Сабақ:
Күні:
Сынып: 7 «А», «В»
| Мектеп: №3 ДБАОММИ
Мұғалімдердің аты-жөні: Халық Шакизат
Жақсылық Камила
|
Сабақтың тақырыбы:
| Периодтық жүйенің құрылымы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
| - периодтық жүйеде элементтер атомдық (протондық) нөмірлердің өсу ретімен орналасу принципін түсіндіру;
- қазіргі заманғы периодтық кестенің құрылысын білу және сипаттау;
- химиялық қасиеттері ұқсас элементтердің бір топқа орналасатындығын дәлелдеу;
|
Сабақ мақсаттары:
| - берілген сипаттамалары бойынша химиялық элементтерді жіктей алу;
- Периодтық заңның заманауи тұжырымдамасын білу;
- периодтық кесте топтардан, периодтардан тұратынын білу;
- периодтарды горизонтальды қатарлар ретінде қарастыру;
- топтарды вертикалды бағандар ретінде қарастыру;
- элементтердің топтарда орналасуының себебін білу;
|
Бағалау критерийлері
| Оқушылар:
берілген сипаттамалары бойынша химиялық элементтерді жіктей алады; Периодтық заңның заманауи тұжырымдамасын біледі; периодтық кесте топтардан, периодтарда тұратынын білу; ХЭПЖ қолдана отырып, кез келген элементті белгілі бір периодқа, белгілі бір топқа жататындығын анықтай алады; химиялық элементтердің белгілі топқа топтастырылуының себебін түсіндіре алады; ХЭПЖ-де элемент орналасқан топ, период белгілі болғанда элементті анықтап, оған қарапайым сипаттама бере алады.
|
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады:
- элементтерді жіктеу принциптерін ауызша және жазбаша түсіндіру, сұрақтар қою.
Пәнге қатысты лексика және терминология
-период, топ элементтің таңбасы, реттік нөмірі,
сілтілер, сілтілік жер металдар, халькогендер, галогендер, инертті газдар, лантаноидтар, актиноидтар, ауыспалы элементтер (өтпелі металдар).
Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер
Периодтық кесте элементтер тобына бөлінген
Бір топтағы элементтер бірдей қасиеттерге ие
X у сияқты бір топқа жатады, себебі олардың екеуі де z тең
Неге (элемент) осы топқа жатады?
|
Құндылықтарды дарыту
| Өмір бойы білім алу;
Академиялық шынайылылық;
|
Пәнаралық байланыс
| Физика пәнімен байланысты: атом құрылысы
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
1-5мин
| Ұйымдастыру кезеңі
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу
Үй тапсырмасын тексеру.
Өткен сабақтағы біліміндерін тексеру.
|
|
6-10мин
| Ширату мақсатында «Сұрақ менен, жауап сенен» әдісі арқылы жеке-жеке, сұрақтар қою
-Металдар мен бейметалдардың қандай айырмашылығы бар?
-Периодтық заңды алғаш ұсынған ғалым?
-Қазіргі таңда неше химиялық элемент белгілі?
-Неліктен Ньюлендстің октавалар заңы периодтық жүйені құруда дәл болмады?
-Триада дегеніміз не? Оны қай ғалым ұсынды? Ең жеңіл газ (сутек)
Қандай элементтердің аты планета атымен сәйкес келеді (уран, плутоний, нептуний)
Октавалар заңын кім ашты?
|
|
Сабақтың ортасы
11-29мин
| Жаңа білімді меңгеру.
Периодтық заңның заманауи тұжырымдамасын талқылау.
Жаңа ақпаратты сыныппен талқылау.
1. Топтар (6-7слайдтар);
2. Периодтар (8-11 слайдтар).
Элементтердің горизанталь қатары период деп аталады. Қазіргі уақытта 7 период бар. 1-3 периодтар кіші, ал 4-7 периодтар үлкен леп аталады. Элементтердің вертикаль қатарлары топ деп аталады. Барлығы 8 топ бар, олар негізгі және қосымша топша деп бөлінеді.
| 5-11слайд
12слайд
|
30-37мин
| « Артығын тап»
(Берілген химиялық элементтердің ішіннен артығын тауып, себебін түсіндіру, элементке сипаттама беру).
Na, Mg, O, Cl, S
F, Cl, Mn, Br, I
Be, Al, Mg, Ca, Sc
«Мен кіммін?» сәйкестендір.
1. Төртінші үлкен периодтың ІВ топшасында орналасқан элемент. Аu
2. Атомдық массасы 16-ға тең 2-ші периодтың элементі. B
3. Екінші кіші периодтың ІІІА топшасында орналасқан элемент. Mg
4. Реттік нөмірі 79-ға тең элемент. O
5. Протон, нейтрон, электрон сандары 12-ге тең элемент. Cu
6. ІІІ-шіопта орналасқан бейметалл.
|
|
Сабақтың соңы
38-40мин
| Үй тапсырмасын беру.
Рефлексия
Оқушылар сабақ басында берілген бағалау критерийлері бойынша өздерінің сабақ мақсаттарына жеткендіктерін бағалайды.
| Бағалау критерийлері,
Түрлі түсті стикерлер
|
| Үй тапсырмасы:
§14 мазмұндау, №1,2 оқулық бойынша жаттығуларды орындау
|
|