Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2.А.Заттардың тасымалдануы
|
СЫНЫП: 8
Сабақ №27
| Мүғалімнің аты-жөні: Майманова Ж.М.
Күні 10.12.2019ж
|
Сабақтың тақырыбы
Жүрек - қантамырлар жүйесі аурулары (гипертония, инфаркт, тахикардия,, ишемиялық ауру, атеросклероз, инсульт). Аурудың себептері: тұқым қуалайтын ауруларға бейімділік, салауатты өмір салтын дұрыс ұстанбау, т.б.
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 8.1.3.12 қантамыр жүйесі ауруларының себептері мен ауру белгілерін сипаттау
|
Сабақтың мақсаты
| -Қантамыр жүйесі мүшелерінің ауруларын білу;
-Қантамыр жүйесі мүшелерінің ауруларының себептерін сипаттау;
-Қантамыр жүйесі мүшелерінің ауруларының себептерін, белгілерін ажырату.
|
Бағалау критерийі
| - Қантамыр жүйесі мүшелерінің ауруларын түсіндіре алады;
- Қантамыр жүйесі мүшелерінің ауруларының себептерін анықтай алады;
- Қантамыр жүйесі мүшелерінің ауруларының себептері мен белгілерін ажырата алады.
|
Тілдік мақсаттар
| Оқушылардың академиялық тілдерін дамыту:
Оқылым-айтылым: Бірлесе оқиды, пікір алмасады, диалогке қатысады.
Тыңдалым-жазылым: Ойларын ортаға салады.
Пән бойынша сөздер мен терминдер:
казақша
| english
| инсульт
| srtoke
| гипертония
| hypertension
| гипотония
| hypotension
| инфаркт
| infarction
| миокард
| muocardium
| тромбоз
| thrombosis
| тахикардия
| tachycardia
| атеросклероз
| аtherosclerosis
| Ишемия
| Ischemia
| Диалог құруға\жазылымға қажетті сөздер топтамасы:
Қантамырлар жүйесі дегеніміз........
Жүрек – қан тамырлары жүйесінің аурулары атаныз.......
Жүрек қан тамырлары жүйесінің тұқым қуалайтын аурулары........
|
Құндылықтарға баулу
| «Мәнгілік Ел» жалпы ұлттық идеясының оқу,шешім қабылдау, өз жұмысының сапасына жауап беру, өз уақытын ұйымдастыра білу, ашықтық пен ынтымақтастық құндылықтарына баулу.
|
Пәнаралық байланыс
| Жаратылыстану - 6.5.2.5 тірі ағзалар үшін қысымның мәніне мысалдар келтіру
Химия- 8.4.2.11 - табиғаттағы және тірі ағзалар қызметі мен адамның тіршілігіндегі жүретін химиялық реакцияларды сипаттау
Физика - 7.3.1.2 - қысымның физикалық мағынасын түсіндіру және өзгерту әдістерін сипаттау
|
Алдыңғы білім
| 7.1.3.6 Қанайналым мүшелері. Жануарлардағы заттар тасымалдануын танып білу.- тақырыбынан біледі.
«Миға шабуыл» әдісі арқылы алған білімдерін еске түсіріп, білімді жинақтатамын.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
6 мин
| Ұйымдастыру. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеу.Оқушылар бір – біріне ыстық лебіздерін білдіру арқылы сабаққа жұмылдырамын.
Сабақтың мақсатымен тапсырмалармен және де бағалау критерийлерімен таныстырамын.
Good evening children!
How are you?
Sit down, please.
Who is absent today?
I think you are ready for our lesson. Let s start new lesson! Our topic: Diseases of the cardio vascular system
The objective of the lesson is to describe the causes and symptoms of vascular disease
Сабақтың мақсаты тамыр ауруларының себептері мен симптомдарын сипаттау
«Карточка» әдісімен топқа бөлемін.
1 топ
2 топ
3 топ
«Миға шабуыл» әдісімен алдынғы білімді пысықтаймын.
Қан айналым мүшелерін атаныз? Қан айналым мүшелерімен қандай заттар тасымалданылады? Қандай қан айналым мүшелері бар? Тұйық қан айналым жүйесі дегеніміз не? Ашық қан айналым жүйесі дегеніміз не? Тұйық қан айналым жұйесі қандай жануарларға тән? Жақтаулы және жарты ай тәрізді қақпақшалар қайда орналасқан? Үлкен қан айналым шеңберінің тамырларын атаңдар. Кіші қан айналым шеңберінің тамырларын атаңдар. Үлкен және кіші қан айналым шеңберлерінің арасындағы айырмашылық неде?
Қалыптастырушы бағалау: « Ауызша мадақдау»
Жарайсың! Керемет! Әлі талпыныс қажет!.
Good job! Well done! perfectly, excellent, quite well
| Карточка
Бейнежазба
|
Сабақтың ортасы
2 мин
10 мин
6 мин
3 мин
| №2 тапсырма «Метатаным» әдісі.
«Қан тамырлар жұмысы» туралы бейнеүзік көрсетіледі. Балалар бейнеүзіктен көргендерін, түсінгендерін (Неге? Неліктен? Не үшін?) сұрақтары бойынша ой бөліседі.
Дескриптор:
- Қан тамырлар жүйесі мүшелері ауруларының себептерін біледі;
-Қантамыр жүйесі мүшелерінің ауруларының себептері мен белгілерін ажыратады.
№3-Тапсырма Work the book. Take your books
Open your books at page 104
Read the text on page 104
Жаңа тақырыпты оқушыларға өз бетінше менгерту мақсатында «Рөльдік ойын» әдісі. Осы әдіс арқылы оқушылар мәтінді оқиды, жұптық жұмыс жасайды, топта талқылайды жәнеде өзге оқушыларға мәлімет береді . Бұл әдісте жазылым, оқылым және айтылым дағдылары калыптасады.
Work in group
«Дәрігерлер» - аурулардың туындау себептерін анықтап, сипаттаушылар; «Тұрғындар» - аурулардың белгілерін сипаттаушылар; «Сарапшылар» әр аурудың алдын алу жолдарын ұсынушылар.
Бағалау критерийі:
Қан тамыр жүйесі ауруларын сипаттайды; Аурулардың себептерін түсіндіреді; Қан тамыр жүйесі ауруларының алдын – алу шараларын ұсынады.
Дескрипторлар:
«Тұрғындар» берілген аурулардың барлық белгілеріне қатысты сұрақтарға жауап береді «Дәрігерлер» берілген аурулардың себептері туралы сұрақтарға жауап береді «Сарапшылар» берілген ауруларың себептері туралы сұрақтарға жауап береді Қантамырлар жүйесі ауруларының туындау себептерін түсіндіреді; Аурудың белгілерін сипаттайды; Барлық аурулардың алдын-алу шараларын ұсынады.
Қалыптастырушы бағалау: Бұл әдісте топтық жұмыс болғандықтан, әр топ бір-біріне бас бармақ арқылы баға береді.
Show me your work
Терминдік болжам
Let’s say it together
казақша
| english
| инсульт
| srtoke
| гипертония
| hypertension
| гипотония
| hypotension
| инфаркт
| infarction
| миокард
| muocardium
| тромбоз
| thrombosis
| тахикардия
| tachycardia
| атеросклероз
| аtherosclerosis
| Ишемия
| Ischemia
| №4 Тапсырма
Оқушылар «7 неліктен» әдісі бойынша жеке-жұмыс жасайды. Оқулықтағы мәтінді пайдаланып, төмендегі кестені толтырады.
Work in pairs Complete the table
| Жүрек және қантамырлар
Аурулары
| Себептері
| Ағылшын тіліне аударыныз
| 1
| Инсульт
|
|
| 2
| Гипертония
|
|
| 3
| Атеросклероз
|
|
| 4
| Инфаркт
|
|
| 5
| Ишемия
|
|
| 6
| Тахикардия
|
|
| 7
| Гипотония
|
|
| Бағалау критерийі: -
Оқулықтағы мәтінді пайдаланып жүрек және қантамырлар ауруларының себептерін анықтайды. Терминдерды ағылшын тіліне аударады
Дескриптор:
Оқулықтағы мәліметтен қан айналым жүйесінің ауруларын анықтайды. Аурулардын пайда болу себептерін дұрыс сәйкестендіреді. Терминдердін ағылшыншасын біледі.
Қалыптастырушы бағалау: «Мадақтау әдісі»
Good job! Well done! perfectly, excellen, quite well
| https://bilimland.kz/kk/courses/biologiya-kk/adam-biologiyalyq-tur-retinde/zhurek-qan-tamyry-zhujesi/lesson/qan-ajnalym-zhujesining-aurulary
Постэр
Маркер
Оқулық
А-4
|
Сабақтың соңы
2 мин
3мин
2 мин
| №5-Тапсырма
«Жалғасын тап» әдісі. Аnswer the question
Who knows the answer?
1.Инсульт дегенімыз................
2.Жүрек аурулары...................
3.Инфаркт белгілері..................
4.Тахикардия дегеніміз....................
5.Электрокардиограмма.......................
6.Танометр дененіміз..............................
Бағалау критерийі:
Сөйлемнің басы жазылған сөйлемді толықтырып айтады.
Дескриптор:
Оқушының логикалық ойлауын дамытады және жылдам ой қорытуға баулиды.
Қалыптастырушы бағалау: «Қол шапалақтау»
Work in individual (жеке жұмыс)
1. Кестені толтырыңыз.
Жүрек - қантамырлар жүйесінің аурулары
| Пайда болу себептері
| Ауру белгілеріне сипаттама беріңіз
| Гипертония
|
|
| Инфаркт
|
|
| Тахикардия
|
|
| Ишемиялық ауру
|
|
| Инсульт
|
|
| 2. Жүрек - қантамырлар жүйесінің ауруларына темекі мен ішімдіктің әсерін түсіндіріңіз:
..............................................................................................................................................................................................................................
Дескриптор
| Білім алушы
| - жүрек - қантамырлар жүйесі ауруларының түрлеріне сай сипаттама береді; 1 балл
- пайда болу себептерін жазады; 1 балл
- жүрек-қантамырлар жүйесі ауруларына әсер ететін зиянды заттарды түсіндіреді. 1 балл
| Сабақ соңында кері байланысты «екі жұлдыз, бір тілек» әдісімен аламын, себебі келесі сабағыма көмегі бар.
Оқушыларға стикер таратылады.
Екі жұлдыз- екі ұнаған нәрсе жазады.
Бір тілек – жақсартуды қажет ететін нәрсе.
You have worked well today
Put your books into the bags
The lesson is over, thank you
Goodbye!
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
| Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
| Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Саралау әдістері оқушылардың қажеттілігін есепке ала отырып тапсырмалар беріледі. «Миға шабуыл» әдісі арқылы диалог және қолдау көрсету сараланады, сабағыма қойған мақсатыма жету ушін оқушыларды ойланту үшін және бірқатар жауаптар алу үшін алдын ала дайындалған сұрақтарды қоямын.
Оқушылардын қажеттіліктерін ескере отырып , «Рөльдік ойын» әдісі оқушыларға жеке, жұпта, топта жұмыс жасауына мүмкіндік туады. Оқушылардың айтылым, көрсетілім, жазылым, тыңдалым дағдысы қалыптасады.
Жеке оқиды;
Жұпта түсіндіреді;
Топта талқылайды;
Ортақ шешім шығарып постер қағазына түсіруде бұл әдіс тиімді.
Қабілеті жоғары оқушылар Сұрақтар оқушылардың ойын қозғауға, дамытуға арналады.
Қабілеті орта оқушылар:
Орта деңгейдегі оқушыларға үлестірме тапсырмалары ұсынылады.
Қабілеті төмен оқушылар: оқушыларға қажет жағдайда үлгеруші оқушыны көмек көрсету ұсынылады
| Сабақта қалыптастырушы бағалауды жүзеге асыру үшін жеке,жұптық және топтық жұмыстағы оқушылардың көңіл күйін көтеру мақсатында әр оқушыға көбірек мақтау-мадақтау айтамын.
Қалыптастырушы бағалау әр тапсырманы бағалауға қөмектеседі және әр тапсырмадан соң «Бас бармақ» әдісі,«Мадақтау» әдісі,«Қол шапалақтау» әдістері арқылы оқушылардың қаншалықты түсінгенің аңықтап отырамын.
| АКТ мен жұмыс жасау барысында қауіпсіздік
техника ережелерін сақтау, дұрыс отыруын қадағалау.
Сабақтағы шаралар барысында оқушылардың денсаулығы мен қауіпсіздігіне қатер төнбейді Оқушылардың гигиеналық талаптарға сай отыруын қадағалау
|
Рефлексия
Сабақ\оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
| Жалпы сабақтың мақсаты, оқу мақсаттары оқушылардың жас ерекшеліктеріне, ойлау қабілеттеріне негізделіп жүйелі түрде құрылды. Соның нәтижесінде әр топ оқушылары өз білімдерін көрсетіп, әр берілген тапсырмаларды тиянақты, жауапкершілікпен орындап өз ойларын еркін жеткізе алды. Тиімді оқыту және оқу әдісі бойынша оқушылардың сабақ кезеңдеріндегі іс-әрекеттері көңілден шықты. Кезеңдер бойынша өлшеніп берілген уақыт талаптарға сай орындалып отырды. Сабақ жосапары іске асу барысында аса ауытқулар байқалмады.
|
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Сабақта оқушылар қызығушылық пен белсенділік танытты.
2:Оқушылар өз ойларын еркін жеткізе білді.
Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1: Белсенді оқу әдістерінен «миға шауыл» «7 неліктен» әдісі тиімді болды.
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
Жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты) ?
1: Сабақтағы жағымды әсерлерді қалыптастыру, оқушылардың арасындағы бір – бірімен қарым – қатынасты одан әрі жетілдіре отырып мақсатқа жетуге баулу.
2: Бірін – бірі және өзін – өзі бақылауға, бағалауға үйрету.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
|