Главная страница

Фармакологія. ТЕСТИ ФАРМАКОЛОГІЯ. 1 Загальна фармакологія


Скачать 269.33 Kb.
Название1 Загальна фармакологія
АнкорФармакологія
Дата13.03.2022
Размер269.33 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаТЕСТИ ФАРМАКОЛОГІЯ.docx
ТипДокументы
#394535
страница1 из 18
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


1 Загальна фармакологія
1. У другій половині вагітності жінка приймала транквілізатори групи бензодиазепинів. Пологи наступили в строк, протікали нормально, але народилась дитина з численними аномаліями розвитку (заяча губа, полідактилія). Як називається описана дія лікарського препарату?

A. *Тератогенна

B. Мутагенна

C. Ємбріотоксична

D. Фетотоксична

E.Канцерогенна

2. У приймальне відділення поступив у важкому стані чоловік 38 років, який отруївся сулемою. Який антидот треба негайно ввести хворому?

A. * Унітіол

B. Дипіроксим

C. Атропін

D. Налорфін

E. Ізонітрозин

3. У жінок, які під час вагітності приймали талідомід, народжувалися діти із дефектами розвитку рук. Укажіть, як називається такий тип дії лікарських речовин на плід.

A. *Тератогенна

B. Ембріотоксична

C. Канцерогенна

D. Мутагенна

E. Фетотоксична

4. Під час призначення лікарських препаратів лікар має пам’ятати про можливі побічні ефекти, інтенсивність яких, за звичай, є дозозалежною. Виразність яких побічних ефектів не залежить від дози?

A. * Алергічних.

B. Ушкоджуючих [токсичних].

C. Фармакодинамічних [прямої дії].

D. Лікарської резистентності.

E. Ефекту післядії.

5. Вагітна жінка (20 тижнів вагітності) захворіла на пневмонію. Який препарат можна їй призначити без загрози для розвитку плода?

A. * Бензілпеніцилін

B. Гентаміцин

C. Сульфален

D. Левоміцетин

E. Офлоксацин

6. Молодій особі в стані важкого алкогольного сп'яніння лікар швидкої допомоги серед інших заходів провів внутрішньом'язеве введення розчину кофеїну. Поясніть на основі якого принципу дії дана маніпуляція є доцільною.

A. *Фізіологічний антагонізм

B. Синергізм

C. Потенціація

D. Конкурентний антагонізм

E. Сумація ефектів

7. Жінка, яка тривалий час лікувалася ріфампіцином, почала застерігатися від вагітності гормональним контрацептивним препаратом бісекурином, проте вагітність наступила. Який характер взаємодії цих ліків спричини неефективність гормонального конрацептива?

A. Стимуляція біотрансформації бісекурину в печінці.

B. Інгібіція біотрансформації бісекурину в печінці.

C. Збільшення виведення бісекурину з жовчю.

D. Витіснення бісекурину із зв'язку з білками плазми.

E. Прямий антагонізм між препаратами.

8. Хворий з виразковою хворобою шлунку приймав антацидний препарат альмагель.Для лікування гострого бронхіту йому призначили антибіотик метициклін. Проте протягом 5 днів температура не знизилась, кашель і характер харкотиння не змінились.Лікар прийшов до висновку про несумісність ліків при їх взаємодії. Про який саме вид несумісності ліків йде мова?

A. *Фармакокінетична на етапі всмоктування

B. Фармакокінетична на етапі біотрансформації

C. Фармацевтична

D. Фармакодинамічна

E. Прямий антагонізм

9. Хворий перебував на лікуванні в кардіологічному відділенні з приводу декомпенсованої хронічної серцевої недостатності. Йому був призначений дигітоксин в дозі 0,0001 г з першого дня перебування в стаціонарі, але покращення він відмітив тільки через тиждень. Повільне настання ефекту препарату лікар пояснив:

A. *Стійким зв’язуванням дигітоксину з білками плазми крові

B. Недостатньою дозою дигітоксину

C. Недостатнім всмоктуванням препарату в кишечнику

D. Посиленням діурезу

E. Недостатньою кількістю вуглеводів у дієті

10. Хворому було призначено препарат А. Через декілька діб дія препарату значно знизилась і для отримання початкового ефекту потрібно збільшити дозу речовини. Укажіть назву цього типу зміни дії лікарської речовини.

A. * Звикання

B. Тахіфілаксія

C. Лікарська залежність

D. Кумуляція

E. Ідіосинкразія

11. Прозерин при системному введенніщуру підвищує тонус скелетних м’язів. Фторотан викликає релаксацію скелетних м’язів іпослаблюєефекти прозеріну. Визначте характер взаємодії прозерінуі фторотану

A. *Непрямий функціональний антагонізм

B. Прямий функціональний антагонізм

C. Конкурентний антагонізм

D. Незалежний антагонізм

E. Неконкурентний антагонізм

12. Під час оперативного втручання із застосуванням міорелаксантів виникли розлади дихання. Введення прозерину викликало покращення стану. Яким терміном визначається ця взаємодія ліків?

A.*Антагонізмом

B. Сінергізмом

C. Несумістністю

D. Тахіфілаксією

E. Кумуляцією

13. Хворому для короткочасного хірургічного втручання зробили нейролептанальгезію шляхом введення фентаніла і дроперидола. Що з перелічених явищ обґрунтовує досягнення знеболювання, достатнього для проведення операції?

A.*Потенціювання

B. Кумуляція

C. Сумація

D. Сенсибілізація

E. Прямий синергізм

14. Хворому призначено препарат дигітоксин. Через декілька днів у хворого виявлено ознаки передозування цим препаратом, його вміст у крові значно перевищував верхню межу терапевтичної концентрації. Як називається такий варіант дії лікарських речовин?

A. *Кумуляція

B. Звикання

C. Тахікардія

D. Потенціювання

E. Антагонізм

15. Для більш швидкого введення в наркоз хворому застосовано наступну комбінацію: ефір для наркозу + азоту закис + фторотан. Який це тип взаємодії лікарських засобів?

A. *Сумований синергізм

B. Синергоантагонізм

C. Потенційований синергізм

D. Фізичний антагонізм

E. Опосередкований синергізм

16. До лікаря звернулась жінка 48 років, що тривало та безконтрольно приймала натрію бромід, зі скаргами на загальмованість, порушення пам’яті, нежить, кашель. Чим викликаний такий стан?

A. * Кумуляцією

B. Звиканням

C. Лікарською залежністю

D. Ідіосинкразією

E. Тахіфілаксією

17. Хворий на гіпотонію, відчувши погiршення загального стану: головокружіння, слабкість, шаткість при ході прийняв без контролю лікаря кілька таблеток ефедрину через короткі проміжки часу. Проте деяке покращання спостерігав тільки після використання першої таблетки. Яким явищем обумовлена така дія?

A. * Тахіфілаксія

B. Сенсибілізація

C. Ідіосинкразія

D. Звикання

E. Кумуляція

18. У чоловіка 36 років з черепно-мозковою травмою дихання послаблене, пульс ниткоподібний, рефлекси відсутні. Який шлях введення пірацетаму найбільше доцільний у данному випадку?

A.*Внутрішньовенний.

B. Підшкірний.

C. Пероральний.

D. Ректальний.

E. Інгаляційний.

19. До чоловіка 22 років була викликана бригада швидкої допомоги з приводу приступу бронхіальної астми. Який шлях введення сальбутамолу найбільш доцільний у данному випадку?

A.*Інгаляційний.

B. Внутрішньовенний.

C. Внутрішньом'язовий.

D. Підшкірний.

E. Сублінгвальний.

20.Чоловік 60 років систематично приймав дигітоксин. Його стан спочатку покращився, а потім став погіршуватись, розвилася брадикардія, аритмія. Яке явище полягає в основі такої дії препарату?

A.*Кумуляція матеріальна.

B. Тахіфілаксія

C. Алергія.

D. Десенситизація адренорецепторів.

E. Індукція ферментів.

21. В стаціонар поступивхворий з отруєнням грибами, серед яких опинився мухомор. Крім промивання шлунка, активованого вугілля і сольових послаблюючих засобів всередину, а також інфузійної дезинтоксикаційної терапії, хворому призначили ін’єкції атропіну сульфату, в результаті чого симптоми отруєння значно зменшились. Вкажіть тип взаємодії мускарину (алкалоїда мухомору) і атропіну

A. Прямий функціональний однобічний антагонізм;

B. Непрямий функціональний антагонізм.

C.Фармакокінетичний антагонізм

D. Хімічний антагонізм.

E. Фізико-хімічний антагонізм (антидотизм).

22.Хворому з приводу безсоння був призначений фенобарбітал по 1 таблетці перед сном. На 10-й день хворий знов звернувся до лікаря зі скаргами на те, що в перші дні після початку призначення препарату сон наставав, останні 2 дня, не дивлячись на прийом снодійного, хворого мучило безсоння. Вкажіть, якзветься послаблення ефекту фармакологічного засобу після повторних введень.

A.*Толерантність.

B. Сенсибілізація.

C. Тахіфілаксія.

D.Ідіосинкразія.

E. Гіперчутливість

23. З приводу алергічної реакції хворий приймав дипразин. На днінародження у товариша, незважаючи на заборону лікаря, прийняв звичну для себе дозу алкоголю. Замість очікуваного ступеню сп’яніння, у хворого розвинулась алкогольна кома, у зв’язку з чим був госпіталізований в реанімаційне відділення. Назвіть характер описаної взаємодії препарату і алкоголю.

A.*Потенціювання

B.Ідіосинкразія.

C. Тахіфілаксія.

D. Сумація.

E. Функціональний агонізм.

24. Закрапування в ніс при риніті лікарського препарату з групи непрямих адреноміметиків на протязі декількох днів призвело до поступового зниження судиннозвужуючого ефекту. Як зветься це явище?

A. * Тахіфілаксія

B. Ідіосінкразія

C. Тератогенність

D. Алергія

E. Кумуляція

25. Підчас барбітурового наркозу у хворого 65 років почалость пригнічення дихання. Анестезіолог зробив внутрішньовенну ін’єкцію 10 мл 0,5% розчину бемегріду. Стан хворого покращав, об’єм легеневої вентиляції збільшився. Яке явище полягає в основі взаємодії цих препаратів?

A. *Антагонізм прямий.

B. Антагонізм непрямий.

C. Антагонізм однобічний.

D. Синергізм прямий.

E. Синергізм непрямий

26. Хворий з гострим ринітом закапує ніс розчином нафтизіну. Відчувшм полегшення, він прискорив закапування через кожні 15-20 хвилин, але від цього покращення не наступило: дихання залишалося утрудненим. З яким із переліченних процесів пов’язане це явище?

A. *Тахифілаксія

B. Кумуляція

C. Потенціювання

D. Сенсибілізація

E. Лікарська залежність

27. При отруєнні грибами-мухоморами в якості антидота використовують атропін. Який із перелічених механізмів властивий атропіну, що призводить до знешкодження грибної отрути-мускаріну?

A. *Рецепторний.

B. Фізико-хімічний.

C. Антиферментний.

D. Метаболітний.

E. Ферментний.

28.В лікарню доставлено хворого з вивихом плечового суглобу. З метою розслаблення скелетних м’язів, йому ввели міорелаксант дитилін, який повинен діяти 5-7 хвилин. Однак у даного пацієнта він діяв до 8 годин. Яка вірогідна причина різкого подовження дії дитиліну у хворого?

A. *Генетична недостатність холінестерази крові.

B.Зниження активності мікросомальних ферментів печінки

C.Послабленняекскреції лікарськогоз засобу.

D. Матеріальна кумуляція лікарського засобу.

E. Потенціюнняіншим препаратом

29.До стоматолога звернулась мати дитини 2-х роківзі скаргами на руйнування у нього зубів. При огляді молочні зуби деформовані, вражені карієсом, у шийки коричнева кайма. Із анамнезу встановлено, що матипід час вагітності приймала антибіотики без контролю лікаря. Вкажіть, яку групу антибіотиків, що має найбільш виразну тератогенну дію, могла приймать мати?

A. *Тетрацикліни;

B.Пеніциліни;

C.Цефалоспорини;

D.Аміноглікозиди;

E.Макроліди.

30. Хворий із хронічним закрепом приймав щодня одну таблетку “Сенадексин”. Через деякий час для отримання ефекту він змушений був приймати по 2 таблетки. Вкажіть, як називається такий тип зміни дії лікарських речовин:

A. * Звикання

B. Лікарська залежність

C. Ідіосинкразія

D. Сенсибілізація

E. Кумуляція

31. Хворому на серцеву недостатність був призначений дігітоксин. Спочатку його стан покращився, але з часом прояви серцевої недостатності знову наросли, і навіть з'явилися ознаки глікозидної інтоксикації. Чим це можна пояснити?

A.*Кумуляцією

B. Тахіфілаксією

C. Ідіосинкразією

D. Сенсибілізацією

E. Потенціюванням

32. Чоловіку 18 років з приводу флегмони плеча була зроблена внутрішньом'язова ін'єкція пеніциліну. Після цього у нього з'явилися тахікардія, ниткоподібний пульс, АТ знизився до 80/60 мм рт.ст. Який вид фармакологічної реакції розвинувся?

A.*Анафілаксія

B. Центральна дія

C. Рефлекторна дія

D. Потенціювання

E. Периферична дія

33. До жінки 28 років була викликана швидка допомога у зв'язку з нападом бронхіальної астми. Після внутрішньом'язової ін'єкції розчину ефедрину її стан поліпшився. Однак, через 49 хвилин напад повторився. Ефедрин подіяв слабше. Третя атака бронхоспазму, яка почалася через півгодини, ефедрином не знялася. Яке явище лежить в основі цього феномену?

A.*Тахіфілаксія

B. Наркоманія

C. Біотрансформація

D. Елімінація

E. Адсорбція

34. До жінки 52 років була викликана бригада швидкої допомоги у зв'язку з задухою, що розвинулась на фоні бронхоспазму. Після внутрішньом'язового введення ефедрину гідрохлориду спостерігалось тимчасове полегшення дихання. Повторне введення препарату через півгодини мало слабкий ефект, а наступне третє введення не дало результату. Яке явище знаходиться в основі зниження бронхорозширюючої дії

A.*Тахіфілаксія

B. Прямий антагонізм

C. Алергія

D. Непрямий антагонізм

E. Однобічний антагонізм

35. Чоловіку 56 років, що страждає на безсоння, був призначений фенобарбітал. Ритм сну нормалізувався. Але поступово протягом двох місяців дія препарату почала знижуватись і безсоння відновилось. Яке явище призвело до зменшення ефективності снодійного засобу?

A.*Толерантність

B. Погана розчинність

C. Погана абсорбція в шлунку

D. Фіксація в ліпоїдах

E. Тахіфілаксія

36. Хворому призначено препарат з вираженими лiпофiльними властивостями. Яким буде головний механiзм його дії?

A.*Пасивна дифузiя

B. Активний транспорт

C. Фiльтрацiя

D. Пiноцитоз

E. Зв'язування з транспортними бiлками

37. Хвора звернулася до травмпункту з приводу нагноєння різаної рани. Лікар для очищення рани від гнійних виділень промив її 3% розчином перекису водню. При цьому піна не утворилася. З чим пов'язана відсутність дії препарату?

A.*Спадкова недостатність каталази

B. Низька концентрація H2O2

C. Спадкова недостатність фосфатдегідрогенази еритроцитів

D. Неглибока рана

E. Наявність у рані гнійного вмісту

38. Метаболізм лікарських засобів в ембріональному періоді відбувається значно повільніше, ніж в дорослому віці. Вказана особливість фармакокінетики плода обумовлена, перш за все:

A. * Функціональною недосконалістю більшості ферментів, або їх відсутністю

B. Великою проникністю гістогематичних бар’єрів

C. Значним об’ємом екстрацелюлярної рідини

D. Здатністю шкіри абсорбувати та екскретувати водорозчинні ліки

E. “Дозріванням” рецепторів в органах в різні терміни

39. Унітіол є антидотом і застосовується, зокрема, при отруєннях солями важких металів. Як називається такий тип взаємодії лікарських речовин?

A. *Хімічний антагонізм

B. Фізичний антагонізм

C. Фізіологічний антагонізм

D. Синергоантагонізм
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   18


написать администратору сайта