9.1B бөлімі Компьютерді таңдау
|
|
Сабақтың тақырыбы:
| Мәліметтер қорымен жұмыс істеу
|
Күні: 11.11.2012ж
|
|
Сынып: 9
| Қатысушылардың саны: 6
|
Бұл сабаққа қол жеткізуге көмектесетін оқу мақсаттары
| 9.2.2.2 электронды кестеде мәліметтер қорын құру; 9.2.2.3мәліметтерді іздеуді, сұрыптауды және сүзгілеуді жүзеге асыру.
|
Сабақ мақсаттары
| Электрондық кесте дерекқорын құрасыз
Деректерді іздеуді, сұрыптауды және сүзгілеуді жасайсыз.
|
Бағалау критерийлері
| Қарапайым деректер қорын жасай алады;
Деректерді іздеуді, сұрыптауды және сүзулеуді жасай алады.
|
Тілдік мақсат
| Оқушылар: қарапайым бір кесте дерекқорын жасай алады;
Тақырыптық терминология және терминология:
Бірыңғайдерекқордықұру, іздеу, сүзу, сұрыптау,
Термин
| Ағылшын тілінде
| Мәліметтер қоры
| Data Base
| Өріс
| Field
| Критерий
| Criteria
| Функция
| Function
| Функция аргументі
| Function argument
|
|
Құндылықтар
| Құрмет, ынтымақтастық және ашықтық құндылықтарын насихаттау топтық жұмыс және топтық талқылау арқылы жүзеге асырылады; Бұл іс-шаралар студенттерге шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлауға болатын мейірімді және жанашыр адамның қасиеттерін дамытуға бағытталған.
|
Алғашқы білім
| Деректерді сұрыптау және сүзу
|
Жоспар
|
Уақыт
| Жоспарланған іс-шаралар
(төмендегі тапсырмаларды жоспарларыңызға сай ауыстырыңыз)
| Ресурстар
|
Сабақ басы
| 1. Ұйымдастыру кезені
Оқушылармен сәлемдесу, оқу құралдарын тексеру.
Ынтымақтастық атмосферасын құру.
Оқушылар «Жылы жүрек – жақсы тілек» арқылы бір-біріне жақсы тілектер айтады. 2. Үй жұмысы.
Терминологиялық жаттығулар
Мұғалім жаңа негізгі терминдерді оқиды. Оқушылар оны тақтада ағылшын тілінде жазады. Сабақтың тақырыбына кіріспе
Оқу мақсаттары мен бағалау критерийлерімен танысу
|
Тақта
Таратпа материалдар
|
Сабақтың ортасы
| 3. Жаңа сабақ
MS Excel бағдарламасында мәліметтер қорларымен жұмыс істегенде, функциялар, тізімдер немесе мәліметтер қорының деректерін таңдау үшін пайдаланылады. МҚ функциясы деп жалпы атауы бар әрбір функцияның 3 аргументі пайдаланылады:
Мәліметтер қоры; Өріс: Критерийлер.
Бұл аргументтер осы функциямен пайдаланылатын жұмыс парағындағы ұяшық аралықтарына сілтеме жасайды.
MS Excel бағдарламасында мәліметтер қорларымен жұмыс істеуге арналған 13 функция бар.
Мәліметтер қорының синтаксисі;
МҚ функциясы (мәліметтер қоры, өріс, критерийлер (талаптар)).
Критерий деп берілген шарттарды қамтитын ұяшықтар аралығын айтады.
Төменде деректер қорының кейбір функцияларын келтірілген:
ДСРЗНАЧ функциясы – тізім бағанындағы мәндердің орташа мәнін табады; БСЧЕТ функциясы – тізім бағанындағы ұяшықтар санын есептейді; БСЧЕТА функциясы – тізімнің бағанындағы ұяшықтар бос емес ұяшықтардың санын есептейді.
Практикалық тапсырма
А деңгейі
13.1-кестені толтырыңдар. Тапсырманы орындау үшін интернет ресурстарын пайдаланыңдар.
МҚ функциялар атауы
| МҚ функциялардың тағайындалуы
| ДСРЗНАЧ
|
| БСЧЁТ
|
| БСЧЁТА
|
| БИЗВЛЕЧЬ
|
| ДМАКС
|
| ДМИН
|
| БДПРОИЗВЕД
|
| ДСТАНДОТКЛ
|
| ДСТАНДОТКЛП
|
| БДСУММ
|
| БДДИСП
|
| БДДИСПП
|
| В деңгейі
Берілген мәліметтер қорын алфавиттік ретпен сұрыптаңдар.
Жазбаларды сұрыптаңдар:
1. «Аты-жөні» өрісін өсу ретімен сұрыптаңдар.
2. «Еңбекақы» өрісі бойынша, ал содан кейін «Жасы» өрісі бойынша кему ретімен сұрыптаңдар.
3. «Еңбекақы», «Жасы» және «Бөлім» өрістерін өсу ретімен сұрыптаңдар. Тапсырмаға дескрипторлары
1. Компьютердің мақсатына байланысты онлайн конструкторда керекті компоненттерін таңдайды
2. ДК компоненттерін есептеу үшін кестелік үлгісін жасайды
3. Кестеде ресми интернет-дүкендерден нақты деректерді таңдайды
4. Таңдалған компоненттер туралы ақпаратты кестеге еңгізеді
5. Компьютердің жалпы құнын есептеу үшін формулаларды қолданады. Үй тапсырмасы
MS Excel бағдрламасына 53 беттегі С деңгейі тапсырмасын орындау.
| Слайд 1
Практикалық тапсырма
Компьютер
|
Рефлексия
| Сабақ соңында оқушылар «Рухани жанғыру» әдісі арқылы рефлексия жүргіземін.
- Бүгінгі сабақта алған әсерің қандай?
- Мен түсіндім..................!
- Мен үшін .......... қиын болды.
- Мен үйрендім.....................!
- Мен осы тақырыпта...................!
- Алған әсерім...........................!
Оқушылар «Рухани жанғыру» арқылы стикерге кері байланыс жазып суретке жапыстырады
|
|
Дифференциация - Сізге неғұрлым қолдау көрсетуді қалайсыз? Сіз неғұрлым қабілетті оқушыларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз?
| Бағалау - Оқушылардың оқу деңгейін қалай тексеруге болады?
| Денсаулық және қауіпсіздік
|
Практикалық тапсырма кезеңінде қолдау дәрежесі сараланған: нұсқаулық карточкалары, мұғалімнің көмегі, сабаққа сілтеме арқылы материалды өз бетінше зерттеу.
| Сабақта оқу деңгейін бағалау мұғалім ұсынған өлшемдерге сәйкес жүзеге асырылады.
| Шаршауды болдырмау үшін сабақ белсенді қызметті, топтық жұмысты және физикалық кестені жоспарлайды.
Компьютерде жұмыс істеген кезде студенттер дұрыс тұрақтылықты, бақылау экранынан көзге дейінгі қашықтықты қадағалайды, мұғалімге қандай да бір қалыпты жағдайлар орын алған-жатпағаны туралы хабарлайды.
|
Сабақтың көрінісі Сабақтың / мақсаттардың мақсаттары шынайы болған ба?
Барлық студенттер DH-ге жетті ме?
Егер жоқ болса, неге жоқ?
Сабақта дифференциация дұрыс па?
Сабақты уақытша кезеңдерде ұстап тұру керек пе?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды және неге?
| Сабақты көрсету үшін осы бөлімді пайдаланыңыз. Сол бағандағы сабақ туралы ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз.
|
Жалпы бағалау
Сабақтың екі қыры қандай жақсы өтті (оқыту мен оқу туралы ойлаңыз)?
1: 2: Сабақты жақсартуға не көмектесе алады (оқыту мен оқу туралы ойланыңыз)?
1: 2:
Сабақ туралы немесе жеке оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы сабақта не білдім, келесі сабақтарда не іздеймін?
|