Главная страница

ОхрТруда Мишустин. 4. Охорона праці на підприємстві при роботі крануштабелеру


Скачать 87.5 Kb.
Название4. Охорона праці на підприємстві при роботі крануштабелеру
Дата12.08.2018
Размер87.5 Kb.
Формат файлаdoc
Имя файлаОхрТруда Мишустин.doc
ТипДокументы
#49102




4. Охорона праці на підприємстві при роботі крану-штабелеру
Охорона праці являє собою діючу на підставі відповідних законодавчих та інших нормативних актів систему соціально-економічних, організаційних, технічних, гігієнічних і лікувально профілактичних заходів та засобів, що забезпечують безпеку, збереження здоров'я і працездатності людини в процесі праці.

Право на охорону праці мають всі працівники, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, кооперативами, фермерськими (селянськими) господарствами та іншими організаціями (надалі-підприємства) різних форм власності та господарювання, у тому числі з окремими наймачами; члени кооперативів; студенти вищих навчальних закладів та учні середніх спеціальних закладів та загальноосвітніх шкіл, які проходять виробничу практику і виробниче навчання, а також учасники будь-яких інших видів трудової діяльності, яку організує в інтересах суспільства і держави.

Держава забезпечує підготовку у Вищих і середніх спеціальних навчальних закладах, перепідготовку та підвищення кваліфікації фахівців з охорони та безпеки праці. Ці заклади мають здійснювати обов'язкове вивчення студентами курсу "Охорона праці" з урахуванням особливостей виробництв галузей економіки.

На підприємствах створюються служби з охорони праці, які діють відповідно до типового положення, що затверджується державним органом охорони праці за погодженням з відповідними органами. За своїм статусом служба охорони праці прирівнюється до основних виробничих служб і підпорядковується керівнику підприємства. Відповідні служби з охорони праці повинні створюватися і в утворених підприємствами асоціаціях, корпораціях, концернах та інших об'єднаннях.

Фахівці служб охорони праці зобов'язані видавати керівникам структурних підрозділів обов'язкові для виконання приписи про усунення виявлених порушень і вносити подання керівникам підприємств про притягнення до відповідальності осіб, які порушують законодавство про охорону праці. У випадках виникнення безпосередньої загрози здоров'ю або життю працівників, фахівці служби охорони праці має право призупинити роботи аж до усунення виявлених порушень.

Адміністрація підприємства зобов'язана проводити навчання, інструктування, перевірку знань та переатестацію всіх працівників з питань охорони праці та порядок в терміни встановлені відповідними нормативними актами. Особи не пройшли навчання, інструктування та перевірку знань з охорони праці, до роботи не допускаються. Проектування, будівництво та реконструкція виробничих будівель і споруд, розробка і випуск технологій, конструювання та виготовлення машин, механізмів, устаткування та інших виробів, в тому числі придбаних за кордоном, що не відповідають вимогам державних стандартів, правил, норм з охорони праці, не допускається. Розроблені проекти підлягають державній експертизі на відповідність їх вимогам охорони та умов праці, а досвідчені зразки - державним випробуванням. Забороняється передбачати застосування речовин, сировини, матеріалів, що не пройшли токсикологічну, санітарно-гігієнічну, радіаційну, медико-біологічну оцінку в частині їх впливу на організм і здоров'я людини. Нове чи реконструюється підприємство, об'єкт, засіб виробництва або інший вид продукції не можуть бути прийняті і введені в експлуатацію, якщо вони не мають сертифіката відповідності вимогам безпеки, що видається в установленому порядку.

Вимоги безпеки, які пред'являються до кранів-штабелерам різних типів і виконань, в основному однакові, з деякими відмінностями, викликаними специфічними особливостями конструкцій кранів-штабелерів.

Металоконструкції, деталі й вузли механізмів кранів-штабелерів виготовлені з матеріалів, що забезпечують їх надійну роботу при температурі навколишнього середовища, зазначеної в технічній характеристиці, для виготовлення основних деталей, вузлів і механізмів кранів-штабелерів. Всі підйомні сполуки, що застосовуються в кранах штабелерах, забезпечені від самочинного розгвинчування або роз'єднання.

До всіх механізмів, пристроїв безпеки, електроустаткування повинен забезпечений безпечний доступ. З цією метою на кранах-штабелерах встановлені майданчики для обслуговування механізмів.

На крані опорного типу, для безпечного і зручного обслуговування механізмів і електроустаткування передбачені галереї або площадки з зручним ви ходом і доступом до всіх механізмів крана і електроустаткування. Ширина вільного проходу по галереї становити не менше 500 мм.

На галереї, призначеної для розташування тролеїв, ширина проходу між перилами і пристроями, що підтримують тролеї, а також струмознімачами повинна бути не менше 400 мм.

Виходити на галереї мостових кранів-штабелерів слід з галерей, що проходять уздовж підкранових колій, або зі спеціальних майданчиків, що розташовуються на рівні підкранових колій. Настил галереї і посадочних майданчиків, виготовлений з рифлених або перфорованих сталевих листів, повинен бути металевий по всій їх довжині і ширині.

Площадки та галереї, встановлені на мостових кранах-штабелерах, кінцеві балки мостів, торцеві сторони опорних візків мають перила висотою 1 м з суцільною огорожею по візу на висоті не менше 100 мм.

Сходи для доступу з підлоги на посадочні ремонтні площадки та галереї для проходу вздовж кранових колій розташовані так, щоб виключалася можливість затискання знаходяться на них людей краном, що рухається або. Кут нахилу сходів до горизонту не повинен перевищувати 60 °. Сходи (ширина не менше 600 мм) мають перила, ширина плоских ступенів, виконаних зі сталевих рифлених листів, не менше 150 мм.

Важливим елементом забезпечення безпечної роботи є забарвлення кранів-штабелерів, яка, крім захисно-декоративних, має також попереджувальні функції. Як правило, крани - штабелери фарбують у жовтий або помаранчевий колір, що контрастує з більш темним кольором стелажів (сірий, блакитний, зелений) і тари, що лежить в стелажах (червоний, зелений, блакитний). Елементи кранів-штабелерів, що переміщаються в зоні, в якій може бути розташований обслуговуючий персонал, мають попереджувальну забарвлення, виконану у вигляді чорних смуг, нанесених на жовтому (помаранчевому) тлі відповідних елементів. Будь-які додаткові пристрої, що попереджають про наближення крана-штабелера (наприклад, звукові сигнали, проблискові маячки) на кранах-штабелерах не застосовують. Перші у зв'язку з необхідністю зменшити рівень шуму, другі - зв'язку з малою ефективністю.

Всі механізми крана - штабелера і, перш за все, механізми підйому і пересування обладнані автоматичними нормально закритими гальмами.

Кран-штабелер обладнаний кінцевими вимикачами, буферними пристроями та упорами, що обмежують переміщення відповідних механізмів.

Механізм підйому обладнаний кінцевими вимикачами, що автоматично відключають механізм підйому, коли вантажопідйомник підійде до верхнього або нижнього положенню. Подальше включення має бути можливим тільки у зворотному напрямку.

Кінцевий вимикач верхнього положення встановлений так, щоб після зупинки вантажопідйомника (без вантажу) не спрацьовував аварійний кінцевий вимикач, а відстань від упору до відповідної частини вантажопідйомника не перевищувало 60 мм.

За кінцевим вимикачем верхнього положення встановлений аварійний кінцевий вимикач, який роз'єднує силовий ланцюг електродвигуна

або який включають в ланцюг управління, при цьому він повинен відключати додатковий контактор. Після зупинки механізму підйому аварійним вимикачем відстань від упору до відповідної частини вантажопідйомника не повинно перевищувати 50 мм

Кінцеві вимикачі механізмів пересування встановлені таким чином, щоб при русі з номінальним вантажем кран-штабелер (візок, захват) зупинявся на відстані до упору, що виключає удар або наїзд на нього буфером.

Кран - штабелер обладнаний торсійним обмежувачам вантажопідйомності. Обмежувач вантажопідйомності відключає привід механізму підйому при русі вантажопідйомника вгору і при збільшенні навантаження на 25% вище номінальної. Принцип дії полягає в тому, що при стисненні пружини більш певної величини, або при закручуванні торсіонного валу більш певного кута, спрацьовують кінцеві вимикачі, що впливають на привід механізму підйому в відключають його.

Так само застосований електричний обмежувач вантажопідйомності. Він являє собою тензометричні датчики, посилені сигнали яких впливають на приводи механізму підйому і відключають їх при

необхідності, викликаної збільшенням або зменшенням напружень на датчику щодо заданих значень.

Пристрій контролю наявності вантажу на Вантажопідйомники виконано у вигляді фотоелемента, промінь якого перекривається вантажем. Це пристрій необхідно для того, щоб виключити помилки в адресуванні і спростити завдання команд з установки або взяттю вантажу. Так, за наявності вантажу на Вантажопідйомники не проходить команда «взяти вантаж», і навпаки, за відсутності вантажу не проходить команда «покласти вантаж»

Кінцевим етапом контролю вантажу є перевірка його положення на

вантажопідйомники крана - штабелера. Можна перевіряти стан вантажу, як

вздовж вантажопідйомника, так і впоперек. Перевірку за допомогою індуктивних датчиків, розташованих на нижній площині вантажопідйомника. Причому застосування індуктивних датчиків з меншими витратами дозволяє зафіксувати точне положення вантажу на Вантажопідйомники як у поздовжньому, так і в поперечному напрямку.

Пристрої для контролю положення вантажозахоплювального органу щодо адреси по вертикалі і горизонталі являють собою датчики, які взаємодіяти з шунтами точної зупинки, розташованими на колоні крана - штабелера (вертикальний адреса) і вздовж міжстелажних проходу (горизонтальний адреса).

На вільних кінцях шляхів крана встановлені механічні упори, що витримують наїзд крана на швидкості 0,5 м / с.

Для ремонту мостового крана - штабелера встановлені стаціонарні вантажопідйомні механізми для монтажу про демонтажу вузлів.

Секції головних кранових тролів в межах ремонтних ділянок за допомогою ізолювальних стиків, електрично ізольовані від продовження тих же тролів про з'єднані з ними за допомогою рубильників таким чином, щоб під час нормальної роботи ці ділянки могли бути включені під напругу, а при зупинці крана на ремонт - надійно відключені і заземлени.Рубільнік, службовець для з'єднання тролів, має пристосування для замикання на замок.

Ширина струмознімального пристрої перекриває ширину ізолювальному стику, щоб при нормальній роботі виключити перерви в подачі напруги і уникнути несподіваної зупинки крана штабелера під час перетину струмознімальних пристроєм ізолювальних стиків тролів.

З ремонтних майданчиків повинен бути вихід на галереї або робочі майданчики крана - штабелера.

Для керування та обслуговування крана - штабелера і грузораспределітельних пристроїв підприємство (власник) призначити операторів, слюсарів та електромонтерів (наладчиків). Ці особи повинні пройти належне навчання.

До управління крана - штабелера і допускаються особи не молодше 18 років, які пройшли спеціальне навчання і витримали випробування кваліфікаційної комісії. Оператори, допущені до управління крана - штабелера медичний огляд для визначення відповідності їх фізичного стану займаної посади. Операторам, що витримав кваліфікаційні випробування, присвоюється відповідна кваліфікація і видається посвідчення на право керування крана - штабелера певного виконання.

Оператор повинен мати уявлення про будову і призначення всіх основних механізмів, пристроїв без небезпеки і блокувань, повинен володіти знаннями, що вимагаються для керування механізмами та догляду за ними, вміти визначати ступінь зношування канатів, знати порядок обміну сигналами зі стропальником, вантажником. Повторна перевірка знань обслуговуючого персоналу кваліфікаційною комісією повинна проводитися періодично не рідше одного разу на 12 місяців або при переході

персоналу з одного підприємства на інше, а також на вимогу особи, відповідальної з нагляду.

Порядок навчання та допуску до роботи ремонтного персоналу є загальним для всіх видів вантажопідйомного устаткування.

Щодня перед початком роботи повинен здійснюватися огляд складського обладнання: крана - штабелера, грузораспределітельного обладнання тощо При цьому необхідно провести візуальний огляд

обладнання, перевірку роботи приладів безпеки і блокувань, гальм, стану канатів і ланцюгів, наявності мастильного матеріалу в редуктор ах. Результати оглядів заносять в крановий журнал.

Застосування уніфікованих і стандартизованих вузлів вантажопідйомних машин: ходових коліс, букс, редукторів, гальм, канатних барабанів і блоків підвищує надійність роботи крана - штабелера і його ремонтопридатність. У зв'язку з цим при проектуванні мостових опорних кранів-штабелерів застосовувати деталі й вузли мостових кранів загального призначення.

Доступ до електроустаткування повинен бути досить зручним при будь-якому положенні крана - штабелера. Це необхідно для того, щоб кран при відмові міг бути виведений у відведений для ремонту місце.

Обслуговування пускорегулювальної апаратури стелажних кранів-штабелерів забезпечується при будь-якому положенні крана в проході між стелажами. Це досягається установкою шафи в нижній частині крана, поперек проходу, так, щоб двері шафи вільно відкривалися в проході між стелажами.



Зм.

Арк.

№ докум.

Підпис

Дата

Арк.






написать администратору сайта