|
қмж. 9 кл. 02. 09. 2021 жыл Блім 1Молекулалы биология жне биохимия
02.09.2021 жыл
| Бөлім: 1Молекулалық биология және биохимия
| Сыныбы: 9
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| Жасушалық құрылымдар: плазмалық мембрана, цитоплазма, эндоплазмалық тор, Гольджи жиынтығы және лизосомалар, митохондриялар, пластидтер, қозғалыс органоидтері, олардың құрылысы мен атқаратын қызметтері; жасушалық қосындылар.
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| Жасушаның құрамдас бөліктері туралы баяндау. Жасушадағы органоидтардың негізгі орындары туралы білу, әрбір органоидтың құрылысын, атқаратын қызметтері мен жасушалық қосындылар туралы білім беру.
| Сабақтың мақсаты:
| Барлық оқушылар үшін:
Жасушаның құрамдас бөліктері туралы баяндау
Жасушадағы органоидтардың негізгі орындары туралы білу,
Әрбір органоидтың құрылысын, атқаратын қызметтері арасындағы байланысты сипаттау
| Құндылықтарға баулу:
| «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы, қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы қалыптасады.
| Сабақтың барысы:
Сабақ кезеңі/Уақыты
| Педагогтің іс-әрекеті
| Оқушының іс-әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
| І.Ұйымдастыру кезеңі:
а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу
| Жаңа сабаққа кіріспе
| (Ұ) Оқу мақсаты және сабақ мақсаттарымен таныстыру.
Оқушылардан БББ кестені толтыруды сұраймын
| БББ торында оқушылар " білемін " нақты тақырып немесе мәселе туралы білетіндерін жазады.
Содан кейін оқушыларға "білгім келеді" бағанасында білгісі келетіндерді толтыра отырып, өз білімдеріндегі олқылықтар туралы ойлану ұсынылады.
Білемін
| Білгім келеді
| Білдім
|
|
|
|
| ҚБ.
|
| Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
26 мин.
| Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді Білу және түсіну
1 топ: Жасуша жарғақшасы, Цитоплазма, ЭПТ
2 топ: Гольджи жиынтығы, Лизосома, митохондрия
3 топ: Рибосома, пластидтер, вакуоль
4 топ: Жасуша орталығы, цитоқаңқа, қозғалу органоидтары
| Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады. Берілген мағулматтар бойынша өз ойларын айту оқып, түсіну, мұғалім түсіндірмеғсіндегі тапсырмаларды орындау
| Дескриптор: Жалпы - 3 балл
|
|
| Талдау Талдау Қолдану
1-тапсырма «Кестені аяқта»
2 тапсырма
Жарғақшасыз орг
| Біржар орг
| Қосжар орг
|
|
|
| 1 Жарғақша 2 Центриол 3 Лейкопласт 4 Лизосома 5 Ядро
6 ЭПТ 7 Талшық, кірпікшелер
8 Голь жиын 9 Хлоропласт
10 Митохон 11 Рибосома 12 Пластид 13 Хромопласт Вакуоль
| Тапсырма.
Органоид
| Атқаратын қыз
| Жарғақша
| Нәруыз биосинтезін іске асырады
| Лизосома
| Жасушалар қозғалысын іске асырады
|
|
| Берілген тапсырма бойынша жұмыс жасайды , қателікпен жұмыс жүргізеді
Бір-біріне көмек бере отырып, сабақты толықтырып отырады
| Дескриптор: Жалпы - 6 балл
.
| ДК экраны
10-сынып оқулығы.
Жұмыс дәптерлері.
| Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
7 мин.
| Рефлексия «4 сатылы ойлау»
Кері байланыс
«.БББ кестесін аяқтауды ұсынамын
| Өз пікірлерін білдіреді
Кестені аяқтайды.
| Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай бағалайды
|
| |
|
|