Главная страница

7 сынып кмж 2 тоқсан. ыса мерзімді жоспары Блім


Скачать 0.86 Mb.
Названиеыса мерзімді жоспары Блім
Дата05.10.2021
Размер0.86 Mb.
Формат файлаdocx
Имя файла7 сынып кмж 2 тоқсан.docx
ТипДокументы
#242010



Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу

Педагогтың аты-жөні

Мусаева Ж.А

Күні

16.11.2020

Сынып 7 А

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Электронды кестелердің элементтерін пішімдеу

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

7.2.2.2 электронды кесте элементтерін пішімдеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар: Excel-де есептер шығару кезеңдерін біледі.

Көптеген оқушылар:

Үлгіні пайдалана отырып, қарапайым есепті компьютерде

Кейбіроқушылар:Электронды кестедегі деректермен жұмыс істегенде автоматтық толтыруды қолданса


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

Мұғалім мысал арқылы деректерді автоматтық толтырудың әртүрлі тәсілдерін ұсынады:

  • Бағанға еңгізілген деректерді автоматтық қайталау;

  • Толтыру маркерін орын ауыстыру арқылы аралық ұяшықтардың толтыруы;

  • Аралық ұяшықтардың формула арқылы толтырылуы;

  • Тізімге еңгізілген элементтер, күн және сандардың реттілігі арқылы ұяшықтардың толтырылуы.

Физминутка.

Мұғалім Деректерді автоматтық толтыруымен түсіндірулуі бар Қосымша 2 көрсетеді.

Автоматтық толтырудың әртүрлі тәсілдеріне арналған прақтикалық тапсырманы, оқушылар кестені құрастыра отырып орындайды.

1 және 2 топтарға оқулықтан «Кестелерді пішімдеу» тақырыбын оқып, постерде қорғау тапсырылады. Оқушылар топта мәтінді жеке оқиды, жұпта, топта талқылайды. Постер жасайды. Екі топ бір-біріне постерлерін түсіндіреді.

Microsoft Excel - мен танысу. Microsoft Excel - ді іске қосу үшін келесі тізбектерді орындаймыз
1. Пуск - Программы - Microsoft Office - Microsoft Excel. Microsoft Excel файлы жұмыс кітабы деп аталады. Терезе мынадай бөліктерден тұрады.
1. Тақырып жолы.
2. Бас меню де, негізінен басқа да Microsoft Office программаларындағы бөлімдерден құрылған. Оның Word менюінен айырмашылығы Кесте орнына Мәлімет алмастырылған.
3. Стандартты аспаптар.
4. Пішімдеу панелі.
5. Жұмыс істеп тұрған ұяшықтыңаты
6. Формула жолы.
7. Жұмыс парағы8. бағандар аты Латынның А, В, С, D…F 26 әрпінен тұрады.
9. Жол нөмірі 65 536 жолдан тұрады
10. Таңбашалар немесе парақ
11. Айналдыру жолағы
12. Басқа параққа ауысу батырмасы.
13. Қалып - күй жолағы Пуск - Программы - Microsoft Office - Microsoft Word
Мәтіндік құжатты редакциялау дегеніміз не?
Өңдеу, енгізу, өшіру, орын ауыстыру немесе құжаттың мазмұнын түзету
Кесте дегеніміз не?
Бұл жолдар мен бағандарда реттеліп бірілген ақпаратMicrosoft
Word - та неше меңзер бар. 2 меңзер бар.
Кірістіру нүктесі, І меңзеріMicrosoft
Word - та неше туралау бар?
4 туралау бар.
1. сол жақ шеті бойынша 2. ортасы бойынша
3. оң жақ шеті бойынша 4. оң және сол жақ шеттері бойынша

Мұғалімді тыңдайды




Презентация

Жұмыс дәптері


Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады







/слайд/

Үй тапсырмасы

3.12-суретте берілген ұяшық- тардағы сандарды пайдаланып, 3.3- кестедегі тапсырмалардың формулаларын құрастырыңдар. Формулаларды берілген ұяшыққа жазыңдар. Есепті Ехсеl бағанында тексеріңдер

Жеке орындауға арналған









Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу

Педагогтың аты-жөні

Мусаева Ж.А.

Күні

23.11.2020

Сынып 7 А

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Мәліметтер пішімі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


7.3.3.1 -деректердің типін жіктеу


Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Файлдың мәтіндік, дыбыс және бейне пішімдерін атайды

Көптеген оқушылар:

Түрлі файлдарды қолданып, құжатты сақтай алады.

Файл өлшемдерінанықтайды

Кейбір оқушылар:

Бірдей ақапараттан тұратын түрлі пішімдегі файлдар өлшемін салыстыра алады.


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.

1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы


«Файл пішімдерін ажырату»

Сұрақ:

Э краннан не көріп отырсыңдар?

Файлдың қандай пішімдерін білесіңдер? Қайсысын жиі кездестіресіңдер?

Оқушылар сұрақтарға жауап береді.

Сабақтың тақырыбын, мақсаты мен бағалау критериін хабарлау.

Оқушылар сабақ мақсаты мен бағалау критериіндәптерлеріне жазады.

Сыныппен бірге мәтіндік, дыбыс жіне бейне файлдардың негізгі пішмдері туралы әңгімелесу. Оқушылардан осылардың қайсысын біледі және қолданатыны туралы сұрау.

Мақсат: «Түрлі пішімдерді ажыратады (мәтіндік, дыбыс, видео)».

Бағалау: БК1.

Дескриптор:

  • Мәтіндік пішімді ажыратады

  • Дыбыс пішімдерін ажыратады

  • Бейне пішімдерді ажыратады

  • Берілген жаттығу бойынша пішім кеңейтулерін анықтайды

Мұғалімді тыңдайды





Презентация


Сабақтың соңы

Оқушыларға сұрақ:

  1. Бүгін қандай тақырыпта сабақ өтті?

Файл түрі

Файл пішімі (кеңейтілу)

Мәтіндік файл




Дыбыстық файл




Графикалық файл




Бейне файл







Өзін-өзі бағалау.




/слайд/

Үй тапсырмасы

Оқулықтағы тапсырманы орындау. 3.15-суреттегі ұяшықтарға төмендегідей өзгерістер жасап, 3.16-суреттегіні алыңдар

Оқушының үйде жеке орындауына арналған




Компьютерде файл түріндесақтау


Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу

Педагогтың аты-жөні

Мусаева Ж.А

Күні

30.11.2020ж

Сынып 7 А

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Шартты пішімдеу.

Оқубағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


7.2.2.4-электронды кестеде шартты пішімдеуді қолдану

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Электронды кестеде шартты форматтау түрлерін біледі, қарапайым элементтерін қолданады. Кестеге шартты форматтау түрлерін қолданады.

Көптеген оқушылар:

Компьютерде электронды кесте элементтерді пішімдейді, шартты форматтауды біледі


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.

3.Үй тапсырмасын тексеру.

Оқушылар дәптерлерді өзара ауыстырады, үй тапсырмасын тексереді.



1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.



Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы


Microsoft Excel кестесінде деректердің талдауын қалай жасауға болатының сұраймын. . Қандай әдістермен оны жасауға болатындығын талқылаймыз

Содан кейін Excelде деректердің талдауын жасаудың бәрнеше нұсқасын қсынамын.

Бірінші нұсқа.

Excel-дегі сүзгіш пен сұрыптама көмегімен деректерді талдаудың қарапайым нұсқасын жасауға болады.

Екінші нұсқа.

Кестедегі сандарды график пен диаграммада талдау жеңілірек.

Үшінші нұсқа.

Шартты форматтау – бұл шарттан шығатын ұяшықтардың безендіру мүмкіндігі.

Excelшарттыформаттауарқылыәртүрлідеректердібелгілеугеболады – бірдей, әртүрлі, толтырылғаннемесе бос ұяшықтардыбелгілеу, біздіңшарттымызбойыншадеректері бар ұяшықтар (көбірек, азырақ, «иа», «жоқ»), т.б.

Мұғалімді тыңдайды





Презентация


Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

Өзін-өзі бағалау.




/слайд/




Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу

Педагогтың аты-жөні

Мусаева Ж.А

Күні

07.12.2020ж

Сынып 7 А

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Кестелі мәліметтердің графикалық ұсынылуы

Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары


7.2.2.3-электронды кестеде диаграммалар құру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Диаграмманың негізгі ұғымын және элементтерін түсіну

Көптеген оқушылар:

Электронды кестені автоматты толтыраалады

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

Қай жерде және қандай жағдайда диаграммаларды қолданған қолайлы болатындығына мысал келтіріңіз

Бейнероликтің көрсетілімі. Кейін оқушылардың жауаптарын тексереді.

Бағалау:

Бағалау критерийлері

Дескрипторлар

Графикалық файл форматтарыныңалуан түрлілігін білу

Графикалық файл форматтарын атайды

Графикалық файл форматтарының алуан түрлілігін түсінеді

Файл өлшемдерін талдайды

графикалық файл форматтарының қасиеттерін зерттей алады

Графикалық файл форматтарын қасиеттерін салыстырады


Дәптерлеріне жазады, Оқу мақсаты мен бағалау критерийлерін талқылайды.

(Электрондық кесте құралдарымен қалайша диаграмма құрастыруға болатындығын көрсету. Диаграмма қандайэ лементтерден тұратындығын түсіндіру. Оқушылардың назарын редакциялау және диаграмма типін таңдау мүмкіндігіне аудару (білім алушылар дәптерге слайдтағы ақпаратты жазып алады).

Білімлэндте тапсырма орындаймыз.

Мұғалімді тыңдайды




Презентация

Жұмыс дәптері



Сабақтың соңы

Өткен сабақта не білдіңіз?

Диаграмма туралы не айтааласыздар?

Диаграмманыңқандайтүрлері мен типтерін білесіздер және олар ненің негізінде құрылады? Деп сұраймын

Өзін-өзі бағалау.




/слайд/



Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу

Педагогтың аты-жөні

Мусаева Ж.А

Күні

14.12.2020ж

Сынып 7А

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

ТЖБ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары


7.2.2.3-электронды кестеде диаграммалар құру

7.2.2.4-электронды кестеде шартты пішімдеуді қолдану

7.3.3.1 -деректердің типін жіктеу

7. 2.2.2 электронды кесте элементтерін пішімдеу

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Диаграмманың негізгі ұғымын және элементтерін түсіну

Көптеген оқушылар:

Электрондыкестеніавтоматтытолтыраалады


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

Білімлэндте тапсырма орындаймыз.



Мұғалімді тыңдайды





Презентация

Жұмыс дәптері



Сабақтың соңы

Өткенсабақта не білдіңіз?

Диаграмма туралы не айтааласыздар?

Диаграмманыңқандайтүрлері мен типтерін білесіздер және олар ненің негізінде құрылады? Деп сұраймын

Өзін-өзі бағалау.




/слайд/



Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу

Педагогтың аты-жөні

Мусаева Ж.А

Күні

21.12.2020ж

Сынып 7 А

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Процесстерді электронды кестелерде модельдеу

Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары


7.2.2.2-электронды кесте элементтерін пішімдеу

7.3.3.1- деректердің типін жіктеу

7.2.2.4-электронды кестеде шартты пішімдеуді қолдану

7.2.2.3-электронды кестеде диаграммалар құру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Компьютердеэлектрондыкестеэлементтердіпішімдейді, шарттыформаттаудыбіледі.

Көптеген оқушылар:

Электрондыкестеніавтоматтытолтыраалады


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

Білу кезеңі:

^Модельдеудеген не?

Не үшін модельдейміз?

^Модельдеу қандай кезеңдерден тұрады?

Түсіну кезеңі:

Компьютерде модельдеуді ұйымдастыру қандай іс- әрекеттерден тұрады? ^Компьютерде модельдеудің басқа модельдеу түрлеріне қарағанда қандай ерекшеліктері бар?

1 тапсырмада тапсырма бойынша жасалған компьютерлік модельдеу жұмысына талдаулар жүргіземіз. Талдау барысында төмендегі тапсырмаларды орындаймыз.

3.44-суреткеқарап, тапсырманың орындалу кезеңдерін компьютерлік модельдеу кезеңдеріне сәйкестігін анықта(3.45-сурет).

3.44-суреттегітапсырманың әрбір кезеңіне жеке-жеке талдау жасаңдар.

Компьютерлік модельдеуді басқа модельдеу түрлерімен салыстырыңдар. Ұқсастықтары мен ерекшеліктерін қағазға түсіріңдер



Мұғалімді тыңдайды




Презентация


Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.


Өзін-өзі бағалау.




/слайд/



Қысқа мерзімді жоспары

Бөлім

Есептерді электрондық кестелердің көмегімен шешу

Педагогтың аты-жөні

Мусаева Ж.А

Күні

28.12.2020ж

Сынып 7 Г

Қатысушылар саны

Қатыспағандар саны

Сабақтың тақырыбы:

Шығармашылық-практикалық жұмыс.

Оқубағдарламасынасәйкесоқытумақсаттары


7.2.2.3-электронды кестеде диаграммалар құру

Сабақтың мақсаты:

Барлық оқушылар:

Компьютерде электронды кесте элементтерді пішімдейді, шартты форматтауды біледі.

Көптеген оқушылар:

Электронды кестені автоматы толтыраалады


Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Оқушылармен амандасу.

2.Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру.


1.Мұғаліммен амандасады.

2.Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.

3.Сабақтың мақсаттарымен танысады.


Жұмыс дәптері

Сабақтың ортасы

Білу кезеңі:

^Модельдеудеген не?

Не үшін модельдейміз?

^Модельдеу қандай кезеңдерден тұрады?

Түсіну кезеңі:

Компьютерде модельдеуді ұйымдастыру қандай іс- әрекеттерден тұрады? ^Компьютерде модельдеудің басқа модельдеу түрлеріне қарағанда қандай ерекшеліктері бар?

1 тапсырмада тапсырма бойынша жасалған компьютерлік модельдеу жұмысына талдаулар жүргіземіз. Талдау барысында төмендегі тапсырмаларды орындаймыз.

3.44-суретке қарап, тапсырманың орындалу кезеңдерін компьютерлік модельдеу кезеңдеріне сәйкестігін анықта(3.45-сурет).

3.44-суреттегітапсырманың әрбір кезеңіне жеке-жеке талдау жасаңдар.

Компьютерлік модельдеуді басқа модельдеу түрлерімен салыстырыңдар. Ұқсастықтары мен ерекшеліктерін қағазға түсіріңдер

Білімлэндте тапсырма орындайды


Мұғалімді тыңдайды




Презентация


Сабақтың соңы

1.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.


Өзін-өзі бағалау.




/слайд/


написать администратору сайта