Главная страница
Навигация по странице:

  • 5.4А Пайыз №59 ЖОББМ кмм.

  • Топтық жұмыс . 1.« Ойлан, бірік, бөліс» әдісіТоптарға тапсырмалар беремін . 1-тапсырма «Ұшқын» тобы.

  • кмж. оқу қмж. 5. 4а пайыз 59 жоббм кмм


    Скачать 88.71 Kb.
    Название5. 4а пайыз 59 жоббм кмм
    Дата02.05.2023
    Размер88.71 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаоқу қмж.docx
    ТипДокументы
    #1101981

    Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:

    5.4А Пайыз

    59 ЖОББМ кмм.

    Мұғалімнің Т.А.Ә.

    Елеусизова Ардак Тажихожаевна

    Пәні:

    Математика

    Күні:




    Сыныбы:5а

    Қатысушылар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы

    Мәтінді есептерді шығару


    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары:

    (оқу бағдарламасына сілтеме)

    5.5.1.6

    пайызға байланысты мәтінді есептерді шығару;

    Сабақтың мақсаты

    (бағалау критерийлері)



    пайызға байланысты мәтінді есептерді шығарады;


    Ойлау дағдыларының деңгейлері


    Қолдану

    Сабақтың барысы

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері

    Мұғалімнің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресустар

    Сабақтың басы

    7 минут


    1. Ұйымдастыру кезеңі.

    Оқушыларды ұйымдастыру.

    «Шаттық шеңбер» әдісі.


    1. Ұқсас жұптартарды топқа біріктіремін.

    Қалай отыратындықтарын түсіндіремін.

    1. Ұшқындар

    2. Білгірлер

    3. Тапқырлар

    Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін.


    1.Оқушылар мұғаліммен амандасады. Сабаққа дайындалады.


    Шеңбер жасап бір-біріне жылы сөздер айтты.

    Түрлі түсті қағаздарды алып , ондағы ұқсас жауап арқылы топ құрып орындарына отырады.
    Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады.


    Мұғалім ұйымдастыру барысында белсенді боламын

    Таратпа қағаздар



    3 минут

    Көршіңді тексер әдісі арқылы

    Үй тапсырмасын тақтадағы жауап арқылы +\- тексереді

    «Кім жылдам » әдісі пысықтау

    сұрақтары қойылады

    1.Пайыз дегеніміз не?

    2.Берілген санның 1%-ы қалай табылады?

    3.Пайыз бөлшекпен қалай жазылады?

    Мысал келтіріңдер.

    4.Бөлшекті пайызбен қалай жазамыз? Мысал келтіріңдер

    5. 100 санының 5% -ын тап

    Тақтадағы жауап арқылы ,жанында отырған оқушымен дәптерлерін алмасып бірін-бірі тексереді.

    Оқушылар «Кім жылдам»әдісінде берілген сұрақтарға жауап береді, өзара ұжымдық талқылау жасайды

    Кім білсе сол оқушы жауап береді


    Бірін-бірі бағалайды

    Дамино тастармен мұғалім бағалайды.


    Жұмыс дәптері

    слайд

    А.Е.Әбілқасымова

    Алматы «Мектеп»

    2017
    Слайд



    Сабақтың ортасы
    Оқулықпен жұмыс
    10 минут

    7 минут

    Оқушылардың функционалды сауаттылыққа дамыту тапсырмасы.

    10 минут

    Ерекше білімді қажет ететін оқушыға тапсырма

    Жеке жұмыс

    5минут


    Сабақтың соңы

    3-минут

    Оқушыларды сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырамын.
    Жеке жұмыс:

    «Өзіңді тексер» әдісі арқылы оқулықтан есептер шығару
    № 1178.

    Меншiктi жылдамдығы 16‚3 км/сағ катер ағыс жылдамдығы 2‚4 км/сағ өзенде ағыспен 2 сағ жүздi. Сонда ол А және В айлақтарының арақашықтығының 20%-ін жүзiп өттi. А және В айлақтарының арақашықтығы неше километр?
    А. 120 км; В. 207 км; С. 125 км; D. 110 км

    Жұптық жұмыс:

    «Жұптас бөліс» әдісі
    Кестені толтырыңыз:


    Жай бөлшектер

    Ондық бөлшектер

    Пайыз




    0,16










    63%










    Ж: а)6; - Фактори

    Топтық жұмыс.

    1.« Ойлан, бірік, бөліс» әдісі
    Топтарға тапсырмалар беремін .

    1-тапсырма

    «Ұшқын» тобы. Артық бірінші күні кітаптың 26 % -ын, екінші күні барлық кітаптың 44 % -ын, ал үшінші күні қалған 120 бетін оқыды. Артық екінші күні қанша бет оқыған?

    «Білгірлер» тобы. Оқушылар қайың, қарағай және жөке дәндерiн жинады. Барлық жиналған дәннiң 64%-ын емен жаңғағы, 21%-ын қарағай дәнi және 1,5 кг жөке дәнін құрайды. Қанша килограмм қайың дәні жиналған?


    «Тапқырлар» тобы. Қанат бірінші күні жердің 35% -ын, екінші күні барлық жердің 15 % -ын, ал үшінші күні қалған 30м2 жер аударды. Қанат бірінші күні қанша м2 жер аударды?

    Дүкендерде жаппай сатылым кезінде Сулпак техника дүкенінде 250 000 тг мұздатқыш бағасы 40%-ға ,Эврика техника дүкенінде 270 000 тг мұздатқыш 45%-ға, ал, Максмарт техника дүкенінде 245 000тг мұздатқыш бағасы 30%-ға арзандады. Қай техника дүкенінен мұздатқыш сатып алар едің?


    «Өзіңе сен» әдісі арқылы берілген

    тапсырманы орындайды:
    Тапсырма:

    1. 150 санының 50%-ы неге тең?

    2. Картада жер бетiнiң 30%-ын құрлық, қалған пайызын су алып жатыр. Жер бетiнiң қанша пайызын су алып жатыр?
    Жеке жұмыс «quizizz» әдісі арқылы тест жұмысы
    Әр оқушы жеке

    https://quizizz.com/join?gc=029592
    Сілтеме арқылы тестке қосылады.




    Cабақты қорытындылау

    Кері байланыс

    Үйге тапсырма.(оқулықтан) №1179.




    «Өзіңді тексер» әдісін қолдана отырып оқушылар оқулықтағы берілген есептерді шығарады және дәптерлеріне жазады.
    Шешуі: S=V*t

    S=(17,3+3,4)*2=20,7*2=41,4



    Жауабы : 207км
    Дескриптор:

    -өрнек құрастырады;

    -2 сағ жүзгендегі арақашықтықты табады;

    -А және В айлақтарының арақашықтығын табады;

    -Жауабын жазады.


    Жұптық жұмыста оқушы өз тапсырмасын орындап болғаннан соң, ЕББҚ оқушыға жұптарына қолдау көрсетіп, көмектеседі.


    Жай бөлшектер

    Ондық бөлшектер

    Пайыз



    0,16

    16%



    0,65

    65%



    0,95

    95%

    Дескриптор:

    -Ондық бөлшекті пайызға айналдырады;

    -Жай бөлшекті пайызға айналдырады;

    -Жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдырады;

    -Ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдырады.

    Топтағы оқушылар есептерді бір-біріне түсіндіре отырып топта талқылайды, бірлесе жұмыс жасайды.
    «Ұшқын» тобы.

    Шешуi. 100%-(26%+44%)=30%





    Жауабы: Екінші күн 184 бет оқиды.
    Дескриптор:

    -Үшінші күнгі оқыған кітаптың пайызын табады;

    • Толық кітап бетінің санын табады;

    • Екінші күнгі оқылған кітап бетінің санын табады.


    «Білгірлер» тобы.

    Шешуi. 100%-(64%+21%)=15%





    Жауабы: 6 кг емен жаңғағы жиналған.

    Дескриптор:

    • Жөке дәнінің пайызын табады;

    • Барлық дәндер неше килограмм екенін табады;

    • Қайың дәні неше килограмм екенін табады.


    «Тапқырлар» тобы.

    Шешуi. 100%-(35%+15%)=50%





    Жауабы: І күні 5,25м2 жер аударды.

    Дескриптор:

    • Үшінші күнгі аударған жердің ауданының пайызын табады;

    • Толық жердің ауданын табады;

    Бірінші күнгі аударған жердің ауданын табады
    Шешуі:




    Сулпак

    Эврика

    Максмарт

    Мұздатқыш бағасы


    250000-100000 =

    150000тг


    270000-121500 =

    148500тг


    245000-73500 =

    171500тг



    Жауабы: Mechta техника дүкенінен сатып алған тиімді.
    Дескриптор: -өрнек құрастырады;

    • Берілген санның пайызын табады;

    • Теледидардың арзандаған бағасын табады.

    Жауабын жазады.


    Оқушы жеке өзіне берілген есепті оқып, шығарады. Жеке жұмысты өз бетінше шешеді. Жауаптарын айқындап жазады. Қажет жағдайда мұғалім тапсырма орындауға көмектеседі.

    Шешуі: 1.

    2.100%-30%=70%

    Дескриптор:

    -1. Берілген санның пайызын табады;

    -жауабын жазады.

    -2.Картадағы жер бетінің қанша пайыз су алып жатқанын табады;

    -жауабын жазады.

    Оқушылар тест жұмысын орындайды

    Тапсырма дескриторы:



    Тапсырма дескрипторы:

    балл

    1

    Берілген санды жай бөлшек және ондық бөлшек түрінде жазады

    1

    2

    Берілген санның пайызын табады

    1

    3

    Пайызы бойынша санды табады

    1

    4

    Егістік алқабының пайызын табады

    1

    5

    Берілген санның пайызын табады

    1

    Жалпы балл

    5


    Рефлексия

    Оқушылар таратпа қағазға егер сабақты толық түсінсе 80-100% аралығында санды мысал түрінде жазады.

    Егер оқушы сабақты жартылай түсініп, әле үйренетінім бар десе 50-79% аралығында санды мысал түрінде жазады.

    Сабақты мүлдем түсінбедім десе 20-49% аралығында санды мысал келтіріп жазады.


    Ж: а)6; - Факториал ұғымын қолданы



    Домино тастармен бағалаймын


    Тапсырманы орындағаннан кейін, дайын шешімдер арқылы жұптар өзара бірін-бірі тексереді.

    Мұғалім оқушылардың тапсырмаларды орындауға қаншалықты қатысатындығын бақылап домино тастармен бағалайды

    Топтар бір-бірінің жұмыстарын бағалайды.

    «5балл»,

    «4балл»,

    «3балл»

    Мадақтау сөздері арқылы бағалаймын: «Жарайсың! Жақсы! Өте жақсы! Талпын!»

    Нәтиже сайтта көрсетіледі.


    Топ басшылары

    сабақтағы іс-әрекеттерді сипаттап,қандай нәтижелерге қол жеткізгені туралы қысқаша баяндайды.

    Оқушылардың жинаған домино тастарын.

    Жариялайды.



    А.Е.Әбілқасымова

    Алматы «Мектеп»

    2017
    Слайд

    слайд

    Жұмыс дәптері

    А.Е.Әбілқасымова

    Алматы «Мектеп»

    2017

    А.Е.Әбілқасымова

    Алматы «Мектеп»

    2017
    Слайд

    https://quizizz.com/join?gc=029592

    Таратпа қағаздар


    написать администратору сайта