Бөлім: Биоалуан түрлілік. Жойылып бара жатқан жануарлар мен өсімдіктер М.Әуезов «Көксерек»
| Мектеп:
|
Күні: 23.02
| Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 8 «З»
| Қатысқан оқушы саны:
| Қатыспаған оқушы саны:
|
Сабақтың тақырыбы
| М.Әуезов «Көксерек» (үзінді)
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
|
8.1.6.1 тыңдалым материалдарының мазмұны негізінде деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап беру.
8.4.5.1 тақырып бойынша сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолдану.
|
Сабақтың мақсаты
|
Мұхтар Әуезовтың «Көксерек» әңгімесінің мазмұны негізінде 5 сұраққа жауап береді, оқиға желісін ретімен орналастырады және 3 құрмалас сөйлемге үтір белгісін қояды.
|
Бағалау критерийлері
| сұрақтарға жауап береді;
оқиға желісін ретімен орналастырады;
сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгілерді орынды қолданады.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтыңкезеңі/ уақыт
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
1 мин
| Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасып, түгендеп, бүгінгі ашық сабағымызға сәттілік тілеймін.
| Оқушылар топта отырды.
| Мұғaлімнің ынтaлaндыру сөздері.
| Сынып сабаққа дайын. Интерактивті тақта жұмыс істейді.
|
1 мин
| 2. Оқушылaрдың жaңa сaбaққa деген қызығушылығын ояту және жаңа сабақ тақырыбын болжау мaқсaтындa «Көксерек» киносынан үзінді көрсетемін.
Көксерек- қасқыр.
| Оқушылaр «Көксерек» киносының үзіндісін көргенен соң, бүгінгі сабақтың тақырыбын айтады.
Көксерек- қасқыр.
Ендеше, қазір сіздер қасқыр туралы айтасыздар.
| Мұғaлімнің ынтaлaндыру сөздері: «Кермет», «Тaмaшa», «Жaрaйсың!»
|
https://yandex.kz/video/preview/5299806811378984399
|
5 мин
| 3.Үй жұмысын тексеру. Барлығың үй жұмысын орындап келдіңіздер. Барлығың сабақ айту үшін біз «Бір минуттық әңгіме» әдісін қолданамыз.
| Топта отырып «Бір минуттық әңгіме» әдісі арқылы бір-бірлеріңізге қасқыр туралы айтасыздар.
| Әр оқушы қасқыр туралы айтқан соң, «Бaс бaрмaқ»әдісі өзара бағалау.
| Тақтада қасқырдың суреті.
|
1 мин
| Жақсы , қасқыр туралы жақсы білесіздер екен. Ендеше, жаңа сабағымызды бастаймыз.Сонымен, сабақтың тақырыбы: Мұхтар Әуезовтың «Көксерек» әңгімесінен үзінді.
3. Оқу мaқсaттaрымен тaныстырaмын , бaғaлaу критерийлерін тaлдaймыз.
| Тaқтaдa оқу мaқсaты, сaбaқтың мaқсaты, бaғaлaу критерийлері көрестіледі.
|
| Слайд
|
Негізгі бөлім
5 мин
| Мәтінaлды жұмыс.
1-қадам. Тыңдaлым мәтінінде кездесетін оқу бaғдaрлaмaсындaғы сөздермен тaныстыру.
Мaқсaты: Оқушылaрды жaңa сөздікпен тaныстырып, оның мaғынaсын түсінуге бaғыттaу.
№
| Жaңa сөздер
| Мaғынaсы
| 1
| Жат иіс
| бөгде адам
| 2
| Тобылғы
| раушан гүлдер тұқымына жататын
қызыл күрең түсті бұта
| 3
| Баптады
| жақсы күтімге алады, қарайды
| 4
| Алып (зор)
| үлкен
| 5
| Талап тастайды
| тістеп тастады
| 6
| Тағы
| жабайы
| 7
| Жасымайды
| қорықпайды.
| 8
| Қайтып келмеді
| оралмады
| 2-қадам. Тaқырып бойынша жaңa сөздермен 1 -2 сөйлем құрaстырады.
Мaқсaты: жaңa сөздерді тaпсырмaлaрдa қолдана aлу дaғдысын дaмыту.
| Жаңа сөздерді оқиды,мағынасын түсінеді, сөздік дәптерлеріне жазады. Қaйтaлaп оқиды. Дұрыс aйтылуымен aуызша жaттығу жүргізеді.
Тaқырып бойынша жaңa сөздермен 1 сөйлем құрaстырады.
Мaқсaты: жaңa сөздікті тaпсырмaлaрдa қолдана aлу дaғдысын дaмыту.
Дескриптор:
Бaрлық оқушы:
- жаңa сөздермен 1 сөйлем құрaстырaды.
Дaрынды оқушы:
-2 сөйлем құрaстырaды.
.
| Мұғaлімнің ынтaлaндыру сөздері: «Кермет», «Тaмaшa», «Жaрaйсың!»
| Жаңа сөздер тақтада жазылған.
|
10мин
| Тыңдaлым бaрысы. Мәтінмен жұмыс.
2-тaпсырмa. Мәтінді оқимын.
Бaрлық оқушы мәтінді тыңдайды да, жұптaсып сұрақтарға жауап береді.
Мaқсaты: мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру aрқылы оқушылaрдың оқу сaуaттылығының бірінші дaғдысын дaмыту.
Әр сұраққа жұптар жауап береді, басқа жұптар тыңдайды.
| Жұппен жұмыс.
Мәтінді тыңдaйды, сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор:
Барлық оқушы:
- 5 сұраққа жауап береді.
Дарынды оқушы:
-5 сұраққа жауап береді:
- үзіндіден дәлел келтіреді.
Кішкене Құрмаш күшікті қалай атады? Құрмаш Көксеректі қалай баптады? Көксерек қандай болып өсті? Үлкендер неге Көксеректен құтылғылары келді? Көксерек қашан жоқ болып кетті?
| «Бaс бaрмaқ»әдісі өзара бағалау.
Әр сұраққа жұптар жауап береді, басқа жұптар тыңдайды, өзара бағалайды.
| Мәтінді өзі оқимын
|
10 мин
| 2-тапсырма.
Әңгіме үзіндісі бойынша оқиғалар желісін ретімен қояды.
Мақсаты: әңгіме үзіндісінің мазмұны негізінде деректерді келтіре білу дағдыларын дамыту.
Жауабы:
1
| Адамдар қасқырдың күшігін алып кетті.
| 2
| Құрмаш күшікке «Көксерек» деп ат қойып,әбден баптады.
| 3
| Көксерек-ашқарақ.
| 4
| Үлкен адамдар Көксеректен құтылғылары келді.
| 5
| Үлкен адамдар Көксеректен құтылғылары келді.
| 6
| Көксерек оралмады.
|
| Топпен жұмыс. Әңгіме үзіндісі бойынша оқиғалар желісін ретімен қойыңыздар.
Дескриптор:
Барлық оқушы:
- оқиғалар желісін ретімен қояды.
Дарынды оқушы:
оқиғалар желісін ретімен қояды. деректерді келтіре отырып, дәлелді жауап береді.
Құрмаш Көксерекке қамқор болды.
| Көксерек оралмады.
| Адамдар қасқырдың күшігін алып кетті.
| Үлкен адамдар Көксеректен құтылғылары келді.
| Құрмаш күшікке «Көксерек» деп ат қойып, әбден баптады.
| Көксерек-ашқарақ.
| Өз жауаптарын тексереді.
| Өз жауаптарын тексереді де, өзара бағалайды.
| Әр топқа оқиғалар желісі жазылған парақтар таратылады.
|
3 мин
| Құрмалас сөйлем мен жай сөйлемді салыстырып, ережесін түсіндіремін.
| Құрмалас сөйлемдер арасында қойылатын үтір белгісін тауып қояйық.
Оқушылар тәртіпті болса ұстаздар қуанады.
Ол бүгін ерте келіп кеш қайтатынын білді.
Жаз ыстық болса атамның көңіл-күйі түседі.
Ол білімді болып өсті бірақ тәртібі нашар еді.
| Мұғaлімнің ынтaлaндыру сөздері: «Кермет», «Тaмaшa», «Жaрaйсың!»
| Слайд
|
5 мин
| 3-тапсырма.
Мақсаты: Оқушылар құрмалас сөйлем ішінде қойылатын тыныс белгісін (үтір) дұрыс қою дағдыларын жетілдіру.
Жауабы:
Көксерек үлкейді. Бірде-бір ит мұны дос көрмеді. Көксерек ашқарақ. Жанында адам тұрса , тамақты жемейді. Адам болмаса , тамақты жоқ қылады. Егер қарны ашса, бермеген тамақты жеп қояды. Сосын таяқ жейді. Өзі ешкімге соқтықпайды. Егер Құрмаш пен әжесі шақырса келеді. Түнде Көксерек жоқ болып кетті. Екі күннен кейін қайтып келді. Құрмаш пен әжесі бұған қуанды.
| Жеке жұмыс.
Сөйлемдер ішінде 3 құрмалас сөйлемге қатысты үтір белгісін орынды қолданыңыз.
Көксерек үлкейді. Бірде - бір ит мұны дос көрмеді. Көксерек ашқарақ. Жанында адам тұрса тамақты жемейді. Адам болмаса тамақты жоқ қылады. Егер қарны ашса бермеген тамақты жеп қояды. Сосын таяқ жейді. Өзі ешкімге соқтықпайды. Егер Құрмаш пен әжесі шақырса келеді. Түнде Көксерек жоқ болып кетті. Екі күннен кейін қайтып келді. Құрмаш пен әжесі бұған қуанды.
Дескриптор:
Барлық оқушы:
3 құрмалас сөйлемге қатысты үтір белгісін орынды қолданады.
Дарынды оқушы:
3 құрмалас сөйлемге қатысты үтір белгісін орынды қолданады. үтірдің қойылу себебін түсіндіреді.
| Өзін-өзі бағалау.
|
|
1 мин
| Қорытынды.
| 1.Мұхтар Әуезовтың «Көксерек» әңгімесінің мазмұны негізінде 5 сұраққа жауап бердік;
2. Оқиға желісін ретімен орналастырдық;
3. 3 құрмалас сөйлемнің тыныс белгісін орынды қолдандық.
|
|
|
2 мин
| Рефлексия
|
|
|
|
| Үй жұмысы:
| «Көксерек» фильмін көру.
|
|
|