Тексерілді:
|
|
| Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.3В
| Мектеп: № 12 орта мектеп
|
| Күні: 12.02.20
| Мұғалімнің аты-жөні:
|
| Сынып: 7
| Қатысқандар:
| Қатыспағандар:
|
| Сабақтың тақырыбы
| Химиялық элементтердің периодтық кестелерін құру тарихы
|
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 7.2.1.1. И. Деберейнер, Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін білу және салыстыру
|
| Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар: И. Деберейнер, Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін біледі және салыстырады.
|
|
|
|
| Оқушылардың басым бөлігі:
И. Деберейнер, Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін біледі және салыстырады.
Элементтерге сипаттама бере алады.
|
|
|
| Кейбір оқушылар: И. Деберейнер, Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін біледі және салыстырады.
И. Деберейнер, Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің теорияларының артықшылығы мен кемшілігін салыстыра алады.
|
|
|
| Оқу дағдылары
| Білу, түсіну
|
| Бағалау критерийі
| И. Деберейнер, Дж. Ньюлендс, Д.И. Менделеевтің еңбектерінің мысалында элементтердің жіктелуін біледі және салыстырады.
|
| Тілдік мақсаттар
| Оқушылар: элементтерді жіктеу принциптерін ауызша және жазбаша түсіндіреді, сұрақтар қояды
|
|
|
|
| Негізгі сөздер мен тіркестер: қасиеттер, топ, периодтық кесте, ядроны сипатттау , протон, атомдық нөмір, элемент, радиоактивті, қатты заттар, сұйықтар, газдар (бей-) металдар
|
| Құндылықтарға баулу
| Қоғам, ұлттық бірлік, бейбітшілік пен келісім.
|
| Пәнаралық байланыс
| Жаратылыстану
|
| Сабақ барысы
|
|
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
| Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі.
| 1-2 мин
| Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару Топқа бөлу: (ғалымдардың аттары жазылған стикер арқылы)
І топ- И. Деберейнер
ІІ топ- Дж. Ньюлендс
ІІІ топ- Д. Менделеев
|
Стикерлер,
ғаламдардың аттары жазылған стикерлер
|
| Сабақтың ортасы
Аяқталуы
| 30 мин
8
мин
| Тақырыпты интрактивті тақта арқылы түсіндіру
(Т) әр топ ғалымдар туралы мәтінмен танысып, постер қорғайды.
І топ- И. Деберейнер туралы
ІІ топ- Дж. Ньюлендс туралы
ІІІ топ- Д. Менделеев туралы Деңгейлік тапсырмалар
«А» деңгейі: Мәтіндегі бос орындарға қажетті сөздерді қойып дәптерге жаз:
Периодтық кестедегі барлық элементтер____және деп_____ екіге бөлінеді.
Магний — . Күкірт — .
«Б» деңгейі:Егер Х элементінің металдық жылтыры болса, электр тогы мен жылуды өткізсе, онда Х элементі .
«С» деңгейі: И.Доберейнер триадаларындағы: S –Se –Те; О –Вг – I ,Na, Se, Br-ның массаларын анықтаңыз Қорытынды
И. Доберейнердің қосқан үлесі ____________________________________________
Дж.Ньюлендстің қосқан үлесі _____________________________________________
Д.И. Менделеевтің қосқан үлесі ________________________________________
| Таныстырылым, оқулықпен жұмыс,
тапсырмалар
карточкалар
| Сабақтың соңы
| 5 мин
| Кері байланыс (не үйрендім, не қиын болды, тағы не білгің келеді?)
Рефлексия «Бағдаршам әдісі» бойынша
|
кесте
|
| Қосымша ақпараттар
|
| Саралау – сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
| Бағалау – оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
| Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар берілген есептер мен тапсырмаларды орындай алады
| Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
| Химия сабағында
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
|
Деңгейлік тапсырмалар «А» деңгейі: Мәтіндегі бос орындарға қажетті сөздерді қойып дәптерге жаз:
Периодтық кестедегі барлық элементтер____және деп_____ екіге бөлінеді.
Магний — . Күкірт — .
«Б» деңгейі:Егер Х элементінің металдық жылтыры болса, электр тогы мен жылуды өткізсе, онда Х элементі .
«С» деңгейі: И.Доберейнер триадаларындағы: S –Se –Те; О –Вг – I ,Na, Se, Br-ның массаларын анықтаңыз
Қорытынды И. Доберейнердің қосқан үлесі ____________________________________________
Дж.Ньюлендстің қосқан үлесі _____________________________________________
Д.И. Менделеевтің қосқан үлесі ________________________________________
Деңгейлік тапсырмалар «А» деңгейі: Мәтіндегі бос орындарға қажетті сөздерді қойып дәптерге жаз:
Периодтық кестедегі барлық элементтер____және деп_____ екіге бөлінеді.
Магний — . Күкірт — .
«Б» деңгейі:Егер Х элементінің металдық жылтыры болса, электр тогы мен жылуды өткізсе, онда Х элементі .
«С» деңгейі: И.Доберейнер триадаларындағы: S –Se –Те; О –Вг – I ,Na, Se, Br-ның массаларын анықтаңыз
Қорытынды И. Доберейнердің қосқан үлесі ____________________________________________
Дж.Ньюлендстің қосқан үлесі _____________________________________________
Д.И. Менделеевтің қосқан үлесі ________________________________________
Деңгейлік тапсырмалар «А» деңгейі: Мәтіндегі бос орындарға қажетті сөздерді қойып дәптерге жаз:
Периодтық кестедегі барлық элементтер____және деп_____ екіге бөлінеді.
Магний — . Күкірт — .
«Б» деңгейі:Егер Х элементінің металдық жылтыры болса, электр тогы мен жылуды өткізсе, онда Х элементі .
«С» деңгейі: И.Доберейнер триадаларындағы: S –Se –Те; О –Вг – I ,Na, Se, Br-ның массаларын анықтаңыз
Қорытынды И. Доберейнердің қосқан үлесі ____________________________________________
Дж.Ньюлендстің қосқан үлесі _____________________________________________
Д.И. Менделеевтің қосқан үлесі ________________________________________
Оқушының аты-жөні_____________________________________
не үйрендім
| не қиын болды
| тағы не білгің келеді
|
|
|
| Рефлексия
Оқушының аты-жөні_____________________________________
не үйрендім
| не қиын болды
| тағы не білгің келеді
|
|
|
| Рефлексия |