Главная страница

хэ. Документ Microsoft Word (6). ысамерзімдіжоспар


Скачать 162.14 Kb.
Названиеысамерзімдіжоспар
Дата24.11.2020
Размер162.14 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файлаДокумент Microsoft Word (6).docx
ТипДокументы
#153482

Қысқамерзімдіжоспар

Пәні:физика

Мектеп: 

Күні:

Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:Тығыздық


Мұғалімнің аты жөні:

Сынып:7

Қатысушылар саны: 

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Заттың тығыздығы және тығыздықтың өлшем бірлігі

Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)

7.2.2.13 - тығыздықтың физикалық мағынасын түсіндіру;

7.2.2.14 сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибе арқылы анықтау;

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар істей алады:тығыздық анықтамасын білу, өлшем бірліктерін айту.

Көптеген оқушылар істей алады:тығыздықтың формуланы пайдаланып есептерді шығару, мысалдар келтіру.

Кейбір оқушылар істей алады:сұйықтар мен қатты денелердің тығыздығын тәжірибеде қолдана алу, формуланы қолданып күрделі есептерді шығару

Бағалау критерийі

  1. Тығыздық анықтамасын біледі, өлшем бірліктерін айта алады;

  2. Тығыздықтың формуласынкелтіріп, есептер шығарады, мысалдар айта алады;

  3. Тәжірибе жасайды,күрделі есептер шығарады;

Тілдік мақсаттар


Сабақ барысында оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым,оқылым дағдыларын арттыру.

Арнайы пәндік лексика мен терминалогия:

Тығыздық – бұл ............... шама.

Тығыздық – ................... болып табылады.

Тығыздық ........................ әрпімен белгіленеді.

Тығыздықтың өлшем бірлігі .........................

қазақша

орысша

ағылшынша

Тығыздық

Плотность

Density

Масса

Масса

Mass

Көлем

Объем

Volume




Құндылықтарға баулу


«Мәңгілік ел» ұлттық идеясы. Жалпыға бірдей еңбекқоғамы –еңбекке, шығармашылық өсуіне, ортамен ынтымақтастық қатынас орнатып, өмір бойы білім алуына баулу.

Пән аралық байланыс

Математика  есептер шығару, формула түрлендіру (амалдар қолдану);

Химия  сұйық және қатты денелерге тәжірибе жасау;

Информатика  ғаламтор желісінде ақпарат жинақтау.

Алдыңғы білім


Дұрыс және дұрыс емес пішінді денелердің көлемін өлшеу.

Сабақ барысы

Жоспарланған сабақ кезеңдері

Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)


Ресурстар

Сабақтың басы
(10 мин)


I.Ұйымдастыру кезеңі

1.1Сәлемдесу. Жағымды ахуал қалыптастыру. «Тілек айту» әдісі

Оқушылар бір-бірінебүгінгі күнге байланысты жағымды тілектер айтады.
1.2 Топқа бөлу «Таңба»әдісі

I топ - ρ

II топ -V

IIІ - m

II. Үй тапсырмасын қайталау
«Кубизм» әдісімен үй тапсырмасын сұрау. Әрбір оқушы келесі оқушыға сұрақ қою арқылы кубикты лақтырады. Қағып алған оқушы сұраққа жауап береді.Осылайша үй тапсырмасын қайталайды.

Қ  алыптастырушы бағалау






Тақырыпқа арналған физикалық шамалар және таңбалар жазылған қима қағаздар


Сабақтың ортасы

(13 мин)

II. Жаңа сабақ

Топтық жұмыс«Сенбілесің бе?» әдісі бойынша

Оқушыларға карточкалар арқылы үш деңгейдегі тапсырмалар беріп, жеке жұмыс істей алады. Жаңа тақырыпқа арналған сұрақтар беріледі, оқулықпен жұмыс жасайды.
1.Заттың тығыздығы дегеніміз не және формуласына түсінік бер.

2.12- жаттығу. №2

3.Тығыздықты білу біздің өміріміз үшін маңызы қандай?

4. Ағаштан , темірден жасалған кубиктер арқылы заттың тығыздығын тауып, оқулықтағы кестемен салыстырыңдар?

Қалыптастырушы бағалау

   


Оқулық, маркер, стикер


Ағаш, темір, кубиктер, сызғыш, таразы

(7мин)


III.«Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі.Топтық жұмыс

Қызығушылықты ояту, тәжірибе жасау

«Пластилиннің тығыздығын анықтау»

Алдын ала сыртында массасы жазылған бір пластилин алынады. Сызғыш көмегімен оның ұзындығын, биіктігін өлшеп, көлемін анықтауға болады. Алынған өлшемдер бойынша тығыздығын табады.

«Судың тығыздығын анықтау»

Таразының көмегімен бос пластикалық ыдыстың массасын өлшеп, m1=25г екенін анықтағаннан соң, оған су құйып кері өлшегенде m2=47г болады. Енді бізге қажетті ыдыстың ішіндегі судың массасы mсу= m2- m1.

47-25=22г. Ыдыстың ішіндегі судың мензуркамен өлшеп көлемі v =27см3 болады. Осы алынған өлшемдердің көмегімен судың тығыздығы анықталады.

Қалыптастырушы бағалау

Дескриптор

Белгі

Тығыздықтың физикалық мағынасын айта алады.

+

Тығыздықтың формуласына мысалдар келтіріп есептер шығара алады.

+

Тығыздықты табу жолдарына тәжірибе жасай алады.

+

Өлшем бірліктерді СИ-жүйесіне келтіре алады.

+




Оқулықтар, маркер, стикер, тәжірибеге қажетті құралдар.









(10 мин)

IV«Кім тапқыр?»әдісі бойыншасаралаутапсырмалары деңгей бойынша

А) деңгейіТығыздықтың физикалық мағынасын анықтау


  1. Заттың тығыздығы деп нені айтамыз?

  2. Заттың тығыздығын қалай анықтауға болады?

  3. Қандай тығыздық бірліктерін білесіңдер?

  4. Тығыздығы мен көлемі бойынша дененің көлемін қалай есептейді?



  1. В) деңгейі Есептер шығару

  2. 1Металлдың массасы 46,2кг көлемі 8м3. Қандай металдан жасалған?

  3. 2Бытыраның көлемі свинец 0,8см3. Массасы қандай?


С) деңгейі Тәжірибе жасау, күрделі есептер шығару

1Тығыздықтың мәнін кг/м3 өрнекте. 0,12кг/л.

2Шамның құтымының сыйымдылығы 10-5м3 оған толтыра құйылған керосиннің массасын есепте.

Критерий

Дескриптор

Белгі

  1. Тығыздық анықтамасын біледі, өлшем бірліктерін айта алады;

  2. Тығыздықтың формуласын келтіріп, есептер шығарады, мысалдар айта алады;

  3. Тәжірибе жасайды, күрделі есептер шығарады.

1.А деңгейінде тығыздық ұғымын түсіндіре алады.

2. Өлшем бірліктерін анықтай алады.

1.В деңгейінде формула қорыта алады.

2. Есептер шығара алады.

1. С деңгейіндегі тәжірибе жасай алады.

2.Күрделі есептер шығара алады.

+

++

+++






Есептер жазылған үлестірмелі кестелер

Бағалау парағы


Сабақ соңы

5 мин


Ү  йге тапсырма: §13. 12 – жаттығуды орындап келу.




Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?

Деңгейі төмен оқушылар: тығыздық ұғымының мағынасын білу, таңбаларын, өлшем бірліктерін айту, ауызша сұрақтар қою;

Деңгейі орта оқушылар: тығыздықтың формуласын түрлендіріп, мысал келтіру арқылы есептер шығару;

Деңгейі жоғары оқушылар:тығыздықты табу жолдарына тәжірибе жасау, күрделі есептер шығару;




Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы.

Тәжірибе жұмысын жасау кезіндегі қауіпсіздік техникасының сақталуын қадағалау.




Жалпы бағалау

Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?

1:

2:

Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек?



написать администратору сайта