Главная страница
Навигация по странице:

  • Күні: 4-сабақ Мұғалімнің аты-жөні

  • Сынып: 6 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны

  • Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме) 6.

  • Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу

  • Өмірмен байланыс Климат ерекшеліктерін талқылау Пәнаралық байланыс

  • Сабақ барысы Жоспарланған кезеңдері Жоспарланған іс-әрекеттер

  • Ой шақыру Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру

  • Сабақтың ортасы 10 мин15 мин10 мин Мағынаны тану кезеңі Тыңдалымалды тапсырмасы

  • Жаңа сөздерді меңгерту Өзгеру, үрей туғызу, болжау, жылыну, жағдай жасау, кері Тыңдалымнан кейінгі тапсырма Жеке жұмыс.

  • Кері байланыс С

  • Киев русінің құрылуы. Киев рус. Блім 1


    Скачать 19.43 Kb.
    НазваниеБлім 1
    АнкорКиев русінің құрылуы
    Дата09.10.2022
    Размер19.43 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаКиев рус.docx
    ТипДокументы
    #722593

    Бөлім:

    1

    Мектеп:






    Күні:

    4-сабақ

    Мұғалімнің

    аты-жөні:




    Сынып:

    6

    Қатысқандар саны:

    Қатыспағандар саны:

    Сабақтың тақырыбы

    Киев Русінің құрылуы

    Сабақта іске асатын оқу мақсаты (оқу бағдараламасынан сілтеме)

    6. 3.2.4 – Византияның дипломатиялық саясатын оның көршілес елдермен қарым-қатынасының мысалында қарастырып, сипаттау

    Сабақтың мақсаты

    Шығыс Рим империясының сыртқы саясатын сипаттап, оның ұзақ өмір сүру себептерін түсіндіреді

    Бағалау критерийлері

    Бағалау критерийлері

    Оқу мақсаты

     Византияның дипломатиялық саясатын оның көршілес елдермен қарым-қатынасының мысалында қарастырып, сипаттау

    Ойлау дағдыларының деңгейлері

    Білім мен түсінік/Қолдану

    Дескриптор

    Оқушы:

    • Византия мемлекетінің Х ғасырдағы географиялық орналасуын және негізгі тарихи оқиғаларын атайды;

    • Батыс және Шығыс Рим империяларының сыртқы саясатта ұстанған ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтайды;

    • Шығыс Рим империясының сыртқы саясатының тиімдігін талдайды;




    Тілдік мақсаттар

    Өзгеру, үрей туғызу, болжау, жылыну, жағдай жасау, кері әсер, жағымды әсер, ауыл шаруашылығы, құрдымға жіберу

    Оқушылар таратпа материалдарды қолданып, Шығыс Рим империясының ұазақ өмір сүруінің себептерін ашатын инфографика құрастырады;
    Шығыс Рим империясының себептерін, алдымен, жазбалардың көмегімен визуалды түрде анықтайды, топтастырады, одан кейін ауызша түрде ұсынады


    Құндылықтар

    Құрмет, ынтымақстастық, өмір бойы оқу, азаматтық жауапкершілік, ашықтық.

    Жаһандық азаматтыққа тәрбиелеу

    Төзімділікке, сабырлылыққа тәрбиелеу

    АКТ дағдысын қолдану

    Осы сабақ барысында оқушылар Power Point бағдарламасынан тақырыпқа қатысты көрнекі құралдарды пайдаланып, интербелсенді тақтаны қолданады.

    Өмірмен байланыс

    Климат ерекшеліктерін талқылау

    Пәнаралық байланыс

    География», физика

    Алдыңғы білім

    2-бөлім. Уақыт – ұлы күш

    Сабақ барысы

    Жоспарланған кезеңдері

    Жоспарланған іс-әрекеттер


    Дереккөздер

    Сабақтың басы

    5 мин


    Ұйымдастыру кезеңі

    Ой шақыру

    Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру

    Оқушыларға «VІ-ХІ ғғ. Византия империясы мен славяндар» тарихи тақырыптық картаны ұсыну.

    Тарихи картамен жұмыс жасауға арналған тапсырмалар:

    1. VІ-ХІ ғасырлар аралығында қандай өзгерістер орын алды?

    2. VІ-ХІ ғасырлар аралығындағы территориялық өзгерістерді талдай отырып, қандай қорытынды жасауға болады?

    3. Византия көршілес мемлекеттермен қандай қарым-қатынас орнатты?

    Оқушылар шығын топтарда жұмыс жасайды және жауаптарының таныстырылымдарын ұсынады.

    Түсіндіру: Армяндар алғашқылардың бірі болып, христиан дінін мемлекеттік дін деп жариялады. ІV ғасырда Картли мемлекеті христиан дінін мемлекеттік дін деп жариялады. 863 жылы Бұлғар хандығында аштық басталып, Византия әскерінің басып кіруіне түрткі болды. Көмектің басты талабы – шоқыну. Алайда көшпелілердің ақсүйектері көтеріске шыққанмен жеңіліп қалды. Борис хан 52 отбасын өлім жазасына кесті. Жаза тартылғандардың арасында ұлы да болды. Бори Кирилл мен Мефодийдің ағартушылқ саясатына қолдау танытты. Кирилдік жазу енгізілді, шіркеулер салына бастады. Яғни, Шығыс Рим империясынан христиан дінін қабылдау арқылы мәдениет, білім беру, мемлекетті басқару, бірорталықтандыруға жаңа мүмкіндіктер берді. ІХ ғасырдың үшінші ширегінде сербтер шоқындырылды және оның артынан поляктар мен чехтар католиктік христиан дінін қабылдады. Х ғасырда Ресей пұтқа табынушылықты ұстанды. Х ғасырда Киев Русі мен Византияны көшпелілер қысымға алды. Печенег тер мен оғыздар Византия мен Киев Русінің өзара жақандасуына ықпал етті.




    Сабақтың ортасы

    10 мин

    15 мин

    10 мин



    Мағынаны тану кезеңі

    Тыңдалымалды тапсырмасы

    Оқушыларға «Х ғасырдағы Киев Русі» ақпараттық мәтіндерді тарату. Мәтінмен жұмыс жасауға арналған тапсырмалар:

    1. Ежелгі Киев Русінің билеушісіне қандай сипаттама берер едіңіз?

    2. Х ғасырда Киев Русінде қандай саяси өзгерістер орын алды?

    3. Х ғасырда Киев Русінде қандай экономикалық өзгерістер орын алды?

    4. Х ғасырда Киев Русінде қандай мәдени өзгерістер орын алды?

    5. Х ғасырда Киев Русінде қандай әлеуметтік өзгерістер орын алды?

    Оқушылар Киев Русінің книягинясы өте қатал, қаһарлы болды, оның басты себебі феодалдық бытыраңқылық әсер етті. Алайда, Ольга орталықтанған мемлекет құруда өте маңызды рөль атқарды.

    Оқушылар тарихи түпдеректермен жұмыс жасайдыжәне екі мемлекеттің арасындағы қарым-қатынастардың сипатын анықтайды.

    Сұрақтар мен тапсырмалар:

    1. Батыс Рим империясы сыртқы саясатында қандай қағиларды берік ұстанды?

    2. Шығыс Рим империясы сыртқы саясатында қандай қағиларды берік ұстанды?

    3. Шығыс Рим империясы Киев Русімен қаншалықты санасты?

    Түсіндіру: Ольга христиан дінін қабылдауы, Киев Русіндегі христиандық топтарды қолдауы қажет еді, алайда, бүкіл халық оның артынан ермеді. Пұтқа табынушылардың ықпалы сақталды. Олар Святославтың майында топтасты, оның ұлына христиан сенімі туралы ұлағаттарына құлақ аспады.

    Кейбір жағдайларда славяндардың христиан дінін қабылдауына саяси жағдай себеп болса, мысалы, Бұлғарияда оппозиция христиан дінін қабылдауға қарсылық білдірді. Шіркеу мен мемлекеттің тығыз қарым-қатынасына қарағанда, белгілі бір халық Византиядан христиан дінін қабылдаған сәттен, Византия императоры шіркеудің басшысы ретінде константинопольдік патриахтың билігін ғана мойындап қоймай, императордың да билігін мойындауды талап еткен.

    Императорға бағынуға қарсы әрекет ретінде әрбір славян халқы патриахтың билігін шектеудің жолын қарастырды. Сондықтан әрбір славян халқы жеке Шіркеуін ұйымдастыруды ойластырды.

    Жаңа сөздерді меңгерту

    Өзгеру, үрей туғызу, болжау, жылыну, жағдай жасау, кері

    Тыңдалымнан кейінгі тапсырма

    Жеке жұмыс.

    Тақырыптың мазмұны бойынша кластер құрастырыңыз.
    Кері байланыс

    Сөздік

    ttps://www.youtube.com/watch?v=7fqpEiK3gBM

    үлестірмелі кеспе


    Сабақтың соңы

    10 мин

    Рефлексия

    Бағалау

    Жетістік критерийлері бойынша

    Үй жұмысы

    Жаңа сөздерді жаттау





    написать администратору сайта