынша рефлексия

  • Жалпы баға

  • Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет

  • открытый урок. Ашық сабақ_ Алғашқы адамдар өміріне саяхат. Мектеп 49 жбб мектеп


    Скачать 27.11 Kb.
    НазваниеМектеп 49 жбб мектеп
    Анкороткрытый урок
    Дата14.11.2022
    Размер27.11 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаАшық сабақ_ Алғашқы адамдар өміріне саяхат.docx
    ТипДокументы
    #787004




    Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 5.1A Қазақстандағы ежелгі адамдардың өмірі

    Мектеп: №49 ЖББ мектеп

    Күні: 21.10.2022

    Мұғалімнің аты-жөні: Садибекова Н.Т, Жақсылық А

    Сынып: 5 ә






    Сабақ тақырыбы

    Ежелгі адамдардың өміріне саяхат

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

    • 5.1.2.1 алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін шығармашылық түрде (әңгімелеу, бейнелеу, көрініс) көрсету.

    Сабақ мақсаттары

    • Оқушылар алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін әңгімелеу, тарихи бейнелеу, тарихи көрініс көрсету арқылы көрсетеді.

    Бағалау критерийлері

    • Алғашқы адамдардың тұрмыс-тіршілігін суретті сипаттау арқылы әңгімелейді;

    • Тас дәуірінің ерекшеліктері мен адам өміріндегі өзгерістер туралы ақпаратты дайындайды және бейнелейді.

    Құндылықтарды дарыту



    Патриотизм, ұлттық сана-сезім мен ел алдындағы азаматтық жауапкершілікті дарыту. Туған жерге деген құрмет және де атадан мұра болып қалған жерімізді сақтаудағы басымдылықтар айтылады. Себебі өтілетін тақырып бойынша алғашқы адамдардың қалыптасып, осы уақытқа дейін қалыптасып келе адамдардың эволюциялық қалай дамығанын түсінуіне мүмкіндік тудырамын.

    Пәнаралық байланыстар

    Дүние жүзі тарихымен байланысты сабақ: Алғашқы қауымдық құрылысты дүние жүзі тарихы мысалында да бір қыры ретінде қарастырып өтемін.

    Интерпретация'>Тарихи концепт

    Интерпретация

    Тарихи ойлау дағдысы

    Тарихи талдау және түсіндіру

    АКТ қолдану дағдылары

    Интербелсенді тақтадан Қазақстанның алғашқы дәуірін таныстырамын, топтық тапсырмаларын нақтылап беріп, отырамын. Сондай-ақ, https://kk.wikipedia.org энциклопедиялық жобасының парақшасынан қажеттті суреттер, карталар және материалдар алынды.

    Бастапқы білім


    Ежелгі адамдардың алғашқы өмірі, тұрмыс-тіршілігі, кәсібі туралы біледі. Қазақстандағы археологиялық ескерткіштермен танысу негізінде ежелгі адамдардың эволюциясы, бастапқы діни-нанымдары, адамдардың бірлесу формалары, еңбек құралдарының жетілу кезеңдері жайлы білімдерін сабақтастыра қарайды.

    Сабақ барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

    Ресурстар




    Сабақтың басы
    15 минут



    1.Ұйымдастыру.

    «Мозайка» әдісі арқылы топқа бөліп, берілген суреттер арқылы өткен сабақты қысқаша еске түсіріп кетемін. Ол төмендегідей:

    Интерпретация

    Мұғалім. Өткен тақырыптарды еске түсіру мақсатында берілген суреттерге сипаттама беріп, әңгімелеу.
    Бағалау: арнайы бағалау парақшасы арқылы оқушыларды белгілеуге мүмкіндік аламын.
    Оқушы үшін:

    Бағалау критерийі



    Дескрипторлар

    +/-


    Тас дәуірінің ерекшеліктері мен адам өміріндегі өзгерістерді айтады


    1

    Берілген суреттің қай кезеңге жататынын айтады;

    1

    2

    Сол кезеңге қатысты 1-2 дәлел келтіреді

    1

    3

    Берілген сурет бойынша қосымша ақпарат береді

    1


    ҚБ: «Бас бармақ» әдісі

    Қазақстан тарихы (көне

    заманнан бүгінге дейін). Бес

    томдық. 1-том. – Алматы, 2010 ж.




    Сабақтың ортасы

    25 минут

    30 минут



    Топтық жұмыс. Бірінші іс-әрекет. Оқушыларға «Тас дәуіріндегі Қазақстан» тақырыбы бойынша алынған білімді жүйелеу мақсатында топтық жұмыс ұйымдастырылатындығы туралы ескертемін. Уақыт машинасы бойынша ұяшықтарды таңдауды ұсынамын. Мысалы: алғашқы адамдар, тас құралдары, кен өндіру, қыш құмыралар, петроглифтердің суреттері. Осы суреттер бойынша сол кезеңге ойша өтіп, нені елестеткендерін жазып алады.
    1 топ:Журналистер:

    «Менің тас дәуіріндегі бір күнім» тақырыбында оқиға орнынан репортаж дайындайды;

    Критерийлері:

    1. Пәндік мазмұны: кәсібі, тұрмысы және т.б

    2. Өзектілігі: тас дәуірінің ерекшелігі, еңбектің рөлі, адам эволюциясы және т.б.
    2 топ: Ұсталар:

    Тас және қола дәуірінің еңбек құралдарының ішінен адамға ең үлкен пайдасын (қажетті) әкелген еңбек құралын таңдап, оның суретін салып, мысалдар келтіре отырып, өз таңдауларын негіздеу.
    3 топ: Қыш құмыра (керамика) жасаушылар:

    Тұрақтардан табылған қыш құмыраларды зерттеп, олардың қажеттілігі мен қолданылуын түсіндіреді. Қыш құмыралардың бірнеше нұсқасының суретін салады, ондағы бейнеленген суреттерді сипаттайды.
    4 топ: Этнографтар:

    Тас және қола дәуіріне тән ғұрыптармен наным-сенімдер бойынша постер жасайды. Олардың мағынасын ашып, түсіндіреді.

    Бағалау: топтық бағалау, топ өзге топ өкілдерін бағалайды. Бағалау парақшасына белгілеп алып отырамын.
    Оқушы үшін:

    Бағалау критерийі



    Дескрипторлар

    Балл

    Алғашқы адамдардың кәсібі, тұрмысы және тас дәуірінің ерекшелігі, еңбектің рөлі, адам эволюциясы және т.б. туралы біледі.

    1

    Ежелгі адамдардың кәсібі туралы ақпарат жинақтайды;

    1

    2

    Тақырып бойынша репортаж дайындайды


    1

    3

    Аталған тақырыптағы репортажды таныстырады

    1

    Тас және қола дәуірінің еңбек құралдарын сала алады

    1

    Тас дәуірі мен қола дәуірінің еңбек құралдарын ажыратады;

    1

    2

    Тас дәуіріндегі ең қажетті еңбек құралының суретін салады;

    1

    3

    Мысал келтіру арқылы әңгімелейді

    1

    Тұрақтардан табылған қыш құмыраларды зерттеп, олардың қажеттілігі мен қолданылуын түсіндіре алады.

    1

    Қыш құмыралар туралы ақпаратпен танысады

    1

    2

    Қыш құмыралардың қажеттілігін зерттейді

    1

    3

    Олардың қолданылу жолын түсіндіреді

    1

    Тас және қола дәуіріне тән ғұрыптармен наным-сенімдерін түсіндіре алады

    1

    Ежелгі наным-сенімдері туралы постер дайындайды

    1

    2

    Ежелгі діни сенімдер туралы айтады

    1

    3

    Ежелгі діни-сенімдерді бір-бірінен ажыратып, талдайды

    1


    Бағалау: арнайы бағалау парақшасы арқылы өзіме белгілеп алып отырамын.


    Т.С.Садыков,

    А.Т.Толеубаев, Г.Халидуллин, Б.С.Сарсекеев. Ежелгі Қазақстан тарихы, 1-бөлім. – Алматы:Атамұра, 2011 ж.

    Ж.О.Артықбаев, Ә.Ә.Сабданбекова, Е.А.Әбiл «Қазақстан тарихынан әңгiмелер» – жаңа оқу бағдарламасы бойынша жазылған оқулық. Бұл оқулықта тарих ғылымының негiзгi мәселелерi мен Қазақстан тарихына жалпы шолу берiледi. Жалпы шолу Қазақстан тарихының көне кезеңдерiнен бастап бүгiнгi күнге дейiнгi уақыт аралығын қамтиды.
    Источник: http://e-history.kz/kz/books/education/view/259#scontent

    © e-history.kz
    Ж.О.Артықбаев, Ә.Ә.Сабданбекова, Е.А.Әбiл «Қазақстан тарихынан әңгiмелер» – жаңа оқу бағдарламасы бойынша жазылған оқулық. Бұл оқулықта тарих ғылымының негiзгi мәселелерi мен Қазақстан тарихына жалпы шолу берiледi. Жалпы шолу Қазақстан тарихының көне кезеңдерiнен бастап бүгiнгi күнге дейiнгi уақыт аралығын қамтиды.
    Источник: http://e-history.kz/kz/books/education/view/259#scontent

    © e-history.



    Сабақтың соңы
    10 минут

    Ескертпе: Оқушыларға көріністерге қажетті барлық заттарды алдын ала дайындап, әкелуді ескертіңіз. Мысалы келесі қарапайым заттарды пайдалануға болады: маталар, тастар, ағаш шоқпар, жеміс жидектер, дән, аң терісінің қиындысы, ойыншық тырма, садақ пен жебе, найза, бумеранг, күйген ағаш, картон қағаздар, жүн, ұршық, жылтыр қағаз, фольга. Бұл сабақта оқушылардың білімін жинақтайтын түрлі шығармашылық тапсырмалар орындатуға болады (постер, зерттеу күнделігі, альбом жасату).
    Топтық жұмыс. Топтар келесі көріністерді көрсетеді:
    І топ: ежелгі адамдардың тастардан еңбек құралын жасауы;

    ІІ топ: терімшілік пен егіншілікпен айналысуы;

    ІІІ топ: аң аулауы мен балық аулау;

    IV топ: от жағу тәсілі мен ежелгі адамдардың тастарға сурет салуы;
    Оқушылар өздерінің алған білімдеріне негізделе отырып, өзіндік интерпретацияны көрсетеді. Әр топ өз көріністерін сипаттап, таныстыру қажет.
    Сабақ соңында Өзін-өзі бағалау парағы арқылы кері байланыс береді.
    Үй жұмысы:

    Оқушылар дәптерлеріне «Ежелгі адамдар» атты тақырыпқа 70-80 сөзден тұратын эссе жазып келуді тапсырамын. Келесі сабаққа арнайы тақырып арналғандықтан аталмыш әдіс арқылы тапсырма беріліп отыр. Мұғалім оқушылардың дәптерлерін жинақтап тексеріп, кері байланыс ретінде қорытындысын беремін.

    Ауызша

    Дәптер



    Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

    Жаһандық азаматтану

    Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

    Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




    Оқушылардың коммуникативтік дағдылары анықталады. Ұсынылған тапсырмалар мен дидактикалық материалдар оқушылардың оқу әрекетін ұйымдастыру үшін арнайы оқыту әдістерін және іс-әрекеттерді саралау тәсілдерін кіріктіреді. Мысалы, сұрақтардың деңгейі біртіндеп күрделеніп, Блум таксономиясының жоғары деңгейдегі дағдыларына өтуге мүмкіндік береді. Сондай-ақ тапсырмаларда визуалды қабылдауы мен тыңдалым дағдысы ерекше оқушылардың қажеттілігі ескерілді.

    Бағалау критерийлеріне сәйкес оқушылардың жаңа материалды меңгеру кезінде тапсырманы орындау, оқу мақсаттары мен күтілетін нәтижелеріне қаншалықты дұрыс жеткендігі бағаланады.

    Партада дұрыс отыру ережелері еске салынады. Мойынға жаттығулар жүргізіледі.

    Сабақ бойынша рефлексия
    Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

    Жеткізбесе, неліктен?

    Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

    Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

    Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

    Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.

    Жалпы баға

    Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

    1:

    2:

    Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

    1:

    2:

    Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



    написать администратору сайта