Главная страница
Навигация по странице:

  • Мұғалімнің аты-жөні: Сенгалиева СЖ Пән/Сынып

  • Қай аптаның нешінші сабағы

  • Саралап оқыту тапсырмалары Ұжымдық жұмыс

  • Уақыты Кезеңдері Тапсырма

  • 5 Есептегі мәліметтерді диаграммада көрсет. Дәптерге диаграмма сызып, берілген мәліметтерді жаз. Есепті шығар

  • 6 тапсырма. Есеп бойынша дөңгелек диаграмма салу қажет.

  • 10-тапсырма Есепті шығар. Диаграмма сал

  • 1-сабақ Шамалар арсындағы тәуелділікке есептер шығару. Дөңгелек. ашытан оыту кезіндегі саба жоспарыны лгісі малімні атыжні


    Скачать 66.44 Kb.
    Названиеашытан оыту кезіндегі саба жоспарыны лгісі малімні атыжні
    Дата14.02.2022
    Размер66.44 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла1-сабақ Шамалар арсындағы тәуелділікке есептер шығару. Дөңгелек .docx
    ТипДокументы
    #360933

    ҚАШЫҚТАН ОҚЫТУ КЕЗІНДЕГІ САБАҚ ЖОСПАРЫНЫҢ ҮЛГІСІ

    Мұғалімнің аты-жөні:

    Сенгалиева СЖ

    Пән/Сынып:

    Математика 4-сынып, ІІІ тоқсан

    Қай аптаның нешінші сабағы

    І апта, 1-сабақ /81-сабақ/

    Тарау немесе бөлім атауы:

    3 (А)-Бөлім Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер

    Сабақтың тақырыбы:

    Шамалар арасындағы тәуелділікке есептер шығару. Дөңгелек диаграмма

    Оқу мақсаты:

    4.5.1.1 есепті сызба, алгоритм, дөңгелек диаграмма, график түрінде модельдеу;

    4.5.1.2** есептерді шығаруда жұмысқа жіберілген уақыт, атқарылған жұмыс, өнімділік/егіннің түсімділігі, ауданы мен массасы/ жылдамдық, арақашықтық, уақыт шамалары арасындағы тәуелділігін пайдалану;

    Бағалау критерийі:

    Шамалар арасындағы тәуелділікке берілген есептерді талдайды және шығарады.

    Есепті сызба/дөңгелек диаграмма,/график түрінде модельдейді

    Саралап оқыту тапсырмалары

    Ұжымдық жұмыс

    Жаңа тақырыптың түсіндірілуі


    Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма)

    Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету

    Жеке жұмыс

    Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы

    Уақыты

    Кезеңдері

    Тапсырма

    Тапсырманың мақсаты

    Бағалау

    Ресурстар

    5 минут



    Ұйымдастыру

    - Сәлеметсіз бе, 4-сынып оқушысы. Үшінші оқу тоқсанына қош келдіңіз. Қозғалысқа, түсімділікке берілген есептер бөлімін бастаймыз. Бүгінгі сабағымызда Шамалар арасындағы тәуелділікке есептер шығару. Дөңгелек диаграмма тақырыбымен жұмыс жасаймыз. Мақсатымыз Өзара байланысты шамаларға қатысты есептерді шығаруды, диаграмманы оқуды қайталаймыз. бүгін жаңа тақырып та өтеміз, яғни әртүлі есептерді бейнелеп көрсетуге дөңгелек диаграмманы пайдалануға үйренеміз.

    Оқулықтағы 1-тапсырмаға көңіл бөліңіз.

    - жемісі жеріне қарай

    9 100 ∙ 30 2 500 · 30 2 000 ∙ 50

    2 000 ∙ 50 = 100 000 2 500 ·30 = 75 000 9 100 ∙ 30 = 273 000

    Жауабы: 75 000, 100 000, 273 000.

    «Жеріне қарай жемісі»
    №2 тапсырманы орындауды ұсынады. Әртүрлі өлшем бірліктеріне өрнекте. Ауызша тез есептейміз

    Секундпен

    Минутпен

    Граммен

    3 мин 10 с = 190 с


    2сағ 40мин=160 мин


    7кг 20г =7020г

    Килограммен

    Метрмен

    Тоннамен

    4т 9кг = 4 009кг

    15 км = 15 000 м

    40 000кг = 40 т


    Есіңе түсір! Өзара байланысты қандай шамаларды оқып-үйренгеніңді есіңе түсір.



    Бағасы, саны, құны

    1 заттың массасы Саны

    Жалпы массасы

    1 бұйымға жұмсалатын шығын Саны Материалдың жалпы шығыны




    Өнімділік

    Жұмыс уақыты

    Жұмыс /өнімнің жалпы саны/

    Жылдамдық

    Уақыт

    Арақашықтық


    Ұзындығы

    Ені

    Тіктөртбұрыш ауданы

    №3 тапсырма

    Жылдамдық – 60 км/сағ

    Уақыт - ? сағ

    Арақашықтық – 600 км

    Шешуі: t= S : v t=600: 60 = 10 (сағ)

    Жауабы: Уақыт 10 сағ.

    Не меңгеретінін білу үшін

    Өткен білімді еске түсіру

    шамалар үшбұрышын қолдану

    Қалыптастырушы бағалау;

    Жарайсың, Ақылдым, Керемет!

    Слайд 1-3


    4 минут

    Жаңаны ашу

    ЕСІҢДЕ САҚТА!

    Кейбір есептерді шығару үшін дөңгелек диаграмманы пайдаланған ыңғайлы.

    Дөңгелек диаграмма – бұл секторларға бөлінген графиктер. Олардың әрбірі мәліметтердің бөлігімен байланысты қандай да бір өлшемді көрсетеді. Дөңгелек диаграммалар бүтіннің бөлігінің жуық өлшемін бейнелеу үшін қолданылады.

    4 тапсырма

    а) Бір жыл ішінде қандай күндер бәрінен көбірек? (ашық)

    ә) Бір жылдағы жалпы күн санының қандай бөлігі ашық күндер? (1/2) Бұлтты күндер ше? (1/4)

    Қарлы күндер ше? (1/8)

    б) Жылына шамамен қанша күн бұлтты болады? (91 күн)

    в) Бір жылдағы күндер санын жауын-шашынды (жаңбыр, қар) және жауын-шашынсыз бұлтты күндермен салыстыр. (бірдей, себебі ¼ және ¼ ).



    Жаңа тақырыпты меңгеру
    дөңгелек диаграмма бойынша сұрақтарға жауап береді




    Қалыптастырушы бағалау;


    Слайд 4-6

    8 минут



    Тәжірибе



    5 Есептегі мәліметтерді диаграммада көрсет. Дәптерге диаграмма сызып, берілген мәліметтерді жаз. Есепті шығар
    Былай пайымдауға болады.

    Барлық өнімнің 1/2 – сүт өнімі – 60 л.

    ¼ бөлігі – айран – 30л

    1/8 бөлігі – майлы айран – 15 л,

    1/8 бөлігі – кілегей –15 л.
    Дескриптор:

    - диаграмма сызады;

    - диаграммаға мәліметтерді дұрыс орналастырады;

    - есептің шешуін өрнек түрінде жазып көрсетеді;
    6 тапсырма. Есеп бойынша дөңгелек диаграмма салу қажет. жетекші сұрақтар: – Тіктөртбұрыштың ені белгілі ме? Оны қалай анықтаймыз? (белгісіз, ұзындығынан 4 есе кем. 240 : 4 = 60 м)

    – Тіктөртбұрыштың ауданын қандай формуламен анықтаймыз?

    Берілген тіктөртбұрыштың ауданын анықта – (S = a· b, S = 240 · 60 = 14 400 м2 )

    – Қызанақ жалпы ауданның қандай бөлігін құрайды? Қызанақ қанша аумақты алып жатыр? (1/4, 14 400 : 4 = 3 600 м 2 )

    – Картоп жалпы ауданның қандай бөлігін құрайды? Картоп қанша аумақты алып жатыр? (1/2, 14 400 : 2 = 7 200 м 2 )

    – Қияр жалпы ауданның қандай бөлігін құрайды? Қияр қанша аумақты алып жатыр? (1/4, 14 400 : 4 = 3 600 м 2 )

    Осыдан кейін дөңгелек диаграмма тұрғызады.
    Дескриптор:

    -есептің қысқаша шартын құрады/сызбасын сызады;

    - есептің шешуін өрнек түрінде жазып көрсетеді;

    - диаграммаға мәліметтерді дұрыс орналастырады.

    Жаңа тақырыпты тәжірибе арқылы меңгеру
    Алған білімін қолдана алу



    Бағалау критерийлерін ұсыну
    Есепті сызба/дөңгелек диаграмма,/график түрінде модельдейді

    Слайд 7-10



    3 минут



    Бекіту

    Кері байланыс

    10-тапсырма Есепті шығар. Диаграмма сал

    а =72м

    b = 30м

    1/10 сәбіз

    ? қызылша мен орамжапырақ

    Қызылша – 900 м2

    Шешуі: S= a * b

    72*30= 2160

    2160: 10= 216 м2 /сәбіз/

    2160-900-216=

    Дескриптор

    -есептің қысқаша шартын құрады/сызбасын сызады;

    - есептің шешуін өрнек түрінде жазып көрсетеді;

    - диаграммаға мәліметтерді дұрыс орналастырады.


    «Жетістіктер сызғышы»
    – Сабақтың басында қандай мақсат қойдық?

    – Осы мақсатқа жете алдың ба?

    – Қиындықтар туындады ма?

    – Оны жеңе алдың ба?

    – Бүгінгі сабақ несімен қызықты болды?

    Тақырыпты меңгергенін анықтау
    Өздік жұмыс жаңа тақырыпты пысықтауға бағытталған.

    Бағалау критерийлерін ұсыну
    Есепті сызба/дөңгелек диаграмма,/график түрінде модельдейді

    Слайд 11-14


    написать администратору сайта