Главная страница

Показники індивідуального здоров’я людини. Показники індивідуального здоров'я людини. Фактори, що забезпечу. Бжд 3 Показники індивідуального здоровя людини


Скачать 22.37 Kb.
НазваниеБжд 3 Показники індивідуального здоровя людини
АнкорПоказники індивідуального здоров’я людини
Дата12.04.2022
Размер22.37 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаПоказники індивідуального здоров'я людини. Фактори, що забезпечу.docx
ТипДокументы
#467827

БЖД 3

1.Показники індивідуального здоров’я людини.

Фундаментальною проблемою валеології є ставлення до поняття індивідуального здоров'я. індивідуальне здоров'я як динамічний стан людини, який визначається резервами механізмів самоорганізації (саморегулювання, самовідновлення, самовідтворення) і характеризується енергетичним, пластичним, інформаційним (регуляторним) забезпеченням процесів самоорганізації, є основою здійснення біологічних і соціальних функцій. Відомо, що здоров'я людини формується в непорушній єдності біологічних, психологічних, соціальних та екологічних факторів. Визнання соціальної суті людини передбачає глибше вивчення закономірностей розвитку індивідуального здоров'я.Види показників :


Показники

Характеристики

Генетичні

Генотип, відсутність спадкових дефектів

Біохімічні

Показники біологічних рідин і тканин організму

Метаболічні

Рівень обміну речовин у стані спокою і після навантажень

Морфологічні

Рівень фізичного розвитку, тип конституції (морфотип)


Функціональні

Функціональний стан органів і систем: а) норма спокою; б)норма реакції; в) резервні можливості, функціональний тип

Психологічні

Емоційно-вольова та інтелектуальна сфери, сфера мислення; домінантність півкулі мозку, тип вищої нервової діяльності (ВНД), темперамент, тип домінуючого інстинкту

Соціально-духовні

Цільові установки, етичні цінності, ідеали, рівень домагань (претензій) і реалізації потреб. Ступінь визнання тощо

Клінічні

Відсутність ознак захворювання

Уся розмаїтість класифікацій народжується з аналізу комбінацій трьох головних ознак: розмірів тіла, типу обміну речовин, способу реагування на зовнішні впливи.

Заслуговує уваги спосіб оцінки ( виміру) здоров’я по комплексу відносних показників, які обчислюють по даним росту, маси тіла, динамометрії кісті, частоти серцевих скорочень, максимального артеріального тиску. По сумарній оцінці в балах обстежені чоловіки та жінки діляться на 5 груп. Безпечний рівень починається з показника в 14 балів. Даний спосіб , оснований на доступних і широко використаних тестах, які можуть застосовуватись для контролю ефективності оздоровчих заходів і масових прогностичних обстеженнях стану здоров’я людей.

Таким чином, у забезпеченні здоров'я людей повинні брати участь не тільки медицина й охорона здоров'я, але і багато інших галузей науки і відомств . Їхня тактика повинна сприяти досягненню зазначеної мети шляхом комплексної первинної профілактики, яку необхідно проводити на здорових і ті, хто знаходиться в третьому стані, протягом усього їхнього життя.

Головним повинний бути прямий шлях до здоров'я, що за мету має збереження і «відтворення» здоров'я. Мета досить важлива, безумовно пріоритетна, широко декларується, але здійснювана в багато разів менш активно і планомірно, чим лікування хвороб. Засоби досягнення цієї мети добре відомі. Це свідомість (виховання з дитинства розумного відношення до свого здоров'я, правильний режим праці і відпочинку), рух (фізична культура, спорт і загартування організму), раціональне харчування і деякі профілактично застосовувані лікарські препарати (ліки для здорових). Однак усі ці засоби використовуються явно недостатньо, розробка нових засобів оздоровлення людей і методологія їхнього застосування залишають бажати кращого.

2. Фактори, що забезпечують стабільність здоров'я.

У формуванні здоров'я населення важливу роль відіграють так звані фактори ризику хвороб або смерті. До них належать ендогенні і екзогенні фактори, у тому числі керовані та некеровані.

До керованих екзогенних факторів, тобто таких, що безпосередньо або опосередковано залежать від волі, свідомості й активної діяльності людини, належать соціально-економічні умови життя, стан навколишнього середовища, рівень розвитку медичного забезпечення, спосіб життя.

Некеровані екзогенні фактори – це клімат, природні умови, а некеровані ендогенні фактори – вік, стать, генотип, морфофункціональна конституція, спадкові детерміновані особливості організму.

Експерти Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ) в 80-х роках ХХ ст. визначили орієнтовне співвідношення різних чинників забезпечення здоров'я сучасної людини. Виділено чотири основні чинники: генетичні, стан навколишнього середовища, медичне забезпечення, умови та спосіб життя. Співвідношення цих факторів у забезпеченні здоров'я людини таке:

- генотип – 15-20 %;

- стан навколишнього середовища – 20-25 %;

- рівень розвитку медичного забезпечення – 10-15 %

- умови і спосіб життя – 50-55 %.

Ступінь впливу окремих факторів на показники здоров'я людини залежить від її віку, статі, індивідуально-типологічних особливостей. Ці фактори можуть забезпечувати стабільність здоров'я або бути факторами ризику для нього.

Фактори, що забезпечують стабільність здоров'я(за даними ВООЗ, 1980)

  • Генетика – 15-20% Здорова спадковість, відсутність морфо-функціональних передумов виникнення захворювання

  • Стан навколишнього середовища – 20-25% Гарні побутові та виробничі умови, сприятливі кліматичні і природні умови, екологічно сприятливе середовище проживання

  • Медичного забезпечення – 10-15%; Медичній скринінг, високий рівень профілактичних заходів, своєчасна і повноцінна медична допомога

  • Умови і спосіб життя – 50-55% Раціональна організація життєдіяльності: осілий спосіб життя, адекватна рухова активність, споживання якісних харчових продуктів і води, сприятливі умови праці тощо

Серед факторів, що впливають на здоров'я, перше місце займають умови і спосіб життя. Стабільність здоров'я забезпечують раціональна організація життєдіяльності, осілий спосіб життя, адекватна рухова активність, раціональне харчування, сприятливі умови праці. Навпаки, факторами високого ризику для здоров'я (49-53%) є несприятливі умови праці, відсутність раціонального режиму життєдіяльності, неналежні побутові умови, стресові ситуації, гіподинамія, нераціональне харчування, шкідливі звички.

Групи ризику для здоров'я формують особи зі зниженими адаптаційними можливостями, а також особи, які знаходяться в «третьому стані».

Особи, які перебувають у «третьому стані», формують групи ризику:

- особи критичних вікових періодів (статевого дозрівання, клімактеричного, старечого);

- жінки перед- і післяпологового періоду;

- особи, які зазнають шкідливого екологічного впливу;

- особи, які ведуть нездоровий спосіб життя;

- особи, які перебувають у групі ризику через відхилення від духовних норм і критеріїв моралі.

Залежність здоров'я від генетичних і екологічних факторів, організації життєдіяльності, способу життя обґрунтовує необхідність виконання одного з головних соціальних завдань – формування здорового способу життя населення.


написать администратору сайта