«Бекітемін»
Директордың оқу ісі жөніндегі орынбасары
К.Нұрғали
| Қызылорда қызмет көрсету және сервис колледжі
| Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні: Татиева К.
| Тобы:
| Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
| Сабақ тақырыбы
| Онкологиялық жаңа түзілулердің пайда болуы. Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар.
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 10.2.2.3 жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсіндіру
| Сабақ мақсаттары
| Жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обырдың түзілуін түсінеді, қалыпты жасушамен салыстырады Обыралды жағдайлар мен олардың алдын алу іс-әрекеттері жайлы үнпарағын құрастырады
| Бағалау критерийлері
| Жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обыр жасушаларын қалыпты жасушамен салыстырады обырдың түзілуінің 4 себебін келтіреді
Обыралды жағдайлар мен олардың алдын алу іс-әрекеттері жайлы 3 ережеден және 30 сөзден кем емес үнпарағын немесе презентация\ плакат\ постер құрастырады
| Ойлау дағдыларының деңгейлері
| Білу және түсіну, ойлаудың жоғарғы деңгейлері
| Тілдік мақсаттар
| Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: обыр жасушалары, метастаз, ісік, митоз, қатерлі ісік
Диалогта қолданатын сөз тіркестері мен фразалар: Обыр жасушалары дамиды . . . , Обыр жасушаларының метастазы . . . , Қатерлі ісіктің алдын –алу . . .
Қойылатын сұрақтар: Облыстық онкологиялық ауруларының статистикасы қандай? Аудандық онкологиялық аурулардың статистикасы қандай? Қатерлі ісіктің адамның өміріне әсері қандай? Және оның алдын-алу шаралары ның маңызы неде?
| Құндылықтарды дарыту
| Оқушылар бірлесе жұмыс жасайды, ортақ мәмлеге келеді (ынтымақтастық, құрмет).
Салауатты өмір салтын дәріптейді.
| Пәнаралық байланыстар
| Химия – обыр жасушаларының пайда болуына әсер ететін химикаттармен танысады.
Физика – түрлі сәулелердің және зиянды түтіндердің обыр жасушасының дамуына тигізетін әсері.
| АКТ қолдану дағдылары
| Интерактивті тақтада презентация көреді
Қажетті материалдарды интернеттен іздеу үшін пайдаланады
Quizlet қолданбасымен тест тапсырады.
| Алдыңғы білім
| Жасуша циклімен 7 сыныптан таныс.
Митоздық бөлінумен 8 сыныптан таныс.
ДНҚ репликациясымен 9 сыныптан таныс.
| Саралау
| Тапсырмалардің дұрыс орындалун қадағалап, кері байланыс беріледі. Тапсырмалар талқыланып, талданады. Түзетулер жүзеге асады.
| Бағалау
| Мадақтау, талқылау, ИНСЕРТ
| Ресурс
| Слайд, видео, мәтін(кітаптағы), статистикалық материалдар
| Сабақ барысы
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Сабақтың басы
2 мин 6 мин
| Сәлемдесу.
Ұйымдастыру кезеңі.
Ынтымақтастық ахуал туғызу «Гүлмен тілек» әдісі
Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлеміз.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау
ҚБ
| Сабақтың ортасы
3 мин
4 мин
3 мин
10 мин
8 мин
| 1-тапсырма
Жасушалардың бақылауға бағынбайтын бөлінуі нәтижесінде обыр жасушаларын қалыпты жасушамен төмендегі кестені толтыру арқылы салыстырыңыздар
| Қалыпты жасуша
| Обыр жасушалары
| Бөлінуі
|
|
| Өсуі
|
|
| Айырмашылығы
|
| ұқсастығы
|
| Дескриптор:
Кестеге қалыпты жасушаның бөлінуін, өсуін, айырмашылығы мен ұқсастығын жазады, оқиды Кестеге обыр жасушасының бөлінуін, өсуін, айырмашылығы мен ұқсастығын жазады, оқиды
ҚБ
Видеоролик ұсынамын (4 мин)
2-тапсырма
Роликтен және қосымша материалдан алған мәліметті жұпта талқылаңыз және жоғарыдағы кестені толықтырыңыз
Обыр жасушаларының пайда болуының ең маңызды 4 себебін және әсер етуші 3 нақты факторды келтіріңіздер
Дескриптор:
Роликтен және материалдан алған мәліметтіжұпта талқылайды және жоғарыдағы кестені толықтырады Обыр жасушаларының пайда болуының ең маңызды 4 себебін және әсер етуші 3 нақты факторды келтіреді.
ҚБ
3-тапсырма (Т)
Обыралды жағдайлар мен олардың алдын алу іс-әрекеттері жайлы 3 ережеден және 30 сөзден кем емес үнпарағын немесе презентация\ плакат\ постер құрастырыңыздар (озық тапсырмаға сүйене)
Дескриптор
Обыралды жағдайлар мен олардың алдын алу іс-әрекеттері жайлы 3 ережеден және 30 сөзден кем емес үнпарағын немесе презентация\ плакат\ постер құрастырады
4- тапсырма
«Фишбоун әдісі» арқылы Обыр ауруларының себебін нақты дәлелдер арқылы анықтап, қортындылаңыздар
| Сабақтың соңы
2 мин
| Рефлексия Кері байланыс
Үйге тапсырма беру. $ 65 Обыралды жағдайлардың туындауына әсер етуші факторлар.
Озық тапсырма: Генде мутация жүргізетін факторлардың статистикасын келтіру.
| Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
|
|
| Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
| |