Главная страница

Информатика 6 сынып АШЫҚ САБАҚ 2022 Ж. Атыжні Асанова Айжамал Сатановна


Скачать 2.74 Mb.
НазваниеАтыжні Асанова Айжамал Сатановна
Дата03.05.2022
Размер2.74 Mb.
Формат файлаpptx
Имя файлаИнформатика 6 сынып АШЫҚ САБАҚ 2022 Ж.pptx
ТипДокументы
#509021

Аты-жөні:

Асанова Айжамал Сатановна

Туған күні, айы, жылы:

30.11.1973 ж.

Білімі:

Жоғары /2005-2009 жж.., АЭСА

Мамандығы:

Информатика пәні мұғалімі



Аталған мекемедегі қызметі:

«Қаражантақ жалпы орта білім беретін

мектебі» КММ

Информатика пәні мұғалімі.

Еңбек өтілі:

31 жыл, 3 ай.

Педагогикалық өтілі:

4 жыл, 3 ай.

Санаты:

Біліктілігін көтеру:

“Робототехника негіздері” “Robotech- 2018”, IT технологиялар тақырыбында Сертификаттары, Арыс қаласының адами әлеуетті дамыту бөлімінің қалалық мұғалімдер пән олимпиадасы ІІ орынды Диплом мен алғыс технологиялар тақырыбында Сертификаттары, Арыс қаласының адами әлеуетті дамыту бөлімінің қалалық мұғалімдер пән олимпиадасы ІІ орынды Диплом мен алғыс хаттары 2021 ж . KIO Казахстанские интернет олимпиада 2021 ж 1- орын үшін Диплом, Сертификат т.б

Ізденіс

тақырыбы:

“Информатика пәнінің берілуінде оқушыларға жаңа ақпараттық технологияларды пайдаланудың тиімді жолдарын игерту”

“ҚараЖАНТАҚ” жалпы орта білім беретін мектЕБІ коммуналдық мемлекеттік мекемесі


Сабақтың тақырыбы:

Санды енгізу және шығару

Сыныбы: 6

Өткізген: Асанова Айжамал Сатановна

информатика пәні мұғалімі

2021 – 2022 оқу жылы

Сабақтың мақсаты:

Білімділігі: Оқушыларға енгізу және шығару операторлар ұғымымен таныстырып, есеп шешу арқылы білімдерін қалыптастыру;

Дамытушылығы: Арифметикалық, логикалық ойлау қабілеттерін дамытып, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру;

Тәрбиелік: Жеке жұмыстана білуге, ұқыптылыққа, ақпараттық сауаттылыққа тәрбиелеу.

Міндеттер:
  • Бұрынғы білімдерін пайдалана отырып, жаңа білімді дамытады.
  • Сабақ барысында бір-бірімен достық қарым-қатынасты үйретеді.

  • Күтілетін нәтиже:

    Орындайды: енгізу және шығару операторлары туралы түсініктерін қалыптастырады, практика жүзінде орындайды. Берілген тапсырмаларды ауызша және жазбаша орындайды.

    Түсінеді: енгізу және шығару операторларының бір-бірінен айырмашылықтарын, олардың жазылу әдісі туралы тусінеді.

    Қолданады: бүгінгі сабақтан алған мәліметті есеп шығарған кездерінде қолданады.

    Сабақ түрі: жаңа сабақ.

    Сабақ типі: сұрақ – жауап, ой – қозғау, жеке және топтық жұмыс.

    Әдіс-тәсілдер: түсіндірмелі – иллюстративті, көрнекілік, сұрақ –жауап, сергіту жаттығулар.

    Көрнекілігі: Компьютер,интертақта,ғаламтор желісі ,үлестірмелі тапсырмалар, бейнепроектор-1

    Пән аралық байланыс: математика, физика

    Құрал-жабдықтар: Компьютер, ноутбук, Python тілінде программалау, ActiveStudio бағдарламасы, , бейнепроектор-1.
  • Оқушыларды түгелдеу, сынып бөлмесі, тақта тазалығына назар аудару;
  • Электронды журнал толтыру;
  • Оқушылардың назарын сабаққа бұру.
  • Оқушылар түстер таңдау арқылы 2 топқа бөлінеді.

І. Ұйымдастыру

Фигуралардың бірін таңда:



Тренинг: «Дискотека» (музыка жіберіледі оқушылар қолдарын сабаққа дайындау үшін жаттығу жасайды)

ІІ. " Көңіл-күй" тренинг.

ІІІ “Білгенге маржан”

Үй тапсырмасын тексеру

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

А) Мазмұндарын сұрау, үйге берілген есептерін сұрау.

Есеп-1: Дөңгелектің ауданын табу

табу программасын құр

Жауабы:

const p=3.14;

var s,r: real;

begin

readln(r);

s:= p*sqr(r);

writeln(s);

end.

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Ә) Тірек сызба, интерактивті тақтадағы тапсырманы

орындау

Берілгені:

Стандарт жәй тип

Процедуралық

Нақты

Файл

Жиын

Массив

Стандарт жәй емес тип

Бүтін

Логикалық

Санақты және шектеулі

символдық

Құрылымдық тип

Жазу

ІІІ. Үй тапсырмасын тексеру.

Ә) Тірек сызба, интерактивті тақтадағы тапсырманы

орындау

Дұрысы:

Стандарт жәй тип

Бүтін

Нақты

Логикалық

Процедуралық

символдық

Стандарт жәй емес тип

Жиын

Массив

Жазу

Файл

Құрылымдық тип

Санақты және шектеулі

Санды енгізу және шығару

ІҮ. Жаңа сабақ.

Математикадағы өрнектерді, мысалы бөлшектерді,

дәрежелерді Python тілінде программаның ортасында компьютер экранында жазуға бола ма? Есептердің өрнектердің бәрі әріптермен белгіленген. Python тілінде әріптердің орнына сандарды қалай қояды?

Оператор дегеніміз – белгілі бір шамаға жүргізілетін

амалдардың орындалу жолын көрсететін нұсқау. Python тілінде операторларды begin – end деген операторлық

жақшалардың арасына жазылатынын біз білеміз. Python тілінде операторлары бірінің астына бірі немесе бірінен кейін бірі арасы нүктелі үтірмен (;) бөлініп жазылатынын тағыда білеміз.Енді Python тілінде енгізу және шығару оператоорларына тоқталып өтейік. Ол үшін мына кестеге назар аударайық:

Операторлар

Жол пішіні

Қолданылуы және пайдалануы

{ }

{ Түсініктеме }

Түсініктеме операторы

Read (оқу)

Read (айнымалылар тізімі);

Пернетақтадан деректерді енгізу операторы. Мысалы Read (a,b); - екі санның енгізілуін сұрайды.

Readln

Readln (айнымалылар тізімі);

Деректер енгізілгеннен соң, меңзер жаңа жолға ауысады. Бос орын енгізу операторы – меңзердің жаңа жолға ауысуын жүзеге асырады.

Айнымалының аты := өрнек

Айнымалының аты := өрнек шығару

Меншшіктеу операторы <<:=>> белгісі <<меншіктеу>> деп оқылады. Мысалы: a:=a+1;

Write (жазу)

Write (параметрлер тізімі) немесе write (‘көмекші сөз’, параметрлер тізімі);

Деректерді экран дисплейіне шығару операторы. Тізім элементтеріне айнымалылар, сандар, мәтіндер жатады. Мысалы: а) Write (‘’, ‘x=’, x); ә) Write (‘x=’, x:6:2); - санды бекітілген нүкте түрінде шығару.

Writeln

Writeln;

writeln(шығару тізімі);

Бос шығару операторы – меңзердің жаңа жолға ауысуын жүзеге асырады. Басудан кейін меңзерді жаңа жолға көшіру.

ІҮ. Сергіту сәті

«Жаңбыр»

физминутка

Үлестірмедегі тапсырмаларды дәптерге орындау.

program kosu   var a, b, c: integer; begin read ( a; b ); a + b:=с ; writeln ( c );

end.

ҮІ. «Қатені тап» /Дәптермен жұмыс/ (жеке жұмыс)

Үлестірмедегі тапсырмаларды дәптерге орындау.

program kosu //тақырып соңында нүктелі үтір болу керек  var a, b, c: integer; begin read ( a; b ); // айнымалылар тізімі үтірмен ажыратылады a + b:=с ; //айнымалы атауы := белгісінің сол жағында болуы керек writeln ( c );

end.

ҮІ. «Қатені тап» /Дәптермен жұмыс/ (жеке жұмыс)

/дұрысы/

VІІІ. Қорытынды:

Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар)

бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар).

Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар)

«Тазалық ойыны» әр топқа парақшалар таратылып беріледі. Онда мыналар салынған:

1. Чемодан 2. қоқыс жәшігі 3. еттартқыш

Бүгінгі тақырып бойынша алған керекті ақпараттарды чемоданға салыңыздар (жазыңыздар), бүгіні сабақтағы керек емес болған, артық дүниені қоқыс жәшігіне салыңыздар (жазыңыздар). Ал бүгіні ақпараттың ішінде әлі оқуым керек, толықтыруым керек дегендері болса, еттартқышқа салыңыздар (жазыңыздар)

ІХ. Үйге тапсырма.

А) Мәліметтерді енгізу және шығару операторлары;

Ә) Шеңбердің ұзындығын анықтайтын программа құрыңдар.

Сау болыңыздар!


написать администратору сайта