Главная страница
Навигация по странице:

  • До реформи)С удова система Гетьманщини

  • Судова система. До реформи Судова система Гетьманщини


    Скачать 28.39 Kb.
    НазваниеДо реформи Судова система Гетьманщини
    Дата22.10.2021
    Размер28.39 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаСудова система.docx
    ТипДокументы
    #253525

    Судова система (друга половина 17 ст.- 18ст.)


    Із поч. 1720-х рр. відбувалося активне втручання царського уряду в діяльність Генерального військового суду. Вищою апеляційною судовою інстанцією фактично ставала перша малоросійська колегія.

    Після реформи(зміни):
    (До реформи)Судова система Гетьманщини після 1654р. являла собою ієрархію підпорядкованих один одному сільських, сотенних, полкових судів та Генерального військового суду . Окрім зазначених судів, у Гетьманщині діяли мирові, церковні ,цехові, третейські та ярмаркові суди.


    Було створено станові шляхетські суди — земські суди, підкоморські суди й гродські суди. Сфера діяльності цих судів регламентувалася відповідними положеннями Литовського статуту 1588, який залишався одним із головних джерел українського судочинства. Ідея відновлення шляхетських судів в Україні виникла ще в 1740-х рр., коли працювала комісія для складання кодексу «Права, по которым судится малороссийский народ». За універсалом гетьмана К.Розумовського від 19 листопада 1763 на території кожного полку було створено по два земських, два підкоморських суди (за винятком найбільшого за розміром Ніжинського полку, на території якого створювалися три земські суди — у Ніжині, Батурині та Глухові). У кожному полку під головуванням полковника утворювався один гродський суд, що замінював колиш. полковий суд. Окрім традиційних виборних посад, у новостворених судах вводилася посада возного, який обирався з числа значкових товаришів і сотенних старшин.

    У зв'язку із суд. реформою уся територія Гетьманщини була поділена на 20 повітів (по два в кожному полку), де й розташувалися новостворені судові установи. Вищою апеляційною установою над створеними судами за судовою реформою згідно з Литовським статутом став Головний трибунальний суд. До його складу з кожного судового повіту обиралися по два депутати, а також вводилися 4 духовні особи. Рішення цього суду вважалося остаточним і не підлягало оскарженню. Виняток становили вироки про позбавлення шляхетської честі та смертну кару. В подібних випадках останнє слово належало російському монархові. Результатом судових реформ, здійснених гетьманом К.Розумовським, стала нова, більш спрощена, система судів, у якій уже розмежовувалися цивільні й кримінальні справи.


    Гетьман

    Генеральний військовий суд

    Полковий суд

    Сотенний суд

    Міський: Магістерський або ратушний

    Сільський суд


    написать администратору сайта