10.1А Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі түзулердің және жазықтықтардың өзара орналасуы
| Мектеп: П.Г. Карелин атындағы орта мектебі
|
Мерзімі: 4.10.22ж
| Оқытушының аты-жөні:
|
Сыныбы: 10
| Қатысушылардың саны:
| қатыспағандар:
|
Сабақ тақырыбы
| Екі түзудің өзара орналасуы (1-ші сабақ)
|
Оқу мақсаты
| 10.2.2 кеңістіктегі параллель, қиылысушы және айқас түзулердің анықтамасын біледі, оларды кескіндейді және анықтайды
|
Сабақ мақсаты
| кеңістіктегі параллель, қиылысушы және айқас түзулерді анықтауды, кескіндеуді, қолдануды біледі және оларды есеп шығаруда қолдана алады
|
Бағалау критерийі
| - Түзулердің өзара орналасуы біледі.
- Параллель, қиылысушы және айқас түзулерді анықтай алады.
|
Тілдік мақсаттар
| Тілдік мақсаттар: математикалық терминдерді дұрыс қолданады және стереометрияның аксиомаларын суреттей алады.
Пәнге қатысты лексика және терминдер:
Нүкте, түзу, жазықтық, кеңістік, параллель, қиылысушы және айқас түзулер.
Сөйлесулер мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
Стереометрия туралы бұл мәлімдеме кейде / әрдайым / ешқашан дұрыс болмайды, себебі ...
Нүкте жазықтықта жатыр ...
Бір жазықтықта екі түзу сызық жатыр...
|
Құңдылықтар
| Денсаулық сақтау, құрмет пен өзара құрмет, бірлесе жұмыс істеудегі ынтымақтастық
|
Пәнаралық байланыс
| ИКТ (презентация РРТ), физика, архитектура, құрылыс, геодезия
|
АКТ саласындағы дағдылар
| Оқу материалдарын меңгеру үшін интернет-ресурстарды іздеу және пайдалану дағдылары
|
Алдынғы білімі
| Стереометрияның аксиомалары және олардың салдары
|
Сабақ барысы
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері
| Сабақта жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
|
Сабақтың басы 5 мин
| Ұйымдастыру кезі.
Сабақтың күтілетін мақсаттарымен танысу.
Алдын ала білімді жаңарту.
Жұппен жұмыс.
1. Бір жазықтықта екі түзу сызық қалай орналасуы мүмкін?
2. Жазықтықтағы түзулердің өзара орналасуларының түрлерін салып көрсетіңіз. Осы жұмысты тексеру үшін мұғалім жазықтықта екі түзудің өзара орналасуын көрсетеді.
|
Слайд 1
Қосымша 1
Слайд 2
|
Сабақтың ортасы 15 мин
15 мин
| Жаңа сабақты түсіндіру.
Кеңістікте екі түзу параллель болмауы да және қиылыспауыда мүмкін.
Анықтама. Кеңістікте екі түзу айқас деп аталады, егер олар бір жазықтықта жатпаса және қиылыспаса.
.
Кеңістіктегі екі түзудің өзара орналасуларынсхема түрінде көрсетуге болады
Айқас түзулердің белгісі
Теорема. Егер бір түзу жазықтықта жатса, ал екінші түзу осы жазықтықты бірінші түзу жатпайтын нүктеде қиып өтсе, онда бұл екі түзу айқас болады.
.Жаңа материалды бекіту
Ауызша жұмыс
1. AB1 және DC түзулерінің өзара орналасуын анықтаңыз.
2. 2. DC түзуі мен АА1В1В жазықтығының өзара орналасуын көрсетіңіз.
3. 3. АВ1 түзуі DD1С1С жазықтығына параллель бола ма?
Оқушылар есептің шартын оқып, слайдтағы суреттеріне қарап жауаптарын түсіндіріп береді.
Жеке дифференциялдық жұмыс
Карточка А (орта деңгей)
Карточка В (жоғары деңгей)
Тексеру оқушылардың өзін-өзі бағалау арқылы жүргізіледі, слайдтар арқылы жауаптары көрсетіледі.
| Слайд 3
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Қосымша 2
Слайды 7-14
|
Сабақ соңы
5 мин
| Таратпа тапсырма үйге беріледі.
Рефлексия
Оқушылар таратпа материалды толтырып, сұрақтарға жауап береді.
- Не білдім және нені үйрендім?
- Нені түсінбедім??
- Немен жұмыс істеу керек?
| Қосымша 3
Рефлексия парағы
Қосымша 4
|
Дифференциация – каким образом Вы планируете оказать больше поддержки? Какие задачи Вы планируете поставить перед более способными учащимися?
| Оценивание – как Вы планируете проверить уровень усвоения материала учащимися?
| Здоровье и соблюдение техники безопасности
|
Дифференциация может быть выражена в подборе заданий, в ожидаемом результате от конкретного ученика, в оказании индивидуальной поддержки учащемуся, в подборе учебного материала и ресурсов с учетом индивидуальных способностей учащихся (Теория множественного интеллекта по Гарднеру).
Дифференциация может быть использована на любом этапе урока с учетом рационального использования времени.
| Используйте данный раздел для записи методов, которые Вы будете использовать для оценивания того, чему учащиеся научились во время урока.
| Здоровьесберегающие технологии.
Используемые физминутки и активные виды деятельности.
Пункты, применяемые из Правил техникибезопасности на данном уроке.
|
Рефлексия по уроку
Были ли цели урока/цели обучения реалистичными?
Все ли учащиеся достигли ЦО?
Если нет, то почему?
Правильно ли проведена дифференциация на уроке?
Выдержаны ли были временные этапы урока?
Какие отступления были от плана урока и почему?
| Используйте данный раздел для размышлений об уроке. Ответьте на самые важные вопросы о Вашем уроке из левой колонки.
|
|
Общая оценка Какие два аспекта урока прошли хорошо (подумайте как о преподавании, так и об обучении)?
1: 2:
Что могло бы способствовать улучшению урока (подумайте как о преподавании, так и об обучении)?
1: 2:
Что я выявил(а) за время урока о классе или достижениях/трудностях отдельных учеников, на что необходимо обратить внимание на последующих уроках?
|