Күні:
18-25.02.2019ж
Сынып 8
Сабақ
| Мектеп: «Достық» жом
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
|
Сабақтың тақырыбы
| Соңғы шартты цикл. REPEAT-UNTIL операторы
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
| 8.3.3.1 таңдау және қайталау операторларын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасыныңда қолдану
|
Сабақ мақсаты:
| Оқушылардың барлығы
Цикл түрлерін қайталау;
Паскаль тіліндегі циклдік операторлармен танысу;
.Оқушылардың көпшілігі
Шартты соңынан тексеретін циклмен танысу:
Repeat Until операторынын құрылымымен танысу;
Оқушылардың кейбірі
Циклдік процесті қамтамасыз ететін алгоритм бөлігін қайталау командасы таниды
|
Жетістік критерийі
| Цикл командасын меңгерген
Паскаль тілінде жазуды біледі ;
Программа жазуды үйренуДерек түрлері не екенін біледі.
Циклдік процесті қамтамасыз ететін алгоритм бөлігін қайталау командасы құрайды.
Циклдік алгоритмдерді пайдалану, оларды кейіннен программаларда цикл командалары түрінде қысқартып жазу мүмкіндігін ажыратады.
|
Тілдік мақсаттар
| Пәндік лексика мен терминология:
WHILE (уаил) - әзірше DO (ду) – орындау (соңына үтір қойылмайды) REPEAT (репит) - қайталау UNTIL (антил) - дейін FOR – үшін TO – дейін div -бүтін бөлу Mod-бөліндінің қалдығы else –әйтпесе then -онда
Диалог/жазылымға қажетті пайдалы сөз тіркестері:
Өзгермеліні жариялау үшін …
Заттық санның мысалы ретінде …
Сіn командасын қолдану үшін ... қосу қажет.
|
Құндылықтарға баулу
| Құрмет, ынтымақтастық, өмір бойы оқу.
|
Пәнаралық байланыстар
| Математика
|
Алдын ала білім
| Бағдарламалаудың ойын ортасында өткен оқушылар тәжірибесі
|
АКТ қолдану дағдылары
| Аудиожазба , таныстырылым.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
| Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
| Ресурстар
|
Сабақтың басы
5 минут
| Барлық оқушыны ортаға шығарып «Шаттық шеңбер» деген топ құрғызамын.. Сәлемдесемін. Сыныптағы оқушылардың келген-келмегендерін түгелдеймін.
Топқа бөлдіремін. Қалай отыратындығын түсіндіремін.
Сәлемдесу
Түгендеу
Топқа бөлу. Топқа бөлу үшін оқушыларды санатамын.
Яғни 1,2,3 3-топқа бөлінеді.
Мұғаліммен сәлемдеседі.
Бір-біріне жылы сөздер айтады.
Сыныптың топ басшысы жоқтарды айтады.
Оқушылар шеңбер болып тұрған бойда 1,2,3 деп санап топқа сандары арқылы бөлінеді.
|
Жаттығулар көрсетілімі немесе видео материалдар.
|
Сабақтың ортасы
8 минут
1 минут
5 минут
3 минут
16 минут
| Жаңа сабақты түсіндіру
. Осы көрстелген жаңа тақырыпты оқушыларға жинақтау үшін жаңа материалдарға байланысты ресурстар беру, өз бетерінше дайындық жасату.Кітаппен жұмыс жасату Постер арқылы тақырыптарын қорғату үшін төмендегі ресурстарды тарату керек
Қайталау операторының цикл тұлғасы шарттан бұрын орындауға мүмкіндік беретін Паскальдың жаңа операторымен танысамыз. REPEAT қайталау операторы WHILE операторына ұқсас, айырмашылығы – қайталану шарты цикл соңында тексеріледі, екінші өзгешілігі – цикл тұлғасы шарт жалған болғанда қайталанып, ол ақиқат болған кезде циклді орындау доғарылады ( while операторында керсінше болатын).
Бүгінгі күнді жазып, жаңа ұғымдармен танысайық: REPEAT (оқылуы: репит, қайталау болып аударылады) және UNTIL (оқылуы:антил, дейін, шейін болып аударылады) түйінді сөздері. Осы түйінді сөздер арқылы операторды жазамыз.
REPEAT қайталау операторының синтаксистік диаграммасы:
Бұл жерде операторлар REPEAT және UNTIL сөздерінің арасына орналасатындықтан, мұнда Begin және End сөздері жазылмайды.
REPEAT операторының циклі ішінде оның орындалу шартына әсер ететін кем дегенде бір оператор болуы тиіс, әйтпесе ол шексіз қайталана беруі мүмкін. Егер қайталау кезінде цикл ішінде көшу операторы болып, ол басқаруды цикл сыртындағы операторға берсе, онда циклдің орындалуы әрі қарай жалғаспайды. Цикл тұлғасы болып келген опертор жай немесе құрама опертор бола береді. Бұл оперторды да WHILE оперторын пайдаланған есептерде қолдануға болады, қай оперторды қолдану әркімнің өз еркіне байланысты шешіледі. WHILE оперторы көмегімен шығарылған есепті енді REPEAT операторымен шығарайық.
Program esep3;
Var m: Integer;
z:real;
BEGIN
m:=100;
while m<1000 do
begin
z:=(300*m)/1000;
WriteLn(m, ‘ | ‘,z , ‘ тг.’);
m:=m+100;
end;
END.
Программа нэтижесі:
100 | 30 тг.
200 | 60 тг.
300 | 90 тг.
400 | 120 тг.
500 | 150 тг
| Program esep4;
Var m: іnteger;
z:real;
BEGIN
m:=100;
REPEAT
z:=(300*m)/1000;
WriteLn(m, ‘ | ‘,z , ‘ тг.’);
m:=m+100;
until m>1000
END.
Программа нэтижесі:
100 | 30 тг.
200 | 60 тг.
300 | 90 тг.
400 | 120 тг.
500 | 150 тг
|
Repeat
<оператор 1>;
<оператор 2>;
жоқ ......
<оператор n>
иә UNTIL < шарт >
Оқушылар жаңа сабақ тыңдайды
ә)компьютермен жұмыс
№1 тапсырма. Жеке тапсырма.
1-ден n-ге дейінгі сандардың 1-ден n-ге дейінгі сандардың
қосындысын табыңыз. Ол үшін қосындысын табыңыз. Ол үшін
төмендегі схеманы пайдаланыңыз төмендегі схеманы пайдаланыңыз
Prog…….esep01;
v…..integer;Prog…….esep02;
b…… v…..integer;
s:=0; b……
w….. s:=0; i:=1;
read…. W….. (‘’);
For……… r…..
b….. while i<=n …
s:=……. b……
end; s:=s+I; i:=i+1;
w…….. e…
e….. w
e…..
1-ден n-ге дейінгі сандардың қосындысын табыңыз. Ол үшін
төмендегі схеманы пайдаланыңыз
Prog……esep03;
v…..integer;
b……
s:=0; i:=0;
w…(‘’);
r…..
repeat
s:=s+I; i:=i+1;
until (i>n);
w……
e…..
№2 тапсырма. Топтық тапсырма. Әр топқа тапсырма беріледі, есептің блок-сызбасын постер арқылы қорғайды, программмасын компьютерде орындайды
1. фукциясын есептеу блок-сызбасын және программасын құрыңдар Program E
Var x,y: real;
Begin
Write (`x-ті енгізіңдер: `);
Readln (x)
If x<0
Then y: =x+2
Else y: =2*x*x*x
Writeln (`y=`, y)
End.
2.Радиусы R болатын шеңбер ұзындығын есептеу блок-сызбасын және программасын құрыңдар
Program B1;
Const pi= 3.14159;
Var R, L: real; Begin
Writeln (`R мәнін енгізіңдер:` );
Read (R) ;
L: = 2 * pi * R;
Writeln; Writeln (‘нәтиже:' );
Writeln ( L = `, L);
End. 3.Квадрат теңдеудің түбірін табудың блок-сызбасын және программасын құрыңдар
Иә жоқ
Program B5;
Var a, b, c, x1, x2, d : real;
Begin
Writeln ( `a, b, c мәндерін енгізіңдер:`);
Readln (a, b, c);
d: = sqr (b) – 4*a*c;
if d < 0 then
writeln (нақты түбірі жоқ)
else
begin
x1: = (-b + sqrt (d)/(2*a);
x2: = (-b - sqrt (d)/(2*a);
write (x1: 6: 2, x2:6: 2)
end
end. Деңгейлік тапсырмалар, үлестірме карталармен жұмыс
|
Сергіту сәті
Сұрақ парақшалары.
Оқулық, дәптерлер.
Ойын ойнайық.
|
Сабақтың соңы
2 минут
| 0-нан 50-ге дейінгі жұп сандардың қосындысын табу программасын құрастыру
Program summa2;
Uses crt;
Var i: integer; (і - есептеуіш)
S: integer; (S – қосынды)
Begin
Clrscr;
i:=10;
S:=0;
Рефлексия
Чемодан (маған қажет),
Еттартқыш (қайта қарастыру қажет), Қоқыс жәшігі (маған қажет емес) Өз көңіл күйлерін бейнелеген стикерге сабақтан алған әсерлері мен ұсыныстарын жазу тапсырылады. Үй тапсырмасы:
|
Смайликтер
|
Дифференциация – оқушыларға көбірек қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырмалар қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру жоспарыңыз?
Сөйлеу-речи-speeches
| Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
АКТ Құндылықтармен байланыс (тәрбие)
|
Қолдау көрсету.
Қабілеті жоғары оқушылар айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады.
|
Оқушылар өздері жасаған бет-бейнелеріне қарап бір-біріне көңіл- күйлерін айтады. (қуанышты, көңілді, көңілсіз, ашулы)
| Өнер, ана тілі сабағы
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу.
|
1000>