частина 1. Л. О. Лігоненко Л. В. Клоченок економіка торговельного підприємства методика вирішення
Скачать 4.6 Mb.
|
Задача 5. Нормування товарних запасів торговельного підприємстваРозрахувати норму та норматив товарних запасів торговельного підприємства на кінець поточного року методом техніко-економічних розрахунків, якщо відомо:
Інформація для розрахунків норм запасів наведена в табл. 1. Таблиця 1 Інформація для розрахунків
Охарактеризуйте метод техніко-економічних розрахунків нормативу товарних запасів. Визначте недоліки та умови застосування даного методу в планово-економічних розрахунках на торговельному підприємстві. Розв’язок Сутність методу техніко-економічних розрахунків полягає у визначенні норм товарних запасів за елементами, які виділяються виходячи з цільового використання запасів. Розрахунок нормативів товарних запасів проводиться в розрізі окремих товарних груп з виділенням складових елементів запасу:
Виходячи з прогнозного обсягу реалізації, знайдемо одноденний товарооборот по окремих товарних групах. , де ТОпл – плановий обсяг товарообороту в цілому по підприємству; d – питома вага даної групи в загальному обсязі товарообороту; Д – кількість днів у періоді. Товарооборот по інших товарних групах розраховується аналогічно: ТОБ = 98,3 грн; ТОВ = 634,64 грн. Розрахуємо представницький асортиментний набір, який є сукупною вартістю товарів, що повинні постійно знаходитися у торговельному залі: , де m – кількість асортиментних різновидів відповідної товарної групи; – середня ціна товарів відповідної групи; То – одноденний обсяг товарообороту по групі. Представницький асортиментний набір для групи А становить: По інших групах розраховується аналогічно: Робочий запас включає запас представницького асортиментного набору, запас на одноденну реалізацію та підготовчий запас і розраховується за формулою: , де Зас – запас представницького асортиментного набору; Зор – запас на одноденну реалізацію (див. умову задачі); Зпідг – запас на час приймання та підготовки до реалізації. Для групи А він становить: По інших групах розраховується аналогічно: Запас поточного поповнення обчислюється виходячи з оптимального розміру партії поставки, який розраховується виходячи із співвідношення витрат на закупівлю і зберігання та асортиментного мінімуму підприємства, що наведені у вихідних даних задачі. Для групи А він становить: де Ксв – коефіцієнт співвідношення витрат на закупівлю і на зберігання товарів; m – кількість асортиментних різновидів. Для інших груп розраховується аналогічно: Запас поточного поповнення буде дорівнювати для групи А: де g – оптимальний розмір партії поставки; n – кількість різновидів в одній партії:
Страховий товарний запас розраховується за формулою: де – середньоквадратичне відхилення товарообороту; Кзп – коефіцієнт задоволення попиту. Для групи А, враховуючи вихідні данні задачі, він становить: Для інших груп розраховується аналогічно: Нормативний товарний запас по групах товарів розраховується як сума усіх елементів запасу по кожній групі товарів: Загальний товарний запас (норматив) по торговельному підприємству розраховується як сума нормативів по групах товарів та товарів у дорозі: , або |