Главная страница
Навигация по странице:

  • Китай - країна , історія державності якої сягає кількох тисячоліть

  • Загальна характеристика країни : Адміністративно-територіальний розподіл.

  • Чисельність населення

  • Державний гімн

  • Членство у міжнародних організаціях

  • Географічне розташування

  • Природно- ресурсний потенціал

  • Природа Китаю багата та різноманітна

  • Вирощування овочів.

  • Зернове господарство

  • Технічними культурами

  • Овочівництво і бульбові культури

  • Нафто-хiмiчний комбінат.

  • Чорна металургія

  • Текстильна промисловість

  • Транспорт і звязок

  • Обсяг перевезень вантажів на транспорті

  • Обсяг пасажирських перевезень

  • Внутрішня торгівля

  • Зовнішня торгівля

  • Реферат іфс. Цікаві факти про Китай


    Скачать 47.22 Kb.
    НазваниеЦікаві факти про Китай
    Дата21.02.2021
    Размер47.22 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаРеферат іфс.docx
    ТипРеферат
    #178260



    Реферат

    На тему: цікаві факти про Китай



    Підготував: Студент групи

    АГР2001-1 Базіль Денис

    Зміст

    Вступ:

    1. Загальна характеристика країни;

    2. Населення ;

    3. Географічне розташування;

    4. Природно-ресурсний потенціал;

    5. Природа Китаю багата та різноманітна;

    6. Господарство ;

    7. Промисловість;

    8. Транспорт і звязок;

    9. Внутрішня торгівля;

    10. Зовнішня торгівля;

    Висновок;

    Вступ

    Китай - країна, історія державності якої сягає кількох тисячоліть, її народ зробив вагомий внесок у матеріальну та духовну культуру людства. Китай з його великою територією, величезними трудовими і багатими природно-сировинними ресурсами, потенційно містким внутрішнім ринком має об'єктивні передумови для створення цілісного, різнобічно розвинутого господарства, здатного забезпечувати потреби країни у всіх необхідних товарах.

    1. Загальна характеристика країни:

    Адміністративно-територіальний розподіл. Країна поділяється на 4 міста центрального підпорядкування, 23 провінції, 5 автономних районів і 2 особливі адміністративні райони.

    Чисельність населення – за чисельністю Китай займає перше місце в ньому проживає 1,29533 млрд.осіб.

    Столиця - Пекін.

    Інші великі міста - Шанхай (9 000 тис. мешканців), Тяньцзінь (6200 тис.), Сянган (5 500 тис.), Шеньян (5 000 тис.), Ухань (4 000 тис.), Гуаньчжоу (4 000 тис.).

    Державна мова - китайська.

    Релігія. Китай - країна, де одержали поширення не одна, а кілька релігій. Наприклад, буддистська, даосистська, іслам, які є найбільш розповсюдженими релігіями. Поширені також католицизм і християнство.

    Державне свято - 1 жовтня (1949 р.) - День проголошення Республіки.

    Державний прапор - 27 вересня 1949 року у якості державного прапора КНР затверджено п`ятизірковий червоний прапор. Червоний колір символізує революцію, п'ять зірок та їхній взаємозв'язок символізують велику згуртованість революційних народних мас під керівництвом КПК. Жовтий колір зірок символізує світло.

    Державний герб.Державний герб КНР зображує трибуну Тяньаньмень, осяяну сузір'ям з п'яти зірок і обрамлену колоссям і зубчастим колесом, що символізує ново демократичну революційну боротьбу китайського народу з часу руху "4 травня" і народження Нового Китаю, диктатури народної демократії, керованої робітничим класом і заснованої на союзі робітників і селян.

    Державний гімн - 27 вересня 1949 року у якості Державного гімну КНР затверджено "Марш добровольців" (слова Тянь Ханя, музика Не Ера).

    Грошова одиниця - юань.

    Членство у міжнародних організаціях - МБРР, МВФ, ООН, АТЕС, МФЧХ, Шанхайська організація співробітництва та інші.

    2. Населення: Кожний п'ятий житель Землі - китаєць. Для природного руху населення Китаю за останні десятиліття характерні зниження коефіцієнтів народжуваності і смертності. Природний приріст населення знизився до 1,2% на рік. Тепер щороку населення Китаю збільшується на 12-14 млн. чоловік. Кількість економічно активного населення становить понад 500 млн. чоловік.

    Економіка Китаю функціонує в умовах надлишку робочої сили та прихованого аграрного перенаселення. Відбувається стихійна урбанізація, кількість міст з населенням понад 1 млн. чоловік становить вже більш як чотири десятки.

    Розміщене населення Китаю нерівномірно. У Східному Китаї на 1/5 території проживає 2/3 населення країни. Половина його зосереджена в приморських районах, західні та північно-західні райони країни з несприятливими природними умовами заселені все ще досить слабо. На Північному Заході і в Тибеті на 1 км2 припадає тільки 1-4 чоловіки.

    Протягом останніх десятиліть у результаті активізації економічного життя країни посилилися міграційні потоки робочої сили. Вони спрямовані з густозаселених районів Великої Китайської рівнини в провінції Північного, Північно-Східного, Північно-Західного і Південно-Східного Китаю. Зростає також сезонна і маятникова міграції в зонах міст-мільйонерів.

    1. Географічне розташування:

    Країна знаходиться у східній частині Азії. Узбережжя континентальної частини Китаю на сході і півдні омивається водами Бохайського, Жовтого, Східнокитайського і Південно-Китайського морів Тихого океану. У морях, що омивають Китай, розкидано 5,4 тис. островів.

    Площа сухопутної території Китаю - 9 597 000 кв. км. За цим показником країна поступається лише Росії і Канаді. У меридіальному напрямку територія Китаю простягається на 55 тис., у широтному напрямку - на 5,2 тис. км.

    Довжина сухопутного кордону - 22,8 тис. км.

    Загальна площа територіальних вод - 4,73 млн. кв. км.

    Загальна довжина берегової лінії складає 32 тис. км, у тому числі довжина континентальної берегової лінії - 18 тис. км, острівної - 14 тис. км.

    1. Природно- ресурсний потенціал: Китай – третя країна за площею країна світу – має значний земельний фонд ,великі запаси корисних копален, потужні гідроресурси, а також широкі можливості щодо освоєння ресурсів океану.



    1. Природа Китаю багата та різноманітна:

    На півночі суворі гірські хребти покриті лісами обо степами помірного поясу, прилягають до холодних просторів Сибіру, а на півдні - гори з вічнозеленими тропічними лісами. На рівнинах Східного Китаю, що знаходиться під впливом теплих мусонів Тихого океану, розкинулись родючі поля, на заході - безводні простори найбільших азіатських пустель і гори, вкриті вічними снігами.

    Площа сільськогосподарських угідь у КНР становить близько 350 млн. гектарів, або трохи більш як 1/3 території країни. Ще 1/6 території зайнято лісами. Орні землі становлять близько 100 млн. гектарів, або 11% земельного фонду. Але якщо врахувати, що в окремих районах можна збирати 2-3 врожаї на рік, посівна площа Китаю набагато більша, ніж площа ріллі, вона оцінюється в 150-170 млн. гектарів.

    Основна частина орних земель припадає на східні райони країни, на заході знаходиться тільки 12% таких земель.

    Китай надзвичайно багатий сировинними паливними і мінеральними ресурсами.

    Великі запаси залізної руди і руд легуючих металів для чорної металургії є в більшості провінцій, зокрема - в Північному Китаї, Сіньцзяні та на півдні. Особливо багато родовищ руд поліметалів, олова, сурми, вольфраму, ртуті в провінціях Південного та Південно-Західного Китаю. Тут є також великі поклади фосфоритів, плавикового шпату, азбесту, різноманітних будівельних матеріалів.

    1. Господарство:

     Китай - велика сільськогосподарська країна. Тут збирають понад 1/3 світового врожаю рису та просяних культур, зосереджено 1/10 світового поголів'я великої рогатої худоби і 2/5 свиней. Китай - один з найбільших у світі виробників кукурудзи, бавовни, сої, чаю, тютюну, м'яса птиці, коконів шовкопряда.

    Для галузевої структури сільського господарства характерне значне переважання рослинництва (в основному продовольчих культур), частка якого становить понад 70% вартості валової продукції галузі. В самому ж рослинництві спеціалізація того чи іншого району визначається співвідношенням трьох груп культур: зернових, технічних і овочевих.

    У розвитку економіки КНР можна виділити кілька періодів: відбудови і першої п'ятирічки, "великого стрибка", "культурної революції" і сучасних реформ.

    У роки відбудови і першої п'ятирічки (1949-1957 рр.) була проведена земельна реформа, що ліквідувала пережитки системи феодалізму на селі. Розпочалася індустріалізація країни. Внаслідок авантюристичної політики керівництва Китаю з 1958 року почалися роки "великого стрибка".Були поставлені нереальні завдання: за З-5 років ліквідувати економічне й технічне відставання від економічно розвинутих країн. Було надмірно форсовано розвиток промисловості, а формою "вдосконалення" сільського господарства стало створення "народних комун". Почався економічний хаос, на подолання якого пішли роки. "Народні комуни" розукрупнили, селянам повернули частину усуспільненої власності і присадибні ділянки. Становище в економіці дещо нормалізувалось.

    З 1966 року в Китаї почався період "культурної революції" - політичної кампанії, яку розгорнули ліворадикальні політичні сили. Внаслідок масових репресій було паралізовано діяльність господарських органів, знову дезорганізоване господарство країни.Завдяки проведенню системи заходів і цю кризу вдалося ліквідувати. В 70-ті роки економічний розвиток певною мірою стабілізувався. Керівництво Китаю відмовилося від пріоритетів ідеологічних доктрин.

    У 1978 році було проголошено курс на економічну реформу ("гайге"). Реформу розпочали з сільського господарства. Селяни одержали землю в довгострокову оренду, була впроваджена система сімейного підряду. Як результат - різко зросло виробництво сільськогосподарської продукції. Розпочалися реформи і в промисловості. Розширилась самостійність підприємств.

    Водночас у зовнішньоекономічній діяльності Китай перейшов до політики "відкритих дверей", тобто до політики співробітництва з усіма державами, використання іноземного капіталу, побудови вільних економічних зон. Протягом 200 року в Китаї було посилено регулювання структури сільськогосподарського виробництва. Відповідно до ринкового попиту було значно урегульовано структуру рослинництва. Посівні площі під технічними культурами розширилися і їхня питома вага серед загальних площ сільськогосподарських культур уперше піднялася до 30% і вище.

    Вирощування овочів. Виробництво зерна значно зменшилося, структура його асортименту піддавалася подальшій оптимізації. Усього за рік було зібрано 462,51 млн. тонн зерна, у порівнянні з минулим роком скоротилося на 9%. У тому числі збір літніх зернових склав 107,5 млн. тонн, зменшився на 9,3%; збір раннього рису склав 37,47 млн. тонн, скоротившись на 8,5%; а осінній збір склав 317,54 тонн, зменшившись на 9%.

    Щодо технічних культур, то збір бавовни й олійних збільшився, а цукроносів скоротився. Посівні площі під бавовною збільшилися порівняно з минулим роком на 300 тис. гектарів, ріст - 8,1%. Усього за рік було отримано 4,35 млн. тонн, що порівняно з минулим роком на 13,6% більше. Збір олійних склав 29,5 млн. тонн, збільшившись у порівнянні з минулим роком на 13,4%. Посівні площі під цукроносами зменшилися, їхній збір склав 74,5 млн. тонн, зменшившись порівняно з попереднім роком на 10,6%.

    У 2000 році посівні площі під овочами досягли 14,7 млн. гектарів, збільшившись у порівнянні з попереднім роком на 10,1%.Стабільно розвивалося тваринництво. Валове виробництво свинини, яловичини і баранини склало 62,7 млн. тонн, ріст - 5,4%.У лісовому господарстві досягнуто нових зрушень завдяки впровадженню державою програми охорони природних лісових ресурсів і посилення вивільнення розораних земель для лісопосадок і травосіяння. За рік було залісене 5,16 млн. гектарів, у тому числі площі вивільнених розораних земель для лісопосадок і травосіяння склали 710 тис. гектарів, збільшившись порівняно з попереднім роком відповідно на 5,3% і 9,2%.Посилено роботу з польового й іригаційного будівництва, площі ефективних зрошуваних земель протягом року збільшилися на 800 тис. гектарів.

    Зернове господарство: дає основну частку продовольства країни. Традиційною культурою є рис, який займає до 1/4 посівних площ. Щороку в Китаї збирають близько 180 млн. тонн цієї цінної культури. На півдні та в районі Сичуань рис - основна зернова культура, в басейні р. Янцзи, крім рису, вирощують пшеницю та ячмінь, на півночі рис поступається пшениці, гаоляну (просяна культура) й кукурудзі. В південних районах збирають по два, навіть по три врожаї рису на рік.

    Технічними культурами засіяно близько 1/6 посівної площі. З-поміж волокнистих культур основними є бавовник (1/4 світового виробництва) і джут. Важлива цукроносна культура - цукрова тростина. Головними олійними культурами є соя (близько 20 млн тонн на рік) й арахіс. Китай посідає друге місце в світі (після Індії) за виробництвом чаю (580 тис. тонн на рік).

    Овочівництво і бульбові культури (особливо батат і картопля) дають істотну частку продовольства. Вирощують більш як сто видів різних овочів, зокрема численні сорти капусти, редьки й ріпи, моркви, цибулі.

    1. Промисловість:

    У КНР створено потужну багатогалузеву промисловість. Поряд з традиційними (текстильна, вугільна, металургійна) виникли і такі нові галузі промисловості, як нафтодобувна і нафтопереробна, хімічна, авіаційна, космічна, електронна. У 2000 році швидко росло промислове виробництво. Протягом року додана вартість промисловості склала 3957 млрд. юанів, що на 9,9% більше, ніж у 1999 році.

    Нафто-хiмiчний комбінат. Додана вартість держпідприємств, підприємств, контрольний пакет акцій яких належить державі, і підприємств недержавного сектора, доход реалізації яких перевищує 5 млн. юанів на рік, склала 2368,5 млрд. юанів (ріст порівняно з попереднім роком - 11,4%). Додана вартість держпідприємств і підприємств, контрольний пакет акцій яких належить державі, склала 1,4032 трлн. юанів (ріст - 10,1%). Додана вартість колективної власності склала 330,1 млрд. юанів (ріст - 7,4%). Додана вартість підприємств акціонерної системи склала 495,4 млрд. юанів (ріст - 14,5%).

    Додана вартість підприємств за участю іноземних капіталів і капіталів підприємців Сянгану, Аоменю і Тайваню склала 533,3 млрд. юанів (ріст - 14,6%). Додана вартість легкої промисловості у 2000 році склала 950,6 млрд. юанів (ріст - 9,5%). Додана вартість важкої промисловості дорівнювала 1417,9 млрд. юанів (ріст - 13%). Коефіцієнт реалізації промтоварів у 2000 році склав 97,71%.

    Досягнуто прогресу у врегулюванні структури промисловості. Виробництво нових видів продукції збільшилося порівняно з попереднім роком на 26,3%; металорізальних верстатів - на 34,3%; електричних інструментів - на 37,1%; металоплавильного обладнання - на 9,2%; устаткування хімічної промисловості - на 4,4%; устаткування для запобігання й упорядкування забруднення атмосфери - на 6,2%.

    У цукроварній промисловості досягнуто переходу від збитковості до рентабельності завдяки оптимізації структури районів сіяння. У результаті трирічного врегулювання текстильна галузь підвела риску під періодом збитковості й у 2000 році значно збільшила свою прибутковість.

    В промисловості державного сектора 31 провінції, автономного району і міста центрального підпорядкування здійснено перехід від збитковості до рентабельності. 12 з 14 найважливіших галузей промисловості країни, над яким держава встановила контроль, здійснили перехід від збитковості до рентабельності чи домоглися збільшення прибутку. Число збиткових великих і середніх держпідприємств скоротилося більш як на 70% проти 1997 року, коли їх було 6599.

    Чорна металургія країни спирається на власні запаси залізної руди, легуючих металів і вугілля. В 1994 році виплавлено 91 млн. тонн сталі і 96 млн. тонн чавуну. Виробництво металу представлене трьома групами підприємств: основу галузі становлять великі комбінати в Аньшані, Ухані, Мааньшані та Баошані, кожний потужністю понад 10 млн. тонн; в другу групу входять півтора десятка заводів середньої потужності, третя група - це численні невеликі металургійні і металообробні заводи провінцій.

    Текстильна промисловість Китаю за обсягом готової продукції посідає перше місце в світі. Вона дає близько 1/4 світового виробництва бавовняних тканин і 1/10 - тканин із хімічних волокон. Китай є також важливим виробником натуральних шовкових тканин.

    Основні підприємства текстильної промисловості зосереджені в Східному і Північному Китаї. Найбільший центр текстильної промисловості - Шанхай, шовкових тканин - Ханчжоу. Значними центрами текстильної промисловості є також Пекін, Тяньцзінь, Ціндао, Нанкін, Усі, Сіань, Чунцін, Гуанчжоу.

    Машинобудування - найважливіша галузь китайської індустрії. Провідне місце тут посідають підприємства, що випускають продукцію воєнного призначення. Налагоджено також виробництво машин і устаткування для різних галузей промисловості, виробництво металорізальних верстатів, автомобілів, тракторів і сільськогосподарських машин.

    Розвинуте загальне машинобудування й електронна промисловість. Характерною рисою територіальної структури галузі є співіснування великих машинобудівних центрів, у яких розміщені великі машинобудівні заводи, і численних дрібних підприємств, що діють у кожній провінції. Найбільші машинобудівні центри Китаю - Шанхай, Пекін, Тяньцзінь, Шеньян, а також Харбін, Далянь, Чанчунь, Гуанчжоу, Ухань, Нанкін, Сіань, Чунцін.

    1. Транспорт і звязок:

    У Китаї, враховуючи кількість населення та розміри території, транспорт ще не задовольняє потреб господарства. Половину обсягу всієї його роботи виконують залізниці, важливе значення в перевезенні вантажів має водний, особливо морський транспорт, а в перевезеннях пасажирів - автомобільний. Повітряний транспорт ще недостатньо розвинутий.

    Найгустіша мережа залізниць, автошляхів, водних комунікацій склалася на Великій Китайській рівнині, де зосереджена більшість населення і господарських об'єктів, та на північному сході. Вона забезпечує вихід до портів на узбережжі, через які здійснюється більша частина зовнішньоторгових перевезень. Найважливіші з них - Шанхай - на сході, Далянь, Ціньхуандао, Тяньцзінь та Щндао - на півночі, Гуанчжоу та Сянганна - на півдні.Внутрішня частина держави забезпечена шляхами набагато гірше, і континентальні зовнішні комунікації тут також обмежені - це залізниці на Монголію і на Казахстан, а також стратегічне Каракорумське шосе на півострів Індостан через найвищі у світі перевалиСтійко ріс попит на пасажирські і вантажні перевезення. Додана вартість транспорту і поштового зв'язку склала 491,9 млрд. юанів (ріст у порівнянні з минулим роком - 9,4%).

    Обсяг перевезень вантажів на транспорті у 2000 році склав 4335,9 млрд. тонно-кілометрів, збільшившись порівняно з 1999 роком на 7,1%.

    У тому числі обсяг перевезень:

    - залізницею склав 1362,4 млрд. тонно-кілометрів, ріст - 6,1%;

    - автодорожнім транспортом -597,3 млрд. тонно-кілометрів, ріст - 4,4%;

    - водяним транспортом - 2306,1 млрд. тонно-кілометрів, ріст - 8,5%;

    - повітряним транспортом - 4,85 млрд. тонно-кілометрів, ріст - 14,6%.

    Обсяг пасажирських перевезень у 2000 році склав 1218,8 млрд. пасажиро-кілометрів, ріст порівняно з 1999 роком склав 7,9%.

    У тому числі обсяг перевезень:

    • залізницею склав 448,8 млрд. пасажиро-кілометрів, ріст - 8,5%;

    • автодорожнім транспортом - 660 млрд. пасажиро-кілометрів, ріст - 6,5%;

    • водяним транспортом - 10,4 млрд. пасажиро-кілометрів, зниження на 3,1%;

    • повітряним транспортом - 99,6 млрд. пасажиро-кілометрів, ріст - 16,2%.

    Швидкими темпами розвивалися поштові операції і зв'язок. Загальний обсяг поштових операцій у 2000 році склав 472,5 млрд. юанів, на 41.9% більше проти попереднього року. На кінець року обсяг комутаторів охоплює 179 млн. абонентів.

    Число абонентів мобільних телефонів складає 85,26 млн., на 4197 більше проти 1999 року. Сьогодні в країні на кожних сто чоловік припадає більше 20 телефонів, причому в містах на сто чоловік - по 39 апаратів. Чисельність користувачів Інтернету склала 9 млн. (не включаючи користувачів сайтів науки, техніки й освіти).

    1. Внутрішня торгівля:

    У результаті прискореного розвитку народного господарства і проведення політики розширення внутрішнього попиту обсяг збуту на внутрішньому ринку стійко зростав. Роздрібний оборот споживчих товарів у 2000 році склав 3,4153 трлн. юанів, що на 9,7% більше показника 1999 року, з урахуванням цінового фактора реальне зростання склало 11,4%.

    У тому числі роздрібний оборот споживчих товарів у місті склав 2,111 трлн. юанів, роздрібний оборот споживчих товарів у районах на повітовому рівні і нижче склав 1,3043 трлн. юанів, ріст відповідно склав 10,6% і 8,3%. Ріст роздрібного й оптового продажу склав 12,1%, ріст продажу в системі громадського харчування склав17, 3%, обсяг інших галузей знизився на 0,3%.

    Продовжували збільшуватися обсяги торгівлі засобами виробництва, розмір продажу засобів виробництва великими і середніми оптовими організаціями склав 1,5808 трлн. юанів, що на 23,7% більше проти 1999 року.

    Чистий доход від збуту товарів за період з січня по листопад склав 2,3982 трлн. юанів, що на 17,3% більше проти аналогічного періоду минулого року. У тому числі зростання оптової торгівлі склало 18,5%, роздрібного продажу - 11,6%; обсяг прибутку - 24,8 млрд. юанів.

    Але через підвищення збутової вартості підприємств зростання валового прибутку склало лише 7,93%, знизившись порівняно з 1999 роком на 0,4 відсоткові пункти, прибуток головного профілю господарювання підприємств збільшився лише на 14,2%.

    1. Зовнішня торгівля:

    Зовнішня торгівля продовжувала розвиватися швидкими темпами. Обсяг імпорту й експорту протягом року склав 474,3 млрд. доларів США, збільшившись порівняно з 1999 роком на 31,5%. У тому числі експорт склав 249,2 млрд. доларів, ріст - 27,8%; імпорт склав 225,1 млрд. доларів США, ріст - 35,8%.

    Позитивне сальдо зовнішньої торгівлі у 2000 році склало 24,1 млрд. доларів:

    - обсяг експорту товарів держпідприємств склав 116,5 млрд. доларів, ріст - 18,2%;

    - обсяг експорту товарів підприємств з іноземною участю - 119,4 доларів, ріст - 34,8%;

    - обсяг традиційного експорту - 105,2 млрд. доларів, ріст - 32,9%;

    - експорт оброблених товарів на імпортній сировині склав 96,5 млрд. доларів, ріст - 28,5%;

    - експорт продукції машинобудівної й електронної промисловості склав 105,3 млрд. доларів, ріст - 36,9%;

    - експорт продукції високих технологій склав 37 млрд. доларів, ріст - 50%.

    Висновок: Китай – одна з найбільших і найбагатших країн світу. Китай дуже розвинута країна у галузі промисловості та нано – технологій. Також ця східна країна дуже багата на природний потенціал та багата на культурну спадщину.В Китаї знаходиться Велика Китайська стіна та багато інших культурних речей.



    написать администратору сайта