Главная страница

5-сынып сабақ. лытау облысы,лытау ауданы, 11 жббмкмм информатика пніні малімі Тусупбекова Асель Доскеновна


Скачать 1.28 Mb.
Названиелытау облысы,лытау ауданы, 11 жббмкмм информатика пніні малімі Тусупбекова Асель Доскеновна
Дата03.04.2023
Размер1.28 Mb.
Формат файлаpptx
Имя файла5-сынып сабақ.pptx
ТипДокументы
#1034912

Ұлытау облысы,Ұлытау ауданы, «№11 ЖББМ»КММ Информатика пәнінің мұғалімі :Тусупбекова Асель Доскеновна


5 сынып

Тақырып: Ақпаратты шифрлеу

Мақсаты: 6.2.1.1- Мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау

Бaрлық оқушылaр : Aқпaрaттың шифрлеу және шифрден шығaру aйырмaшылығын түciну.

Оқушылaрдың бacым бөлiгi: Aқпaрaтты шифрлеу және шифрден шығaру әдicтерiн қолдaну .

Кейбiр оқушылaр: Тәжiрибеде aқпaрaтты

шифрлейдi және шифрден шығaрады.

ҮЙ ТАПСЫРМАСЫ: «ҰШАҚ» әдісі

Ақпаратты шифрлау дегеніміз не?

Кейбір ақпараттарды арнайы құпия түрде ұсыну қажеттілігі туындайтын жағдайлар да болады. Мұндай кезде ақпараттарды шифрлау әдісін ұсынамыз. Ақпаратты шифрлау дегеніміз -құпия ақпараттарды бөгде адамдардың оқуына мүмкіндік бермеу. Әр адамның ақпараттарды өз қалауымен шифрлап жеткізуіне болады. Шифрлаудың түрлері де көп. Мысалы: таңбалар, суреттер т.с.с ақпараттарды пароль ретінде жасырып шифрлауға болады.

Кодтық кесте – бұл реттік нөмірге сәйкес қойылған компьютерлік алфавиттің барлық символдарының кестесі.

Ең танымал кодтау IBM типті дербес компьютерге арналған. Ол ASCII – American Standard Code for Information Interchange кодтаудың халықаралық стандарты болып табылады.


Морзе әліппесі

Мәтіндік ақпараттарды кодтау

ASCII –халықаралық стандарты

Unicode халықаралық стандарты

1 символ

1 байт = 8 бит

1 символ

2 байт = 16 бит

1-тапсырма: «Венн диаграммасы» әдісі бойынша кодтау, декодтауды

салыстырып ұқсастығы мен айырмашылығын анықтаңдар /топтық жұмыс/

ҚБ:»Тик-ток» әдісі

2-тапсырма:“Қарқын” әдісі /топтық жұмыс/

А → В

Е → З

Қ → Н

П → Т

Ф → Ц

Ь → Ъ

Ə → Г

Е → И

Л → Ң

Р → У

Х → Ч

Ы → Э

Б → Ғ

Ж → Й

М → О

С → Ұ

Һ → Ш

І → Ю

В → Д Г → Е

З → К И → Қ

Н → Ө Ң → П

Т → Ү У → Ф

Ц → Щ Ч → Ь

Ъ → Я Э → А

Ғ → Е

Й → Л

О → Р

Ұ → Х

Ш → Ы

Ю → Ə

Д → Ж

К → М

Ө → С

Ү → Һ

Щ → І

Я → Б

МЗҢЖЮ

МСУЖЮО

ЙЗПЖЮО

Алфавиттерді алмастыру

Цезарь шрифінен

КЕЛДІМ-КӨРДІМ-ЖЕҢДІМ сөздерін шифрланған кезде мына түрде болар еді

ҚБ:»Тик-ток» әдісі

3-тапсырма: “Қарқын” әдісі

Төмендегі кестені пайдаланып,өзің оқитын пәндердің атауларын шифрла: Мысалы:тарих-44 11 42 25 52 /жеке жұмыс/



1

2

3

4

5

6

7

1

А

Ә

Б

В

Г

Ғ

Д

2

Е

Ё

Ж

З

И

Й

К

3

Қ

Л

М

Н

Ң

Щ

Ө

4

П

Р

О

Т

У

Ұ

Ү

5

Ф

Х

h

Ц

Ч

Ш

Щ

6

Ъ

Ы

І

Ь

Э

Ю

Я

ИНФОРМАТИКА, ФИЗИКА, ХИМИЯ

ҚБ:»Тик-ток» әдісі

4-тапсырма: «Билейтін адамдар» шифры /практикалық жұмыс/

ОТАН

МЕКТЕП

СЫНЫП

сөздерін шифрла

ҚБ:»Тик-ток» әдісі

Сабақты бекіту тапсырмасы:

«Жасырын сөздер» (жеке жұмыс)
  • Хабарламаларды шифрлау/дешифрлау кезінде криптографиялық алгоритмде қолданылатын құпия ақпарат./құпия кілт/
  • Телеграфты ойлап тапқан адам./Антони Меуччи 1850 АҚШ/
  • Шифрлардың саны шифрлау үшін қолданылатын алфавиттің әріптер санына тең болатын ежелгі шифр түрі. /қарапайым шифрлау/
  • Ашық мәтінді шифрланған мәтінге ауыстыру үрдісі./кері шифрлау/
  • Шифрлау техникасын зерттеуге және зерттеуге жауап беретін пән қалай аталады /криптология/

Кері байланыс

жасыл түске

сары түске

Егер саған сабақ барысына тапсырмаларды орындау қиын болып, мұғалімнің көмегі қажет болса, желкенді

боя;

қызыл түске

Егер саған сабақ ұнаса және тапсырманың барлығын сәтті орындаған болсаң, желкенді боя;

Егер сен сабақта белгілі бір қиындықты кездестірген болсаң, желкенді

боя;

Үй тапсырмасы: Жаңа тақырып


написать администратору сайта