Главная страница
Навигация по странице:

  • Бөлім атауы : Астана-мәдениет пен өнер ордасы. Мектеп: №10 ЖОМ

  • Сынып: 6-сынып Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар

  • Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

  • Сабақтың мақсаттары Барлық оқушылар

  • Сабақтың кезеңі/ уақыт Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті

  • І. Ұйымдастыру кезеңі.

  • ҚБ «Түстер»

  • -тапсырма Мәтіндерден терминдер мен кәсіби сөздерді тауып жазыңдар. Олардың қай салаға қатысты екенін дәлелдеңдер Жауабы

  • -мәтінде тігін ісіне қатысты кәсіби сөздер бар

  • 3-мәтінде ұсталық кәсіпке қатысты кәсіби сөздер бар.

  • 3-тапсырма. Сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді түзетіңдер. Жауабы

  • Дескриптор: Мәтіндерден терминдер мен кәсіби сөздерді тауып жазады;Олардың қай салаға қатысты екенін дәлелдейді;Дескриптор

  • Бас бармақ - басты мәселе .

  • Ортан терек – ойлану

  • Бәйтерек. № 5 Бәйтерек монументі.. Блім атауы Астанамдениет пен нер ордасы


    Скачать 284.44 Kb.
    НазваниеБлім атауы Астанамдениет пен нер ордасы
    АнкорБәйтерек
    Дата29.11.2022
    Размер284.44 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла№ 5 Бәйтерек монументі..docx
    ТипДокументы
    #819457



    Бөлім атауы: Астана-мәдениет пен өнер ордасы.

    Мектеп: №10 ЖОМ

    Күні: 15.11.2022 ж

    Мұғалімнің аты-жөні: Пайзенова Ж

    Сынып: 6-сынып

    Қатысқан оқушылар саны:

    Қатыспағандар:

    Сабақтың тақырыбы

    "Бәйтерек" монументі.

    Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

    6.3.6.1 мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзету, редакциялау;

    6.4.3.1 неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын түсіну және ажырата білу.

    Сабақтың мақсаттары

    Барлық оқушылар: жанрлық ерекшеліктерін ажырата алады, мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді анықтайды, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын ажырата біледі;

    Көптеген оқушылар: құрылымдық ерекшеліктерін түсіндіріп бере алады, мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзетеді, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын ажырата біледі;

    Кейбір оқушылар: ауызекі сөйлеу мен көркем сөйлеу стилінің ерекшелігін түсіндіріп бере алады, мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, түзетіп, редакциялайды, неологизм, термин, диалект сөз, кәсіби сөздердің қолданыс аясын ажырата біледі.

    Жоспар

    Сабақтың кезеңі/ уақыт

    Педагогтің әрекеті

    Оқушының әрекеті

    Бағалау

    Ресурстар

    Сабақтың басы



    І. Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, сабаққа дайындық.

    І.ОҚЫЛЫМ АЛДЫ. Қызығушылықты ояту

    Топқа бөліну

    Өткен тақырып бойынша сұрақтар қою

    Сабақтың мақсаттары мен бағалау критетийлерімен танысу.


    Оқушылар жаңа тақырыпты анықтайды.

    Топқа бөлінеді


    ҚБ «Түстер»



    Оқулық 7-сынып

    Сабақтың ортасы


    Мағынаны тану

    ІІ. ОҚЫЛЫМ ТАПСЫРМАСЫ. Мәтіндерді оқыңдар. Қолданылған тілдік құралдары арқылы стилін анықтаңдар.

    1-тапсырма.1-мәтін

    2-

    1. Елор да ның ең көр нек ті ғи ма ра ты ның ерек ше лі гі не де?

    2. Не лік тен «Бәй те рек» құ ры лыс ке ше нін «Қа зақ стан ның ны шан сим во лы» деп атай ды?

    3. Бәйтеректі қандай туындылардың қатарына қосады?
    2-тапсырма

    Мәтіндерден терминдер мен кәсіби сөздерді тауып жазыңдар. Олардың қай салаға қатысты екенін дәлелдеңдер

    Жауабы:

    1-мәтінде тіл білімі саласына қатысты терминдер бар. Олар: мәтін, сөз, сөйлем, синтаксистік ерекшелік. Дәлел: мәтінде тіліміздегі мәтіннің мазмұнына мән беру керегі айтылған.

    2-мәтінде тігін ісіне қатысты кәсіби сөздер бар. Олар: пішіп тігу, сантиметрлік лента, тіктеуіш, дөңгелек формалы лекало сызғышы, көктеу жібі, оймақ, ине. Дәлел: мәтінде киімді пішуге арналған құралдар жайлы сөз болған.

    3-мәтінде ұсталық кәсіпке қатысты кәсіби сөздер бар. Олар: «тарақ балта» ,«керме ара» «шербек» , «аталғы», «тышуыр, «пәрбі», «аттіс»

    Себебі бұлар ағашпен, темірмен, басқа да материалдармен жұмыс жасауға арналған құралдар. Сонымен қатар етік жөндеу кәсібіне қатысты кәсіби сөздер бар. Олар: «созан», «ұштық?, «пардоз келтек»

    Өйткені бұлар етікпен жұмыс жасауға арналған құралдар, өзге салаларда қолданылмайды.

    3-тапсырма. Сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді түзетіңдер.

    Жауабы: Астана қаласының негізгі нышаны, оның визитті карточкасы ретінде неліктен Бәйтерек таңдалып алынды. Жалпы, бәйтерек - ежелгі таным бойынша, тылсым қасиетке ие алып ағаш. Бәйтерек байырғы орта түсінігінде жердің дәл кіндігінде өсетін, тамыры жерасты, діңі адам әлемі, басы рухтар мекені болып табылатын көк тіреген алып ағаш. Бәйтерек ежелгі түркі сөзі, "бәй" - үлкен, алғашқы деген ұғымдарды, ал терек (парсы тілінде - дарақ) «ағаш» деген ұғымды білдіреді. Демек "Бәйтерек" екі сөздің бірігуінен жасалып, «зәулім ағаш» дегенді танытады. Оның идеясында «Самұрық» қасиетті құсы туралы ежелгі қазақ аңызы жатыр.

    Мәтіндерді оқыңдар. Қолданылған тілдік құралдары арқылы стилін анықтаңдар.

    Өлеңді тыңдап, ой тұжырымдайды.
    Сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді түзетіңдер.

    Грамматикалық тақырып.


    Мәтіндерден терминдер мен кәсіби сөздерді тауып жазыңдар. Олардың қай салаға қатысты екенін дәлелдеңдер.
    «Соңғы сөзді мен айтайын...» әдісімен сабақты қорытындылайды.

    Смайликтер арқылы

    Стикер



    Дескриптор:

    Мәтіндерден терминдер мен кәсіби сөздерді тауып жазады;

    Олардың қай салаға қатысты екенін дәлелдейді;
    Дескриптор:

    Тілдік ерекшелігін анықтап, түсіндіреді.

    Сөздіктерге, емле ережелеріне сүйеніп, мәтіндегі орфографиялық және пунктуациялық қателерді түзетеді.


    ҚБ «Түстер»



    https://www.youtube.com/watch?v=pqYh2HjwDE0


    (wikipedia.org/wiki)

    Сабақтың соңы


    Кері байланыс.

    «Бес саусақ» тәсілі арқылы рефлексия алынады. Оқушылар параққа қолдарын бастырып салады, саусақтарға төмендегі сұрақтарға жауап беріп жазады.

    • Бас бармақ - басты мәселе. Бүгінгі сабақта басты мәселе не болды ?

    • Балан үйрек - бірлесу. Мен топта қалай жұмыс жасадым? Кімге көмектестім ?

    • Ортан терек – ойлану. Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?

    • Шылдыр шүмек – шынайылық . Сабақ маған ұнады ма? Неліктен?

    • Кішкене бөбек – көңіл-күй ахуалы . Мен өзімді

    сабақта қалай сезіндім?



    Тексерілді: А.Шойнбаева


    написать администратору сайта