Главная страница

Шпора БД. 1. Основні поняття. Бази даних, банк даних, інформаційна система. Традиційні файлові системи. Бази даних. Системи управління базами даних (субд). Компоненти банку даних. Основні поннятя


Скачать 299.76 Kb.
Название1. Основні поняття. Бази даних, банк даних, інформаційна система. Традиційні файлові системи. Бази даних. Системи управління базами даних (субд). Компоненти банку даних. Основні поннятя
АнкорШпора БД.docx
Дата03.04.2018
Размер299.76 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаШпора БД.docx
ТипДокументы
#17567
страница3 из 9
1   2   3   4   5   6   7   8   9

1. Формат SQL-операторів


SQL-оператор складається із зарезервованих слів, а також із слів, визначуваних користувачем. Зарезервовані слова є постійною частиною мови SQL і мають фіксоване значення. Їх слід записувати в точності так, як це встановлено, і не можна розбивати на частини для перенесення з одного рядка в інший. Слова, визначувані користувачем, задаються самим користувачем (відповідно до певних синтаксичних правил) і є іменами різних об'єктів бази даних — таблиць, стовпців, представлень, індексів і т.д. Слова в операторі розміщуються відповідно до встановлених синтаксичних правил. Хоча в стандарті це не вказано, багато діалектів язика SQL вимагають завдання в кінці оператора деякого символу, що позначає закінчення його тексту (як правило, з цією метою використовується символ крапки з комою (;)).

Більшість компонентів SQL-операторів не чутлива до регістра. Це означає, що можуть використовуватися будь-які букви — як рядкові, так і прописні. Одним важливим виключенням з цього правила є символьні літерали-дані, які повинні вводитися точно так, як і були введені відповідні їм значення, що зберігаються в базі даних. Наприклад, якщо в базі даних зберігається значення прізвища 'SMITH', а в умові пошуку вказаний символьний літерал 'Smith', то цей запис не буде знайдений.

Оскільки мова SQL має вільний формат, окремі SQL-оператори і їх послідовності матимуть більш читабельний вигляд при використовуванні відступів і вирівнювання. Рекомендується дотримуватися наступних правил.

• Кожна фраза в операторі повинна починатися з нового рядка.

• Початок кожної фрази повинен бути вирівняно з початком решти фраз оператора.

• Якщо фраза має декілька частин, кожна з них повинна починатися з нового рядка з деяким відступом щодо початку фрази, що вказуватиме на їх підлеглість.

Для визначення формату SQL-операторів ми застосовуватимемо наступну розширену форму BNF-нотації (Backus Naur Form).

• Великі букви використовуватимуться для запису зарезервованих слів і повинні указуватися в операторах точно так, як і це буде показано.

• Малі букви використовуватимуться для запису слів, визначених користувачем.

• Вертикальна риска (|) указує на необхідність вибору одного з декількох приведених значень — наприклад, а | b | з.

• Фігурні дужки визначають обов'язковий елемент — наприклад {а}.

• Квадратні дужки визначають необов'язковий елемент — наприклад [а].

• (...) використовується для вказівки необов'язкової можливості повторення конструкції, від нуля до декількох разів — наприклад {a|b} [,с...]. Цей запис означає, що після а або b може слідувати від нуля до кількох повторень с, розділених комами.

На практиці для визначення структури бази даних (тобто її таблиць) використовуються DDL-оператори, а для заповнення цих таблиць даними і вибірки з них інформації за допомогою запитів — DML-оператори. В цьому розділі спочатку ми познайомимося з DML-операторами і лише потім звернемося до операторів мови DDL. Подібний підхід відображає велику важливість DML-операторів з погляду рядового користувача.



2. Маніпулювання даними


Розглянемо наступні оператори мови SQL DML:

• SELECT — вибірка даних з бази;

• INSERT — вставка даних у таблицю;

• UPDATE — оновлення (зміна) даних у таблиці;

• DELETE — видалення даних з таблиці.
Призначення оператора SELECT полягає у вибірці і відображенні даних однієї або більше таблиць бази даних. Це винятково могутній оператор, здатний виконувати дії, еквівалентні операторам реляционной алгебри selection, projection і join, причому в межах єдиної виконуваної команди. Оператор SELECT є найчастіше використовуваною командою мови SQL. Загальний формат оператора SELECT має такий вигляд:
SELECT [DISTINCT |ALL] {* | [column_expression][AS new_name]}[,...]}

FROM table_name [alias] [,...]

[WHERE condition]
[GROUP BY column_list]

[HAVING condition]
[ORDER BY column list]
Тут параметр column_expression являє собою ім'я стовпця або вираз з декількох імен. Параметр table_name є ім'ям існуючої у базі даних таблиці або представленням, до яких необхідно одержати доступ. Необов'язковий параметр alias — це скорочення, яке встановлене для імені таблиці table name. Обробка елементів оператора SELECT виконується в наступній послідовності.


FROM

Визначаються імена використовуваної таблиці або декількох таблиць

WHERE

Виконується фільтрація рядків об'єкта відповідно до заданих умов

GROUP BY

Утворюються групи рядків, що мають те саме значення в зазначеному стовпці

HAVING

Фільтруються групи рядків об'єкта відповідно до зазначеної умови

SELECT

Установлюється, які стовпці повинні бути присутнім у вихідних даних

ORDER BY

Визначається упорядкованість результатів виконання оператора



Порядок речень і фраз в операторі SELECT не може бути змінений. Тільки два речення оператора — SELECT і FROM — є обов'язковими, всі інші речення і фрази можуть бути опущені. Операція SELECT є закритою: результат запиту до таблиці являє собою іншу таблицю . Існує безліч варіантів запису даного оператора, що ілюструється приведеними нижче прикладами.

Spivrob

TN

Priz

Adresa

RikN

Prof

Staj

Posada

Zarpl

1001

Петренко П.П.

Гагаріна 10

1980

Програміст

5

Інж-програміст

500,00

1002

СидоренкоС.С.

Соборна 52

1970

Економіст

13

Економіст 1 кат

400,00

1003

Іваненко І.І.

Миру 5

1956

Конструктор

30

Заст.директора

700,00

1004

Непийпиво І.П.

Наша 13

1982

Програміст

1

Інж-програміст

400,00

1005

Васильцов В.В.

Вишнева 10

1962

Економіст

20

Гол. Економіст

650,00

1006

Кучерявий К.П.

Зелена 6

1968

Бухгалтер

15

Гол. Бухгалтер

750,00

1007

Лисий П.Л.

Крива 15

1975

Програміст

10

Інж-програміст

550,00

1008

Крутий В.У.

Гарна 6

1981

Бухгалтер

2

Бухгалтер

350,00

1009

Щасливий Д.Г.

Рівна 14

1945

Програміст

40

Ст-програміст

400,00

10010

Красуня Н.А.

Зимова 55

1937

Вчителька

52

Машиністка

300,00
1   2   3   4   5   6   7   8   9


написать администратору сайта