Главная страница

Авангардизм у літературі. Авангардизм у літературі


Скачать 17.06 Kb.
НазваниеАвангардизм у літературі
Дата02.10.2021
Размер17.06 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаАвангардизм у літературі.docx
ТипПрограма
#240283

Авангардизм у літературі

Авангарди́зм у літерату́рі (фр. avantgardisme, від avantgarde — передовий загін) — умовний термін, яким позначають низку течій європейської літератури з різними філософськими, політичними та естетичними програмами.

Поняття використовують із кінця 19 ст., аналізуючи художньо-мистецькі тенденції в літературі, що спрямовані на докорінну перебудову й оновлення художньої практики суспільства.

Авангардизм у літературі увиразнюється спрямуванням на радикальні зміни комунікативних функцій літератури, рішучий розрив із традицією, експеримент із формою.

Перший період авангардизму у літературі (так званий історичний авангардизм) охоплює 1905–1938 (футуризм, дадаїзм, сюрреалізм, конструктивізм тощо).

Другий період — після Другої світової війни (т. зв. неоавангардизм: «конкретна поезія», «антироман», «абсурду література», хеппенінг, «комп’ютерна лірика»).

Авангардизмові в літературі притаманні тенденції, які певною мірою знайшли ідейно-художнє втілення в межах різноманітних течій. Це насамперед прагнення:

  • безпосередньо впливати на публіку;

  • знищити стіну між мистецтвом для еліти й масовою культурою;

  • зруйнувати межі між різними видами мистецтва («вірші-малюнки», колажі тощо);

  • досягти наукової точності мислення (інтерес до природознавства, техніки, психології);

  • а також фрагментарне відображення дійсності.


написать администратору сайта