Главная страница
Навигация по странице:

  • Сынып: 6 а Қатысқан оқушылар саны: Қатыспағандар

  • Сабақтың тақырыбы: Бір қаланың тарихы. Неологизмдер

  • Сабақ мақсаты: Оқушылардың барлығы

  • Оқушылардың көпшілігі Неологизмді ажырата алады.Оқушылардың кейбірі

  • АКТ-ны қолдану дағдылары

  • Тілдік мақсаттар: Оқушылар

  • Осыған дейін меңгерілген білім

  • Жоспар Жоспарланатын уақыт

  • Сабақ басы 5 минут

  • Сабақ ортасы 30 мин Оқулықпен жұмыс. 50-бет. 1-тапсырма. Суретке қарап ой бөлісіңдер.Сөздік диктант

  • Зат есім Сын есім Сан есім Етістік

  • І. деңгей 1. Төмендегі сөздерден жаңа сөздерді теріп жаз.Мектеп, карта, телевизор, аялдама, кеден

  • C) Арнайы жеделхат жөнелтілді.

  • E) Неологизм 4. Неологизмді табыңызА) несие

  • С) жасуша, ғаламшар Д) жекпе-жек, бокс 6. Неологизмді табыңыз.А) сайлау В) революция С) партия Д) құжат

  • Кні Малім


    Скачать 24.15 Kb.
    НазваниеКні Малім
    Дата08.11.2022
    Размер24.15 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файла1614614831.docx
    ТипДокументы
    #777573

    Күні:

    Мұғалім: Шарипов К.К.

    Сынып: 6 а

    Қатысқан оқушылар саны:

    Қатыспағандар:


    Сабақтың тақырыбы:

    Бір қаланың тарихы. Неологизмдер

    Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (ОБ сілтеме)

    6.1.2.1 әлеуметтік-мәдени тақырыптарға байланысты диалог,монологтердегі көтерілген мәселені түсіндіру;

    6.1.6.1. коммуникативтік жағдаятқа сай ресми сөздер мен тіркестер, дайын тіркестер мен терминдерді орынды қолданып, диалогке қатысу, ойын анық жеткізу

    Сабақ мақсаты:

    Оқушылардың барлығы

    Нұр-Сұлтан қаласы туралы білімдерін тереңдетіп,саналы білім алып , функционалды сауатты болуларына ықпал жасалады;

    Оқушылардың көпшілігі

    Неологизмді ажырата алады.

    Оқушылардың кейбірі

    Жасалу жолдарын ажырата алады.

    Құндылықтарды игерту:

    Елге деген сүйіспеншіліктерін арттыру;

    Еліміздің тарихын білу;

    Бағалау критерииі

    • Нұр-Сұлтан қаласы туралы білімдерін қорытындылау;

    • Жаңа сөздерді меңгеру



    Пәнаралық байланыс:

    Тарих, әдебиет

    АКТ-ны қолдану дағдылары:

    видео

    Дескриптор

    - Нұр-Сұлтан тарихы туралы біледі.

    -Неологизм сөздерді ажырата алады.

    -Синквейн және эссе жазады.

    Тілдік мақсаттар:

    Оқушылар:

    Жаңа сөздерді қолдануды дағдыға айналдырады.

    Пән лексикасы және терминология:

    Астана, Бәйтерек, саяхат, демалыс.

    Диалог және жазылым үшін қажетті сөз тіркестер:


    Осыған дейін меңгерілген білім

    «Астана қаласына саяхат» тақырыбында сөздік қорын дамытып, тыңдалым дағдыларын дамытты. Неологиздерді мағыналарына сай қолданды.

    Жоспар

    Жоспарланатын уақыт

    Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер

    Дереккөздер

    Сабақ басы

    5 минут


    Психологиялық ахуал қалыптастыру: 3 минут

    -Салем достым! (амандасады)

    -Сен қалайсың? (бір-біріне күлімдейді)

    -Қайда болдың? (құлақтарынан тартады)

    -Мен сені сағындым! (қолдарын жүректеріне қояды)

    -Сен келдің! (қолдарын жаяды)

    -Жақсы болды!(құшақтайды)



    Сабақ ортасы

    30 мин


    Оқулықпен жұмыс. 50-бет. 1-тапсырма. Суретке қарап ой бөлісіңдер.

    Сөздік диктант

    Адам, тоқыды, әнші, әдемі, көк, дала, жүз ,үлкен, көрді, тұр , он екі, қырық бес, ғарышкер, кең, күлді, таулы.

    Зат есім

    Сын есім

    Сан есім

    Етістік













    Сөйлем құрастыру.

    Биіктен көк туымыз желбіреп тұр.

    Көк сөзіне фонетикалық талдау жасау

    Көк - [ көк ]

    3 әріп, 3дыбыс

    Көк – бітеу буынды;

    [ ө ] – жіңішке, ашық, еріндік дауысты;

    [ к ] – қатаң дауыссыз.

    Үнтаспадан 9 аудиомәтінді тыңдау. (А,Ә,Б ) тапсырмаларды орындау

    Жаңа сөздер (неологизмдер) -сөздік құрамдағы ғылым мен техниканың,қоғамның дамуына байланысты пайда болған сөздер.


    Жаңа сөздердің пайда болу себептері

    Қоғамдағы өзгерістерге байланысты пайда болған жаңа зат,құбылыс,оқиғаны атау қажеттігінен туындайды.

    Бұрын тілде бар атауларды жаңаша мәнде қолданудан пайда болады.

    Тілде қолданылып

    келген кірме

    сөздердің

    қазақша баламасының қолданысқа

    енуінен туындайды.

    Жанды дауыс,тікелей көрсетілім,инстаграм парақшасы

    Ақорда,жарғы

    Ермексаз,зілтемір,

    сынып

    Жасалу жолдары

    Қосымшаж алғану арқылы

    Сөздердің

    бірігуі ар-лы

    Сөздердің тіркесуі ар-лы

    Басқа тілден

    сөзбе-сөз аудару

    ар-лы

    демеуші

    жеделсаты

    жан сақтау

    Электронды

    қолтаңба


    І. деңгей

     1. Төмендегі сөздерден жаңа сөздерді теріп жаз.

    Мектеп, карта, телевизор, аялдама,  кеден, өнеркәсіп, қағаз,оқулық,баспасөз,ғарыш,әмбебап,  желтоқсан  айы,  сынып,  қорғаушы,  сұраныс,  тапсырыс,  асаба, оқушы, ұстаз.

     II. деңгей

    Сөйлемдерден неологизмдерді табу.1. Елбасы мінген ұшақ Астана әуежайына келіп қонды.2. Орал қаласындағы Достық даңғылы бойында Сырым бабамызға ескерткіш орнатылған.3. Үстіміздегі жылы атам мен әжемнің зейнетақысы көбейді.

    Элективті тест.

    Әр оқушыға «А,В,С,Д» әріптері бар карточканы таратып беремін.Дұрыс жауапты тауып көтереді.
    1. Сөздердің бірігуі арқылы жасалған жаңа сөзі бар сөйлемді көрсетіңіз.

        A) Ол әскери құжаттарын алды.

        B) Сынып бөлмесін желдетіп тұру керек.

        C) Арнайы жеделхат жөнелтілді.

        D) Кеден жұмысы жолға қойылған.

        E) Қазақстанның төл теңгесі бар.

     2. Жұрнақ жалғану арқылы жасалған жаңа сөзді көрсетіңіз.

        A) Ғарыш, үнқағаз

        B) Ғарышкер, зейнеткер

        C) Жеделхат, теңге

        D) Бейнетаспа, кеден

        E) Ермексаз, сынып

     3. Жаңа сөздердің баламасын табыңыз.

        A) Эвфемизм

        B) Дисфемизм

        C) Фразеологизм

        D) Архаизм

        E) Неологизм

    4. Неологизмді табыңыз?

    А) несие  

    В) гарантия   

    С) процент  

    Д) фонд 

    5. Ұғымды атау үшін жасалған жаңа сөздерді табыңыздар.

    А) ханшайым, би 

    В) көпшік, көрпеше

    С) жасуша, ғаламшар

    Д) жекпе-жек, бокс 

    6. Неологизмді табыңыз.

    А) сайлау  В) революция  С) партия  Д) құжат 

    7.) Жаңа сөздердің тууының неше түрлі себебі бар?

    А) 8 

    В) 6 

    С) 4

    Д) 3



    Сабақ соңы

    5 мин


    Бағалау «Бағдаршам» қызыл –түсінбедім

    сары-сұрақтарым бар

    жасыл-түсіндім

    Үй жұмысы: 54 бет, 7-тапсырма






    написать администратору сайта