Бөлім
| САЛТ-ДӘСТҮР ЖӘНЕ АУЫЗ ӘДЕБИЕТІ
| Педагогтің аты-жөні
| Шалабаева М.Ш.
| Күні
| 22.02.2023ж
| Сынып: 2 «Д»
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| 4-сабақ. Бата – жақсы тілек
| Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
| 2.3.5.1 мұғалімнің қолдауымен сөздік, анықтамалықтардан қажетті ақпаратты табу;
2.2.5.1 мәлімет, кейіпкер, оқиғаларды салыстыру негізінде қарапайым пікір («мен ... деп ойлаймын», «мен ... деп санаймын», «маған ... сияқты», «маған ... тәрізді») білдіру.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар жасай алады: қажетті ақпаратты табады, пікірін білдіреді.
Оқушылардың көбі жасай алады: мәтінді тыңдап, қажетті ақпаратты табады.
Оқушылардың кейбірі жасай алады: өлеңді толықтырып, өз пікірін білдіреді.
| Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/уақыт
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың
басы (5 мин)
| Психологиялық ахуал қалыптастыру.
«Кездесу» ойыны.
| Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама-қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап,
сыныптасының қасиетін айтады.
|
ҚБ:
| музыка
| Сабақтың ортасы (35 мин)
| Жаңа сөздер: бата, тілек, көгереді, дана.
1-тапсырма. Тыңдайық.
Бата – жақсы тілек. Батаны жасы үлкен адамдар береді. «Батамен ер көгереді, жауынмен жер көгереді» дейді дана халқымыз. Дәптердегі №1 тапсырма. 2-тапсырма. Оқиық.
Кім бата берді? Қандай бол деді?
3-тапсырма. Жауап берейік.
Дастарқаның мол болсын!
| «Тақырыптық теннис» әдісі.
Жаңа сөздердің мағынасын ашады. Сұрақтарға жауап береді.
Бата деген не? Батаны кімдер береді?
Дәптермен жұмыс. Мәтінмен жұмыс. Дескриптор:
жаңа сөздердің мағынасын ашады; мәтінді мұқият тыңдайды; сұрақтарға жауап береді; мәтінді оқып, сурет бойынша сөйлемдер құрайды.
Жақсы тілектер айтып үйренейік!
«Зуылдақ» әдісі бойынша батаны жатқа айтады.
|
ҚБ: қолпаштау ҚБ: «Бағдаршам» әдісі ҚБ: «Отшашу» әдісі
| жаңа сөздер
сюжетті сурет сұрақтар
интербелсенді тақта
бата сөздер
|
| Абыройың зор болсын!
Абзал досың көп болсын! Берген батам сол болсын!
|
|
|
|
| Сергіту сәті. Үлкенге де сіз, Кішіге де сіз.
Барша жанды құрметтеп, Бас иеміз біз.
|
| Дәптердегі №2 тапсырма. 4-тапсырма. Жазайық.
«Өлеңді ұйқастыру» стратегиясы.
Ақылды ата, Береді ... .
Батаны тыңдап, Өседі ... .
| Дәптермен жұмыс.
Өлеңді толықтырып жаз. Бала, бата сөздерін қолданып, өлеңді ұйқастырып құрастыра алуға үйрету. Дескриптор:
жақсы тілектер айтып үйренеді; өлеңді толықтырып жазады; өлеңді жаттап алады.
|
ҚБ:
«Комплимент»
| Сабақтың
| Кері байланыс.
| Сұрақ-жауап.
|
| сұрақтар
| соңы (5 мин)
| «Сұрақтар тармақтары» әдісі.
| 1. Бата деген не?
| қорабы
|
|
| 2. Батаны кімдер береді?
|
|
|
| 3. Атаң қандай бата береді?
|
|
Бөлім
| САЛТ-ДӘСТҮР ЖӘНЕ АУЫЗ ӘДЕБИЕТІ
| Педагогтің аты-жөні
| Шалабаева М.Ш.
| Күні
| 23.02.2023ж
| Сынып: 2 «Д»
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| 5-сабақ. Ұлттық ойындар
| Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
| 2.3.3.1 мәтіннің жанрын (өлең, жаңылтпаш, жұмбақ, ертегі, әңгіме) ажырату;
2.5.1.1 мұғалімнің қолдауымен заттың атын/сынын/санын/іс-қимылын білдіретін сөздерді ауызша/жазбаша түрде қолдану.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар жасай алады: мәтін түрін ажыратады, заттың санын білдіретін сөздерді қолданады.
Оқушылардың көбі жасай алады: мәтін түрін ажыратып, жұмбақтың шешуін табады.
Оқушылардың кейбірі жасай алады: заттың санын білдіретін сөздерді қолданып әңгімелейді.
| Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/уақыт
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
|
Сабақтың басы (5 мин)
| Психологиялық ахуал қалыптастыру. Сыныптың оқу әрекетіне мотивін тудыру. Мұғалімді қайталай отырып жасайды, бір- бірімен амандасады.
| Амансың ба, Алтын Күн?! Амансың ба, Көк Аспан?! Амансың ба, Жер-Ана?! Амансың ба, достарым?! Сіздерді көрсем қуанам!
| ҚБ:
| жаттығу
| Сабақтың ортасы (35 мин)
| Жаңа сөздер: санамақ, күрес, бәйге, арқан тарту.
тапсырма. Тыңдайық.
Қазақтың ұлттық ойындары: асық ату, арқан тарту, тоғызқұмалақ, бәйге, санамақ, қазақша күрес. Қазақтың ұлттық ойындары
батырлықты, тапқырлықты қажет етеді. Дәптердегі №1 тапсырма.
тапсырма. Жазайық. Суретке қара. Толықтыр.
тапсырма. Оқиық.
Суретке қарап, әңгімелеп айт.
Ойын барысында балалар не істейді?
| Жаңа сөздерді жаттайды, мағынасын түсінеді.
Сұраққа жауап береді.
Қазақтың қандай ұлттық ойындарын білесің? Ұлттық ойындар неге үйретеді?
Дәптермен жұмыс. Жазылым тапсырмасын орындайды. Дескриптор:
жаңа сөздермен сөйлемдер құрайды; мәтінді мұқият тыңдайды; сұраққа жауап береді; сөйлемді толықтырып жазады.
Сергіту сәті. Бір, екі – еңкей, Бүгілмесін тізең.
Үш, төрт – шалқай, Иілмесін тізең.
Қолды көтер аспанға,
Саусақты қозғалт, жасқанба. Мәтінмен жұмыс.
| ҚБ: қолпаштау
ҚБ: «Бағдаршам» әдісі ҚБ: жұлдыз, Күн, Ай
ҚБ: мадақтау
| сюжетті сурет, интербелсенді тақта, слайд
суреттер
|
|
алшы, тәйке, бүк, шік Дәптердегі №2 тапсырма.
4-тапсырма. Айтайық. «Санамақ» ойыны. Жұмбақтың шешуін тап. Сандарды санап үйренеді.
Бүк – 36, шік – 18, алшы – 10, тәйке – 8. Барлығы – 72 асық.
| Асық түрлерін мұғалім түсіндіреді.
Дәптермен жұмыс.
«Санамақ» ойыны арқылы тапқырлыққа үйреніп, асық атып үйренеді. Дескриптор:
мәтінді оқиды; суретке қарап, әңгімелеп береді; жұмбақтың шешуін табады; асық ойыны туралы айтады.
| ҚБ: бірін-бірі бағалау
| сандар
| Сабақтың соңы
(5 мин)
| Кері байланыс. «Бетпе-бет» әдісі.
| Топтар бір-біріне сұрақтар қойып, жауап
алады.
|
|
|
Бөлім
| САЛТ-ДӘСТҮР ЖӘНЕ АУЫЗ ӘДЕБИЕТІ
| Педагогтің аты-жөні
| Шалабаева М.Ш.
| Күні
| 24.02.2023ж
| Сынып: 2 «Д»
| Қатысушылар саны:
| Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы
| 6-сабақ. Ұлттық дәстүрлер
| Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
| 2.4.2.1 оқыған/ аудио/ бейнематериалдың мазмұны бойынша жиі қолданылатын сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып, сұраққа жауап (сөйлем) жазу;
2.4.3.1 Мұғалімнің қолдауымен сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажырату және сәйкес тыныс белгілерін (нүкте, сұрақ белгісі, леп белгісі) қолдану.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушылар жасай алады: сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып, сұраққа жауап (сөйлем) жазады, сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажыратады.
Оқушылардың көбі жасай алады: сөздер мен сөз тіркестерін қатыстырып, сұраққа жауап (сөйлем) жазады.
Оқушылардың кейбірі жасай алады: сөйлем түрлерін айтылу мақсатына қарай ажыратып, ашықхат жазады.
| Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/уақыт
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы (5 мин)
| Психологиялық ахуал қалыптастыру Қоршаған ортаға, адамдарға сәлем беруді үйренеді.
| Амансың ба, Алтын Күн?! Амансың ба, Көк Аспан?! Амансың ба, Жер-Ана?! Амансың ба, достарым?! Сіздерді көрсем қуанам!
| ҚБ: мадақтау
|
|
Сабақтың ортасы (35 мин)
| Жаңа сөздер: көже, ат қою, тұсау кесу, дәстүр.
тапсырма. Тыңдайық. Наурыз мейрам мәнді екен, Ұлттық киім сәнді екен.
Таңдайыңнан кетпейтін Көжесі де дәмді екен.
Шәмшия Жұбатова
тапсырма. Оқиық.
Мәтінмен жұмыс жасайды.
Дәптердегі №1 тапсырма.
тапсырма. Айтайық.
«Көршіңмен сырлас» әдісі
Бұл әдіс оқушылардың өз ойын ауызша білдіруіне үйретеді. Сұрақ қойып, ойлануына уақыт беріңіз. Өз ойын
парталасымен бөлісіп, ақылдасуын сұраңыз.
| Жаңа сөздерді қайталайды. Өздері білетін қазақтың салт-дәстүрімен сөйлемдер құрап айтады. Сұраққа жауап береді. Наурызда пісірілетін ұлттық көже туралы айтады.
Сызбадағы сұраққа жауап береді. Маған қандай ат қойғың келеді? Дәптермен жұмыс. Дескриптор:
жаңа сөздермен сөйлемдер құрайды; өлеңді мұқият тыңдайды; наурызкөже туралы айтады; мәтінді оқып, сұраққа жауап береді.
Сергіту сәті.
Айнаға қараймын,
Шашымды тараймын. Бақытты боламын, Сымбатты боламын. Әрқашан тазамын, Бәрiнен озамын.
(қимылмен көрсетіп жасайды) Жұптық жұмыс.
Өзі білетін салт-дәстүрлер туралы айтып береді.
| ҚБ: ҚБ: қол
сигналдары
ҚБ: бірін-бірі бағалау
|
суреттер топтамасы
интербелсенді тақта
сызба
тұсаукесер
|
| Суретке қара. Бұл дәстүр саған таныс па? 4-тапсырма. Жазайық. Дәптердегі №2 тапсырма.
Үлгіге қарап, ашықхат жаз.
Қандай салт-дәстүр туралы айтылған?
| Үлгіге қарап, туыстарына ашықхат жазады. Сұраққа жауап береді. Дескриптор:
суреттегі салт-дәстүр туралы әңгімелеп береді; қажетті сөздерді қолданады; үлгіге қарап, ашықхат жазады.
|
| ашықхат үлгісі
| Сабақтың соңы (5
мин)
| Кері байланыс. «Шындық пен жалған».
| Оқушылар мұғалім қойған сұрақтарға жауап
береді. Шын /жалған екенін табады.
|
|
| |