Главная страница

Келісілді Мектеп директорыны оу ісі жніндегі орынбасары Мукушева Ш.


Скачать 122.44 Kb.
НазваниеКелісілді Мектеп директорыны оу ісі жніндегі орынбасары Мукушева Ш.
Дата12.10.2022
Размер122.44 Kb.
Формат файлаdocx
Имя файла1513923992 (1).docx
ТипДокументы
#729511

Келісілді:

Мектеп директорының оқу ісі жөніндегі орынбасары:Мукушева Ш.Қ


Қысқа мерзімді жоспар:

Мектеп: Ф.Энгельс атындағы жалпы орта мектебі

Күні:20.10.2017ж

Мұғалімнің аты-жөні:Мулдашева Т.Т

Сынып:

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:




Сабақ тақырыбы

Дүние бөліктері мен материктерді игеру және зерттеу тарихы

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.2.6.1 материкте мен дүние бөліктерін игеру және зерттеу тарихы.

Сабақ мақсаттары

•материктер мен жер шары бөліктерін игеру тарихын сипаттай алады;

Бағалау критерийлері

Оқушылар материктер мен дүние бөліктерін біледі. Картадан көрсете алады. Зерттеу тарихымен танысады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

•мәтіндік материалдармен (оқу) жұмыс істей алады;

•материктерді ашу, зерттеу және игерудің маңызды кезеңдерін, фактілерін, себептерін және салдарларын айқындай алады (функционалды оқу);

•топтарда жауаптардың нұсқаларын талқылай алады (сөйлеу және тыңдау);

•зерттеу нәтижелерін бүкіл сыныпқа көрсете алады (сөйлеу және тыңдау)

Құндылықтарды дарыту

Жұптық және жеке жұмыс жасау барысында бір - біріне құрмет көрсету.

Пәнаралық байланыстар

Тарих

Бастапқы білім


Бастауыш сыныптардағы жаратылыстану курстарының негізінде алған білім

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин


Сәлемдесу. Сабаққа дайындық. Жаңа тақырыптың оқу мақсатымен бағалау критериімен оқушыларды таныстыру. Сыныпты топтарға бөлу. Психологиялық ахуал туғызу. «Миға шабуыл» әдісі арқылы

«Материк» сөзін топтастыру





Сабақтың ортасы

7 мин

4мин

10

4 мин
5 мин



    1. «Стикердегі жазу» әдісі.Ж. Стикерлер ұсыну арқылы оқушыларға білетін материктердің атын жазғызып, оларды картаға жапсыртамын. Бағалау: «Бас бармақ әдісі»




Бағалау критерийі

Дескрипторлары

Материктер мен дүние бөліктерін ажыратып жазу.


  1. Материктерді біледі.

  2. Материктерді картадан таба алады.

  3. Дүние бөліктерін біледі.

  4. Дүние бөліктерін ажырата алады


Электронды оқулықпен жұмыс жасату арқылы «материк», «дүние бөлігі» ұғымдарына анықтама құратамын.

Терминологиямен жұмыс: материк, дүние бөлігі.

    1. «Тұлғаны тани отырып сәйкестендір» әдісі. ТЖ

Оқушылардың алдына саяхатшылардың портреттері және зерттеген аумақтары туралы мәліметтер беріледі. Сол мәліметтер арқылы сәйкестендіреді.

Мыс: Герадот- б.з.д. Vғ өмір сүрген ежелгі грек тарихшысы. Сол кездері белгілі болған жерлер туралы деректер жазып қалдырды.

Пифей- б.з.д. IV ғ. Грек географы және теңізшісі. Еуропаның батыс жағалауын табу үшін саяхат жасады.

Марко Поло- Еуропалықтарға Азия туралы алғашқы мәліметтерді берді.

П.П.Семенов -Тян-Шанский мен Н.М.Пржевальский- Орталық Азияны зерттеуде көп еңбек сіңірді. Тянь-Шань тауларының құрылымын зерттеді.

Васко да Гама- 1497-1498 жылдары Үндістанға барар жолда Африканы батысынан айналып Атлант мұхитынан Үнді мұхитына өтті.Үндістанға баратын жол анықталды.

Давид Ливингстон- Африканың ішкі аудандарын зерттеуде үлкен еңбек сіңірді.

Х. Колумб – Америка құрлығын ресми түрде ашты.

Билл Янц- Аустралия материгінің солтүстік жағалауын алғашқы болып 1606 жылы ашты.

Абель Тасман-Тасман аралдарын ашты.

Джейм Кук- 1771ж Аустралияның шығыс жағалауына жүзіп келген.

Ф.Ф.Беллинсгаузен мен М.П.Лазарев- «Восток» және «Мирный» желкенді кемелермен Антарктида материгінің жағалауына жетті.

Руала Амундсен мен Роберт Скот- 1911-1912 жылдары оңтүстік полюске жетіп, материктің ішкі аудандары туралы құнды материалдар жинақтады.


Бағалау критерийі

Дескрипторлары

Саяхатшыларды таниды және зерттеу тарихымен танысады


  1. Герадотты таниды.

  2. Герадоттың еңбектерін дұрыс сәйкестендіреді

  3. Пифейді таниды.

  4. Пифейдің еңбектерін дұрыс сәйкестендіреді

  5. Марко Полоны таниды

  6. Марко Полоның еңбектерін дұрыс сәйкестендіреді

  7. П.П.Семенов -Тян-Шанский мен Н.М.Пржевальскийді таниды

  8. П.П.Семенов -Тян-Шанский мен Н.М.Пржевальскийдің еңбектерін дұрыс сәйкестендіреді

  9. Васко да Гаманы таниды.

  10. Васко да Гаманың еңбектерін дұрыс сәйкестендіреді

  11. Давид Ливингстонды таниды.

  12. Давид Ливингстонның еңбектерін дұрыс сәйкестендіреді

  13. Х.Колумбты таниды.

  14. Х.Колумбтың еңбектерін дұрыс сәйкестендіреді

  15. Билл Янцты таниды.

  16. Билл Янцтың еңбектерін дұрыс сәйкестендіреді.

  17. Абель Тасманды таниды.

  18. Абель Тасманның еңбектерін дұрыс сәйкестендіреді

  19. Джеймс Кукты таниды.






  1. Дүние бөліктері әртүрлі сандармен белгіленген. Сандарға сәйкес дүние бөліктерінің атауларын жазыңыз.



    1. ____________

    2. ____________

    3. ____________

    4. ____________

    5. ____________

    6. ____________

    7. ____________

Дескриптор Білім алушы

  • сурет бойынша дүние бөліктерінің атауын жазады;

Кескін картамен жұмыс. Материктерді кескін картаға түсіреді



Бағалау критерийі

Дескрипторлары

Материктерді кескін картаға түсіреді

  1. Кескін картамен жұмыс жасай біледі.

  2. Еуразия материгін салады

  3. Африка материгін салады

  4. Аустралия материгін салады

  5. Солтүстік Америка материгін салады

  6. Оңтүстік Америка материгін салады

  7. Антарктида материгін салады




Стикер. Дүние жүзінің жарты шарлар картасы


Сабақтың соңы

3 мин



Кері байланыс


р/с




Толық түсіндім

Әлі де қиналамын

Түсінбе дім

1

Материктің не екенін...











2

Дүние бөліктерінің не екенін....










3

Саяхатшылардың еңбектерін.....










4

Материктерді картадан табуды.....










5

Дүние бөліктерін картадан табуды....















Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы




Саралауіріктелгентапсырмалар, нақтыбіроқушыданкүтілетіннәтижелер, оқушығадербесқолдаукөрсету, оқуматериалдарыменресурстарыноқушылардыңжекеқабілеттерінесепкеалаотырыпіріктеу (Гарднердіңжиындықзияттеориясы) түріндеболуымүмкін.

Саралаууақыттыұтымдыпайдаланудыесепкеалаотырып, сабақтыңкез-келгенкезеңіндеқолданылаалады

Бұлбөлімдеоқушылардыңсабақбарысындаүйренгенінбағалауүшінқолданатынәдіс-тәсілдеріңіздіжазасыз

Денсаулықсақтаутехнологиялары.

Сергітусәттеріменбелсендііс-әрекеттүрлері.

ОсысабақтақолданылатынҚауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақбойыншарефлексия
Сабақмақсаттары/оқумақсаттарыдұрысқойылғанба? ОқушылардыңбарлығыОМқолжеткіздіме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақтасаралаудұрысжүргізілдіме?

Сабақтыңуақыттықкезеңдерісақталдыма?

Сабақжоспарынанқандайауытқуларболды, неліктен?

Бұлбөлімдісабақтуралыөзпікіріңіздібілдіруүшінпайдаланыңыз. Өзсабағыңызтуралысолжақбағандаберілгенсұрақтарғажауапберіңіз.




Жалпы баға

Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік / қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?



написать администратору сайта