Главная страница
Навигация по странице:

  • Х.Есбаев Күні: 07.02.2023

  • Үй тапс. сұрау 5 мин. Үй тапсырмасын сұрау Берілген тапсырма: 6-тапсырма.

  • Дескриптор Жалпы – 3 балл - шартты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолданады

  • Топтар бір ҚБ

  • Оқылым тапсырмасы Жұптық жұмыс.

  • А мәтіні ( Академикпен сұхбат) Ә мәтіні ( Гендік инженерия) Гендік инженерия

  • Жазылым тапсырмасы Жеке жұмыс

  • Дескриптор: Жалпы – 5 балл

  • Дескриптор: Жалпы – 2 балл

  • 7-тапсырма.

  • «Аяқталмаған сөйлем» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды. Мақсаты

  • Тиімділігі

  • Гендік инж.. 42 Блім


    Скачать 97.31 Kb.
    Название42 Блім
    Дата05.02.2023
    Размер97.31 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаГендік инж..docx
    ТипДокументы
    #921330

    42


    Бөлім:

    6-бөлім. Биотехнология және гендік инженерия келешегі.
    Синтаксис


    Педагогтің аты-жөні:

    Х.Есбаев

    Күні:

    07.02.2023

    Сыныбы:

    Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы:

    Гендік инженерия – заман талабы

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

    9.2.4.1 әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбын, қызметін, құрылымын, тілдік ерекшелігін салыстыра талдау;
    9.4.4.3 сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата білу, түрлендіріп қолдану;


    Сабақтың мақсаты:

    -мәтін тақырыптарын анықтай отырып, стильдік ерекшеліктерін ажырата біледі.

    -әртүрлі стильдегі мәтіндерді ерекшеліктеріне сай салыстыра отырып талдайды.

    -сабақтас құрмалас сөйлемдердің мағыналық түрлерін ажырата біледі және түрлендіріп қолдана алады.

    Сабақтың барысы:

    Сабақ кезеңі/Уақыты

    Педагогтің іс-әрекеті

    Оқушының іс-әрекеті

    Бағалау

    Ресурс

    тар

    Сабақ-тың басы

    Қызығу-шылық-ты ояту

    мин.

    3 мин.

    Ұйымдастыру кезеңі:

    Оқушылармен амандасады, түгендейді.Оқушыларды топқа бөледі.

    135-беттегі екі суретке қарап сұраққа жауап беру арқылы тақырыпты болжайды. Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.Күтілетін нәтижелер белгіленеді.

    Үй тапс.

    сұрау

    5 мин.


    Үй тапсырмасын сұрау

    Берілген тапсырма:

    6-тапсырма. Шартты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолдана отырып, берілген екі сұраққа жауап жазып келу.

    7-тапсырма. Биотехнология ғылымына үлес қосқан ғалымдардың өмір жолын зерттеп, мақала жазып келу.

    Оқушылар екі тапсырманың біреуін орындап келу керек

    Дескриптор

    Жалпы – 3 балл

    - шартты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемдерді қолданады

    - берілген екі сұраққа жауап жазады

    Биотехнолог ғалымдардың өмір жолы, ғылымға қосқан үлесі туралы мақала жазады.



    Сабақтың ортасы

    Мағынаны ашу.

    28 мин.

    Топтық жұмыс.

    2-тапсырма Оқылым.

    Сұхбатты «Пікірлер желісі» әдісімен оқытады мәтіннің суретпен қандай байланысы бар екендігін сұрайды.

    Академиктің пікірімен келісесіңдер ме?

    Оқушыларға қарсылықты сабақтас құрмалас сөйлемнің анықтамасы мен оның жасалу жолдары туралы оқиды. Үш топ мысал үлгісімен өздері тақырыптан ауытқымай екі сөйлемнен құрайды.

    1-топ. 1,2- жасалу жолы

    2-топ. 3,4- жасалу жолы

    3-топ. 5,6- жасалу жолы


    Дескриптор:

    Сұхбатты «Пікірлер желісі» әдісімен оқиды.

    Мәтіннің суретпен қандай байланысы бар екендігін айтады.

    Академиктің пікірімен келісетін, келіспейтіндіктерін айтады.
    Үш топ оқушылары мысал үлгісімен тақырыптан ауытқымай екі сөйлемнен құрайды.



    Топтар бір
    ҚБ: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.




    Оқылым тапсырмасы

    Жұптық жұмыс.

    Оқушылар ережемен таныса отырып, әртүрлі стильдегі мәтіндердің тақырыбына, қызметіне, құрылымына, тілдік ерекшеліктеріне тоқталып, мысал келтіреді. Берілген мәтіндерді оқып, салыстырып, талдайды.



    А мәтіні (Академикпен сұхбат)

    Ә мәтіні (Гендік инженерия)

    Гендік инженерия

    Генетикалық өзгерген өнімдер адамдарға зиян келтірген жағдайлар белгілі. 1989 және 1990 жылдары генетикалық құрылған Л-триптофан, кең таралған тағамдық қоспа, 30-дан астам американдықтарды өлтіріп, 5000-нан астам адамды ұзақ уақыт қатардан шығарды. Өндіруші» Showa Denko K. K.», Жапонияда үшінші химиялық компания рецептсіз сатылатын осы қоспаны жасау үшін генетикалық өзгертілген бактерияны пайдаланды. Бактерия ДНҚ рекомбинациясы процесінде жұқтырған деп саналады. Өнімдерде оның генетикалық өзгергені туралы нұсқаулар қойылмайды. ГИ-өнімдерді Патенттеу және биотехнология өнімдері өндірісінің кең таралуы ежелгі уақыттан бері белгілі фермерді жояды. Егер бұл үрдісті тоқтатпаса, ет-сүт саласындағы трансгендік өсімдіктер мен жануарларды патенттеу көп ұзамай фермерлер биотехнологиялық конгломераттардан өсімдіктер мен жануарларды жалға алып, тұқым мен ұрпақ үшін төлейтін жағдайда жалға алу негізінде егіншілікті дамытуға әкеледі. Сайып келгенде, келесі бірнеше онжылдықтар ішінде ауыл шаруашылығы жер бетінен жойылып, химиялық және биотехнологиялық компаниялар бақылайтын биосинтез өнеркәсіптік фабрикаларының бақылауына өтеді. Ешқашан адамдар табиғи балғын өнімдерді ұнатпайды. Бүкіл әлем бойынша жүздеген миллион фермерлер мен басқа да қызметкерлер өз табыстарын жоғалтады. Тұрақты Ауыл шаруашылығы жүйесі жойылады.

    А мәтіні

    Ә мәтіні

    стилі







    тақырыбы







    қызметі







    құрылымы







    Тілдік ерекшелігі







    Жазылым тапсырмасы

    Жеке жұмыс

    Оқылым мәтініндегі сөйлемдерді қарсылықты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлемге айналдырыңдар. Жасалу жолын түсіндіріңдер.


    Дескриптор:_Жалпы_–_5_балл'>Дескриптор:

    Жалпы – 5 балл

    -стилін анықтайды;

    -мәтіндердің тақырыбын анықтайды;

    -қызметін саралайды;

    -құрылымын анықтайды;

    -тілдік ерекшелігін салыстырады.

    Дескриптор:

    Жалпы – 2 балл

    -қарсылықты бағыныңқылы сабақтас құрмалас сөйлем құрады;

    -жасалу жолдарын түсіндіреді.




    2 мин.

    Үй тапсырмасын беру

    7-тапсырма. Гендік инженерияға арналған иллюстрация немесе коллаж дайындап келу.




    Дескриптор:

    Жалпы-3 балл

    -гендік инженерияға арналған иллюстрация немесе коллаж дайындайды;

    -жасалған жұмысты қорғайды.

    -мәтінде қарсылықты сабақтас құрмалас сөйлем қолданады.




    Сабақ

    тың соңы

    Ой толғаныс.

    Рефлек

    сия

    7 мин.



    «Аяқталмаған сөйлем» әдісі.

    Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.

    Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

    Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

    Саралау: Бұл кезеңде саралаудың «Қорытынды» тәсілі көрінеді.

    Жеке жұмыс: - бүгінгі сабақта мен....түсіндім, ...білдім, ....көзімді жеткіздім.

    - бүгін сабақта қуантқаны.....

    - мен өзімді.....үшін мақтар едім.

    - маған ерекше ұнағаны.....

    - сабақтан соң маған........келді

    - бүгін маған..........сәті түсті.

    - қызықты болғаны.....

    - ......қиындық тудырды.

    - менің түсінгенім.....

    - енді мен......аламын.

    Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың!

    Жақсы!

    Талпын!
    Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады.



    Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз?

    Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?

    Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау


    «Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу».
    Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.

    «Мадақтау сөз» әдісі. 1-10 баллдық жүйе бойынша бағаланады.

    Денсаулық сақтау технологиялары.

    Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын.

    Осы сабақта қолданылатын

    Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады.

    Жалпы бағалау

    Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

    1:

    2:

    Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз.

    1:

    2:

    Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек?

    1:

    2:


    написать администратору сайта