Қысқамерзімді жоспар
Бөлімі:
| 4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау»
| Педагогтің аты-жөні:
|
| Күні:
|
| Сыныбы:
| Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
| Сабақтың тақырыбы:
| 4.3. Тармақталған алгоритмдерді программалау
| Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты
| 7.3.2.1 Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерді жазу.
| Сабақтың мақсаты
| Барлық оқушы үшін: алгоритмнің түрлерін біледі.
Оқушылардың көбі үшін: тармақталған алгоритмдерді құрастыру жолдарын біледі.
Кейбір оқушылар үшін: Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерге мысалдар келтіреді.
| ЕБҚ оқушы
| - Оқушының ауызша жауап беруге деген ынтасын ескеру.
(немесе жазбаша , практика түрінде жауап беруге жағдай жасау)
| Сабақтың барысы:
Сабақтың кезеңі/ уақыт
| Педагогтің әрекеті
| Оқушының әрекеті
| Бағалау
| Ресурстар
| Сабақтың басы
5 минут
7 минут
| Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен амандасу, түгендеу.
"Диск" әдісі арқылы топқа бөлу.
(«Диск» әдісі арқылы оқушылардың жинаған дисктеріне байланысты бағалау)
Сіздерге бүгінгі сабаққа сәттілік тілеймін. Үй тапсырмасын сұрау.
«Миға шабуыл» әдісі
1 ресурс "Тармақталған алгоритмдерді программалау" тақырыбы бойынша жаңа сабақты түсіндіру.
Топтық талқылау Сынып шағын топтарға бөлінген. (Жаңа сабақтың тақырыбын ашу мақсатында). 1) Тармақталған алгоритм дегеніміз не?
2) Тармақталған алгоритмде қандай түйінді сөздер қолданылады?
3) Шарт дегеніміз не?
| Оқушылар амандасады. Оқушылар үй тапсырмасын тез- тез жауап беріп белсене қатысып отырады.
|
|
АКТ
| Сабақтың ортасы
6 минут
10 минут
10 минут
| 1 тапсырма (2 ресурс)
Жеке жұмыс.
Салыстыру операторланын сәйкестендіру тапсырмасы.
2 -тапсырма. (3 ресурс)
(Python программасында есеп шығару)
Топтық жұмыс.
3- тапсырма. (4 ресурс)
Тапсырманың программалық коды берілген, блок- схемасын құру.
Топтық жұмыс.
| Оқушылар сәйкестендіру тапсырмаларын орындайды.
Компьютерде программа құрады.
Берілген тапсырманың блок- схемасын құрады.
| Дискриптор.
Сәйкестендіруді орындайды. (1 балл) Оператор мен мағынасын сәйкестендіре алады.
(1 балл)
Оператор, мағынасы және жазылуын сәйкестендіре алады. (1 балл)
ФБ- 3 балл Дискриптор.
Берілген тапсырмаға программа құрады. (2 балл) Оң сан немесе теріс сан кубын табатын программа құрады. (2 балл)
ФБ- 4 балл Дискриптор.
Блок- схеманы құрады. (3б)
ФБ- (3 балл)
| Карточка
АКТ
Плакат
| Сабақтың соңы
7 минут
| Бағалау
Кері байланыс
| Сабақ бойынша әр оқушыға бағалау жүргізу. «СМС» әдісі
Өте жақсы түсіндім, мен үшін қызықты болды. Мен сабақты жақсы түсіндім. Тақырып бойынша әлі де ізденуім керек.
|
|
| Тексерген:
Ресурстар.
1 ресурс. (Үй тапсырмасы)
Алгоритмдердің қандай түрлерін білесің? Сызықтық алгоритмдерге мысалдар келтір. Күнделікті тұрмыста орындайтын іс-әрекетімізге кедергі келтіретін шарттарға мысалдар келтір. Мысалы, егер таңертен күн жаңбырлы болмаса, таңғы жаттығуды аулада орындай ма? Python программалау тілінде тармақталған алгоритмдерін қалай құрастыруға болады?
2 ресурс. (1 тапсырма)
Сәйкестендіру.
Оператор
| Мағынасы
| Жазылуы
| ==
| Тең
| x==y
| !=
| Тең емес
| x!=y
| >
| Үлкен
| x>y
| <
| Кіші
| x | >=
| Үлкен немесе тең
| x>=y
| <=
| Кіші немесе тең
| x<=y
| 3 ресурс. (2 тапсырма)
Python программасында есеп шығару
І топ
Енгізілген сан 0 -ден үлкен болса, экранға оң сан деп шығатын программа құрыңыз.
ІІ топ
А нақты сан берілген. А саны оң сан болса, оның квадратын, теріс сан болса, оның кудын табатын программа құрыңыз. 4 ресурс. (3- тапсырма)
Тапсырманың программалық коды берілген, блок- схемасын құру.
І топ
ІІ топ
1-тапсырма
Оператор
| Мағынасы
| Жазылуы
| A
| ==
| 1
| Үлкен
| I
| x>=y
| B
| !=
| 2
| Тең емес
| II
| x!=y
| C
| >
| 3
| Тең
| III
| x<=y
| D
| <
| 4
| Кіші немесе тең
| IV
| x | E
| >=
| 5
| Үлкен немесе тең
| V
| x==y
| F
| <=
| 6
| Кіші
| VI
| x>y
| 1-тапсырма
Оператор
| Мағынасы
| Жазылуы
| A
| ==
| 1
| Үлкен
| I
| x>=y
| B
| !=
| 2
| Тең емес
| II
| x!=y
| C
| >
| 3
| Тең
| III
| x<=y
| D
| <
| 4
| Кіші немесе тең
| IV
| x | E
| >=
| 5
| Үлкен немесе тең
| V
| x==y
| F
| <=
| 6
| Кіші
| VI
| x>y
| 1-тапсырма
Оператор
| Мағынасы
| Жазылуы
| A
| ==
| 1
| Үлкен
| I
| x>=y
| B
| !=
| 2
| Тең емес
| II
| x!=y
| C
| >
| 3
| Тең
| III
| x<=y
| D
| <
| 4
| Кіші немесе тең
| IV
| x | E
| >=
| 5
| Үлкен немесе тең
| V
| x==y
| F
| <=
| 6
| Кіші
| VI
| x>y
| 3- тапсырма
Тапсырманың программалық коды берілген, блок- схемасын құру.
3- тапсырма
Тапсырманың программалық коды берілген, блок- схемасын құру.
|