НАКАЗ - основний розпорядчий документ. Видається керівником підприємства, установи на правах єдиноначальності і в межах його компетенції.
Розрізняють накази про особовий склад і накази із загальних питань.
У наказах, що стосуються особового складу, оформляють призначення, переміщення, звільнення працівників, відрядження, відпустки, всілякі заохочення, нагороди та стягнення.
Текст наказу складається з констатуючої і розпорядчої частин.
Констатуюча частина містить такі елементи: вступ (зазначення причини видання наказу); доведення (переказ головних фактів); висновок (виклад мети видання наказу).
Складання й оформлення наказів про особовий склад має деякі особливості. У заголовку такого наказу пишуть: Про особовий склад. Констатуюча частина може опускатися. У розпорядчій частині пункти розміщують у певній послідовності: призначення на посаду, переведення, надання відпустки, звільнення з посади, зміна прізвища тощо.
Накладання дисциплінарних стягнень і оголошення заохочень оформляють, як правило, окремими наказами.
За формою накази мають бути однаковими. Це полегшує використання їх як довідкових. Кожний пункт наказу починається з дієслова, що означає дію (призначити, перевести, звільнити, оголосити подяку і т. ін.) і пишеться великими літерами. Великими літерами також з нового рядка зазначаються прізвище, ім'я і по батькові особи, а потім викладається текст пункту. Наприкінці кожного пункту наказу зазначається підстава для його складання. Наказ набирає чинності з моменту його підписання. Однак окремі параграфи можуть мати свої терміни набрання чинності. Наприклад, призначення працівника на посаду може бути виконане з першого вересня, тоді як наказ підписано 28 серпня. Якщо терміну з якоїсь причини не зазначено, то вони визначаються з моменту підписання наказу.
До викладу тексту наказу ставляться певні вимоги, оскільки правильне і чітке його формулювання гарантує трудові права працівників.
У наказах про прийняття на роботу необхідно зазначати: на яку посаду, до якого структурного підрозділу і з якого числа оформляється на роботу; вид прийняття на роботу (на постійну - з випробувальним терміном, зі стажуванням тощо, на тимчасову - на певний термін, за сумісництвом і т. ін.); особливі умови роботи (з прийняттям матеріальної відповідальності, із скороченим робочим днем тощо). При переведенні на іншу роботу в тексті зазначаються вид і мотивування переведення. В усіх випадках тимчасового переведення зазначається його тривалість.
У наказах про надання відпустки слід зазначити її вид (основний, додатковий, наприклад за тривалість стажу роботи на одному підприємстві; навчальний; у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю; без збереження заробітної плати, наприклад за сімейними обставинами тощо), загальну кількість робочих днів" дату виходу у відпустку і повернення з неї, за який період роботи надано відпустку.
Звільняючи працівників, обов'язково зазначають дату і мотивують звільнення. Мотиви звільнення мають бути викладені стисло і чітко відповідно до чинного законодавства.
Накази про особовий склад оформляють аналогічно до наказів з основної діяльності. При цьому особлива увага приділяється візуванню, оскільки пункти наказу стосуються різних структурних підрозділів і осіб. Начальник відділу кадрів зобов'язаний ознайомити із змістом наказу згаданих осіб, про що вони розписуються в оригіналі. Накази мають такі реквізити:
1) назву установи, що видає наказ;
2) назву документа;
3) місце видання наказу;
4) номер наказу;
5) дату підписання наказу;
6) заголовок;
7) текст наказу;
8) підпис керівника установи.
Зверніть увагу,що розпорядча частина наказу починається словом НАКАЗУЮ, яке звичайно друкується великими літерами з нового рядка, хоча може друкуватися як закінчення констатуючої частини, наприклад: "...з метою забезпечення подальшого зберігання техніки, НАКАЗУЮ:..."
Констатуюча частина друкується на відстані трьох інтервалів від заголовка. Закреслення й виправлення під час переписування або передруковування не дозволяються.
Аналізуючи мовні засоби і прийоми творення тексту документа, не забувайте про використання стійких словосполучень, про їхню роль і місце у складі речення.
Необхідно також пам'ятати, що в писемній формі ділового мовлення переважає інфінітив. Вживаний у наказах і розпорядженнях, він надає висловленню категоричного характеру.
Примітка.Інфінітив має закінчення - ти, наприклад: здійснити, звільнити, надати. Закінчення тьдля ділових текстів не прийнятне.
Зразок1
МІНІСТЕРСТВО МІСЦЕВОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ
Завод нестандартного устаткування
НАКАЗ
15.09.98 № 106 м. Київ
Про особовий склад
ПРИЗНАЧИТИ:
1. Діброву Любов Григорівну на посаду касира центральної бухгалтерії з 12 жовтня ц. р. з двотижневим випробувальним терміном з окладом 90 (дев'яносто) грн. на місяць.
Підстава: заява Діброви Л.Г. з візами начальника відділу кадрів і головного бухгалтера.
2. Дригу Олександра Яковича на тимчасову роботу до адміністративно-господарського відділу на посаду сторожа з 12 жовтня ц. р. строком на два місяці з окладом 130 (сто тридцять) грн.
Підстава: заява О. Я. Дриги з візами начальника відділу кадрів і адміністративно-господарського відділу.
3. Тимченка Олександра Васильовича, майстра цеху № 3, на постійну роботу на посаду старшого майстра того ж цеху з 12 жовтня ц. р. з окладом 250 (двісті п'ятдесят) грн. на місяць.
Підстава: доповідна записка начальника цеху № 3.
НАДАТИ:
4. Голубу Петру Івановичу, економістові відділу праці І зарплати, відпустку із 13 жовтня 1998 року по 8 листопада 1998 року на 24 робочих дні за період роботи з 10 червня 1997 р. по 10 червня 1998 р.
Підстава: графік відпусток і заява ПЛ. Голуба.
ЗВІЛЬНИТИ:
5. Борисенка Юрія Володимировича, інженера цеху № 1, із займаної посади з 12 листопада 1998 р. у зв'язку з виходом на пенсію.
Підстава: заява Ю.В. Борисенка.
ДИРЕКТОР Б.Н. Костенко
Київський завод зварювального обладнання НАКАЗ
13.11.98 м. Київ № 118-К
Про особовий склад НАКАЗУЮ: ПРИЗНАЧИТИ:
Рак Валентину Іванівну на посаду касира центральної бухгалтерії з 16 листопада ц. р. з двотижневим випробувальним терміном з окладом 90 грн. на місяць.
Підстава: Заява Рак В.1. з візами начальника відділу кадрів і головного бухгалтера.
З наказом ознайомлена:
Директор (підпис) І.П. Борисенко
ПОГОДЖЕНО:
Головний бухгалтер
(підпис) 0.1. Пилипчук
11.11.98
Начальник ВПЗ
(підпис) П.М. Васильєв
Юрист
(підпис) В.М. Хайхан
Дата
|