САБАҚ: 2 - Жолың болсын, жолаушы.
«Ауылға автобуспен барамыз»
| Мектеп:
|
Күні:
| Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 9
| Қатысқандар:
| Қатыспағандар:
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары
| 9.1.2.1 тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсіну, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтау;
9.5.1.1 өзгелік етістің қызметін білу, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолдану
|
Сабақ мақсаттары
| Барлық оқушылар орындай алады:
|
тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтайды; өзгелік етістің қызметін біледі, ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады:
|
Мәтіннің мазмұнын түсінеді, сұрақтарға өзгелік етіс формасын орынды қолдана отырып жауап бере алады
|
Кейбір оқушылар орындай алады:
|
Мәтіндегі негізгі ойға өзінің көзқарасын білдіреді, өзгелік етістерді еркін қолданады
|
Бағалау критерийлері
| Тыңдалған мәтіннің негізгі мазмұнын түсінеді. Сұрақтарға жауап бере алады Ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтайды Берілген жағдаятқа байланысты өзгелік етіс формасын ауызша және жазбаша жұмыстарда дұрыс қолданады Тақырыптқа байланысты өз ойын айтады
|
Тілдік мақсаттар
| Оқушылар орындай алады:
мәтінді тыңдайды, мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді, ақпараттың шынайылығы мен нақтылығын анықтайды, жағдаяттық мәселені шешеді
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:
|
Жүргінші, зуылда, тасымал, жол –жөнекей, бекер
|
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:
Қозғалысын реттейді, кептелістер жиі болады, алыс тұрады, арнайы көпір,
|
Талқылауға арналған сұрақтар:
|
Көліктің адам өміріндегі маңызды орны бар ма?
|
Қалада көліксіз қатынау мүмкін бе?
|
Автобустағы адамдардың қарым қатынасы туралы не айтар едің?
|
Құндылықтарға баулу
| - жол жүргенде өзіне және айналадағы адамдарға деген құрмет
|
Ойлау деңгейлері
| Білу, түсіну, қолдану, талдау
|
Пәнаралық байланыс
| География
|
Алдыңғы оқу
| Көліктің түрлерін біледі
|
Жоспар
|
Жоспарланған уақыт
| Жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Басы
| Сәлемдесу.
Жағымды психологиялық ахуал орнату
«Аялы алақан» тренингі
Оқушылар шеңберге тұрады. Оқушы көршісінің қолынан ұстап, жолға шыққанда жолаушыға сәттілік тілейді. Барлық оқушылар осы ретте жалғастырады.
Мәтіналды тапсырма
Миға шабуыл. «Сұрақтар ілмегі» әдісі. Бүкіл сыныппен жүргізілетін жұмыс.
Суреттерде нелер берілген? Басқа қандай көлік түрлерін білесіңдер? Маған жеңіл көлікпен жүрген ұнайды, ал саған қандай көлік түрі ұнайды? Неліктен? Бүгін сабаққа немен келдіңдер? Қарағанды қаласына дейін қандай көлікпен баруға болады?
Сөздікпен жұмыс:
Жүргінші \зат есім\
| путник
| Зуылда \етістік\
| мчись
| Тасымал \зат есім\
Тасымал \омоним\
| Перевозка
перенос
| Жолшыбай, жол –жөнекей\үстеу\
| По пути
| Бекер \үстеу\
| зря
| Рұқсат болса, ... –
| позволите...
| Байқамай қалдым... –
| я не нарочно...
| Оқасы жоқ!
| – не за что!
| Кептеліс\зат есім\
| Пробка \на дороге\
|
|
Көлік суреттері,
«Қазақ тілі мен әдебиеті» оқулығы, 9 сынып (30-31-бет )
|
Ортасы
| Мәтінмен жұмыс
Графикалық органайзер.
Жеке жұмыс.
Мәтінді мұқият тыңдайды. Мазмұны бойынша ойын жинақтап дара диаграмманы толтырады.
Дара диаграмма
Дескриптор:
Мәтінді мұқият тыңдайды Мазмұны бойынша диаграмманы толтырады Өз ойын білдіреді
Қалыптастырушы бағалау «Көршіме айтамын» әдісі
Жұптық жұмыс
Жұппен бірлесе отырып жағдаятқа сай ауызша диалогқа түседі.
Жағдаяттар:
«Билет сатып алу»
«Жүк қоймасына жүк тапсыру»
«Жолаушымен әңгімелесу»
Дескриптор
Берілген тақырыпқа 4-5 сұрақ- жауаптан тұратын диалог құрайды сұхбатта өзгелік етіс формасын дұрыс қолданады
Қалыптастырушы бағалау
«Жақсылық тамшылары» жұптағы оқушының тапсырма орындаудағы әрекетін мадақтап стикерге жазып жеткізеді
Мәтіннен кейінгі тапсырма
«Үш қадамдық сұхбат» әдісі. Топтық жұмыс.
Өзгелік етістің жүрнақтарын жалғай отырып сұхбат әзірлейді.
Дескриптор:
- тақырып аясында ойларын жинақтайды
өзгелік етістерді қолдана отырып
сұхбат мәтінін әзірлейді
ҚБ.. «Дұрыс-бұрыс» өзара жұптық бағалау
SWOT талдауы
SWOT талдау
| Күшті
| әлсіз
| қауіпті
| Мүмкіндік
|
| Презентациядан тыңдалым мәтінін тыңдату Презентациядан дара диаграмма үлгісін қою
Әр жұпқа тақырып жазылған кескіндеме қағаздар тарату \тақырыптар қайталау мүмкін\ Тамшы формасындағы стикерлер \әр балаға\
Постер, маркер
|
Соңы Үйге тапсырма:
| Рефлексия.
Парталас көршіңе бір сөз таңда: Сабақтағы сенің жұмысыңа мен қанағаттанамын. Сенің мүмкіндігің оданда зор.
Оқулық 33 бет 9 тапсырма \берілген сөздерді пайдаланып сөйлем құрау\
|
|
Қосымша ақпарат
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?
Саралауды қалай ұйымдастырдыңыз?
Мақсатты қалай сараладыңыз? Диалог/сұрақтарды пайдалану арқылы саралау.
«Қар кесегі» әдісі. Тыңдалған мәтін бойынша сұрақтарға жауап бер.
А тобындағы, В тобындағы, С тобындағы оқушылардың қабілеттірене қарай сұрақтар күрделене түседі.
Қолдау арқылы саралау.
Мақсат бойынша саралау .
Сабақты жоспарлаудан бастау алып, оқушылардың көпшілігі, басым бөлігі, кейбір оқушылар үшін қол жетімді тапсырмаларды жоспарлау арқылы жүргізіледі.
| Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау критерийлері, тапсырма дескрипторлары негізінде қалыптастырушы бағалау жүргізіледі. «Жақсылық тамшылары» жұптағы оқушының тапсырма орындаудағы әрекетін мадақтап екінші оқушы стикерге жазып жеткізеді
ҚБ «Көршіме айтамын» әдістемесі
Сұрақ қойыңыз, диаграмманы толтыруға уақыт беріңіз, содан кейін оқушылардан өз ойларын көршісімен бөлісуін сұраңыз
оқушылардың өзі толтырған диаграммасы бойынша ойларын ауызша білдіруі үшін қолданылады.
- \мұғалім жүріп жауаптарын тыңдайды
| Пәнаралық байланыс – Денсаулық және қауіпсіздік,
АКТ-мен байланыс.
АКТ тек технологиямен жұмыс емес, ақпаратпен жұмыс та болуы мүмкін?
Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)
Құндылықтармен байланыс: жол жүргенде өзіне және айналадағы адамдарға деген құрмет көрсету, қоғамдық жерде тәртіп сақтауды ескерту
|
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
| Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланамыз.
Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды . Оқушылар автобуста қарым- қатынас жасауды біледі, жаңа сөздерді қатыстырып диалог құрауды меңгерді,
«SWOT – талдау» әдісін кері байланысқа қолданамыз
Оқушының өз пікірін ашық айту, бір мәселе бойынша ойлау, талдау, салыстыру қабілетін дамытуға арналған.
Сабақты қорытындылау барысында және кері байланыс беруге қолданылады.
Бұл әдісті қолдану барысында мәселенің\ көліктің\ жағымды, жағымсыз жақтарына сараптама беріледі, мүмкіндіктері бағаланып, қауіп-қатерлері туралы нақты дәлелдер келтіріледі.
|
Жалпы бағалау:
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) ?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты) ?
1.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|