|
косымша сабак. 7кн Тапсырма. Бастауыш сынып оушыларыны математикалы сауаттылыын дамыту талаптарын ескеріп, математика сабаын жоспарлаыз. Орта білім беру йымдарыны педагогіне арналан саба жоспары немесе ыса мерзімді жоспар
7-күн
Тапсырма. Бастауыш сынып оқушыларының математикалық сауаттылығын дамыту талаптарын ескеріп, математика сабағын жоспарлаңыз.
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
___________________________________________
(сабақтың тақырыбы)
Бөлім:
| Дені саудың-жаны сау
| Педагогтің аты-жөні
| Жағыпар Мөлдір Амангелдіқызы
| Күні:
|
| Сынып:
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| Геометриялық фигуралар және олардың жіктелуі.
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары
| 2.3.1.1.Бұрыштардың түрлерін ажырату жəне атау (тік, сүйір, доғал); тіктөртбұрыштың, шаршының, тікбұрышты үшбұрыштың маңызды ерекшеліктері.
| Сабақтың мақсаты
| Бұрыш түрлерін ажыратады
Фигуралардағы бұрыштарды ажыратады.
Қоршаған ортадан тіктөртбұрышты, шаршыны, тікбұрышты үшбұрышты тауып, маңызды ерекшеліктерін анықтайды.
| Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
5 минут
|
Ширату жаттығуы: « Дене шынықтыру сабағында» ойыны.
-Балалар,біздің ортақ тақырыбымыз қандай еді?
-Онда біз сапқа тұрайық.
-Енді дөңгеленіп тұрайық.Қандай фигура пайда болды?
-Енді төртбұрыш жасап тұрайық.
-Үшбұрыш жасайық.
-Қазір қатарға тұрып 1,2,3,4 ке санаңыздар,енді біз неше қатарға бөліндік?
-Сандарыңызға сәйкес топқа барып отырыңыздар.
|
|
| Аудио музыка
| Сабақтың ортасы
25 минут
| Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстыру.
«Құмырсқа» тәсілі.
фигуралардыңсуреттері берілген. Оларды қандай 2 топқа бөлуге болады? (Бұрыштары бар және бұрыштары жоқ фигуралар.)
- Бұрыштары бар фигураларды қандай 3 топқа бөлуге болады? (Үшбұрыштар,төртбұрыштар,бесбұрыштар.)
- Әр фигураның ортақ қасиеті бар? (Бұрыштары мен қабырғаларының саны бірдей.)
-Бұл фигуралардың қанша бұрыштары бар? (Бесбұрыштың5,төртбұрыштың4,үшбұрыштың 3 бұрышы бар.)
-Қалай ойлайсыңдар бүгінгі сабағымыз не туралы болмақ? (Бұрыштар туралы.)
- Ал сабағымыздың мақсаты қандай екен? (бұрыштарды көрсету, түрлерін (тік,сүйір,доғал) бір-бірінен ажырату.) (Жеке жұмыс) Сарамандық жұмыс
Бағалау критерийі:
-Нүкте арқылы сәулелер сыза алады.
-Шыққан фигураны атай алады. Дәптерлеріңе бір нүкте қойыңдар.Осы нүктеден 2 сәуле сыз.Қандай фигура пайда болды?Ол неден тұрады?Бұрыш дегеніміз не? А
В
С В
Бұрыш-бір нүктеден шыққан екі сәуледен жасалған геометриялық фигура. Нүкте-бұрыштың төбесі,ал сол нүктеден шыққан сәулелер –бұрыштың қабырғалары.
Бұрышты 1 әріппен немесе 3әріппен белгіленеді.Бұрышты 3 әріппен белгілегенде төбесі ортасында жазылады.
Дескрипторы:
-Нүкте қояды.
-Нүктеден сәулелер сызады.
-Шыққан фигураны атайды Қ.Б «Серпілген доп» тәсілі Жұппен жұмыс
Бағалау критерийі:
-Бұрыштар сыза алады.
-Әріптермен белгілей алады.
-Олардың түрлерін ажырата алады.
Әр түрлі бұрыштар сызыңдар. Әріптермен белгілеңдер.Сол қағаздарыңды келесі жұпқа беріңдер.Тік бұрышты өлшегіш(палетка) көмегімен шыққан бұрыштарды өлшеуді ұсын.Оларды үш топқа бөліп,кестеге жаз:
Тік бұрыштан үлкен
|
|
| Тік бұрышқа тең
|
|
| Тік бұрыштан кіші
|
|
|
Қандай қорытынды жасауға болады?
Тік бұрыштан артық бұрыштар жазық бұрыштар деп аталады.
Тік бұрыштан кіші бұрыштар сүйір бұрыштар деп аталады.
Дескрипторы:
- Әр түрлі бұрыштар сызады.
-Әріптермен белгілейді.
-Өлшегіш палетканың көмегімен бұрышты өлшейді.
-Үш топқа бөліп жазады.
-Қорытынды жасайды.
Қ.Б. «Үш сұрақ»
Топпен жұмыс.
Топқа бөлу жасырылған фигураларды атау арқылы жүргізіледі.
Бағалау критерийі:
-әр топ өздерінің аттарына сәйкес келетін фигураларды табады.
-ортақ белгілерін атайды.
1-топ
Төртбұрыштар
| Қабырғалары-ның саны
| Төбелерінің саны
| Бұрыштарының саны
|
|
|
|
|
2-топ
Үшбұрыштар
| Қабырғалары-ның саны
| Төбелерінің саны
| Бұрыштарының саны
|
|
|
|
|
3-топ
Көпбұрыштар
| Қабырғалары-ның саны
| Төбелерінің саны
| Бұрыштарының саны
|
|
|
|
|
4-топ
Бесбұрыштар
| Қабырғалары-ның саны
| Төбелерінің саны
| Бұрыштарының саны
|
|
|
|
|
Әр топ өз тобының атауына сәйкес фигураларды тауып номерін теріп жазыңдар. Бұл фигуралардың барлығына не ортақ?
Дескриптор:
-Сәйкес фигураны табады.
-Номерін жазады.
-Ортақ белгілерін атайды. (Бұрыштары мен қабырғаларының саны)
Кері байланыс: «Екі дұрыс, бір бұрыс» Дұрыс болса,шапалақ соғады.
-Үшбұрыштың үш бұрышы бар.
-Төртбұрыштың 5 қабырғасы бар.
-Бесбұрыштың 5 төбесі бар. Ұжымдық жұмыс.
Бағалау критерийі:
-спорттық құралдарды пайдаланып ,фигура жасайды.
-оны атайды,белгілерін анықтайды
Әртүрлі спорттық құралдардың (асық,секіртпе,гимнастикалық лента,т.б)ішінен біреуін таңдап,фигура жасаңыз.Неге бұл .......... деп атайсыздар?
Дескрипторы:
-Спорттық құралдарды пайдаланады.
-Олардан фигуралар құрастырады.
-Түрлерін атайды.
-Жауабын дәлелдейді.
Қ.Б «Неге?»
|
|
| Суреттер
Кесте
Спорт құралдары
| Сабақтың соңы
5 минут
| Қорытынды. Бекіту. «Хабарлама» -Осы сабақтан не үйренің туралы досыңа хабарлама жаз. Кері байланыс «Нысана» тәсілі.
|
|
| Хабарлама парағы
| |
|
|