|
кмж. Сабақ жоспары,6сынып,Ортағасырлық қоғамды қаланың сәулеті мен өн. Дниежзі тарихы, 6 сынып
Дүниежүзі тарихы, 6 сынып.
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Феодализм
| Мектеп:
| Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні:
| Сынып: 6
| Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
| Сабақ тақырыбы
| Ортағасырлық қоғамды қаланың сәулеті мен өнері қалай бейнелейді?
|
|
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 6.4.1.1 – қолөнер мен сауданың рөлін анықтай отырып, ортағасырлық қалалардың даму ерекшеліктерін сипаттау;
6.2.2.2 – өнердің (сәулет, сурет өнері) дамуына қоғамдағы өзгерістердің ықпалын анықтау
| Сабақ мақсаттары
| - ортағасырлық өнер стильдерінің ерекшеліктерін зерттеу.
| Бағалау критерийлері
| Феодалдық қоғамның қалыптасу кезеңінде өнерде болған өзгерістерді түсіндіру; Өнер стильдерін ерекшеліктеріне сай ажырату; Ортағасырлық өнердің ерекшеліктерін салыстырып, талдау.
| Тарихи концепт (фокус)
| Дәлел
| Тілдік мақсаттар
| Тілдік құзіретті дамыту:
Тыңдалым: ауызша пікірлерді тыңдау.
Оқылым: мәтіндік мәліметпен жұмыс.
Жазылым: жазба жұмыстарын орындау.
Айтылым: барлық сыныппен жұпта немесе топта ұжымдық талқылау, сондай-ақ сұрақтарға жауап беру кезінде.
Оқушыларфеодализмнің басты ұғымдарының түсінігін көрсету үшін терминдерді қолдана алады.
Пәнге тән лексика мен терминология: готика, роман стилі, шіркеу, витраждар, миниатюралар.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
Феодализм … қалыптасты.
Қожайын мен шаруа ... болды.
... азық-түлік пен заттар өндірілген кезде қалдықтар пайда болады.
| Құндылықтарды дарыту
| Жұптық немесе топтық жұмыстарды және бағалауды ұйымдастыру арқылы ынтымақтастық, сыйластық пен академиялық шындықты дамыту
| Пәнаралық байланыстар
| Өнер, сәулет өнер.
| АКТ қолдану дағдылары
| Осы сабақта интербелсенді тақта және сабақ тақырыбы бойынша презентация пайдаланылады.
| Бастапқы білім
| Феодалдық қоғамның басты ерекшелітерін, әлеуметтік сатыны жалпылама біледі.
|
Сабақ барысы
| Сабақ элементтері, уақыт
| Жоспарланған іс-әрекет
(мұғалімнің және оқушылардың іс әрекеті)
| Ресурстар
|
|
| Сабақтың басы
Ұйымдастыру кезеңі
0-2 Сабақ тақырыбын, мақсаттар және бағалау критерийлерін анықтау
2-5
| 1. Сәлемдесу
2. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру.
БЫМ/С Мұғалім оқушылардың назарына готикалық және роман стильдері туралы бейне роликті ұсынады (ресурстық бағанда сілтеме). Оқушылар ғимараттардың арасындағы айырмашылықтарды табады. Жұмыс дәптеріне сабақ тақырыбын жазып, зерттеу жұмысының қадамдарымен, сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерімен, тарихи концептімен танысу. Оқушылармен бірлесіп, зерттеу сұрақтары анықталады:
Роман және готика стильдерінің ерекшеліктерін анықтау; Стильдердің ерекшеліктерін презентацияда көрсету; Ортағасырлық қаланың ерекшеліктерін анықтау.
| Оқу құралдары
Роман және готика стильдеріндегі ғимараттар
https://www.youtube.com/watch?v=4REvu2n3gPU
|
|
| Сабақтың ортасы Зерттеу жұмысы
20 мин
Жеке жұмыс
Талқылау 10 мин
|
| Қосымша 1
Презентация, ноутбуктер
|
|
| Презентация
Ортағасырлық қала:
http://files.school-collection.edu.ru/dlrstore/4038e11e-6889-4b9d-80fe-cb42e882eb0b/165.swf
Презентация
|
|
| Сабақтың соңы Рефлексия және үй тапсырмасы 40-45
|
Зерттеу сұрағын талқылау: Ортағасырлық қоғамды қаланың сәулеті мен өнері қалай бейнелейді?
| Презентация
|
| Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
| Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
| Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зият теориясы) түрінде болуы мүмкін.
Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады
| Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз
| Денсаулық сақтау технологиялары.
Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.
Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
|
|
|