Главная страница
Навигация по странице:

  • Обмін речовин та енергії. Теплообмін Актуальність теми

  • Обмін речовин або метаболізм

  • Регуляція обміну речовин

  • Обмін білків

  • .пластична

  • Обмін вуглеводів

  • Обмін жирів

  • Залізо

  • Кобальт

  • : жиророзчинні

  • Холін

  • Вітамін В15

  • Механічну роботу (м’язи) Електричну роботу (нервова тканина) Хімічну ( синтез нових речовин ,які підверглися асиміляції)

  • Відношення об’єму виділеної вуглекислоти до об’єму вдихуваного кисню називається дихальним коефіцієнтом

  • Матеріали активізації студентів

  • Обмен веществ. Лекція з анатомії та фізіології людини тема Обмін речовин та енергії. Теплообмін. План Поняття про обмін речовин Обмін енергії Основний обмін


    Скачать 56.58 Kb.
    НазваниеЛекція з анатомії та фізіології людини тема Обмін речовин та енергії. Теплообмін. План Поняття про обмін речовин Обмін енергії Основний обмін
    Дата18.09.2018
    Размер56.58 Kb.
    Формат файлаdocx
    Имя файлаОбмен веществ.docx
    ТипЛекція
    #51003

    ОДЕСЬКЕ ОБЛАСНЕ БАЗОВЕ МЕДИЧНЕ УЧИЛИЩЕ

    КОМІСІЯ МОРФОФУНКЦІОНАЛЬНИХ ДИСЦИПЛІН

    Викладач анатомії : Гурульова О.М

    ЛЕКЦІЯ

    З АНАТОМІЇ ТА ФІЗІОЛОГІЇ ЛЮДИНИ


    Тема : Обмін речовин та енергії .Теплообмін.
    План:

    1. Поняття про обмін речовин

    2. Обмін енергії

    3. Основний обмін

    4. Теплообмін

    Відділення :л/с

    Курс II

    м. Одеса
    Обмін речовин та енергії. Теплообмін

    Актуальність теми: метаболізм – хімічні зміни, які відбуваються в організмі і необхідні для виконання життєво важливих функцій. В цитоплазму клітини потрапляє кисень та інші необхідні речовини, а виводяться кінцеві продукти метаболізму. При порушенні в будь-якій ланці метаболізму можуть виникнути захворювання. Без знання механізмів обміну речовин неможливо зрозуміти розвиток патологічних процесів, вірно забезпечити догляд за хворими з порушенням обміну речовин.
    Обмін речовин або метаболізм – хімічні змінення ,які відбуваються в організмі і необхідні для виконання життєво - важливих функцій.

    В цитоплазму клітини поступає О2 і другі необхідні речовини ,а виводяться кінцеві продукти метаболізму . Енергія,яка вивільнюється в процесі метаболізму ,необхідна для виконання роботи ,росту ,розвитку ,руху ,секреції, екскреції.

    Обмін речовин включає 2 взаємопов’язаний процеси :

    1.засвоєння потрапляючих речовин – асиміляція;

    2.розпад складних сполук , протікає з визволенням енергії (дисиміляція).

    Кінцеві продукти обміну речовин ,які не можуть піддаватися в організмі подальшим перетворенням , виводяться через органи виділення (СО2,Н2О, аміак ).

    Асиміляція і дисиміляція нерозривно пов’язані між собою.

    В обміні речовин приймають участь білки ,жири ,вуглеводи,вода, мінеральні солі ,вітаміни.

    Регуляція обміну речовин

    Обмін речовин регулюється нервовою системою і гуморальним шляхом .

    Вперше це було підтверджено в дослідах Клода Бернара (цукровий укол ) і І.П. Павлова (при подразненні посилюючого нерву підвищується працездатність серця – трофічний вплив н. с. на обмін речовин).

    Н.с. впливає на обмін речовин декількома шляхами:

    1.Безпосередній вплив через гіпоталамус ,еферентні нерви на тканини і органи;

    2.Вплив через залози внутрішньої секреції;

    3.Прямий вплив гіпоталамуса на ЗВС ,а через них на обмін речовин в органах .

    Гуморальний вплив на обмін речовин здійснюється через кров та ЗВС . Наприклад :тироксин , СТГ ,інсулін ,андрогени здійснюють анаболічну дію. Гормони кори надниркових залоз , щитоподібної залози в великій кількості посилюють катаболізм (розпад білків).

    Велике значення в обміні речовин відіграють вітаміни ,вони входять в склад ферментів ,при участі яких проходять все обмінні процеси.

    При захворюваннях відбуваються різні змінення обміну речовин. Наприклад, при подагрі , при якій збільшується кількість сечової кислоти у крові і відбувається відкладання солєй цієї кислоти в суглобах ,сухожилках ,хрящах.

    Обмін білків :

    Білки (протеїни) – високомолекулярні сполуки , побудовані з амінокислот.

    Амінокислоти діляться на замінні ( глікокол ,аланін, цистеїн) – можуть синтезувати в організмі , незамінні - їх 10 ( аргінін ,лейцин ,триптофан , лізин та інші) – не синтезуються в організмі і повинні потрапляти з їжею ;відомо більше 80 ,але у продуктах міститься тільки 20 амінокислот . Білки , які містять весь набір амінокислот, називають біологічно повноцінними. Це білки – м’яса ,молока ,риби ,яєць.

    Біологічно не повноцінні білки – ті ,в складі яких відсутня хоча б одна амінокислота, яка не може синтезуватися в організмі . Це білки пшениці ,ячменю , кукурудзи.

    Білки , які потрапляють з їжею під впливом ферментів шлунку ,підшлункового і кишкового соків розщеплюються до амінокислот ,які в тонкому кишечнику всмоктуються в кров і розносяться по організму .

    Функції білків

    1.пластична – являються складовою частиною клітини , міжклітинних структур ,хрящів , костей , шкіри;

    2.ферментативна – входить в склад ферментів;

    3.транспортна – перенос багатьох речовин ( Нв транспортує О2 і СО2)

    4.захисна – утворення антитіл ,зв’язують токсини , отрути , приймає участь в згортанні крові;

    5.передача спадкових властивостей за рахунок нуклеїнових кислот РНК і ДНК приймають участь в синтезі білків специфічних для даного органу;

    6.регуляторна – за рахунок гормонів білкової природи ;

    7 .енергетична – при окисненні 1 г білка звільнюється 4,0 ккал.

    Кінцевими продуктами метаболізму білків в тканинах являється вода , СО2 , речовини , які містять азот - сечовина ,сечова кислота ,креатинін і виділяються через органи виділення.

    Білки в організмі в запас не відкладаються , не можуть бути замінені другими харчовими речовинами , синтезуються тільки в такій кількості , яка необхідна для відновлення білків ,які піддалися розпаду. Разом з тим білок може замінювати собою жири і вуглеводи.

    Потрібність білків у дорослих 1,5 на 1 кг , для грудних дітей 3,0 – 3,5 г ,для дітей 10 років 2,5 г.

    Азотистий баланс –

    • Різність між кількістю азоту ,який міститься в їжі і його рівнем в виділеннях .

    Азотиста рівновага – стан , при якому кількість виділеного азоту рівна кількості , який потрапляє в організм.

    Спостерігається у здорової людини ,якщо в їжі міститься 60 – 70 г білка , але для повного здоров’я і високої працездатності потрібності 100 – 118 г білка – білковий оптимум

    (+) азотистий баланс – синтез білків перевищує його розпад ;

    У дітей , вагітних , в періоді одужання від тяжких захворювань.

    (-) азотистий баланс – якщо азоту з організму виділяється більше ніж потрапляє з їжею: при голодуванні ,інфекційних захворюваннях ,лихоманці.

    Обмін вуглеводів

    Вуглеводи поділяються на :

    Полісахариди – крохмаль ,глікоген;

    Дисахариди – молочний , буряковий , тростниковий цукри ;

    Моносахариди – глюкоза , фруктоза , галактоза .

    Функція – енергетична – 4,0 ккал ,пластична.

    Складні вуглеводи ,потрапивши з їжею ( хліб ,крупи ,овочі , фрукти ) в травному тракті під впливом ферментів , слини , підшлункового і кишкового соків перетворюються в моносахариди ,які всмоктуються в тонкому кишечнику і з током крові переноситься в печінку і тканини.

    В печінці із глюкози синтезується глікоген – глікогенез. Глікоген являється запасним матеріалом і коли потрібно перетворюватися знову в глюкозу – глікогеноліз ,який потрапляє в кров і розноситься по організму.

    Крім цього, глюкоза може перетворюватися із продуктів їх розпаду ( піровиноградної або молочної) або продуктів розпаду жирів і білків ( кетокислот)- гліконеогенез.

    Ці процеси забезпечують оптимальний рівень цукру в крові – 4,44 – 6,66 ммоль/ л.

    В м’язах також синтезується глікоген ,який використовується як джерело енергії при м’язовому скороченні , при розпаді м’язового глікогену утворюється піровиноградна і молочна кислота. Це гліколіз. В період відпочинку з молочної кислоти в м’язах відбувається синтез глікогену , а частина молочної кислоти потрапляє в кров , потів в печінку , де з неї синтезується глікоген.

    Добова потреба в вуглеводах 450 – 500 г. При їх недостатності в їжі, вони можуть утворюватися з білків і жирів . При надлишку вуглеводів вони перетворюютья на жири і відкладаються в запас.

    Порушення вуглеводневого обміну – при цукровому діабеті. Утворення глікогену зменшується ,клітини не засвоюють глюкозу ,підвищується рівень цукру крові і з’являється цукор в сечі. Лікування – введення інсуліну.

    Обмін жирів

    Жири :

    Прості ліпіди – нейтральні жири , воски ;

    Складні ліпіди – фосфоліпіди

    - гліколіпіди

    - сульфоліпіди

    Стероїди - холестерин.

    Основна маса ліпідів в організмі людини представлена нейтральними жирами .

    В травному каналі жири під впливом ферментів підшлункового і кишкового соків ( при участі жовчі) розщеплюються на гліцерин і жирні кислоти . Останні піддаються омиленню.

    В слизовій тонкої кишки гліцерин і жирні кислоти знову перетворюються в специфічний для людини жир ,який потрапляє в лімфу , потім в кров і розноситься по всьому організму.

    Жири рослинного і тваринного походження відрізняються по своєму складу. Так в рослинних жирах міститься ненасичені жирні кислоти – лінолева , ліноленова ,відсутність в їжі цих кислот призводить до припинення росту ,порушення функції розмноження. Тваринні жири також містять ненасичену кислоту

    ( арахідонову) , крім цього вони містять вітаміни А і Д.

    Значення жирів :

    1.Джерела енергії 9,0 ккал;

    2.Джерела ендогенної води;

    3.Пластична

    4. Носії жиророзчинних вітамінів ;

    5.Захисна – при механічних пошкодженнях;

    6.Участь в теплорегуляції.

    Добова потреба – 70 – 80 г.

    В нормі кількість жиру складає 10-20 % ваги тіла ,в жировій тканині жир депонується в виді тригліцеридів , при необхідності відбувається мобілізація жиру з визволенням жирних кислот.

    Жир може утворюватися з вуглеводів і білків .

    Кінцеві продукти розпаду :Н2О і СО2 – виділяються через органи виділення .

    Обмін води

    Вода і мінеральні солі не являються поживними речовинами і не служать джерелом енергії , але значення їх для життєдіяльності організму велике.

    Вода – 60 % тіла

    85 % мозок

    80 % кров

    20 % кістки

    «Вода – ти не просто необхідна для життя – ти і є саме життя «

    Антуан де Сент Екзюпері .

    Значення води :

    1.Входить до складу всіх тканин і клітин ,міжклітинної речовини .В клітинах вона зв’язана з білками і іншими речовинами цитоплазми.

    2.Являється розчинником органічних речовин і неорганічних сполук

    3.Приймає участь в розщепленні поживних речовин

    4 Всмоктування

    5.Транспорті

    6.Теплообміні.

    Прийнято поділяти воду на внутрішньоклітинну ( інтра целюлярну -72 % ) та позаклітинну (екстра целюлярну -28 %) розташовану всередині судинного русла – у складі крові , лімфи , ліквору , а також у міжклітинному просторі .

    Добова потреба у воді у дорослого 2 – 2,5 л.

    Вода потрапляє в організм при питті і в складі їжі ( фрукти ,овочі) і утворюється за рахунок процесів окиснення.

    Вода , яка потрапила в травний канал , всмоктується в кров в тонкій і в товстій кишці. З крові вода разом з поживними речовинами і солями потравляє в тканини. Із тканини вода разом з продуктами розпаду потрапляє в кров і лімфу. Із організму вода виводиться головним чином через нирки – 1,5 ,через шкіру – 500 – 900 мл , через легені – 500 мл, з калом – 200 мл.

    Водний баланс підтримується таким чином ,що кількість ,яка потрапляє рівна кількість води ,яка губиться з організмом. Регулювання цього процесу здійснюється за рахунок збільшення чи зменшення кількості сечі ,яка виділяється.

    Наприклад : при інтенсивній м’язовій роботі , коли у зв‘язку з великим потовиділенням губиться багато рідини через шкіру, утворення сечі відбувається в меншому ,ніж взагалі ,кількості.

    Збільшена втрата води (10%) при довгих проносах ,блювоті може привести до зневоднення тканин – ексікоз . При втраті 20 % води – наступає смерть.

    При надлишковому введені води в організм , при порушенні вивідної функції нирок і шкіри розвиваються набряки.

    Обмін води тісно зв’язаний з обміном солей.

    Кальцій – поступає в організм з молоком ,сиром ,яєчним жовтком, овочами (капуста ,морква )

    Значення : 1)необхідний для утворення кісток ,зубів.

    2)необхідний для згортання крові.

    Залізо – міститься в м’ясі ,яйцях ,сирі ,хлібі ,зелених овочах .

    Значення: 1)складова частина Нв , приймає участь в перенесенні О2 і СО2

    Хлориди – містяться в багатьох продуктах і NaCl

    Значення :1 ) складова частина HCl

    2)входить в склад міжклітинної рідини.

    Фосфор – в молоці ,яйцях ,ікрі ,зелених овочах

    Значення: 1)входить в склад клітин,

    2)необхідний для м’язового скорочення

    3)для проведення нервового імпульсу

    4)необхідний для формування кісток ,зубів.

    Йод – присутній в морепродуктах

    Значення : 1) необхідний для синтезу гормонів щитоподібної залози.

    Сірка і Цинк – входить в склад гормонів підшлункової залози

    Кобальт - необхідний для кровотворення ,складова частина вітаміну В12.

    Хром – міститься в ферменті підшлункового соку трипсині.

    Концентрація солів в організмі порівняно постійна ,завдяки чому в тканинах підтримується постійний осмотичний тиск , лужно – кислотна рівновага .

    В крові вміст солів = 1 % , а 0,9 % за рахунок NаCl

    Вітаміни

    Являються незамінними компонентами харчового раціону ,так я к необхідні для нормального метаболізму ,підтримуючи його життєдіяльність і міст.

    Значення – входять в склад ферментів і гормонів ,

    -служать каталізаторами обмінних процесів ,

    - впливають на синтез білків процесів кровотворення.

    - необхідні для розвитку кісток ,епітелію, функції ендокринних органів.

    Вітамінна недостатність - гіповітаміноз .Тривале не потрапляння вітамінів в організм – авітаміноз.

    В теперішній час відомо – 20 вітамінів.

    Джерелами природних вітамінів являються продукти рослинного і тваринного походження ,частково вони синтезуються в товстій кишці.

    2 групи вітамінів : жиророзчинні

    А,Д,Е,К

    водорозчинні

    вітаміни групи В, вітамін С,Р

    Жиророзчинні :

    Вітамін А – ретинол - вітамін росту

    Знаходиться в печінці риб ,тваринних маслах ,молоці, м’ясі

    Значення – стимулятор росту людини й тварин

    - необхідний для синтезу пігментів сітківки ока .

    Гіповітаміноз – куряча сліпота а також сухість поверхні кон’юнктиви і рогівки ,в тяжких випадках виникає більмо.

    Провітамін А – каротин – знаходиться в зелені петрушки ,моркві , абрикосах . В стінці кишок і печінці , а також у щитоподібній залозі , в крові перетворюється в вітамін А .

    Вітамін Д – кальціферол – міститься в тих самих продуктах , що і вітамін А.Може синтезуватися в шкірі з провітаміну під впливом УФ променів .

    Значення :

    • регулює обмін кальцію ,фосфору

    • підвищує всмоктування кальцію у кишках і реабсорбцію фосфору у ниркових канальцях , що необхідно для кісткоутворення.


    Гіповітаміноз – у дітей рахіт ( затримка розвитку росту , розм’ягшення і викривлення кісток ,затримка прорізання зубів ,пізнє заростання тім’ячок);

    У дорослих – остеомаляція – розм’ягшення кісток.

    Вітамін Є- ( токоферол)

    міститься

    -в рослинному маслі

    - в зародках зерен ,злаків

    - яєчному жовтку ,зелених овочах.

    Значення :

    1. впливає на процеси розмноження

    2. стимулює роботу скелетних м’язів ,серця;

    3. сприяє перетворенню каротину на вітамін А.

    4. необхідний для синтезу ацетилхоліну

    Вітамін К- філохінон

    міститься

    • в шпинаті ,бобах ,сої,свинячій печінці ,капусті.

    Значення :

    1. утворення протромбіну

    2. утворення альбуміну крові

    3. утворення шлункових та підшлункових ферментів

    Гіповітаміноз :зниження здатності до згортання ,кровотеча, крововиливи.

    У людини синтезується бактеріями товстої кишки.

    Водорозчинні :

    Вітамін В1( тіамін , аневрін ).

    Міститься в цільному зерні ,бобових ,свинячій печінці ,яйцях дріжджах .

    Значення: 1) роль в обміні вуглеводів

    2) роль в обміні білків та синтезі нуклеїнових кислот

    Гіповітаміноз – хвороба «Бері – Бері» (аліментарний поліневрит )

    • Розлади руху аж до паралічу.

    • Зниження шкірної чутливості

    • Больові відчуття

    В запас не відкладається ,необхідне постійне надходження з їжею.

    Вітамін Р (рутин )

    Міститься у лимонах ,гречки , шипшині ,чорній смородині чорноплідній рябині .

    Значення : 1)зменшує проникність капілярів.

    2) посилює дію вітаміну С.

    Гіповітаміноз – загальна слабкість

    біль в ногах

    крововиливи.

    Біотин

    Міститься у в печінці ,нирках , грибах ,молоці ,яйцях ,дріжджі , огірках.

    Значення :необхідний для функціонування шкіри і слизових.

    Гіповітаміноз – дерматит , коньюнктивіт .

    Вітамін С ( аскорбінова кислота )

    Міститься в лимонах ,чорній смородині ,шипшин ,овочах

    ( свіжих)

    Значення :1)обмін білків

    2)обмін вуглеводів

    3) обмін холестерину

    4)синтез глікогену

    5)підвищує опір організму

    6)сприяє синтезу інтерферону.

    Гіповітаміноз:1)знижує вміст глікогену в печінці

    2)підвищує проникність капілярів

    3)знижує опір до інфекційних захворювань

    4)знижує засвоєння білків

    Авітаміноз – цинга (скорбут)

    Кровоточивість ясен,

    Слабкість ,втома

    Порушення серцевої діяльності

    N.B! Не синтезується в організмі

    Не стійкий до О2 і УФП.

    Оптимальна доза 1 г (0,25 х 4 під час їжі)

    При застуді (початок) 4 дні – с д - 4 г. , 3-4 дні сд 3 г ,6-8 днів знижувати до 2 г. і 1г.При тривалому прийманні може пригнічуватися інсуліновий апарат підшлункової залози і пошкоджуватися клубочки нирок.

    Вітамін В2- рибофлавін

    Міститься у яєчному жовтку ,язику ,гречки ,гороху, житньому хлібі ,дріжджах.

    Значення: 1)впливає на асиміляцію білків

    2)приймає участь в кровотворенні

    3)приймає участь в синтезі родопсину

    Гіповітаміноз – випадання волосся

    - дерматит

    - тріщини навколо губ

    - кератит

    Вітамін В3 (РР)- нікотинамід

    Міститься у м’ясі ,гречці ,дріжджах ,молоці ,яйцях зелені;

    Синтезується мікрофлорою кишечника.

    Значення: 1)приймає участь в окисно – відновних процесах

    2)впливає на секрецію залоз ШКТ.

    Гіповітаміноз :пелагра захворювання , при якому спостерігається дерматит , пронос і порушення психіки .
    Вітамін В6 – піридоксин (антидерматитний)

    Міститься у печінці ,дріжджах ,зелені.

    Значення :1)обмін амінокислот

    2) обмін жирів

    3) кровотворення ( еритропоез)

    4)утворення НCl в шлунку .

    Гіповітаміноз – ожиріння печінки

    порушення нервової системи

    у дітей – конвульсії

    у дорослих- дерматит

    Вітамін В12- ціанокобаламін

    У великій кількості міститься у печінці .

    Значення 1)участь в еритропоезі

    2)участь в синтезі білків.

    Вітамін В12 засвоюється за допомогою фактора Кастла ,який виробляється залозами дна шлунку.

    Гіповітаміноз – анемія .

    Холін– міститься там же .

    Значення в обміні жирів.

    Гіповітаміноз – ожиріння печінки .

    Фолієва кислота (вітамін Вс) антианемічний

    Міститься в шпинаті ,кольоровій капусті ,картоплі ,буряку, м’ясі ,печінці.

    Синтезується в кишечнику.

    Значення : 1)кровотворення

    2)синтез амінокислот

    3) обмін холіну.

    Вітамін В15 – пангамова кислота

    Міститься у печінці ,злаках .

    Значення сприяє засвоєнню О2 в тканинах.

    Обмін енергії . Основний обмін .

    Обмін речовин супроводжується обміном енергії ,обидва процеси взаємопов’язані.

    В процесі обміну речовин ,відбувається бесперервне утворення енергії – в результаті дисиміляції поживних речовин і водночас виділення енергії для виконання різних функцій :

    Механічну роботу (м’язи)

    Електричну роботу (нервова тканина)

    Хімічну ( синтез нових речовин ,які підверглися асиміляції)

    Всі види енергії – механічна ,електрична ,хімічна – переходять в теплову енергію ,яка виділяється в навколишнє середовище. Центральну роль в енергетичному обміні грає АТФ ,яка знаходиться в кожній клітині організму .

    Інтенсивність обміну можна підрахуватити по кількості тепла ,яке утворюється в організмі. При окисненні 1 г білків та вуглеводів в тканинах вивільнюється 4,1 ккал тепла ,1 г жирів – 9,3 ккал.

    Знаючи кількість спожитих речовин ,які потрапили з їжею ,можна визначити кількість енергії , яка міститься в них ,а саме прихід енергії ,враховуючи , що частина спожитих речовин не засвоюється організмом і виводиться неперетравленою.

    В середньому засвоюється = 90 % спожитих речовин .Для визначення приходу енергії користуються спеціальною таблицею хімічного складу їжі та калорійності.

    Використання енергії також можна підрахувати трьома способами :

    1.Пряма калориметрія - безпосереднє визначення тепла ,яке звільнюється в процесі життєдіяльності організму. Людина поміщається в спеціальну камеру ,в якій ураховується кількість тепла ,який виділяється тілом людини.

    Метод дуже незручний.

    2.Непряма калориметрія – за допомогою спеціальних приборів встановлюють об’єм легеневої вентиляції, а потім кількість вдихуваного кисню і виділення вуглекислоти . Відношення об’єму виділеної вуглекислоти до об’єму вдихуваного кисню називається дихальним коефіцієнтом . При окисненні вуглеводів ДК=1 ,білка – 0,8 ,жирів – 0,7.

    3.По газообміну – кількість тепла ,який звільняється з організму при вдиханні 1 л кисню називається калорійним еквівалентом кисню .КЕ кисню при окисненні вуглеводів = 5,05 ккал ; білків – 4,8 ккал; жирів – 4 ,686 ккал.

    Основний об’єм .

    Основний об’єм – це кількість енергії ,яка використовується організмом тільки на підтримку життя ,т. е. на процеси ,які виникають при повному спокої.

    Ця енергія використовується на:

    роботу серця ;скорочення дихальних м’язів ,сечоутворення ; виділення гормонів ;підтримання температури тіла.

    Визначається методом непрямої калориметрії в умовах :

    1.Повного спокою тіла

    2.Натщесерце

    3.При температурі навколишньої середи 18 – 200

    При цих умовах основний обмін – 1700 ккал / добу.

    ОО залежить від віку ,маси тіла ,росту .

    Більш активно використовують енергію внутрішні органи ,менш активно м’язи ,найбільш низька інтенсивність ОО у жировій тканині. ОО пропорціональний площі поверхні тіла ( правило Рубнера).У жінок ОО нижче , ніж у чоловіків – у жінок менша маса і поверхня тіла . Весною ОО вище ніж в інші пори року ,низький зимою. При ендокринних захворюваннях порушується ОО – при захворюваннях щитоподібної залози ОО може досягати до 150% ,при мікседемі ОО знижується на 30-40 %.

    Використання енергії при фізичних навантаженнях.

    Люди розумової праці втрачають 3000 ккал/ добу ,при важкому фізичному навантаженні – 4000 ккал / добу ,спортсмени – до 7000 ккал /добу.

    При короткочасному навантаженні енергія використовується за рахунок окиснення вуглеводів, при тривалій роботі за рахунок жирів.

    Харчування

    Енергетичні витрати в організмі поповнюються за рахунок спожитих речовин .Щоб забезпечити правильне харчування ,необхідно урахувати :

    1.Ступінь засвоєння продуктів організмом( рослинні продукти засвоюються гірше ,ніж продукти тваринного походження ,білки добре засвоюється, але при великій кількості в харчуванні вуглеводів ,засвоєння білків та жирів знижується ).

    2.Харчі повинні містити в собі всі незамінні поживні речовини : незамінні амінокислоти ,вітаміни ,полі ненасичені жирні кислоти ,мінеральні солі ,воду, а також замінні речовини : вуглеводи та неповноцінні жири

    Харчовий раціон – кількість і склад продуктів харчування ,необхідних людині на добу.

    Вимоги : 1.Поповнення енергетичних витрат

    2.Вміст всіх поживних речовин.

    Для складу харчового раціону необхідно знати вміст білків ,жирів ,вуглеводів в продуктах і їхню енергетичну цінність. Харчовий раціон у людей різного віку ,статі ,роду буде різним.

    Режим харчування

    Необхідно :1.Дотримуватися постійні часи прийому їжі.

    2.Інтервали між прийомами їжі.

    3.Розподіляти добовий раціон протягом дня.

    Сніданок за енергетичною цінністю при 3-х разовому харчуванні = 30 %, обід = 40 – 50 % ,вечеря = 20 – 25%.При 4-х разовому харчуванні : сніданок 20 %,обід 35%,вечеря 15% - за 3 години до сну.

    Раціональне харчування

    Вимоги 1.Задовільнення потреб в їжі ,як кількісно ,так і якісно

    2.Поповнення енерговитрат

    3.Сприяння правильному харчуванню

    4.Підвищення опору організму

    5.Підвищення інтенсивності праці.

    Для хворих людей складаються дієти.

    Вимоги :1.Енергетична цінність

    2.Хімічний склад

    3.Фізичні властивості – об’єм ,температура ,консистенція.

    4.Режим харчування.

    Теплообмін

    Температура тіла людини зберігається на відносному рівні, незалежно від температури навколишнього середовища.

    Обмін тепловою енергією між організмом і навколишнім середовищем називається теплообміном.

    Тепло виникає бесперервно в результаті окиснення харчових речовин. Велика кількість тепла виникає в м’язах, особливо під час праці. В печінці виникає велика кількість тепла температура 38,00 – 38,50 , в прямій кишці 37,00 – 37,50.Найнижча температура шкіри – на кистях і стопах ,в пахвовій ділянці 36,00- 37,00.Мінімальна температура в 2 -4 години ночі ,максимальна – в 16- 19 годин.

    Терморегуляція

    Якщо теплоутворення = тепловіддачі ,то температура тіла залишається постійною. Теплоутворення – це хімічна терморегуляція.

    Тепловіддача – фізична терморегуляція. Тепловий обмін тісно пов’язаний з енергетичним. При окисненні органічних речовин виділяється енергія, частина якої розповсюджується у вигляді тепла і не може бути використана організмом, для того ,щоб зробити будь – яку роботу . Друга частина енергії іде на синтез АТФ.

    Підвищення температури навколишнього середовища призводить до зниження обміну речовин ,зменшенню теплоутворення .При зниженій температурі навколишньої середи рефлекторно підвищується метаболізм і посилюється теплоутворення ,переважно внаслідок скорочення м’язів, підвищенням обміну речовин у м’язах.

    Фізична терморегуляція

    Є три шляхи віддачі тепла:

    1.Конвекція- теплопроведення – віддача тепла прилягаючим до шкіри предметам. Залежить від різниці температури тіла і навколишнього повітря ,руху повітря ,теплопровідності навколишнього середовища.

    2.Радіація – інфрачервоне випромінення з поверхні тіла ,у спокої 60% тепла губиться за рахунок радіації.

    3.Випаровування – випаровування води з поверхні тіла 2/3 води і з видихуваним повітрям 1/3 води. Непомітне потовиділення = 500 мл води за добу.

    У спокої тепловіддача здійснюється шляхом конвекції 15% , радіації – 66%,випаровування – 19 %.

    При низькій температурі навколишнього середовища переважає теплопровідність та тепловипромінювання . При температурі 180 -220 збільшується тепловіддача за рахунок випаровування. Якщо температура навколишнього середовище дорівнює температурі тіла ,переважає випаровування.

    Регуляція теплообміну

    В шкірі є терморецептори : теплові – 300 тис., холодові – 250 тис.

    Імпульси від терморецепторів по аферентним волокнам йдуть в спинний мозок , потім по провідним шляхам в проміжний мозок ,в гіпоталамус і в кору – виникає відчуття тепла або холоду.

    В гіпоталамусі є власні терморецептори, які збуджуються при зміненні температури крові ,причому передні відділи гіпоталамуса контролюють фізичну терморегуляцію ,задні – хімічну.

    Гуморальний механізм – за рахунок гормонів ЗВС , гормон тироксин підвищує теплопродукцію – його кількість збільшується в крові при охолодженні .Адреналін також посилює теплоутворення та зменшує тепловіддачу за рахунок звуження судин.

    У дітей першого року життя терморегуляція непостійна , тому при зниженні температури нижче 150 виникає переохолодження організму ,при підвищені температури навколишнього середовища – перегрівання. У людей й похилого віку виникає зниження теплопродукції.

    Глосарій

    • полісахариди

    • дисахариди

    • моносахариди

    • токоферол

    • тіамін

    • рутін

    • аскорбінова кислота

    • нікотинамід

    • піридоксин

    • цианкобаламін

    • фолієва кислота

    • пангамова кислота


    Матеріали активізації студентів

    1. Що таке асиміляція, дисиміляція?

    2. Які поживні речовини беруть участь в обміні речовин?

    3. З чого складаються білки?

    4. Які амінокислоти ви знаєте?

    5. Яка роль білків в організмі?

    6. З чого складаються вуглеводи?

    7. З чого складаються жири?

    8. За допомогою чого всмоктуються жири?

    9. На які групи поділяються вітаміни:


    Проблемні завдання

    1. Чому у студентів під час іспитів, а також у вболівальників, які спостерігають за спортивними змаганнями, викишкає гіперглікемія?

    2. У хворого Ч. 58 років, механічна жовтяниця. Як змінився колір сечі й калу у нього?

    3. Яке захворювання в народі називають курячою сліпото? Які причини і механізми розвитку? Засоби профілактики?


    Домашнє завдання

    1. Виписати анатомічні терміни у словник (див.глосарій).

    2. Заповнити таблицю:





    Вітаміни

    Група

    Механізм дії

    1










    2












    3. Література:

    з теми: Воробйова Е.А. «Анатомія і фізіологія» стор. 206-213

    Георгієва С.А. «Фізіологія» стор. 184-195

    Васильєва В.В. «Фізіологія людини» стор. 79-96

    з наступної теми: «Сечова система»

    Воробйова Е.А. «Анатомія і фізіологія» стор. 204-206

    Георгієва С.А. «Фізіологія» стор. 204-225


    написать администратору сайта