Главная страница
Навигация по странице:

  • Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

  • Бағалау критерийлері Оқушылар

  • Тілдік мақсаттар Оқушылар орындай алады

  • Пәнге қатысты лексика және терминология

  • Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Периодтық кесте элементтер тобына бөлінген Бір топтағы элементтер бірдей қасиеттерге ие

  • Неге

  • Сабақтың барысы

  • 2-6 мин Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу.Үй тапсырмасын сұрау Өткен сабақ білімін қайталау

  • Сабақтың ортасы 17-25 мин Жаңа білімді меңгеру.

  • Негізгі топшалар мен периодтардағы химиялық элементтердің қасиеттерінің өзгері заңдылытары

  • Сабақтың соңы 39-40 мин Үй тапсырмасын беру.Рефлексия

  • Саба Кні 26. 02. 2020ж Сынып


    Скачать 22.92 Kb.
    НазваниеСаба Кні 26. 02. 2020ж Сынып
    Дата23.09.2022
    Размер22.92 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла7b- 26.docx
    ТипДокументы
    #691753

    Тексерілді: Оразова.Г.К.

    Сабақ:

    Күні: 26.02.2020ж

    Сынып: 7 «Б»

    Мектеп: №3 ДБАОММИ

    Мұғалімдердің аты-жөні: Халық Шакизат

    Жақсылық Камила

    Сабақтың тақырыбы:

    Период және топтар. Элементтерге сипаттама беру

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

    - периодтық жүйеде элементтер атомдық (протондық) нөмірлердің өсу ретімен орналасу принципін түсіндіру;

    - қазіргі заманғы периодтық кестенің құрылысын білу және сипаттау;

    - химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа орналасатындығын дәлелдеу;

    Сабақ мақсаттары:

    - берілген сипаттамалары бойынша химиялық элементтерді жіктей алу;

    - Периодтық заңның заманауи тұжырымдамасын білу;

    - периодтық кесте топтардан, периодтардан тұратынын білу;

    - периодтарды горизонтальды қатарлар ретінде қарастыру;

    - топтарды вертикалды бағандар ретінде қарастыру;

    - элементтердің топтарда орналасуының себебін білу;

    Бағалау критерийлері

    Оқушылар:

    • берілген сипаттамалары бойынша химиялық элементтерді жіктей алады;

    • Периодтық заңның заманауи тұжырымдамасын біледі;

    • периодтық кесте топтардан, периодтарда тұратынын білу;

    • ХЭПЖ қолдана отырып, кез келген элементті белгілі бір периодқа, белгілі бір топқа жататындығын анықтай алады;

    • химиялық элементтердің белгілі топқа топтастырылуының себебін түсіндіре алады;

    • ХЭПЖ-де элемент орналасқан топ, период белгілі болғанда элементті анықтап, оған қарапайым сипаттама бере алады.

    Тілдік мақсаттар

    Оқушылар орындай алады:

    - элементтерді жіктеу принциптерін ауызша және жазбаша түсіндіру, сұрақтар қою.

    Пәнге қатысты лексика және терминология

    -период, топ элементтің таңбасы, реттік нөмірі,

    сілтілер, сілтілік жер металдар, халькогендер, галогендер, инертті газдар, лантаноидтар, актиноидтар, ауыспалы элементтер (өтпелі металдар).

    Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер

    Периодтық кесте элементтер тобына бөлінген

    Бір топтағы элементтер бірдей қасиеттерге ие

    X у сияқты бір топқа жатады, себебі олардың екеуі де z тең

    Неге (элемент) осы топқа жатады?

    Құндылықтарды дарыту

    Өмір бойы білім алу;

    Академиялық шынайылылық;

    Пәнаралық байланыс

    Физика пәнімен байланысты: атом құрылысы

    Сабақтың барысы


    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

    Ресурстар

    Сабақтың басы

    1 мин

    2-6 мин

    Ұйымдастыру кезеңі

    Сәлемдесу.

    Үй тапсырмасын сұрау

    Өткен сабақ білімін қайталау




    7-14 мин

    Тақырып бойынша не түсінгендерін анықтау мақсатында жеке тапсырмалар беру.

    1.Элементтердің горизонталь қатары .................д.а

    2.1-3 периодтар ............ периодтар, 4-7 периодтар ..................... деп аталады.

    3. Элементтердің вертикаль қатары ................. аталады,

    4.Бір топшаға химиялық қасиеттері ұқсас элементтер топтастырылса

    ............... деп аталады.

    5.Периодтық кестені 1869 жылы ........................ашты.

    6.Атом құрамы .................мен ....................... тұрады.

    7.Хлордың ең сыртқы энергетикалық деңгейінде...... электрон бар.

    8.Протон саны мен электрон саны .........

    9.Кремнийдің реттік нөмірі ................

    10.Натрий мен калий.......................................

    11. Период нөмірі энергетикалық деңгей...................көрсетеді.

    12. 7 – ші топта орналасқан элементтер ..........................деп аталады.

    13. топ нөмірі соңғы деңгейдегі ..........................санын көрсетеді.

    14.Магнийдің нейтрон саны ...........ге тең.





    Сабақтың ортасы

    17-25 мин



    Жаңа білімді меңгеру.

    Атомдық массаларының өсу реті бойынша орналасқан элементтердің көлденең қатарлары период деп аталады. Барлығы 7 период, олардың ішінде 1-3 периодтар кіші, 4-7 периодтар үлкен периодтар деп аталады. Атомдық нөмірлері 58-71 болатын 14 элемент лантаноидтар деп аталады, ал атомдық нөмірлері 90-103 болатын 14 элемент актиноидтар деп аталады.

    Қасиеттері ұқсас элементтер біріктірілген тік баған топ деп аталады. Периодтық кестеде 8 топ бар. Әр топ негізгі және қосымша топшадан тұрады. Периодтық жүйедегі үлкен периодтың ғана элементтері кіретін топқосымша топша деп аталады.

    Элементтердің оттекті қосылыстардағы жоғары валенттіліктері топ номіріне сәйкес келеді. Барлық топ элементтері оттекті қосылыстар-оксидтер түзеді. Олардың жалпы формуласы периодтық жүйеде әр топтың астында элементтердің валенттіліктерінің өсу реті бойынша көрсетілген: R2O. RO. R2O3. RO2. RO3. R2O5. RO4

    Кесте 1. Негізгі топшалар мен периодтардағы химиялық элементтердің қасиеттерінің өзгері заңдылытары





    26-33мин


    әрқайсысы элементтерді сипаттамалар бойынша жіктеудің 1 әдісін ұсынады:

    1. Металл- бейметалл;

    2. Энергетикалық деңгей саны;

    3. Сыртқы энергетикалық деңгейдегі электрон саны;

    4. Агрегаттық күйі.

    Оқушылардың жауаптарын тындағаннан кейін тақтада дұрыс жауапты көрсету. Мұғалімнің және оқушының өзін-өзі формативті бағалауы.





    34-38мин

    Оқушыларға бүгінгі жаңа сабақты түсінгендерін білу үшін сұрақтар қойып, тапсырмалар орындатамын.





    Сабақтың соңы

    39-40 мин

    Үй тапсырмасын беру.

    Рефлексия

    Оқушылар сабақ басында берілген бағалау критерийлері бойынша өздерінің сабақ мақсаттарына жеткендіктерін бағалайды.



    Бағалау критерийлері,

    Түрлі түсті стикерлер




    Үй тапсырмасы:

    §14 мазмұндау, №1,2 оқулық бойынша жаттығуларды орындау





    написать администратору сайта