Главная страница

ІСТОРІЯ УКРАЇНИ. 2 Які ознаки неолітичної революції Характерними ознаками


Скачать 52.5 Kb.
Название2 Які ознаки неолітичної революції Характерними ознаками
АнкорІСТОРІЯ УКРАЇНИ.docx
Дата07.05.2017
Размер52.5 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаІСТОРІЯ УКРАЇНИ.docx
ТипДокументы
#7236
страница2 из 3
1   2   3


91)Хто очолив повстання проти польсько-шляхетського панування на Правобережній Україні? С.Палій

92)У якому році почалося антиколоніальне повстання Мазепи проти Москви? 1708р.

93)Як називається війна Московії та її союзників проти Швеції? Північна війна

94)У якому році відбулася знаменита Полтавська битва? 1709 р. 27 червня

95)Хто був останнім гетьманом в українських землях? Кирило Розумовський

96)За якого гетьмана було прийнято «Конституцію прав і вольностей Війська Запорозького»- першу європейську Конституцію? П.Орлика

97)Як називається хроніка 17 ст., що стала підручником історії в українських землях та Московщині? Синопсис

98)За чиєї ініціативи та в якому році було створено видозмінену Малоросійську колегію-«Правління гетьманського уряду»?  Уряд, якому у 1734 році, після смерті Данила Апостола, доручила правління Гетьманщиною цариця Анна Іоанівна, фактично видозміненаМалоросійська колегія.

99)Що таке «Коліївщина»?  селянсько-козацьке повстання на Правобережній Україні у 1768 році проти кріпосницького, релігійного та національного гніту шляхетської Польщі.

100)Які причини Коліївщини? По-перше, в південній Київщині, де зародилась Коліївщина, селяни довше користувались свободою від панських повинностей (ця територія була заселена пізніше від інших частин Правобережжя).По-друге, панське господарство переживало складні часи перенесення збіжжевих ринків з-над Балтики до Чорного моря.По-третє, значний вплив на селян мала близькість вільного Запоріжжя.По-четверте, на півдні Київщини загострилися релігійні суперечності.

101)Під чиїм проводом відбулося повстання під назвою Коліївщина? М.Залізняк, І.Гонта

102)Яким документом передбачено вирішення «українського питання» у вигляді створення Українського і Чорноморської держав з центром у Харкові і Києві з-поміж «держав» та «областей»?

103)Які причини ліквідації Запорозької Січі? Основні причини ліквідації Запорозької Січі були такими: — Несумісність республіканського устрою Січі з імперськими порядками. — Побоювання можливого союзу Нової Січі з Кримським ханством для спільної боротьби з імперією. — Висока ймовірність унезалежнення Запорожжя. — Недоцільність існування в межах імперії державного утворення зі своєю митною системою, що перешкоджало вільному доступу до Чорного моря. — Прагнення російських землевласників привласнити землі Запорожжя. — Загроза того, що Запорожжя може знову стати осередком національновизвольної боротьби українців. — Перетворення Запорожжя з його гаслом «втікачів не видавати» на загрозу для розвитку кріпосницького господарства імперії.

104)Що утворили українські козаки після зруйнування Запорозької Січі, коли переселились на територію Османської імперії? Задунайську Січ

105)Хто і з якою метою створив Чорноморську Січ? 1787 р розпочалася російсько-турецька війна. Російське командування протягом 1787-1791 рр сформувало Військо вірних козаків(трохи згодом воно стало називатися Чорноморським).Козаки брали участь у багатьох битвах. Особливо вони відзначилися під час штурмів Очакова та о.Березань, Кінбурна, Ізмаїла.

106)Яка назва Січі,що існувала з 1734 по 1775 рік?  Нова (Підпільна) Січ

107)Які Січі існували на територіях, підвладних кримському ханові? Олешківська Січ

108)В чиїх руках зосереджувалась повнота влади  в українських землях після скасування гетьманства у 1764 році? Малоросійської колегії на чолі з П.Рум*янцевим

109)Яким можновладцем запроваджено кріпацтво в Гетьманщині? Катериною ІІ

110)Які держави брали участь у поділах Речі Посполитої? Королівство Пруссія, Габсбурзька монархія, Російська імперія, Австро-Угорщина

111)В результаті яких подій західноукраїнські землі перейшли до Австро-Угорщини? Внаслідок поділів Речі Посполитої(першого поділу)

112)Які заходи проводили у 70-80 рр. 18 ст. в Галичині імператриця Марія-Терезія та її син Йосип ІІ? У 1779 р. Марія-Тереза видала патент (імператорський наказ), у якому вимагала від поміщиків поводити себе з селянами по-людськи. її спадкоємець Йосиф II пішов ще далі: у 1782 р. його патентом було скасовано особисту залежність селян від дідичів та надано їм певні права обирати професію без згоди пана, одружуватися, переселятися, передавати майно в спадщину тощо; 1784 р. Сільським громадам були надані права самоврядування; 1786 р. Запроваджено триденну панщину. Ці реформаційні кроки, спрямовані на скасування кріпацтва, робилися саме тоді, коли в українських землях, підвладних Російській імперії, це кріпацтво було юридично оформлене. Серйозні зрушення зумовили імперські реформи у сфері релігії: по-перше, церква підпорядковувалася державі; по-друге, змінився статус священиків — вони стали державними службовцями; по-третє, 1773 р. було ліквідовано орден єзуїтів, який до цього мав значний вплив на суспільне життя імперії; по-четверте, цісарським патентом 1781 р. покладено край дискримінації некатолицьких конфесій і зрівняно в правах католицьку, протестантську та греко-католицьку церкви. Модернізація суспільства вимагала серйозних змін у галузі освіти. У цій сфері короновані реформатори, спираючись на ідеї освіченого абсолютизму, проголосили загальну середню освіту; створили в містах і селах для широких мас населення цілу мережу навчальних закладів; перевели шкільну освіту на державний кошт; 1784 р. На місці закритої єзуїтської академії відкрили Львівський університет; дозволили початковій школі користуватися рідною мовою.

113)Які сфери суспільного життя у під австрійській Україні охопили реформи Марії Терезії та Йосифа ІІ? Сфери управління, соціальну, релігійну, культурну

114)Що таке «Весна народів»? Повстання у різних частинах Європи проти монархічного правління

115)Хто був лідером селянського руху на Буковині у 1-й пол.. 19 ст.? Лук*ян Кобилиця

116)Які діячі входили до «руської трійці»? Маркіян Шашкевич, Іван Вагилевич, Яків Головацький

117)У якому році засновано Головну руську раду? 2 травня 1848 рік

118)Що було основним наслідком революції 1848 року в Австрійській імперії для селян? Селяни зберегли особисту свободу і стали власниками своїх наділів, кріпацтво було скасоване. 

119)Вкажіть роки боротьби поміщицьких селян Поділля під проводом Устима Кармелюка? 1830-1835 рр

120)Які наслідки мала реформа 1861 року в Російській імперії? Селянська реформа уряду Олександра ІІ відкрила шлях до інших ліберальних перетворень(військова, фінансова, судова, шкільна, земська та міська реформи), які дозволили російській імперії скоротити відставання між нею та провідними державами світу, насамперед в галузі економіки.

121)Які міста сполучила перша залізниця на під російській Україні, збудована у 1866 році? Одеса - Балта

122)У якому німецькому місті імператор Олександр ІІ у 1876 році підписав антиукраїнський указ? Місто Емс (під Вісбаденом)

123)Яка партія була організатором вбивства російського імператора Олександра ІІ? «Народна воля»

124)Що передбачав Валуєвський циркуляр? Валуєвський циркуляр — таємне розпорядження міністра внутрішніх справ Російської імперії Петра Валуєва до територіальних цензурних комітетів, в якому наказувалося призупинити видання значної частини книг, написаних «малоросійською», тобто українською мовою. Згідно з указом заборонялась публікація релігійних, навчальних і освітніх книг, однак дозволялась публікація художньої літератури. Мотивом до видання циркуляру стали підозри царської влади, що публікації книг українською мовою стимулюють зростання сепаратистських, пропольських та антицарських настроїв.

125)Як називається культурно-освітнє товариство, створене у 1868 році? Товариство «Просвіта»

126)Як називалася перша українська партія,створена у 1890 році? Українська радикальна партія (УРП)

127)Які три періоди в укр. Національному відродженні кінця 18-поч. 20 ст., що засвідчили перебіг процесу в укр. Землях обох імперій, виокремлюють вчені? Науковий, культурний і політичний

128)Як називалися таємні організації, що виникли в українських землях Російської імперії в першій чверті 19 ст. та обстоювали потребу доручення українського народу до визвольних змагань слов’янських народів, пригноблених Російською та Австрійською імперіями, об’єднання всіх народів світу в одне суспільство? Декабристи

129)Як називалося українське товариство, утворено у Львові в 1868 році, яке обстоювало потребу піднесення національної свідомості укр. народу та займалось освіченням дорослого укр. населення? Просвіта

130)У якому році видано альманах «Русалка Дністровая»? 1837

131)У якому місті видано альманах «Русалка Дністрова»? Буда(тепер Будапешт)

132)У які роки відбулося скасування кріпосного права в українських землях? 1861 - 1866

133)У яких програмних документах було передбачено утвердження національно-державної незалежності України з демократичним ладом за зразком США або Французької Республіки у конфедеративній спілці незалежних держав з центром у Києві?

134)Які декабристські організації діяли в Україні? Південне товариство і Товариство об'єднаних слов'ян

135)Яку назву має програмний документ Південного товариства? Руська правда

136)Що проголошувала програма Товариства з’єднаних слов’ян?  Соціальна програма Товариства об'єднаних слов'ян передбачала звільнення селян з кріпацтва, рівність усіх громадян, зменшення класових різниць тощо.

137)Який зміст проекту Конституції П.Пестеля, що носив назву «Руська правда»? Знищення абсолютизму і відміна кріпацтва — основні питання політичної ідеології декабристів. «Руська правда» проголошувала рішуче та повне знищення кріпацтва.  «Руська правда» проголошувала республіку

138)Кого було обрано першим головою товариства «Просвіта» у Львові у 1868 р.? Анатоль Вахнянин

139)На яку організацію інтелігенція покладала Відродження західноукраїнських земель, піднесення освіченості укр. народу в ході «Весни народів»?

140)Кого вважають автором «Руської правди» Південного товариства? Павло Пестель

141)Кому належить авторство програми Товариства з’єднаних словян? П. і А. Борисовим за участю Ю. К. Люблінського.

142)Хто є автором програмного документа Кирило-Мефодіївського товариства – «Книги буття укр. народу»? М.І.Костомаров

143)Що проголошував програмний документ Кирило-Мефодіївського братства? «Книга буття українського народу» містить ряд положень щодо скасування кріпацтва, національної та соціальної нерівності, а також ідею об'єднання слов'ян, народів у федеративну республіку з наданням кожному народові авт. прав. Автор постулює ідею непорушності національних прав українців. Україну він вважає центром об'єднання усіх слов'ян, народів, вбачаючи в цьому її роль в історії людства.

144)Які два міста зєднала у 1865 році перша в Україні залізниця? Одеса - Балта

145)Які причини масової еміграції із Західної України у кін. 19 ст?  Цю першу хвилю еміграції спричинили як і аграрна перенаселеність українських територій, так і утиски: економічні, соціальні, політичні, — інаціональний гніт з боку австро-угорської і російської імперій.

146)Хто у 1913р. виступив із програмою політичного відокремлення України від Росії? Дмитро Донцов

147)Які українські землі Австро-Угорщина хотіла приєднати у ході Першої світової війни? Австро-Угорська імперія прагнула в ході війни зміцнити свої позиції в Західній Україні і приєднати до своїх володінь інші населені українцями території, у першу чергу Волинь і Поділля. 

148)Хто автор брошури «Самостійна Україна»? Микола Міхновський

149)Яка з партій першою виникла на під російській Україні? Українська Національна Партія

150)Яку країну Петлюра закликав підтримати на початку Першої світової війни? Росію

151)Яка організація була ініціатором створення легіону УСС? Головна Українська Рада????

152)У складі якої армії було створено як військовий підрозділ Легіон Укр. січових стрільців? Австрійської

153)Хто став головою Центральної Ради? Михайло Грушевський

154)Кого вважають автором універсалів  Центральної Ради? Винниченка

155)Які основні положення ІІ Універсалу? 1. Центральна Рада повинна поповнитися представниками інших народів, що проживають в Україні; 2. Поповнена Центральна Рада утворює Генеральний Секретаріат, склад якого затверджує Тимчасовий Уряд; 3. Центральна Рада починає розробку закону про автономне обладнання України, який повинен бути затверджений Всеросійськими Установчими Зборами. До твердження даного закону, УЦР зобов'язується не здійснювати автономію України; 4. Формування українського війська здійснюється під контролем Тимчасового Уряду.

156)У якому місті вперше було проголошено встановлення радянської влади? Харків

157)До якого органу перейшла влада в Рос. Державі після повалення царизму? Тимчасового уряду

158)Представники якої партій залишили тимчасовий уряд на знак протесту проти обмеженої автономії України? Товариство українських поступовців (ТУП)

159)Які з політичних партій Наддніпрянської України в своїх програмних документах на початку 20 ст. проголошувала незалежність України? Українська народна партія (УНП)

160)Що таке «Укр. Центральна Рада»?  Центральна Рада — спочатку український представницький орган політичних, громадських, культурних та професійних організацій; згодом, після Всеукраїнського Національного Конгресу — революційний парламент України, який керував українським національним рухом. 

161)Які були здобутки політики Укр. Центр. Ради? До 1917 р. захист українського етносу вважався злочином. Саме Українська Центральна Рада проголосила і практично здійснювала українізацію державних і громадських структур, сприяла піднесенню національної культури. УЦР відразу ж взяла курс на вирішення одного з головних питань програми українізації — розбудову національної державності, соборності українських земель. У своїй першій відозві вона заявила: «Український народе, ти будеш мати змогу сам за себе сказати, хто ти і як хочеш жити, як окрема нація». Показовим є прагнення Центральної Ради відразу ж надати своїй діяльності легітимного характеру, отримати демократичним шляхом повноваження представляти український народ. Вона стала чи не єдиним на теренах колишньої Російської імперії загальнонародним органом, який був обраний представницьким всенародним національним з’їздом. Адже той же загальноросійський Тимчасовий уряд був самозваним.

162)Яка історична обставина змусила Центральну Раду звернутися з ІІІ-м Універсалом до укр. народу? захоплення більшовиками влади в Росії

163)Який головний зміст ІІІ Універсал Центр. Ради?  Заявлялося, що Україна не відокремлюється від Росії, але вся влада в Україні відтепер належить лише Центральній Раді та Генеральному Секретаріату.  Україна стає Українською Народною Республікою.  До її території належать землі, населені здебільшого українцями: Київщина, Поділля, Волинь, Чернігівщина, Полтавщина, Харківщина, Катеринославщина, Херсонщина, Таврія(без Криму). Остаточно питання про приєднання до України Курщини, Холмщини, Вороніжчини та інших суміжних з Україною територій з переважно українським населенням мало вирішуватися шляхом переговорів.  На території УНР поміщицьке землеволодіння, право власності на удільні, монастирські, кабінетські та церковні землі скасовувалося. Генеральний Секретаріат зобов'язувався негайно прийняти закон про розпорядження цими землями земельними комітетами до Українських Установчих Зборів.  В Україні проголошувався 8-годинний робочий день.  Запроваджувався державний контроль над виробництвом.  Україна виступає за негайне укладення миру між воюючими сторонами.  Скасовувалася смертна кара й оголошувалася амністія.  В Україні повинен бути створений дійсно незалежний суд.  Україна визнає національно-персональну автономію для національних меншин.  На 27 грудня (9 січня за новим стилем) призначалися вибори до Всеукраїнських Установчих Зборів, які планувалося скликати 9 січня (22 січня за новим стилем) 1918 року.

164)Хто очолив ЗУНР? Левицький

165)Що передбачалося «Актом злуки укр. земель» 22 січня 1919р? Центральна рада проголосила Україну самостійною. (Віднині на всіх українських землях, розділених віками, Галичині, Буковині, Закарпатській Русі й Наддніпрянщині буде єдина велика Україна. Мрії, задля запровадження яких найкращі сини України боролися і вмирали, стали дійсністю.)

166)Епізодом боротьби між ким є бій під Крутами?  між 4-тисячною більшовицькою армією Михайла Муравйова та загоном з київських студентів і бійців вільного козацтва, що загалом нараховував близько чотирьох сотень вояків.

167)Яке місто стало столицею Радянської України у 1919 р? Харків
1   2   3


написать администратору сайта